Важливість ретельної гігієни ротової порожнини

Щоденна гігієна порожнини рота запобігає неприємному подиху та безлічі захворювань зубів: карієсу, гінгівіту, періодонтиту, пульпіту тощо. Видалення нальоту з емалі не дає формуватися зубному каменю – середовищу, де живуть хвороботворні бактерії. На жаль, звичайна чи навіть електрична щітка не може прибрати зубні відкладення з усіх поверхонь. Тому необхідне використання допоміжних засобів.

Проблема очищення міжзубного простору

Чистота зубів досягається лише за умови очищення міжзубних проміжків, а не лише вестибулярних, оральних і жувальних поверхонь, яких торкається зубна щітка. Саме для цього застосовується іригатор чи зубна нитка. Ретельна гігієна цих та інших важкодоступних ділянок – дієва профілактика карієсу, кровоточивості та запалення ясен. Тому необхідно використовувати спеціалізовані засоби.

Що таке зубна нитка (флос)

Нитка для чищення зубів – інструмент, що ефективно видаляє наліт і часточки їжі з міжзубних проміжків. Як і зубна щітка, флос зазвичай виготовляється із нейлону, хоча спочатку вони були шовковими.

Зубна нитка: як правильно використовувати та вибрати

Зубна нитка: види

За матеріалом виготовлення зубна нитка буває нейлоновою, тефлоновою, ацетатною чи капроновою. Виробляються і натуральні шовкові різновиди, однак вони не мають великої популярності. Вибрати нейлонові часто буде найпрактичнішим варіантом, адже вони міцні, продаються в кожній аптеці та мають доступну вартість.

Інші різновиди ниток для зубів:

  • За типом обробки. Вощені краще ковзають поверхнею емалі, що знижує ризик травмування ясен, коли людина тільки звикає до використання флоса. Після цього ліпше використовувати невощені для ретельнішого очищення зубів. Також у цій категорії ароматизовані, мінералізуючі та дезінфекційні нитки.
  • За формою. Кругла нитка чудово підходить для великих міжзубних проміжків, тоді як плоска краще для вузьких.

Класичний флос виготовляється на котушці, а коробочка має невелике лезо, щоб відрізати необхідну довжину. Варіанти з тримачем (суперфлос) фіксуються на основі з пластику, що підвищує комфорт використання.

Як користуватись зубною ниткою

Звичайна чи електрична зубна щітка – перший етап гігієни ротової порожнини. Залежно від техніки процедура займає від 2 до 5 хв. Після цього можна перейти до очищення міжзубних проміжків із застосуванням флоса.

Інструкція, як користуватись зубною ниткою:

  1. Візьміть 40-50 см нитки.
  2. Обмотайте кінці навколо середніх пальців, щоб не впустити.
  3. Візьміть флос великими і вказівними пальцями.
  4. Просуньте нитку в міжзубний проміжок, обхопивши нею зуб.
  5. Протягніть флос у напрямку від ясен до краю зуба.
  6. Повторіть процедуру з кожною одиницею.

Правильно використовувати чисту ділянку нитки для кожного міжзубного проміжку, щоб дійсно видаляти наліт, а не переміщати його з місця на місце. Щітка (навіть звичайна, а не електрична) та флос забезпечать відчуття чистоти та свіжості в роті.

Переваги зубної нитки

Використання нитки для зубів – ефективний спосіб усувати хвороботворні бактерії та наліт із міжзубних проміжків. Флоси безпечні для емалі та бувають різних видів, що дає змогу вибрати, який кому краще. Зубна нитка недорога та компактна, тому її можна брати в дорогу та застосовувати протягом дня після обіду та перекусів.

Недоліки зубної нитки

Головним недоліком флосів залишається низька зручність використання, особливо, для людей з обмеженою рухливістю рук (наприклад, через артрит чи артроз). Чутливість ясен, наявність імплантів чи протезів може призвести до дискомфортних відчуттів у процесі очищення зубів. Під час перших застосувань є ризик травмування м’яких тканин із виникненням кровоточивості. Тому важливо використовувати нитку акуратно та правильно. Крім того, флос не може замінити основний інструмент чищення – щітку. Зокрема, електрична щітка – ефективний інструмент для видалення основного обсягу нальоту, бактерій та часточок їжі.

Іригатор: що це таке

Зубний іригатор – пристрій, що швидко видаляє наліт і бактерії з міжзубних проміжків і водночас забезпечує м’який масаж ясен. Конструкція приладів включає резервуар для води, елемент, що подає рідину під тиском, і насадку. Іригатор може бути стаціонарним (працює від електромережі) чи портативним (на батарейках чи акумуляторі). Перевага приладів другого типу – зручність використання в поїздках, на відпочинку тощо.

Медтехніка Ортомедіка ≡ Мережа магазинів медтехніки та ортопедичних товарів в Україні

Різновиди іригаторів для зубів

Щоб розібратися, для чого потрібен іригатор, варто розглянути різновиди насадок. Стандартна (універсальна) чудово підходить усім для повсякденного використання, тоді як ортодонтична краще для чистки брекетів та інших апаратів, а пародонтологічна призначається для очищення ясен та незнімних протезів. Також розрізняють варіанти насадок для чищення язика та верхньої частини імплантів.

Як користуватися іригатором

Розібравшись, що таке іригатор, варто поговорити про правила його використання. Однак важливо розуміти, що це додатковий засіб гігієни. Основним залишається щітка та паста. Очищення емалі зубів за допомогою лише цих приладів допускається тільки за певних обставин, таких як післяопераційні стани чи тимчасова нерухомість щелепи. Під час використання важливо чітко дотримуватися інструкції виробника.

