Неправильний прикус: причини та як виправити
Прикус ― це положення зубних рядів при змиканні щелеп. Якщо зубощелепна система розвивається правильно, то і прикус буде рівним та природним. Але у житті таке трапляється нечасто, є багато причини цієї патології. На щастя, є і шляхи корекції нерівного прикусу.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Величезна кількість людей має ті чи інші патології прикусу. Інколи вони майже непомітні для оточуючих. А іноді ― можуть змусити людину соромитись своєї усмішки. Але неестетичність зовнішнього вигляду при неправильному прикусі ― далеко не єдина і не найбільша проблема, адже порушення впливатиме на увесь організм в цілому. На жаль, неправильне змикання зубних рядів не проходить з віком, не лікується таблетками чи мазями, а потребує тривалого та кропіткого лікування у стоматолога-ортодонта. Які бувають патології прикусу, як їх визначають та навіщо це лікувати ― давайте розберемось.
Вплив неправильного прикусу на загальне здоров’я
Організм людини ― це складна система, в якій усі органи та частини тіла пов’язані між собою. Тому, цілком логічно, що проблеми з прикусом певною мірою впливають на здоров’я та самопочуття людини в цілому. А саме:
- на здоров’я ротової порожнини ― оскільки при неправильному змиканні зубів, жувальне навантаження розподіляється нерівномірно, а також ускладнюється щоденна гігієна. Це призводить до створення сприятливих умов для розвитку запальних процесів і хвороб (карієсу, пародонтозу, оголення зубних коренів тощо). А також може спровокувати розвиток дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба;
- на дикцію та міміку ― при деяких патологіях змикання може виникнути неправильний контакт зубів та язика при вимові окремих звуків;
- на роботу шлунково-кишкового тракту, адже при порушенні жувальних функцій, негативні наслідки неодмінно зачеплять і цю групу органів. Можливі проблеми з перетравленням продуктів та надмірне виділення шлункового соку при тривалому пережовуванні їжі;
- на стан шийно-плечового відділу та постави, оскільки патології прикусу змушують людину нахиляти голову вперед, напружувати шию та плечі, довше рухати щелепами – все це не сприяє нормальному функціонуванні шиї та плечей;
- на загальне самопочуття ― при неправильному змиканні зубів цілком можливі мігрені, шум у вухах, больові відчуття у м’язах обличчя та інші неприємні симптоми;
- на естетику ― якщо зуби не будуть рівними та симетричними, верхня щелепа буде перекривати нижню чи навпаки, все це не сприятиме гармонічній та привабливій усмішці. А значить, людина може почати соромитись свого зовнішнього вигляду.
Як бачите, байдужість до проблем із прикусом матиме досить серйозні наслідки. І мова зовсім не про зовнішність.
Види неправильного прикусу
Деякі деформації та патології зубощелепної системи не вдасться діагностувати, роздивляючись своє відображення у дзеркалі. А є і видимі порушення.
Фахівці виділяють 5 основних видів неправильного прикусу:
- мезіальний ― характеризується сильним зміщенням нижньої щелепи відносно верхньої;
- дистальний ― навпаки, діагностується при сильному нависанні верхньої щелепи над нижньою;
- перехресний ― основна відмінність полягає у перехрещенні верхньої та нижньої щелеп;
- глибокий ― при якому верхні зуби більш ніж на третину перекривають нижні зуби;
- відкритий ― це неповне змикання зубного ряду, поява щілини між зубами.
Зазначимо, що досить часто спостерігаються комбінації з 2-3 патологій одночасно.
Опис характерних особливостей кожного виду прикусу
Також фахівці-ортодонти виділяють 4 різновиди прикусу, які вважаються нормою та не вимагають корекції.
Це:
- біпрогнатичний, при якому передні зуби мають незначний нахил вперед;
- ортогнатичний, при якому верхні різці перекривають нижні лише на третину;
- орогенічний, при якому верхній ряд зубів трохи висувається вперед;
- прямий, при якому передні зуби мають пряме змикання.
Характеристики нормального прикусу
При цьому важливо розуміти, що нормальний прикус не створює для свого власника ані найменшого дискомфорту, зубні ряди мають повне змикання, а щелепа «працює» без жодних обмежень. Верхній ряд зубів закриває нижній лише на 1/3, а передні різці виростають з невеликим нахилом. Причому, верхня пара «нахиляється» всередину, а нижня ― назовні, в сторону губ.
