Вініри: що це та як виглядає

Стоматологічні вініри – спеціальні пластинки товщиною 0,3-0,6 мм. Їх встановлюють на передні зуби для підвищення естетичності усмішки. Природний вигляд насадок забезпечує використання кераміки та композитних матеріалів, що вдало імітують емаль зуба. Відповідаючи на питання, що таке зубні вініри, можна зазначити, що це різновид мікропротезування. Для встановлення насадок зазвичай потрібне обточування зубів, але достатньо зняття мінімального шару емалі. Водночас сусідні зуби не зачіпаються.

Вініри: як їх роблять (пряме та непряме встановлення)

Розглядаючи, що таке вініри на зуби, зазначимо відмінності методів встановлення. Прямий спосіб художньої реставрації передбачає нанесення композитного матеріалу на поверхню зуба, після чого стоматолог формує пластинку потрібного розміру. Аби покриття застигло, використовується фотолампа. На фінальному етапі лікар править форму накладки, обточує окремі елементи та прибирає нерівності.

Змінні вініри для зубів встановлюють непрямим методом. Для цього потрібно кілька відвідувань клініки. Спочатку стоматолог надає зубам правильної форми та робить відбитки, за якими в зуботехнічній лабораторії виготовляють індивідуальні пластинки з урахуванням усіх анатомічних нюансів. Далі накладки кріпляться на підготовлену емаль за допомогою спеціального клею. Пацієнти часто цікавляться, що таке змінні вініри для зубів, адже їх легше замінити в разі пошкодження.

Вініри: що це таке та як здобути голлівудську усмішку
Closeup portrait of young beautiful smiling female in trendy summer clothes. Sexy carefree woman posing near blue wall in studio. Positive blond model having fun and going crazy. Cheerful and happy

Вініри і їх застосування: головні показання до встановлення

Варто знати, вирішуючи встановити вінір, що таке стоматологічне рішення називають художньою реставрацією. Тобто накладки не можуть відновити анатомію та функції сильно зруйнованої коронки зуба, а лише повертають естетичний вигляд усмішки.

Зубні протези вініри дають змогу приховати:

  • велику кількість пломб;
  • відколи та тріщини передніх зубів;
  • пожовтіння чи різницю кольору емалі;
  • пошкодження через травмування чи карієс;
  • кривизну та неправильне розташування зубів;
  • пігментні плями у фронтальній частині зубного ряду;
  • флюороз і темну емаль, що не піддається відбілюванню;
  • нерівні краї, неестетичну форму зубів і щілини між ними (діастему, треми);
  • зміну кольору (посіріння) та втрату природного блиску зуба після депульпації;

Але не завжди раціонально встановлювати вініри (протипоказання, проігноровані пацієнтом, можуть призводити до погіршення стану ротової порожнини). Вибрати інший спосіб реставрації усмішки варто в разі патологічного стирання зубів (особливо в людей старшого віку), стоншення емалі, бруксизму, об’ємних пошкоджень коронки (зокрема, через карієс), втрати деяких зубів, нелікованого гінгівіту та пародонтиту. На вставні зуби вініри не ставляться. Щоб уточнити все про вініри та можливості їхнього застосування, краще записатися на консультацію до стоматолога.

Вініри: що це таке та як здобути голлівудську усмішку

Протезування зубів: вініри на 6 передніх зубів

Найпопулярніший варіант – встановлення накладок-протезів у зоні усмішки, тобто на 6 передніх різців. Тоді видима частина зубного ряду набуває естетичного вигляду, а витрачатися на вініри для жувальних зубів немає сенсу. Іноді пластинками вкривають лише 4 зуби, тому краще визначитися із цим моментом у клініці зі спеціалістом.

Вініри: все про них у плані матеріалів і різновидів

Найчастіше пацієнти цікавляться, що таке керамічні вініри, адже їх вважають кращим варіантом за природністю вигляду. Накладки виготовляють із міцної кераміки, що довго зберігає функціональність та естетичний вигляд. Вони демонструють високу стійкість до механічних навантажень і температурних перепадів.

Цирконієві вініри – найміцніший варіант. Пластинки служать до 20 років без зміни кольору та втрати початкових параметрів. Композитні вініри – найдоступніше, але недовговічне рішення (середній термін експлуатації – 5 років). Вони виготовляються з композиту та потребують дбайливого ставлення, щоб уникнути пошкоджень.

Протез вініри: особливості догляду

Вініри – зубний протез, що не має особливих вимог щодо гігієни. Після встановлення треба чистити зуби двічі на день, використовувати ополіскувач і зубну нитку. Також не варто забувати про регулярні профілактичні візити до стоматолога. Але треба берегти накладки від різких температурних перепадів і механічних навантажень, особливо, якщо це прості вініри з композиту. Не можна розгризати шкаралупу горіхів тощо.

Термін служби вінірів

Композитні вінірові накладки на зуби служать у середньому 5 років (мінімум 2-3 роки), керамічні – 10-15 років, цирконієві – до 20 років. На термін експлуатації впливає метод встановлення, товщина накладки (за винятком ультратонких люмінірів), якість підготовки зубів, загальний стан ротової порожнини та точність дотримання технології фіксації. Велике значення має ретельна домашня та своєчасна професійна гігієна. За правильного догляду накладки можуть прослужити до 20-25 років.

Голлівудська усмішка завдяки вінірам

Вінірові пластинки дають змогу здобути ідеальну усмішку лише за 1-2 візити до клініки. Вони довго залишаються міцними, не «фарбуються» тютюном, їжею та напоями. Відносні недоліки вінірів – ціна та необхідність берегти їх від пошкоджень.