Що таке протезування зубів: різноманіття методів реставрації зубного ряду
Безкоштовна консультаціяЧасткове руйнування або втрата зубів призводить до порушення функції жування, проблем із прикусом і різних супутніх захворювань ротової порожнини. Тому кожен клінічний випадок потребує ефективного комплексного лікування. Це можливо завдяки інноваціям у стоматології та різноманіттю ортопедичних конструкцій.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Що таке протез зубів
Протезування – це спосіб відновлення функціональності й естетики зубного ряду. Для художньої та терапевтичної реставрації зубощелепної системи в сучасній стоматології використовуються різноманітні протези – штучні конструкції, що лікують частково зруйновані чи пошкоджені зуби або заміщують втрачені одиниці зубного ряду.
У яких випадках потрібне протезування зубів
Протезування зубів – необхідна терапевтична процедура в разі часткової чи повної адентії. Цілісність і нормальна функціональність зубощелепного апарату потрібна для повноцінного пережовування їжі (відповідно, правильної роботи органів ШКТ), чіткої дикції, запобігання хворобам скронево-нижньощелепного суглоба та профілактики подальшого руйнування зубного ряду та кісткових структур щелепи.
Залежно від особливостей клінічного випадку може бути показано протезування:
- повне – бореться із тотальною адентією однієї чи обох щелеп;
- часткове – допомагає відновити один або кілька втрачених зубів.
Тимчасовий зубний протез – спеціальна ортопедична конструкція, що призначається для використання обмежений проміжок часу (наприклад, поки приживається зубний імплант чи виготовляється постійна система). Іноді тимчасові протези призначаються дітям у разі ранньої втрати молочних зубів, щоб запобігти неправильному росту постійних і дефектам прикусу. Окремо варто згадати засоби художньої реставрації, такі як вініри, що коригують косметичні дефекти усмішки: плями, тріщини, відколи тощо.
Показання для протезування зубів у стоматології
Різні види вставних зубів дають змогу підібрати оптимальний варіант протезування в кожному клінічному випадку. Тому до такого лікування вдаються в багатьох випадках порушення анатомії та функцій зубощелепної системи. Правильний протез – запорука повноцінного відновлення функціональності й естетики зубного ряду.
Основні показання до процедури протезування в сучасній стоматології:
- сильне руйнування та неможливість відновлення коронок зубів через запущений карієс (великі каріозні порожнини з формуванням інфекційного вогнища);
- повна втрата зуба через каріозне ураження (коріння може бути збережене);
- патологічне стирання зубів, коли втрачена більша частина коронки;
- брак однієї або кількох одиниць зубного ряду (часткова адентія);
- повна відсутність зубів (тотальна адентія);
- деякі випадки порушення прикусу;
- пародонтит у запущеній формі.
Залежно від клінічної картини та бажаного результату лікування пацієнтові може бути показано виготовлення вставної щелепи чи мостоподібного протеза, встановлення вкладки чи коронки, вживлення імплантів, реставрація вінірами тощо.
Протезування зубів: види за способом встановлення
Умовно всі види протезів поділяються на знімні та незнімні. Перші можна самостійно знімати та повертати на місце за потреби. Додатково розрізняють умовно-знімні, повні знімні та частково-знімні ортопедичні конструкції. Другі передбачають постійну фіксацію гвинтовим способом, за допомогою стоматологічного клею чи цементу.
Протезування зубів на імплантах
Найсучасніший і найнадійніший спосіб відновити втрачені зуби – протезування на імплантах. Лікування матиме вищу вартість, як порівнювати зі звичайними протезами, та потребуватиме операції для вживлення титанового кореня. Однак ці недоліки можна вважати умовними на фоні переваг, які забезпечує імплантація. Серед основних – довічний термін служби імплантів (у більшості випадків) і повне відновлення функцій і зовнішнього вигляду зруйнованого чи видаленого зуба. Метод ефективний не лише за часткової адентії, а й у разі повної втрати зубів завдяки сучасним системам імплантації All-on-4 та All-on-6. Так, відновити всю щелепу можна на 4 або 6 штифтах.
