Що таке запалення ясен

Ясна – слизова оболонка, що вкриває альвеолярний відросток і прилягає до кореневої частини зуба. Запалення ясен – це розвиток запального процесу в поверхневих та глибоких ясенних тканинах. Патологія починається з почервоніння та появи крові під час чищення та схильна швидко трансформуватися в складні форми. Захворювання діагностується в пацієнтів різного віку. Більшість потрапляє до стоматолога на пізніх стадіях, адже часто запальні процеси тканин ясен сприймаються не надто серйозно. На ринку представлені різні засоби для лікування ясен у домашніх умовах (розчини для полоскання, пасти тощо), тому люди намагаються впоратися з проблемою самостійно. Однак методи терапії мають бути комплексними, щоб уникнути ускладнень.

Чому важливо звертати увагу на здоров’я ясен

Ясна слугують захисною оболонкою для тканин зубних коренів і щелепної кістки. Вони запобігають проникненню хвороботворних бактерій – причини розвитку запального процесу. Без лікування захворювання ясен, що починаються з незначного локального запалення, можуть призводити до потемніння поверхні емалі, каріозного ураження, втрати естетичності усмішки, патологічної рухливості та випадання зубів.

Початкові форми (гінгівіт) швидко трансформуються в пародонтит – хронічну хворобу, що завдає серйозних больових відчуттів і дискомфорту, призводить до утворення гною в пародонтальних кишенях, може спричиняти загострення та розвиток захворювань інших систем організму. Тому вчасне звернення до стоматолога та початок лікування тканин ясен – запорука гарного стану порожнини рота та здоров’я загалом.

Запалення ясен ▶️ Лікування запалення ясен в Ірпені | MySmile®

Чому запалюється ясенний край: причини патології

У стоматології розрізняють багато причин, чому запалюються ясна. Найпоширеніша – брак гігієни ротової порожнини. Без регулярного чищення зубів із використанням пасти, нитки й ополіскувача частки їжі накопичуються в міжзубних проміжках і зонах біля ясен, створюючи поживне середовище для хвороботворних бактерій. Через це відбувається активне формування м’якого зубного нальоту, що швидко твердне та міцно з’єднується з емаллю. Це постійне джерело інфекції, усунути яке може тільки лікар.

Інші чинники, що зумовлюють розвиток захворювань тканин ясен:

  • спадковість;
  • цукровий діабет;
  • дисбаланс гормонів;
  • зниження імунного захисту;
  • надмірне споживання солодощів;
  • хімічні та термічні пошкодження тканин ясен;
  • супутні захворювання порожнини рота (наприклад, карієс);
  • брак вітамінів і мікроелементів у раціоні або їхнє неправильне засвоєння;
  • побічні ефекти деяких препаратів (антибіотиків, гіпотензивних ліків, КОК тощо);
  • зниження бар’єрної функції тканин через механічне травмування та паління.

Своєчасна діагностика та лікування запалення ясен – запорука здоров’я усмішки на довгі роки. Особливо важливо це, якщо ви входите до групи ризику за вищенаведеними чинниками. Лікар стоматології Ukrainian Dentist Club не просто призначить оптимальну терапію, а знайде причину запального процесу. Її необхідно усунути для профілактики рецидивів захворювання та супутніх уражень тканин ясен.

Симптоми запалення ясен

Для хвороби десен характерними симптомами стають кровоточивість, почервоніння, набряк (помітно набрякає ясенний край і спостерігається припухлість інших м’яких тканин), підвищення чутливості та поява неприємного запаху з рота. На першому етапі розвивається гінгівіт – захворювання, що супроводжується болем і кровоточивістю в процесі чищення зубів. Розрізняють гостру та хронічну форму гінгівіту.

Катаральний (гострий) гінгівіт має такі симптоми:

  • помітний набряк ясен;
  • больові відчуття під час механічного впливу;
  • зміна кольору тканин на бордовий чи синюшний;
  • виділення крові під час чищення зубів і пережовування їжі.

За хронічної форми спостерігаються періоди полегшення та наростання симптомів, що відповідають фазам ремісій та рецидивів. Однак розвиток запального процесу не зупиняється. Відбувається постійне руйнування тканин слизових оболонок, відповідно, збільшується шкода станові ротової порожнини та здоров’ю загалом.

Запалення ясен ▶️ Лікування запалення ясен в Ірпені | MySmile®

Розрізняють три типи хронічного гінгівіту:

  • Виразковий гінгівіт. Запалення десен супроводжується високою температурою, активним слиновиділенням, больовими відчуттями та появою виразок у роті. Також пацієнта турбує втрата апетиту, збільшення та болючість лімфовузлів, загальне погіршення стану здоров’я, відчуття втоми та слабкості.
  • Гіпертрофічний гінгівіт. Захворювання розпізнають за сильним набряком тканин ясен, вираженою кровоточивістю, активним болем під час їжі та чищення зубів.
  • Атрофічний гінгівіт. Сильне запалення ясен переходить до крайньої форми, коли відбувається атрофування тканин. Кровотечі посилюються, а корені зубів оголюються, що призводить до їхнього руйнування під дією подразників.

