Як вирівняти зуби без брекетів: альтернативні методи та їхня ефективність
Ціна від 12 000 грнРівні зуби – запорука гарної усмішки та здоров’я. Доведено, що неправильний прикус може спровокувати розвиток карієсу й інших захворювань ротової порожнини, хвороб ШКТ, порушень дихання, дикції та міміки. Також можливі серйозні комплекси, що призводять до психічних травм. Сучасні ортодонтичні методики дають змогу виправити недоліки зубного ряду не тільки за допомогою брекетів, а й альтернативними способами: елайнерами, вінірами тощо.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Чому важливе рівне розташування зубів
Криві зуби в дорослих псують посмішку та спричиняють низку проблем. Недостатньо ефективне пережовування їжі провокує розлади травлення та захворювання ШКТ. Крім того, дефекти розташування зубів призводять до нерівномірного навантаження під час жування. Коли окремі зуби перебувають під підвищеним тиском, вони патологічно стираються з руйнуванням емалі, розвитком карієсу та запалення ясен.
Інші проблеми через неправильний прикус:
- бруксизм (скрипіння зубами під час сну, що пришвидшує їхнє руйнування);
- гіпертонус щелепних м’язів і суглобів, що спричиняє головний біль і проблеми зі щелепним суглобом, зокрема, дисфункцію скронево-нижньощелепного суглоба;
- порушення дикції, складнощі з вимовлянням звуків і мовленням загалом;
- підвищений ризик карієсу та пародонтиту неправильно розташованих і сусідніх зубів через ускладнену гігієну.
Вирівнювання зубів рекомендується перед імплантацією та протезуванням. Дефекти зубного ряду часто заважають провести лікування правильно та зменшують термін експлуатації керамічних накладок, коронок та інших ортопедичних конструкцій.
Переваги та недоліки використання брекетів
Брекети – дієва ортодонтична система для вирівнювання зубів у дорослих і дітей із підліткового віку. Вони дають змогу виправити навіть дуже складні патології прикусу та мають мінімальний перелік протипоказань. Корекція зубів брекетами відбувається за принципом механічного тиску. Металева дуга проходить через замочки, що кріпляться на зуби, змушуючи їх зміщуватися в правильному напрямку. Стоматолог періодично підтягує конструкцію, щоб підтримувати потрібний рівень натиску.
Серед переваг брекетів для пацієнта:
- стабільний результат;
- вирівнювання зубів у дітей і дорослих;
- ефективність у найскладніших клінічних випадках;
- швидкість лікування, як порівнювати з альтернативними методами;
- можливість точно спрогнозувати терапевтичний результат для пацієнта.
Недоліками брекетів називають неестетичний вигляд, хоча сьогодні можна поставити сапфірову чи керамічну систему. Вона коштуватиме дорожче, зате збереже естетику посмішки на період лікування. На перших етапах вирівнювання зубів брекети часто спричиняють дискомфортні відчуття та порушення дикції. Також з ними треба уважніше ставитися до гігієни ротової порожнини, адже недостатнє очищення може призвести до розвитку карієсу. Протипоказанням до корекції з брекетами стає флюороз, гіпоплазія емалі й ураження твердих зубних тканин.
Альтернативні способи вирівнювання зубів
Крім брекетів, у сучасній стоматології використовуються інші ефективні ортодонтичні системи. Залежно від особливостей клінічного випадку для вирівнювання зубів можна застосовувати знімну конструкцію, наприклад, елайнери чи трейнери. Однак важлива самодисципліна, адже ортодонтичний пристрій треба носити щоденно, знімаючи тільки під час їжі та гігієни. Також необхідно скоригувати раціон та своєчасно відвідувати стоматолога для заміни системи та контролю перебігу лікування.
Способи, як вирівняти зуби без брекетів, підбираються для пацієнта індивідуально. Корекція зубів елайнерами, пластинками й іншими засобами зазвичай займає більше часу, ніж брекетами. Однак у деяких клінічних випадках можна досягти швидкого результату завдяки естетичному (вініри, люмініри) чи терапевтичному (мостоподібні протези, коронки) протезуванню. За допомогою тонких накладок на зуби виправити їхнє положення не вдасться, але можна прибрати візуальні недоліки.
Прозорі капи (елайнери)
Одним зі способів, як вирівняти прикус без брекетів, є лікування елайнерами. Вони мають вигляд тонких прозорих накладок на зуби, які потрібно носити цілий день. За аналогією з брекетами, вирівнювання зубів відбувається під дією тиску. Однак капи не підтягуються, тому пацієнта очікує зміна до 20 пар упродовж курсу корекції прикусу. Для ефективної терапії елайнерами нова пара застосовується кожних 2-3 тижні.
