Професійна чистка зубів: гігієна від нальоту та зубного каменю

Зубний наліт і камінь – розповсюджена стоматологічна проблема, бо їхнє формування є природним і постійним процесом. Відкладення утворюються із залишків їжі, продуктів життєдіяльності бактерій, солей тощо. Поки наліт м’який, його можна прибрати зубною щіткою, ниткою та ополіскувачем. Однак навіть після чистки зубів найретельнішим способом залишаються фрагменти в міжзубних проміжках, ясенній зоні та на подібних важкодоступних ділянках. Потім відкладення твердіють з утворенням міцного зубного каменю. Наразі немає ефективних способів, як зняти камінь на зубах у домашніх умовах, тому необхідно звертатися до стоматолога для проходження процедури професійного чищення.

Що таке зубний камінь: як виглядає камінь на зубах

Зубний камінь – це мінералізований м’який наліт, який щільно прилягає до емалі зуба, тому не піддається очищенню зубною щіткою, ополіскувачем та іншими звичними гігієнічними засобами. Мінеральні відкладення класифікують залежно від локалізації і того, як виглядає зубний камінь. Серед найсприятливіших ділянок для утворення – усі важкодоступні зони для ретельної та якісної повсякденної гігієни.

Професійна чистка зубів «до» і «після»: усе, що потрібно знати

Зазвичай зубний камінь виявляють:

  • на зубах мудрості;
  • біля ясенних сосочків;
  • в міжзубних проміжках;
  • в пародонтальних кишенях;
  • в зоні кріплення брекета до емалі зуба;
  • на ділянках фіксації штучної коронки до імпланта;
  • біля основи зуба із зовнішнього та внутрішнього боку.

За локалізацією розрізняють надясенний і підясенний зубний камінь. Перший легко виявити візуально. Він має вигляд білих або жовтих утворень, що обрамляють основу зуба по краю ясен. Консистенція відкладень тверда або густа глиняна. Підясенний тип каменю можна діагностувати тільки на стоматологічному огляді, адже він міститься в пародонтальних кишенях. Для виявлення використовується спеціальний зонд. Тверді утворення щільно прилягають до поверхні зуба та мають темний колір.

Основна причина появи зубного каменю

Чистка зубів від каменю стала стандартом ретельного догляду за порожниною рота та профілактики стоматологічних захворювань, адже запобігти формуванню відкладень не можна. Актуальні дослідження свідчать, що зубна щітка прибирає не більше 60% часточок їжі. 40% решток залишаються на зубах, з’єднуються з бактеріями, слиною, солями кальцію та іншими елементами, а далі тверднуть уже за 3-4 дні.

Серед додаткових чинників, що сприяють формуванню зубного каменю:

  • шкідливі харчові звички (споживання великої кількості вуглеводів, солодощів, солодких газованих напоїв, борошняних виробів тощо);
  • порушення обміну речовин, через що змінюється склад слини;
  • неправильний вибір засобів гігієни (щітки, пасти, нитки, ополіскувача);
  • недостатня кількість твердої їжі, яка сприяє природному очищенню емалі;
  • порушення прикусу чи звичка жувати на одну сторону, через що навантаження на щелепи розподіляється неправильно;
  • деякі хвороби внутрішніх органів;
  • куріння.

Професійне чищення зубів дає змогу не лише візуально покращити стан зубного ряду та освітлити до природного тону, а й потурбуватися про здоров’я ротової порожнини та запобігти багатьом складним стоматологічним захворюванням.

Професійна чистка зубів «до» і «після»: усе, що потрібно знати

Розвиток хвороб ясен від зубного каменю

Пацієнтам, які не знають, що таке чистка зубів у стоматолога та постійно нехтують правилами ретельного домашнього догляду, загрожує поглиблення ясенних кишень. Коли глибина досягає 3 мм, з’являються складності із чищенням і спостерігається дуже швидке формування зубного нальоту та каменю, 4-5 мм – діагностується легка форма пародонтиту, 7-9 мм – пародонтит стрімко прогресує та часто призводить до випадіння зубів. Серед вторинних симптомів: кровоточивість ясен і неприємний запах із рота.

Своєчасно проведена професійна чистка зубного каменю дає змогу запобігти:

  • розвитку карієсу, пародонтиту та гінгівіту;
  • утворенню глибоких пародонтальних кишень;
  • рухливості зубів із випадінням або видаленням, коли їх неможливо зберегти.

Важлива регулярна професійна чистка зубів із брекетами, адже система помітно ускладнює догляд за ротовою порожниною. Найчастіша проблема – поява карієсу на ділянці кріплення брекета до зуба, але від каменю страждають і ясна. Запалення м’яких тканин може звести нанівець усе ортодонтичне лікування.

