Зубний камінь: причини, чому він утворюється

Розібравшись, що таке зубний камінь, важливо зрозуміти, чому саме він утворюється. Кожна людина знає, що потрібно регулярно чистити зуби – вранці та ввечері. Складники зубної пасти захищають зуби та ясна від продуктів життєдіяльності мікроорганізмів, що є в порожнині рота. Однак уже за 2-3 години після чищення їхня діє слабне, а на емалі починає збиратися м’який наліт, що утворюється із часточок їжі, бактерій і слини. Якщо своєчасно не видаляти його, м’які відкладення перетворюються на тверді, поступово накопичуючи солі кальцію та продукти життєдіяльності шкідливих мікроорганізмів. Саме тому рекомендується не тільки регулярно чистити зуби, а й полоскати порожнину рота після кожного приймання їжі (навіть після невеликого перекусу).

Від чого з'являється зубний камінь

Інші причини, чому утворюється зубний камінь:

  • вибір щітки чи пасти, що не підходить для чищення ваших зубів;
  • недостатня кількість твердих овочів і фруктів у раціоні, котрі природним чином очищують емаль та ясна, прибираючи м’які відкладення;
  • нерівномірний розподіл жувального навантаження через неправильний прикус чи звичку до пережовування їжі лише однією стороною щелепи;
  • метаболічні порушення, що змінюють склад слини;
  • нездорові харчові звички, зокрема надмірна кількість високовуглеводної їжі, солодощів та солодких газованок у повсякденному раціоні;
  • деякі хвороби ШКТ та інших внутрішніх органів;
  • куріння звичайних та електронних цигарок.

Важливо розуміти, що твердий мінералізований наліт утворюється поступово. М’які відкладення тверднуть упродовж 2-6 місяців, якщо ігнорувати необхідність ретельного щоденного очищення зубів. Також рекомендується регулярно відвідувати стоматолога для профілактики. Лікар своєчасно виявить зубний камінь та призначить процедуру професійного чищення. Вона дасть змогу зберегти міцну емаль зубів і здорові ясна.

Наслідки наявності зубного каменю

Камені на зубах – набагато більша проблема, ніж м’який жовтий наліт, що просто псує естетику усмішки. Тверді мінералізовані відкладення – ідеальне середовище для різних патогенних мікроорганізмів, чиї продукти життєдіяльності псують емаль та спричиняють запалення м’яких тканин. У пацієнтів виникає галітоз (поганий запах із рота), а ясна починають свербіти та кровоточити під час чищення та/або приймання їжі.

Якщо не звернутися до стоматолога, щоб видалити камінь на зубах, можливі негативні наслідки, як:

  • утворення глибоких пародонтальних кишень (ділянок відшарування ясен від поверхні емалі з подальшим оголенням зубних коренів);
  • розвиток карієсу та запалень ясен (гінгівіту, пародонтиту);
  • поява патологічної рухливості зубів зі втратою уражених одиниць.

Рекомендується регулярно відвідувати стоматолога для видалення зубного каменю не лише для профілактики захворювань порожнини рота. Без своєчасного очищення мінералізовані відкладення стають постійним джерелом інфекції в організмі, що часто спричиняє захворювання ШКТ (особливо, шлунку) та серцево-судинної системи.

Від чого з'являється зубний камінь

Як видалити зубний камінь: сучасні методи

Щоби позбутися каміння на зубах, треба звернутися до стоматолога. Найсучаснішим методом вважається ультразвуковий скейлінг. Відкладення руйнуються УЗ-хвилями за допомогою спеціальної насадки (скалера), після чого змиваються водою. Тривалість процедури очищення складає приблизно 30 хвилин. Рекомендується комбінувати цей спосіб із методикою AirFlow. Це полірування емалі та чищення міжзубних проміжків за допомогою абразиву – суміші соди, кристалів кальцію, води та повітря. Це не лише забезпечує комплексне очищення, а і сприяє тому, що наліт утворюється повільніше.

