Що таке зубний нерв і яка його функція

Зубний нерв – нервово-судинний пучок, розташований у пульпі (м’якій тканині зуба). Саме нервові волокна відповідальні за відчуття болю. Але основна їхня функція – транспортування поживних речовин і важливих елементів до тканин, мінералізація емалі та підтримання загального функціонального стану зуба.

Показання до видалення нерва

Рішення про видалення зубного нерва приймають на основі таких показань:

  • хронічний пульпіт;
  • розвиток періодонтиту;
  • некротичні зміни тканин пульпи зуба;
  • механічні пошкодження (травми) верхньої та внутрішньої частини зуба;
  • протезування зубів (зазвичай перед встановленням металокерамічних коронок).

Видалення нерва в зубі – терапевтична процедура в комплексі лікування різних захворювань зубного ряду. У клініці UDC втручання проводиться тільки у випадках, коли діагностоване сильне руйнування зуба.

  1. Біль через занедбаний карієс. Формування множинних дірок в емалі призводить до руйнувань внутрішніх тканин зуба й оголення нерва. Останній подразнюють зовнішні чинники, через що виникає біль.
  2. Розповсюдження інфекції. Нервові структури зуба часто пошкоджуються через інфекцію, що проникає крізь дефекти коронки. Щоб усунути больові відчуття, їх видаляють.
  3. Підвищена чутливість. Зуб, що реагує на холодне, гаряче, солодке, кисле й інші подразники здатен сильно знизити якість життя. Тому може бути призначене видалення нерва.

Переваги видалення нерва зуба для пацієнта

Видалення нерва зуба має декілька суттєвих переваг для пацієнта:

  1. Профілактика захворювань. Видалення зубного нерва запобігає розвитку періодонтиту – запалення кореневої оболонки зуба та навколишніх тканин.
  2. Усунення больових відчуттів. Видалення нерва дорівнює усуненню болю. Водночас зуб, якщо він не був сильно зруйнований, і далі виконує свою функцію (як мінімум, кілька років).
  3. Ліквідація вогнища інфекції. Запалений нерв – осередок патогенної бактеріальної мікрофлори. Його видалення допомагає запобігти ураженню інших зубів і ротової порожнини загалом.
  4. Відсутність подразнення. Зуб без нервових закінчень перестає реагувати на зовнішні подразники (холодні напої, гарячий чай, солодощі тощо), тому не провокує дискомфортних відчуттів.

Видалення нерва зуба: коли та як проводиться процедура

3 причини видаляти нерв зуба в UDC

Клініка UDC працює за європейськими стандартами стоматології з використанням сучасних методик, сертифікованого обладнання та перевірених матеріалів. Саме тому видалення зубного нерва абсолютно безпечне та безболісне для пацієнта.

  1. Швидка процедура. За відсутності ускладнень процес видалення нерва займає близько години. Крім того, у наш час немає потреби в попередньому закладанні до зуба пломби з миш’яком.
  2. Доступність лікування. Ціна видалення нерва зуба з подальшим встановленням постійної пломби не потребує великих витрат. Натомість процедура надійно розв’язує наявну стоматологічну проблему.
  3. Зубозберігальні методики. Коли лікар видаляє запалену частину пульпи та нерв, зуб і далі виконує свою функцію ще декілька років. Без терапії його було б втрачено набагато раніше.

Як видаляють нерви із зуба: сучасна методика

У наш час видалення нерва зуба відбувається за один візит до стоматолога. Щоб дістати доступ до уражених тканин і вилучити їх без болю для пацієнта, застосовується ефективна анестезія. Сама процедура передбачає механічну чи медикаментозну обробку, а видаляють нервові закінчення спеціальними інструментами.

Видалення з використанням сучасних засобів

Інструментальна обробка каналів після розкриття порожнини зуба передбачає вимірювання їхньої робочої довжини за допомогою апекслокатора. Це запобігає виходу за межі верхівки кореня під час лікування. Канали розширюються з використанням ендомотора та спеціального гелю (ручна методика більше не застосовується).

Медикаментозна обробка каналів проводиться за допомогою антисептика, що вимиває органічні часточки. Послідовно необхідно використати гіпохлорит натрію, спеціалізовану лимонну кислоту (як нейтралізатор) і перекис водню. Для сушіння утворених порожнин лікар використовує паперові штифти.

Для заповнення простору між стінками каналів і гутаперчевими штифтами застосовується спеціальний матеріал – силер. Після цього зазвичай ставиться тимчасова пломба. Відразу встановлювати постійну не рекомендується, адже заповнення каналів ще повністю не застигло, тому рівень фіксації може бути занизьким.

Видалення нерва зуба: коли та як проводиться процедура

Етапи видалення нерва зуба

Гарантія ефективності терапії – ретельне виконання кожного етапу процедури.

  1. Діагностика. Стоматолог оглядає ротову порожнину та вивчає результати рентгенографії.
  2. Знеболювання. Лікар вводить місцеву анестезію для отримання найкращого доступу до нерва.
  3. Обробка тканин. У випадку каріозного ураження пошкоджені емаль і дентин видаляються.
  4. Депульпування. Спеціаліст розкриває пульпу та видаляє пошкоджені внутрішні тканини зуба та нерв.
  5. Пломбування. Після очищення, розширення та промивання каналів стоматолог ставить пломбу.

Лікар обов’язково повторює рентгенографію, аби переконатися в якості проведеного лікування.

Біль у зубі після видалення нерва

Один із наслідків видалення зубного нерва – легкі больові відчуття. Це нормальна реакція організму на втручання в структури зуба на значну глибину. Зазвичай симптоми зникають самостійно впродовж 2–3 днів. Якщо ж у вас сильно болить зуб після видалення нерва або ж біль спостерігається довше зазначеного терміну, необхідно звернутися до стоматолога для консультації. Він оцінить стан каналів та ухвалить рішення щодо подальшого лікування. Для усунення больового синдрому можуть призначатися медикаментозні препарати: спазмолітики та протизапальні засоби.

Що відбувається із зубами після видалення нерва

Разом із нервом видаляють кровоносні судини, що відповідають за живлення тканин зуба зсередини. Це робить його більш крихким і змінює відтінок емалі. Вона втрачає блиск і сіріє. На думку пацієнта, це свідчить, що зуб скоро випаде. Однак за професійно виконаної процедури та якісно встановленої пломби він може прослужити ще тривалий час без втрати жувальної функції.