Загальні рекомендації, як застосовувати іригатор:

  1. Набирайте в резервуар теплу воду.
  2. Спрямовуйте струмінь води під кутом 90°.
  3. Проводьте зрошення лікувальними розчинами тільки за вказівкою лікаря.
  4. Приділяйте процедурі 10-20 хвилин, обробляючи кожен зуб і прилеглі тканини.
  5. Візуально розділіть зубний ряд на окремі ділянки, щоб нічого не пропустити.
  6. Довше зосереджуйтеся на важкодоступних ділянках, щоби прибрати весь наліт і бактерії.

Під час використання приладів із функцією іригації треба тримати голову прямо, аби вода витікала в раковину, а не потрапляла в горло. Тиск струменя не має спричиняти больових відчуттів. Не можна направляти його під язик, у ніс чи вуха.

Іригатор: переваги та недоліки для зубів

Іригатор має кілька насадок і режимів роботи, тому гігієна з ним ефективна, швидка та комфортна. Вода не травмує ясна, відповідно, немає ризику їхньої кровоточивості. Струмінь під тиском ефективно видаляє наліт і бактерії з поверхні емалі, зокрема, на важкодоступних ділянках. Використання іригатора дає змогу набагато краще доглядати за ортодонтичними конструкціями.

Однак серед недоліків приладів варто зазначити високу вартість та необхідність заміни води в резервуарі після кожного використання. Крім того, не всі пристрої портативні, що знижує зручність користування. Також сам іригатор не підійде для комплексної гігієни ротової порожнини, однаково знадобляться зубна щітка й інші засоби.

Порівняння зубної нитки та іригатора

Зубочисткою заборонено користуватись - стоматолог назвала причини | Стайлер

Тепер спробуємо розібратися, що краще: іригатор чи зубна нитка.

Ефективність у видаленні нальоту

Вважається, що іригатор може краще впоратися із завданням очищення міжзубних проміжків, ніж зубна нитка, адже флосом легше пропустити якісь ділянки емалі.

Зручність використання

Це доволі суб’єктивна характеристика. Так, іригатор буде зручнішим людям, які бояться травмувати ясна флосом. Нитка ж завжди під рукою для використання протягом дня.

Вартість та доступність

Флос значно доступніший за ціною, ніж іригатор.

Вплив на здоров’я ясен

Додаткова функція іригатора – масаж ясен, що чудово стимулює приток крові з поживними речовинами до м’яких тканин.

Що краще вибрати

Важливо розуміти, що нитка для зубів та іригатор виконують дещо різні функції. Так, перша краще очищає міжзубні проміжки від великих часток їжі, а другий може чудово впоратися з гігієною зубоясенної борозни та патологічних кишень. Також гідромасаж ясен покращує кровообіг і зміцнює зубоясенну зв’язку. Як і спеціальна ортодонтична щітка та йоржики, іригатор здатен покращити гігієну під час виправлення прикусу, після встановлення імплантів і протезів. Тому для вибору важливо відштовхуватися від власних потреб. Можна використовувати засоби в комплексі: щітка + флос + іригатор.

Зубна щітка, нитка та іригатор: що обрати для догляду за зубами - Версии.com Фабрика аналитики

Відповіді

Чи може зубна нитка пошкодити ясна?

За неакуратного використання зубна нитка може пошкодити ясна. Якщо ви тільки вчитеся користуватися флосом, рекомендується обирати круглі та вощені різновиди, щоб знизити ризик травматизму.

Як іригатор впливає на здоров’я ясен?

Струмінь води забезпечує масаж ясен, який стимулює кровообіг, відповідно, приток поживних речовин до тканин. Це знижує ризик запалень і зміцнює зуби.

Чи можна обійтися без зубної нитки, використовуючи лише іригатор?

Зубну нитку й іригатор можна використовувати окремо чи в комплексі. Однак багато стоматологів і виробників іригаторів рекомендують застосовувати прилад 1 раз на день (увечері). Тому зранку та впродовж дня необхідно буде користуватися ниткою.

Чи зручно використовувати зубну нитку та іригатор із брекетами?

Брекет-система ускладнює гігієну ротової порожнини. З брекетами не вийде повноцінно очищати міжзубні проміжки ниткою, тому лікарі-ортодонти рекомендують використання іригатора на час носіння конструкції. Для цього в приладів є ортодонтична насадка.

Чи ефективна зубна нитка та іригатор для очищення імплантів?

Для очищення імплантів від нальоту та часток їжі краще застосовувати іригатор. Нитка не рекомендується через складність контролю глибини введення. Можна завести флос надто глибоко та не відчути цього через відсутність нервових закінчень навколо імпланта. Серед наслідків може бути травмування, запалення та опущення ясен, розвиток периімплантиту, оголення штифта та відторгнення конструкції.

Чи підходить зубна нитка для дітей?

Дитячі зубні нитки мають ручку-тримач для зручного очищення передніх та жувальних зубів. Виробляються різновиди з різними фруктовими смаками, щоб зробити процес гігієни приємнішим для дитини. Під час вибору треба дивитися на маркування за віком, адже нитки враховують анатомію зубного ряду в різні періоди його формування.

Чи безпечний іригатор для літніх людей?

Іригатори не мають протипоказань щодо використання літніми людьми. Навпаки пристрій може чудово впоратися з гігієною за наявності імплантів і протезів. Однак краще проконсультуватися зі стоматологом, особливо, якщо після перших застосувань спостерігаються больові відчуття, кровоточивість ясен тощо.