Що таке елайнери, та як вони працюють: переваги та недоліки елайнерів
Виготовлення кап відбувається за індивідуальним відбитком зубів пацієнта із силікону чи поліуретану. Конструкція прозора, тому не псує посмішку. Її зручно носити впродовж дня та знімати в будь-який момент для гігієни та приймання їжі.
Переваги корекції положення зубів елайнерами для пацієнта:
- можливість зняти капу перед публічним виступом, важливою зустріччю тощо;
- високий рівень естетики, на відміну від брекетів;
- мінімальний дискомфорт у процесі терапії;
- швидке звикання без порушення дикції.
Однак лікування елайнерами неможливе за значних дефектів прикусу в пацієнта. Крім того, це дорогий різновид ортодонтичної системи. Капи потребують своєчасної заміни, щоб не втрачати терапевтичний ефект, а носити їх треба не менше 22 годин на добу.
Вініри та люмініри
Вибір засобу корекції зубного ряду залежить від типу та складності проблеми, тому важливо прислуховуватися до рекомендацій стоматолога. Вініри та люмініри – дієвий метод, як вирівняти один зуб або кілька одиниць. За допомогою тонких накладок на зуби неможливо виправити їхнє положення, однак можна надати правильної форми й усунути естетичні недоліки. Сучасні способи виготовлення дають змогу вирівнювати поверхню емалі, приховувати широкі міжзубні проміжки, маскувати тріщини та сколи.
Що таке вініри та люмініри: переваги та обмеження
Вініри та люмініри можуть стати ефективним рішенням для пацієнта, якому потрібна корекція незначних дефектів прикусу, легкого ступеня зміщення чи повороту окремих зубів. У сучасній стоматології популярне використання композитних, цирконієвих та керамічних накладок на зуби. Вініри та люмініри відрізняються за товщиною. Останні завтовшки всього 0,2-0,3 мм, що виключає необхідність препарування тканин емалі.
Головні переваги для пацієнта:
- стійкість до фарбування харчовими барвниками;
- захист не лише зовнішньої поверхні, а й нижнього краю зуба;
- використання на 100 % гіпоалергенних і біосумісних матеріалів;
- встановлення без болю та пошкодження твердої тканини зубів;
- відсутність відчуття чужорідного елемента в ротовій порожнині;
- стійкість поверхні накладок до утворення зубного нальоту;
- можливість заміни після закінчення терміну експлуатації.
Вініри та люмініри дають чудовий естетичний результат, однак залишаються дорогою стоматологічною процедурою через високу вартість матеріалів і роботи зуботехніка. Ще один недолік накладок – обмеження щодо навантаження на зубні конструкції, тому пацієнтові треба бути обережним із твердою їжею.
Ретейнери
Ретейнери – різновид ортопедичної конструкції, яку лікар-ортопед може призначати для закріплення результату після брекетів чи вирівнювання зубів елайнерами. Завдання системи – запобігати поверненню зубного ряду в початкове положення. Ретейнери непомітні під час мовлення та сміху, не завдають дискомфорту та болю.
Що таке ретейнери, та як вони працюють: різновиди ретейнерів
Встановлення ретейнерів на час ретенційного періоду – одна з основних рекомендацій після брекетів чи лікування елайнерами, адже з допомогою конструкції зуби набувають сталого положення та не повертаються до початкового неправильного розташування. Розрізняють незнімні та знімні ретейнери. Перші фіксуються на внутрішній стороні зубів спеціальним матеріалом, а другі мають вигляд прозорих пластикових кап, які потрібно носити впродовж дня за аналогією з елайнерами. Тривалість користування системою залежить від багатьох чинників (віку, форми патології прикусу тощо), тому стоматолог визначає термін індивідуально для кожного пацієнта.
Ортодонтичні пластини та трейнери
У дитячому віці встановлювати брекети буває недоцільно, адже зубощелепна система перебуває в стані активного формування, тому чудово реагує на більш м’які способи ортодонтичної корекції. Безболісними й ефективними методами, як вирівняти зуби в дітей, вважаються зубні пластини та трейнери. Останні рекомендуються, якщо дефекти положення зубів спричинені надлишковим тиском жувальних м’язів. Корекція займає від 6 до 24 місяців. У дорослих трейнери можуть слугувати допоміжним терапевтичним засобом для закріплення результату, коли стоматолог-ортодонт знімає брекети.
Що таке ортодонтичні пластини
Ортодонтичні пластинки – щадний спосіб виправити прикус у дитячому та підлітковому віці, коли брекети не потрібні. Конструкцію з якісного пластику, що не травмує слизові оболонки, встановлюють для корекції мезіального, дистального, відкритого, прямого, перехресного та глибокого прикусу, а також скупченості зубів. Пластинки бувають однощелепними, з ретракційною дугою, штовхачем, рукоподібним відростком тощо. Чим вирівняти зуби, стоматолог-ортодонт визначає для пацієнта індивідуально, адже ефективність залежить від клінічної картини.
