Що таке ендодонтія

Ендодонтія – це самостійний стоматологічний розділ, що вивчає анатомію кореневих каналів і дає змогу врятувати зуб у разі їхнього інфекційного ураження. Якщо коронка – це верхня частина одиниці, вкрита шаром твердої емалі, що слугує захистом від впливу сторонніх чинників, то коренева система – структура, що утримує зуб у кістці щелепи та з’єднує його тканини з нервовою та кровоносною системою. Саме через зубні канали проходять нервові закінчення та судини.

Ендодонтичне лікування має на меті:

Своєчасна терапія дає змогу запобігти подальшому руйнуванню одиниці та розвитку ускладнень, зберегти зуб і повністю відновити його природні функції. Якщо стоматолог наполягає на проведенні ендодонтичної терапії, не варто відкладати процедуру, навіть якщо вас не турбує біль чи інші симптоми. Іноді хвороба протікає непомітно, але спричиняє складні наслідки, зокрема, пульпіт чи періодонтит.

Лікування кореневих каналів - Стоматологічна клініка "EstetDent"

Причини, що призводять до необхідності лікування кореневих каналів

Найчастіше лікування кореневих каналів необхідне через запущене каріозне ураження. Якщо зуб має глибоку каріозну порожнину, інфікується не тільки тканина дентину та пульпи, а й зубних коренів. Щоб врятувати одиницю, стоматолог призначає чищення кореневих каналів, антибактеріальні препарати та пломбування порожнини. Якщо не запобігти подальшому розвитку запального процесу, на верхівці кореня може виникнути періапікальний абсцес або інше новоутворення.

Однак до запалення не завжди призводить формування каріозного вогнища. Тканина уражається бактеріями й через тріщини в емалі, що виникають унаслідок механічного впливу (наприклад, розгризання шкаралупи горіхів). Також ендодонтична терапія може знадобитися, якщо зуб травмований із порушенням кровообігу та ушкодженням нервів, або ж у пацієнта є захворювання ясен чи пародонту.

Показання та протипоказання до ендодонтичного лікування

Зазвичай стоматолог призначає лікування каналів після виявлення глибокого карієсу. Якщо діагностується значне ураження пульпи, зуб препарується з видаленням нерва. Це необхідно, щоб усунути біль і позбавити пацієнта інших симптомів захворювання.

Також серед показань до проведення ендодонтичної терапії:

  • періодонтит;
  • гострий чи хронічний пульпіт;
  • підготовка до протезування (коли ставиться коронка чи інший протез);
  • утворення свищевих ходів (якщо періодонтит глибоко вражає зуб і поширюється на значні ділянки кісткової тканини).

Однак пломбування каналів не здатне забезпечити бажаний терапевтичний ефект і врятувати зуб у складних клінічних випадках. Тому стоматолог призначає інші методи лікування в разі вертикального перелому кореня та глибоких уражень пародонту, коли одиницю неможливо зберегти через атрофію тканин, що утримують його в кістці.

Процес ендодонтичного втручання

Пацієнти, що вирішують звернутися до клініки Ukrainian Dentist Club для лікування каналів зуба, отримують повний спектр сучасних стоматологічних послуг.

Первинний огляд та діагностика

На першому етапі стоматолог проводить загальний огляд порожнини рота та призначає апаратне обстеження, щоб визначити точний обсяг ураження. Спеціаліст перевіряє, чи зуб зберіг життєдіяльність, проводить зондування пародонту, щоб виключити перелом кореня, призначає рентгенографію чи КТ.

Важливість рентгенологічного обстеження

Рентгенологічне обстеження – точний та абсолютно безпечний метод діагностики, що займає мінімум часу та дає великий обсяг медичної інформації. На знімку стоматолог бачить стан, у якому перебуває тканина зуба та щелепної кістки, відповідно, приймає рішення про проведення ендолікування чи видалення одиниці.

Як лікувати запалення кореня зуба: основні етапи

Чистка каналів потребує ретельної підготовки, щоб знищити бактерії, які живуть у часточках їжі та нальоті, що накопичується на поверхні зубної емалі у важкодоступних місцях зубного ряду. Для цього стоматолог проводить професійну чистку всієї ротової порожнини та промиває хворий зуб антисептичними лікарськими препаратами.

Лікування каналів зуба Київ, Осокори: ціна, гарантія - D.K. Dental Clinic

Подальші етапи ендодонтичного лікування зуба:

  1. Введення місцевої анестезії.
  2. Препарування коронки.
  3. Чистка каріозної порожнини та отримання доступу до пульпи.
  4. Діагностика з апекслокатором і рентгенографія, щоб визначити, яку будову та форму мають канали.
  5. Видалення зубного нерва, щоб запобігти рецидивам захворювання.
  6. Ретельне очищення та розширення кореневих каналів.
  7. Антисептична обробка та заповнення каналів медикаментами.
  8. Встановлення тимчасової пломби для контролю ймовірних ускладнень.
  9. Повторне звернення до лікаря, щоб запломбувати зуб постійним матеріалом.
  10. Реставрація зубної коронки та рентгенографічний контроль.