Якщо вчасно не почати комплексне лікування, гінгівіт трансформується в пародонтит. Захворювання характерне тим, що запальні процеси розповсюджуються з тканин ясен на всі структури пародонта. Розвиток запалення призводить до розхитування зубів, поглиблення пародонтальних кишень та оголення шийки зуба. В разі запущеної форми пародонтит супроводжується накопиченням гною в ясенних кишенях. Якщо й далі уникати лікування, втрата зубів стане неминучою.

Ускладнення запалення ясен

Запалення десен без лікування поширюється на щелепну кістку, тому починається відмирання кісткових тканин. Однак це впливає не тільки на здоров’я зубів та естетику усмішки. Постійні інфекційні процеси в організмі збільшують ризики ускладнень різних захворювань (серцево-судинних, діабету тощо) та патологічного перебігу вагітності. Тому важливо своєчасно лікувати захворювання десен, доглядати за порожниною рота з дотриманням усіх рекомендацій стоматолога та пам’ятати про планові огляди.

Діагностика запалення ясен

Перший етап лікування десен – діагностичні процедури, що дають змогу виявити гінгівіт чи пародонтит і розробити дієву схему терапії. Спочатку лікар оглядає пацієнта для візуального виявлення запалених тканин, зубного нальоту, каменю, карієсу й інших проблем ротової порожнини. У процесі збору анамнезу стоматолог обов’язково ставить питання щодо гігієни: наскільки регулярно та ретельно пацієнт доглядає за порожниною рота, які засоби для цього використовуються тощо. Також лікарю потрібно знати про шкідливі звички, хронічні захворювання та препарати, що приймаються.

Інструментальні методи діагностики:

  • рентгенографія;
  • ортопантомограма (панорамний знімок зубів);
  • перевірка ясенних кишень за допомогою пародонтального зонда, щоб визначити їхню глибину та стадію ураження м’яких тканин.

На основі результатів інструментальних досліджень можна вирішити, що робити, коли запалення ясен вразило тільки ясенний край або глибші структури, такі як пародонт та окістя. На знімках чітко видно, чи дісталися запальні процеси твердих тканин зуба. Далі лікар підбирає комплексне лікування, що включає методи усунення першопричини (наприклад, зубного каменю) та подальшої профілактики проблем порожнини рота.

Пародонтологія (захворювання ясен) - Стоматологічна клініка "EstetDent"

Лікування запалення ясен

Після діагностики запалення ясен лікування призначається відповідно до стадії та форми виявленого захворювання. Так, терапія гострого гінгівіту передбачає процедуру професійної гігієни зубів, щоби позбутися зубного нальоту та каменю, та антисептичну обробку ротової порожнини від хвороботворних бактерій. Після цього стоматолог проводить лікування карієсу (за потреби встановлює пломби чи замінює старі реставрації) та призначає протизапальні препарати.

Хронічний гінгівіт і пародонтит лікують за такою схемою:

  • кюретаж (чистка) пародонтальних кишень від зубного каменю, відмерлих тканин і гною (полірування кореня запобігає повторному накопиченню нальоту);
  • видалення змінених і некротичних тканин із подальшою гінгівопластикою;
  • приймання антибіотиків, протизапальних і протинабрякових препаратів.

Кваліфікований лікар визначить, як швидко подолати запалення десен, що робити для профілактики рецидивів, які засоби використовувати для гігієни надалі. У складних випадках необхідне комплексне лікування, у якому зазвичай беруть участь гігієніст, пародонтолог і стоматолог-хірург. Для пацієнта це означає значні витрати, тривалий час до повного одужання та спеціальний догляд за зубами в майбутньому. Тому краще звернутися до спеціаліста, коли гінгівіт перебуває на ранній стадії.

Основні методи лікування, якщо діагностований гінгівіт чи пародонтит:

  1. Професійна гігієна зубів. Професійне чищення – перший етап терапії багатьох захворювань порожнини рота, адже накопичення зубного нальоту та каменю провокує запальні процеси, що призводять до руйнування тканин.
  2. Vector-терапія. Апарати Vector використовуються, щоби полірувати пришийкову частину зуба, видаляти тверді відкладення та подавати спеціальну лікувальну емульсію в процесі терапевтичного оброблення пародонтальних кишень.
  3. Консервативне лікування. Протизапальні засоби для догляду за зубами (мазі, гелі, пасти, полоскання) знімають набряк і покращують загальний стан ясен. Але важливо пам’ятати, що так лікують тільки гінгівіт на ранній стадії. У клінічних випадках, коли захворювання поєднується зі стоматитом, догляд за порожниною рота також передбачає застосування спеціального антисептика.
  4. Кюретаж пародонтальних кишень. Процедуру проводять, коли запальні процеси уразили ясенний край і структури пародонту з формуванням глибоких кишень. Залежно від ситуації кюретаж виконується закритим чи відкритим способом.
  5. Шинування. Накладання знімних або незнімних шин – спосіб зберегти зуби на пізніх стадіях пародонтиту, коли спостерігається їхня патологічна рухливість.