Виявлення патологій прикусу
Діагностувати викривлення прикусу може тільки лікар-ортодонт після проведення апаратних досліджень ― рентгени чи комп’ютерної томографії. Але запідозрити в себе певні порушення, які і стануть причиною звернення до стоматолога, може і сам пацієнт, якщо проявить уважність та спостерігатиме за своїм організмом. До прикладу, якщо:
- вимова шиплячих звуків сильно ускладнена;
- ясна дедалі сильніше та частіше кровоточать;
- на певних зубних одиницях накопичується більша кількість нальоту;
- між ріжучим краєм зубів немає змикання;
- щелепа сильно викривлена;
- зубний ряд нерівномірний ― між деякими зубами є щілини, а інші навпаки ― сильно скупчені.
Помітили в себе одну з ознак проблем з прикусом ― то не гайте часу, а записуйтесь до ортодонта. Важливо обрати фахівця, якому ви безперечно довірятимете. Наприклад, пропонуємо вам послуги досвідченого та кваліфікованого спеціаліста у клініці Ukrainian Dentist Club. Вам потрібно лише зателефонувати та записатися на прийом.
Корекція неправильного прикусу
При виявленні неправильного прикусу пацієнту призначають ортодонтичне лікування. Пацієнту, залежно від патології, можуть призначити різні варіанти досягнення ідеальної усмішки ― за допомогою елайнерів, брекет-системи або хірургічного втручання.
- Елайнери або ортодонтичні капи ― це знімні конструкції з медичного полікарбонату. Вони ― прозорі та жорсткі, повністю повторюють анатомічні особливості зубів пацієнта. Треба надіти та носити елайнери протягом 20-22 годин на добу, щоб зуби поступово зайняли правильне положення. На час лікування виготовляється цілий комплект елайнерів, які враховують поступовий рух зубів на правильну позицію. Пацієнт регулярно відвідує стоматологію, щоб лікар визначив, чи треба замінити стару капу на новішу.
- Брекети ― це комплект з замочків та металевої дуги, що проходить крізь кріплення на кожному зубі. Ця дуга створює тиск на зубний ряд, також «зміщуючи» зуби на їхнє місце. Такі брекети бувають різними за будовою або місцем кріплення ― можуть встановлюватися на передній край зубів, або з внутрішньої сторони;
- Хірургічне втручання ― операції на м’яких та кісткових тканинах, метою яких є повне змикання щелеп.
Зазначимо, що носіння ортодонтичних конструкцій займає досить багато часу і може тривати від 6 місяців до 2-3 років. Лікар-стоматолог має періодично фіксувати рух щелеп у потрібному напрямку та здійснювати корекцію конструкцій ― підтягувати металеві дуги чи змінювати комплект елайнерів, за допомогою яких проходить лікування.
Причини та наслідки неправильного прикусу
То чому ж зубний ряд стає нерівним? Якщо узагальнити, то патології прикусу можуть виникати або з генетичних (вроджених), або з набутих причин. Перша група причин є наслідком неправильного розвитку плоду під час вагітності матері. А от серед групи набутих причин найчастіше називають:
- тривале смоктання пустушки;
- дефіцит певних мінералів у раціоні;
- нестача жорсткої та твердої їжі;
- несвоєчасна зміна зубів;
- травми;
- втрата зубних одиниць без подальшого відновлення;
- помилки протезування.
Як бачите, усі набуті причини появи неправильного прикусу цілком переборні. Бо якщо запустити здоров’я своїх зубів, то доведеться витратити купу часу та сил на ортодонтичне лікування та носіння брекетів чи елайнерів.
Підбиваємо підсумки
Будьте уважні до здоров’я свої зубів, оскільки вони є невід’ємною частиною нормального функціонування усього організму та важливою складовою вашої зовнішньої привабливості. Та розпочати лікування неправильного прикусу ніколи не пізно. Цілком реально досягти відмінних результатів (рівного розміщення зубів на щелепі) і у дитячому, і у дорослому віці. Головне ― мати бажання досягти успіху та заручитися допомогою дійсно кваліфікованого спеціаліста-ортодонта. Тому раді будемо вітати вас на прийомі у нашій клініці!