Що таке професійна чистка зубів: як зняти камінь

Розрізняють три методи, як зняти камінь із зубів. Раніше його видаляли механічним способом за допомогою спеціальних інструментів. Однак зараз використовують менш травматичні техніки. Чудовий результат показує комбінація ультразвукової чистки та Air Flow. Ультразвук руйнує тверді відкладення навіть на важкодоступних ділянках, після чого фрагменти каменю вимиваються водою. М’який наліт видаляють за технологією Air Flow. Зуби обробляються сумішшю порошку (абразиву), води та стиснутого повітря, щоб ретельно очистити емаль і повернути їй природний відтінок.

Професійна чистка зубів «до» і «після»: усе, що потрібно знати

Профілактика зубного каменю

Після того як видаляють зубний камінь, проводять процедури, що затримують його повторне утворення. Так, полірування зернистими пастами та спеціальними щіточками дає змогу повністю вирівняти поверхню емалі. Відсутність мікрорельєфу перешкоджає збиранню бактерій і часточок їжі в мікротріщинах, зубних фісурах і на ділянках біля ясен. Для додаткового захисту й укріплення емалі роблять фторування – обробку гелями чи пастами зі вмістом фтору й інших корисних речовин.

Профілактика зубного каменю, що залежить від самого пацієнта:

  • ретельна щоденна чистка зубів до і після процедури;
  • активне використання ополіскувача, нитки й інших допоміжних засобів гігієни;
  • вживання корисної твердої їжі, як то сира морква, яблука тощо;
  • відмова від нездорових харчових звичок.

Важливо пам’ятати про регулярні профілактичні огляди в стоматолога. Лікар пояснить, як позбутися зубного каменю, та підбере оптимальний домашній догляд.

Як часто потрібно робити чистку зубів

Стандартна рекомендація щодо періодичності професійного чищення – 1 раз на 6 місяців. Однак терміни можуть варіюватися залежно від індивідуальних особливостей організму, поточного стану ротової порожнини, наявності шкідливих звичок (особливо, куріння) тощо. Наприклад, під час ортодонтичного лікування брекетами процедуру треба повторювати кожні 3 місяці. Тому необхідно звернутися до стоматолога, який проведе діагностику та порадить, як часто робити чистку зубів.

Рекомендації після професійної чистки зубів

У деяких пацієнтів спостерігається тимчасова чутливість зубів після чистки, тому для домашньої гігієни краще використовувати м’яку щітку. Чистити кожну четверть щелепи треба 30 секунд. Далі потрібно видалити залишки їжі з міжзубних проміжків ниткою або іригатором. Не варто забувати про ополіскувачі, що створюють тимчасовий бар’єр на емалі та пригнічують життєдіяльність хвороботворних бактерій.

Якою має бути зубна щітка

Чистка зубів у стоматолога – єдиний ефективний спосіб видалити зубний камінь. Однак правильно підібрана щітка допоможе запобігти його швидкому утворенню. Так, вироби із середньою та жорсткою щетиною добре усувають м’який наліт і рештки їжі. Крім звичайних мануальних щіток, асортимент засобів для гігієни ротової порожнини пропонує й інші різновиди. Електричні підходять для щоденного очищення та делікатно полірують емаль. Звукові можуть видаляти наліт на важкодоступних ділянках, тому рекомендуються під час носіння брекетів і після зубних реставрацій. Ультразвукові борються з відкладенням у зоні ясен, але їх не можна використовувати за наявності вінірів і штучних елементів зубного ряду.

Професійна чистка зубів «до» і «після»: усе, що потрібно знати

Зубний камінь: як позбутися та доглядати за зубами в домашніх умовах

В інтернеті можна знайти багато статей про те, як роблять чистку зубів у домашніх умовах. Однак намагатися усунути проблему народними методами неефективно, а в деяких випадках можуть бути негативні наслідки. Наприклад, використання лимонної кислоти загрожує опіками слизової, а соди – пошкодженням та ослабленням емалі. Тому видалення зубного каменю має бути професійним.

Ефективні засоби домашньої гігієни, що уповільнюють утворення твердих відкладень:

  • якісна зубна паста та щітка;
  • зубна нитка та дентальні йоржики для міжзубних проміжків;
  • ортодонтична зубна щітка під час носіння брекет-системи;
  • шкребок для очищення язика від нальоту;
  • ополіскувач для ротової порожнини.

Професійне чищення в стоматолога не стоншує емаль, не спричиняє дискомфорту та не займає багато часу (приблизно 1 годину). Запитати, скільки хвилин чистка зубів триватиме у вашому випадку, можна на огляді в лікаря.

Що не можна робити після професійної чистки зубів

Рекомендації після чистки зубів включають відмову від будь-яких продуктів і напоїв, що «фарбують» емаль (чаю, кави, солодких газованих напоїв, буряку, ягід, шоколаду, вина, соку тощо), а також кислих продуктів у перші 1-2 дні. Для чищення не можна використовувати відбілювальні пасти з абразивними часточками, аби не травмувати поверхню емалі. Варто утримуватися від паління, щоб емаль не пожовкла.