Ізолювати зуб для проведення терапевтичних процедур добре допомагає накладання кофердама – тонкого еластичного полотна з латексу чи нітрилу. Воно не лише спрощує роботу лікаря, але й покращує результат пломбування, адже порожнина захищена від потрапляння слини. Так, стоматолог може повністю відновити зуб без ускладнень. Це сучасне лікування каналів зуба, ціна якого виправдана високим ефектом.

Сучасні методи лікування кореневих каналів

У разі розвитку запалення кореневих каналів із виникненням відповідних симптомів, стоматолог може вилікувати зуб терапевтичним чи хірургічним методом. Застосування першого можливе, коли тканина пульпи уражена помірно, тому її можна не видаляти. Лікар закладає в зуб спеціальні лікувальні пасти, протизапальні засоби та ферменти, щоб зняти запалення та прискорити регенерацію. Додатково може використовуватися метод УВЧ. Після цього стоматолог пломбує зуб. Хірургічний метод призначається, коли захворювання занедбане, а пацієнт відчуває сильний біль, тому потрібна не тільки чистка каналів зуба, а й видалення пульпи.

Пломбування кореневих каналів

У сучасній стоматології пломбування кореневих каналів проводять за методом центрального штифта, якщо канал широкий і рівний, або з використання розігрітої гутаперчі, що легко проникає в усі розгалуження та формує герметичну пломбу після застигання. Зуб можна запломбувати й іншими матеріалами, але ці способи найбільш популярні. Оптимальний метод підбере стоматолог відповідно до клінічної картини. Аби запобігти розвитку ускладнень і відновленню симптомів роблять контрольний рентген.

Якщо звернутися до клініки UDC, вам буде проведене якісне пломбування каналів, ціна якого не стане непосильним тягарем для бюджету.

Лікування Каналів Зубів у Києві ᐉ Пломбування Каналів 🦷 Astra Dent

Ускладнення та ризики ендодонтичного лікування

Ендодонтичне лікування зуба нерідко ускладнюється важкопрохідністю та складною будовою каналів. Якщо стоматолог пропустив деякі ділянки, може утворитися кіста чи розвинутися періодонтит. Однак і надмірна кількість пломбувального матеріалу – це недобре, адже тоді зуб довго болітиме. Щоб зменшити ці ризики, лікарі UDC ретельно оглядають зуб, вимірюють довжину кожного каналу, чітко дотримуються етапів чистки та проводять рентгенологічний контроль після пломбування.

Післялікувальний догляд та рекомендації

Після лікування зубних каналів не рекомендується вживання їжі до припинення дії місцевої анестезії. Упродовж наступних 2-3 днів треба приймати знеболювальне, яке призначить стоматолог. Не можна переохолоджувати та перегрівати організм. Якщо зуб сильно болить, виник набряк і підвищилася температура, треба повторно звернутися до лікаря. Відчуття болю в процесі відкушування та пережовування їжі через тиждень після проведеної терапії – привід показатися спеціалістові.

Профілактика

Щоб тканина зубних каналів більше не запалювалася, треба своєчасно лікувати карієс і приділяти достатньо уваги щоденній гігієні. Зберегти зуб допоможе чищення щіткою та пастою за рекомендацією стоматолога, використання ополіскувача та зубної нитки. Ще варто потурбуватися про збалансованість раціону, відмовитися від куріння та робити професійну чистку раз на 6 місяців. Вартість профгігієни та ціна пломбування каналів зуба вказані на сайті UDC.

Лікування кореневих каналів - Стоматологічна клініка "EstetDent"

Відповіді

Як зрозуміти, що кореневі канали зуба запалені?

Запалення кореневих каналів зуба дає про себе знати гострим чи пульсуючим болем, набряком ясен (іноді також щоки), потемнінням емалі, появою реакції на холодне та гаряче, утворенням гнійного абсцесу в тканинах ясен.

Коли слід звернутися до ендодонта?

Пройти лікування в ендодонта потрібно в разі глибокого карієсу, пульпіту, періодонтиту. Також воно може знадобитися в процесі підготовки до протезування зуба.

Скільки разів треба проводити лікування в стоматолога?

Чищення каналів і пломбування кореневих каналів виконується за одне відвідування стоматолога. Однак у разі сильного запалення необхідне закладання ліків до очищеної порожнини та встановлення тимчасової пломби. Потім потрібно повторно прийти на прийом до ендодонта, щоб він оцінив результат терапії та зробив постійну пломбу.

Які матеріали використовуються для пломбування кореневих каналів?

Для пломбування кореневих каналів використовуються стоматологічні цементи, силери (різновид цементів), пасти або штифти-філери (зазвичай гутаперчеві).

Які методи знеболювання використовуються?

Лікування кореневих каналів проводиться під місцевою анестезією. Для цього лікарі клініки Ukrainian Dentist Club використовують безпечні та перевірені препарати, що не спричиняють побічних ефектів.