Імпланти та коронки
Імплантація зі встановленням штучних коронок – спосіб відновити естетичну посмішку та здоровий прикус у разі втрати однієї чи кількох одиниць зубного ряду. Конструкції виготовляються відповідно до форми та розміру натуральних зубів пацієнта, тому на 100 % відповідають анатомії щелепи, відновлюють жувальну й інші функції. Звичайні коронки кріпляться на обточений зуб, якщо ж проведена імплантація – на абатмент (верхню частину вживленого в щелепну кістку титанового штифта).
Лікування лазером без брекетів
Поряд із корекцією прикусу елайнерами й іншими альтернативними способами активно застосовуються лазерні технології. Це допоміжні засоби, що дають змогу швидше відновитися після хірургічних втручань щодо корекції прикусу, а також у процесі носіння брекетів. Лазер сприяє регенерації та утворенню нових здорових тканин.
Міотерапія та вправи для м’язів обличчя
Можливість вирівняти зуби без брекетів часто залежить від віку пацієнта. Спеціальна гімнастика для формування правильного прикусу дає гарні результати в дітей із 3-4 років, коли молочні зуби ще не змінилися постійними. Однак метод потребує активної участі батьків, адже вправи треба робити щодня впродовж тривалого часу. У дорослих міотерапія може бути одним з елементів комплексу лікування, якщо вирівнювання зубів потребує не тільки брекетів, а і зняття гіпертонусу м’язів обличчя та щелепи.
Профілактика нерівного розташування зубів
Щоб не довелося встановлювати брекети чи шукати, чим можна вирівняти зуби без них, важливі комплексні профілактичні заходи. Підтримання правильного розвитку зубощелепної системи починається від народження дитини. Так, природне грудне вигодовування знижує ризики аномального прикусу. Якщо потрібно годувати малюка з пляшечки, важливо слідкувати, щоб отвір соски був малим для достатньої активності смоктальних рухів, що сприяють повноцінному розвиткові щелепи.
Серед інших рекомендацій спеціалістів:
- виключення тривалого використання пустушки;
- регулярні відвідування стоматолога з раннього віку;
- правильне харчування з достатньою кількістю твердих овочів і фруктів;
- своєчасне лікування захворювань дихальних шляхів, адже хронічні фарингіти, риніти й інші проблеми з диханням можуть спровокувати дефекти прикусу.
Якщо уникнути неправильного положення зубів не вдалося, необхідно звернутися до спеціаліста, аби стоматолог призначив відповідне лікування. Щоб воно дало бажаний результат без ризиків регресу, важливе використання ортодонтичних пристроїв точно так, як призначив лікар-ортодонт, особливо, якщо це знімні системи, а не брекети.
Підсумки щодо різних методів вирівнювання зубів без брекетів
Альтернативні методи вирівнювання зубів можуть дати бажаний результат, якщо їхнє призначення відповідає параметрам клінічного випадку. За складних патологій прикусу, особливо в дорослому віці, брекети часто стають найефективнішим і найшвидшим способом позбутися проблеми. Тому рішення про лікування елайнерами, встановлення брекет-системи чи інші варіанти корекції має приймати лікар-ортодонт.
Поради щодо вибору найкращого методу
Щоб вирівняти зуби, необхідно пройти комплексну діагностику й отримати пораду щодо найкращого методу в стоматолога. Лікар клініки Ukrainian Dentist Club проведе рентгенографію та додаткові процедури, щоби підібрати підхожі елайнери, брекети чи іншу ортодонтичну систему. З допомогою наших спеціалістів досягти ідеальної усмішки – реально, а підтримувати здоров’я ротової порожнини – просто.
Питання
Чи можуть дорослі використовувати елайнери?
Ефективність лікування елайнерами в дорослих залежить від типу патології прикусу. Також важлива самодисципліна, адже конструкції треба носити 20-22 години на добу. В одних випадках елайнери чудово виконують свою функцію, в інших – доцільніше поставити брекети.
Скільки часу потрібно для вирівнювання зубів без брекетів?
Тривалість корекції прикусу без брекет-системи залежить від складності дефектів, віку пацієнта та обраного альтернативного методу. Конкретні терміни вказує стоматолог.
Чи боляче використовувати альтернативні методи?
Виправлення прикусу може бути пов’язане з дискомфортом, адже зуби переміщуються, а кісткова тканина перебудовується. Загальний комфорт ортодонтичного лікування залежить від різновиду порушення та застосованого методу корекції зубного ряду.
Скільки триває вирівнювання зубів елайнерами?
Тривалість вирівнювання зубів елайнерами складає від 6 місяців до 1,5 року. Після того, як зняли брекети, стоматолог може порекомендувати капи на термін до пів року.
Брекети чи корекція елайнерами: що краще?
Обидві ортодонтичні системи мають переваги та недоліки. Тому оптимальну підбирає стоматолог на основі індивідуальної клінічної картини та виявлених показань.