Якщо препарати та інші методи не забезпечують потрібного терапевтичного результату, лікар приймає рішення про хірургічне втручання. Тип операції залежить від кількості уражених тканин і обсягу шкоди, яку спричинили запальні процеси. Так, це може бути відкритий кюретаж із розсіченням ясен і видаленням патологічних утворень (змінених тканин, зубного каменю, продуктів життєдіяльності бактерій), встановлення мембрани для прискорення регенерації пошкодженої щелепної кістки тощо. У будь-якому разі спосіб, як лікувати ясна, визначається стоматологом індивідуально.

Профілактика запалення ясен

У питанні, як зняти запалення ясен, велику роль відіграє чинник профілактики. Гінгівіт і пародонтит не турбуватиме, якщо дотримуватися простих правил гігієни: чистити зуби двічі на день за допомогою правильно підібраної щітки та пасти, очищати проміжки між зубами ниткою та доглядати за порожниною рота впродовж дня (полоскати після їжі).

Двічі на рік треба ходити до клініки стоматології для професійного догляду за зубами, своєчасного виявлення та лікування карієсу й інших захворювань. Для підтримання гарного стану зубів і здоров’я загалом треба дотримуватися збалансованого раціону та відмовитися від шкідливих звичок. Будь-який натяк на розвиток запального процесу (біль, кровоточивість, набряк) – привід для негайного візиту до стоматолога.

Важливість своєчасного виявлення та лікування запалення ясен

Запальні процеси тканин ясен потребують не меншої уваги, ніж встановлення пломби для терапії карієсу чи заміна старої коронки. На ранніх стадіях, коли запалений тільки ясенний край, усунути захворювання набагато легше, ніж проводити лікування ясен у запущених станах із нагноєнням і відмиранням кісткових тканин. Тим паче в сучасній стоматології використовуються дієві препарати й інструментальні методики. Кожного пацієнта лікують індивідуально, щоб досягти оптимального результату.

Поради щодо підтримання здоров’я порожнини рота

Уникнути запалення десни допоможуть регулярні планові відвідування стоматолога, навіть коли немає симптомів захворювання. У 70 % випадків пацієнти не підозрюють, що потребують лікування зубів, відповідно, запускають запальні й інші патологічні процеси. Важливо повторювати професійну чистку зубів кожних 6 місяців для догляду за зубами, адже ясенний край найчастіше запалюється від нальоту та каменю. Також спеціалісти рекомендують вживати більше твердих овочів і фруктів, що не тільки є джерелом вітамінів, а й забезпечують природне очищення емалі від відкладень.

Лікування ясен в Києві | Відгуки, Ціни | CIS

Питання

Як впливає зубний наліт на здоров’я ясен?

Зубний наліт – поживне середовище для хвороботворних бактерій. Мікроорганізми виділяють токсичні речовини, що запалюють ясенний край і призводять до гінгівіту. Крім того, м’який наліт швидко перетворюється на твердий камінь, що гострими краями може додатково травмувати тканини ясен, загострюючи запалення.

Як часто потрібно відвідувати стоматолога для профілактики запалення ясен?

Правильний догляд за ротовою порожниною передбачає відвідування стоматолога 1 раз на 6 місяців для профілактичного огляду та професійної гігієни.

Як пов’язані куріння та запалення ясен?

Під час паління спостерігаються термічні пошкодження слизової, токсичний вплив смол і солей важких металів. Через куріння виникає спазм периферичних кровоносних судин, тому ясна не отримують достатньо кисню та поживних речовин. Також тютюновий дим паралізує дрібні слинні протоки, провокуючи сухість у роті – часту причину запалення та активного розвитку бактеріальної мікрофлори. Тому стоматит, гінгівіт і пародонтит – типова клінічна картина в пацієнта, що палить.

Чи можуть діти та підлітки страждати від запалення ясен?

Потреба лікування запалення ясен може виникнути в будь-якому віці. У дітей і підлітків до захворювання зазвичай призводить ігнорування особистої гігієни або ситуації, коли для догляду за ротовою порожниною використовуються неправильні засоби (зокрема, «дорослі» чи спеціалізовані пасти, що не підходять для молочних зубів).

Як запобігти запаленню ясен?

Для запобігання запалення ясен важливий правильний і регулярний догляд за зубами, а також своєчасне лікування, якщо з’явився біль, кровоточивість та інші симптоми.

Чи можна використовувати антибіотики без призначення лікаря?

Антибіотики для зняття запального процесу можуть використовуватися тільки після діагностики та відповідного призначення стоматолога.