Якщо потрібен найбезпечніший спосіб, зняти зубний камінь можна лазером. Лазерне чищення – безконтактна та щадна технологія. Промінь діє на молекули води, буквально випарюючи мінералізований наліт. Це запобігає можливому травмуванню емалі. Крім того, світло лазера знищує бактерії, знезаражуючи порожнину рота. Однак цей метод дорогий. Найдешевшим буде ручне чищення спеціальними інструментами тривалістю приблизно 1 годину. Для закріплення результату рекомендується полірування поверхні емалі з використанням абразивної пасти.

Зубний камінь: як видалити в домашніх умовах

Багато пацієнтів не поспішають до кабінету стоматолога, шукаючи, чим зняти зубний камінь у домашніх умовах. Інтернет пропонує багато варіантів із підручних складників і спеціалізовані засоби, що обіцяють ефект, як від професійної гігієни. Однак насправді видалити твердий мінералізований наліт вдома неможливо.

Використання жорстких щіток без стоматологічних показань, застосування чудо-паст, чищення емалі лимонним соком або содою, намагання полоскати порожнину рота різними відварами тощо – це лише втрата часу та високі ризики погіршення стану зубів через агресивний механічний і хімічний вплив. У багатьох пацієнтів, які потрапляють до стоматолога після подібних маніпуляцій спостерігаються запалення м’яких тканин, підвищена чутливість зубів, дискомфорт під час приймання їжі тощо. Тому, замість шукати, як почистити камінь на зубах вдома, варто відразу звернутися до спеціаліста.

Як видалити зубний камінь

Як уникнути утворення зубного каменю

На мінералізований наліт перетворюються м’які відкладення, тому видаляти їх потрібно регулярно. Найкращим методом профілактики залишається ретельне чищення зубів двічі на день. Оптимальний варіант – підібрати щітку та пасту на огляді в стоматолога. Рекомендується використовувати ополіскувач та впродовж дня полоскати порожнину рота водою після кожного приймання їжі, перекусу та просто, коли виникає потреба. Для очищення міжзубних проміжків треба користуватися зубною ниткою та іригатором.

Для комплексної профілактики необхідно регулярно відвідувати стоматолога, який вчасно помітить і видалить камені на зубах. Професійне очищення супроводжується консультацією для тривалішого підтримання ефекту гігієнічної чистки. Зокрема, лікар може порекомендувати відмовитися від куріння, їсти більше корисної твердої їжі (овочів і фруктів), прибрати з раціону продукти, що провокують наліт (солодкі газованки, випічку, солодощі, крім помірної кількості чорного шоколаду, каву тощо).

Поради для збереження здоров’я зубів

Зубні камені не з’являються раптово. Тому зберегти здоров’я зубів допоможе ретельне щоденне очищення порожнини рота, збалансований раціон і відмова від шкідливих звичок. Відвідувати стоматолога для оглядів і професійної гігієни рекомендується 1 раз на 6 місяців. А от від народних і сумнівних методів очищення треба відмовитися, щоб не погіршити поточний стан зубів і не здобути додаткові проблеми. Пропонуємо записатися на консультацію до фахівця клініки UDC, щоб якісно потурбуватися про свою усмішку.

Як видалити зубний камінь

Чи є зубний камінь проблемою лише для дорослих?

Зубний камінь – поширена проблема не лише в дорослому, а й дитячому віці. Тверді мінералізовані відкладення мають приблизно 50 % пацієнтів дитячої стоматології. Але під’ясенний тип каменю рідко трапляється до 25-30 років, а частіше – після 40-50 років.

Чи може зубний камінь спричиняти неприємний запах?

Зубний камінь може стати основним джерелом неприємного запаху з рота. Він слугує поживним середовищем для патогенної мікрофлори, котра харчується часточками їжі, виділяючи продукти своєї життєдіяльності.

Як часто варто проводити професійне чищення для запобігання каменю?

Професійне чищення зубів для видалення зубного каменю рекомендується 1 раз на 6 місяців, однак за показаннями може проводитися частіше.

Чи є продукти, які допомагають зменшити ризик накопичення нальоту?

Уповільнити накопичення нальоту допомагають тверді овочі та фрукти, що природним чином очищають поверхню емалі від м’яких відкладень. Також варто вживати продукти, що містять кальцій, калій, фтор та інші корисні мінерали для зміцнення емалі.