Що таке ретенція

Ретенція (лат. затримка) – стан, коли прорізування сформованого зуба сповільнене, або він повністю схований у м’яких тканинах ясен. У стоматології бувають випадки ретинованих різців, іклів, премолярів, але найчастіше проблема виникає із зубами мудрості. У нормі вісімки з’являються у віці 14-25 років і не мають завдавати сильного дискомфорту. Однак у випадках ретенції пацієнти можуть потерпати від третіх молярів 1-1,5 року. У разі сильного болю, запалення ясен та їхнього травмування в процесі жування краще відразу звернутися до лікаря для видалення ретинованого зуба.

Видалення ретинованого зуба: причини, різновиди та показання до екстракції

Причини появи ретинованого зуба

Ретинований зуб мудрості – типовий клінічний випадок у стоматології. Виникнення патології спостерігається в результаті спадкових чинників, відсутності ортодонтичного лікування в разі дефектів прикусу чи ранньої втрати молочних зубів, що призвела до неправильного формування зубного ряду.

Різновиди ретенції проблемного зуба

Як частково, так і повністю ретиновані зуби становлять проблему, тому їх потрібно видаляти. Складність операції та її ціна залежать від форми ретенції. Проблемний зуб може розташовуватися під кутом уперед чи назад, рости короткою частиною донизу або перебувати в горизонтальному положенні відносно сусідніх зубів.

Виявлення ретинованого зуба мудрості

Частково прорізаний ретинований зуб мудрості можна помітити під час візуального огляду. Повністю прихована в тканинах ясен вісімка виявляється за допомогою методу рентгенографії. Також проблему часто ідентифікують за симптомами: почервонінням і набряком ясен, запальним процесом, підвищенням температури тіла, больовими відчуттями під час гігієни, пережовування їжі та відкривання рота.

Видалення ретинованого зуба: причини, різновиди та показання до екстракції

Показання для видалення ретинованого зуба

Рішення про видалення ретинованого зуба приймає лікар. Якщо мова йде про зуб мудрості, то майже в усіх випадках його доводиться видаляти, щоб запобігти розвитку ускладнень у майбутньому. Відповідно, ціна лікування буде набагато меншою, ніж у запущених станах. Якщо розташування ретинованої одиниці правильне, то проводити екстракцію не потрібно. Хірург може зробити надріз ясен, аби полегшити прорізування та виключити перикороніт (запалення ясенного капюшона).

Показання до видалення ретинованого зуба:

  • сильні болі та загальний хворобливий стан пацієнта;
  • неможливість усунення патології ортодонтичними методами;
  • розвиток запальних процесів (пульпіту, періоститу, лімфаденіту);
  • необхідність видалення ретинованого зуба мудрості для терапії патологій прикусу зі встановленням ортодонтичної системи;
  • ризик ускладнень (каріозних уражень, періодонтиту, гаймориту, синуситу тощо);
  • ситуації, коли ретинований зуб мудрості травмує сусідні зуби;
  • формування абсцесу, флегмони, фолікулярної кісти;
  • підготовка до імплантації та протезування.

Без серйозних показань видалення ретинованого зуба не проводиться. Операція в будь-якому разі стає навантаженням для організму пацієнта та потребує реабілітації, тому стоматолог-хірург не проводить її без прямої потреби.

Підготовка та етапи хірургічного втручання

Для зниження ризику розвитку запального процесу лікар може призначити пацієнту антибіотики за добу до процедури видалення ретинованого зуба. Перед операцією визначається тип знеболювального відповідно до індивідуальних показань. Якісні анестетики забезпечують повне блокування больових відчуттів під час втручання.

Етапи видалення ретинованого зуба:

  1. Введення ефективної місцевої анестезії.
  2. Розкриття ясен і відшарування м’яких тканин для доступу до кістки.
  3. Поетапне видалення ретинованого зуба мудрості або іншої проблемної одиниці (для мінімальної травматичності лікар розділяє зуб на декілька дрібних частин та акуратно витягує їх одна за одною).
  4. Заповнення утвореної лунки синтетичним біоматеріалом або плазмою для прискорення заживлення (не обов’язково) та ушивання країв рани.

Після завершення операції хірург-стоматолог призначає післяопераційну терапію, що включає антисептичну обробку ротової порожнини (за показаннями), приймання знеболювальних і протизапальних препаратів, дотримання правил щодо раціону, гігієни та поведінки після хірургічного втручання.

Видалення ретинованого зуба: причини, різновиди та показання до екстракції

Можливі ускладнення

Видалення ретинованого зуба мудрості може стати серйозним втручанням залежно від його розташування та особливостей патологічного розвитку. Період відновлення займає більше часу та проходить важче, якщо порівнювати зі звичайним видаленням. Тому треба чітко дотримуватися рекомендацій лікаря, щоб не допустити ускладнень.

Можливі негативні наслідки після видалення ретинованого зуба:

  • оніміння язика, губ, частини обличчя через травму нижньощелепного нерва (симптоми зникають самостійно за кілька тижнів);
  • розрив носової пазухи з подальшим розвитком гаймориту;
  • пошкодження сусіднього моляру під час видаленні вісімки;
  • травмування каналів нижньої щелепи.

Зазвичай негативні наслідки спостерігаються після екстракції зуба мудрості, що розташовувався дуже глибоко чи сильно вріс у кістку. Але професіоналізм стоматологів UDC дає змогу мінімізувати ризики ускладнень навіть у таких важких випадках. Ціна ж лікування в нашій клініці не потребує значних витрат.

Післяопераційний період та рекомендації після видалення ретинованого зуба

Після операції забороняється їсти й пити впродовж 2 годин. Перших 3 дні потрібно уважно слідкувати за температурою їжі та напоїв, адже вони не мають бути надто холодними чи гарячими. Для зняття післяопераційного набряку можна прикладати до зовнішнього боку щоки загорнутий у рушник сухий лід (не довше 15 хвилин).

Загальні рекомендації після видалення ретинованого зуба мудрості:

  • вживати переважно м’які та легкі страви;
  • проводити гігієнічні процедури акуратно та делікатно;
  • жувати протилежним боком щелепи до повного загоєння лунки;
  • не відвідувати сауни та лазні, не приймати гарячі ванни протягом тижня;
  • зменшити фізичну активність і відмовитися від активних видів спорту до завершення реабілітаційного періоду після операції;
  • виключити механічні подразнення лунки (торкання язиком, пальцем тощо);
  • приймати знеболювальні та протизапальні засоби за рецептом стоматолога;
  • промивати рану антисептичним розчином (лише за призначенням лікаря).

Варто пам’ятати, що складне видалення ретинованого зуба мудрості – втручання, що потребує більше часу на одужання. Через значний набряк і велике операційне поле реабілітація може зайняти до кількох тижнів, упродовж яких усі призначення лікаря зберігаються. У разі тривалого й інтенсивного болю, кровотеч, сильного запалення та нагноєння треба негайно звернутися до стоматолога для огляду та лікування.