Знімні зубні протези: їх види та можливості застосування
Часткове або повне знімне протезування – перевірений і недорогий спосіб лікування в стоматології. Зубні конструкції створюються для кожного пацієнта індивідуально, тому дають можливість ефективно коригувати різні випадки фрагментарної та тотальної адентії. Для виготовлення використовують попередньо зроблені відбитки чи результати сканування ротової порожнини (рентгену чи ортопантомограми). Протези фіксуються за допомогою гачків чи замків. Можливість швидко знімати конструкцію спрощує догляд за нею (чищення, промивання) та гігієну ротової порожнини загалом.
Види зубних протезів знімного типу:
- Пластинкові. Назва вказує, що основа протеза – пластинка, яка щільно прилягає до м’яких тканин ясен. На ній кріпляться коронки з міцного пластику.
- Нейлонові. Конструкції м’які та зручні, однак із часом можуть розтягуватися.
- Акрилові. Протези відрізняються міцністю та довговічністю, але потребують доволі тривалого звикання та ідеальної посадки, щоб не травмувати ясна.
- Бюгельні. Система з металевої дуги (бюгеля) та зафіксованих на ній коронок кріпиться гачками або замками до сусідніх зубів. Показання до бюгельних протезів включають брак 1-5 зубів всередині ряду або понад 3-х – у його кінці, значне стирання емалі, рухливість зубів, глибокий прикус, бруксизм тощо.
Способи, як зняти зубний протез, варіюються залежно від типу конструкції. Безпечний і правильний алгоритм дій пояснить стоматолог після підбору та виготовлення системи.
Знімні протези зубів: варіанти матеріалів
Частковий чи повний знімний протез складається із каркаса та штучних коронок. Матеріалами основи слугують нейлон, акрил, алюміній, діоксид цирконію та полімери. Цирконієві варіанти відрізняються доволі великою вагою. Акрилові, навпаки, легкі та чинять мінімальне навантаження на м’які тканини та кістку щелепи. Нейлонові протези м’які та не натирають ясна. Металеві каркаси використовуються для бюгельного протезування. Вони міцні та довговічні, але тиснуть на опорні зуби та можуть травмувати їх. Для виготовлення коронок найчастіше беруть металокераміку, кераміку, міцний пластик чи полімерні матеріали.
Відмінність незнімного протезування зубів
Незнімне протезування передбачає постійну фіксацію ортопедичної конструкції, тому її неможливо зняти самостійно. Кріплення буває гвинтовим чи виконується за допомогою стоматологічного клею або цементу. Незнімні протези дають змогу почуватися впевнено, адже немає ризику їхнього зміщення чи випадіння. Вони не потребують спеціального гігієнічного догляду та якісно відновлюють функції зубного ряду.
Які є види зубних протезів незнімного типу
Для виготовлення зубних протезів із незнімною конструкцією використовують різні матеріали. Вініри (накладки для художньої реставрації) зазвичай роблять із кераміки чи композитів. Для зубних вкладок беруть кераміку, метал чи діоксид цирконію. Штифти (штучне коріння) для імплантації виробляють із надміцного титану, а коронки бувають керамічними та цирконієвими. Для виготовлення мостів та окремих коронок частіше вибирають діоксид цирконію чи діоксид алюмінію для міцності.
Види незнімних протезів за можливостями відновлення зубного ряду:
- Вкладки. Усувають каріозну порожнину, якщо збережено понад 70% коронки.
- Імпланти з протезами. Повністю замінюють зуб разом із кореневою частиною.
- Вініри. Слугують для художньої реставрації передніх зубів (зони усмішки).
- Зубний міст. Відновлює анатомію зубного ряду за часткової адентії.
- Коронки. Замінюють сильно пошкоджену коронкову частину зуба.
Технології незнімного протезування постійно покращуються, щоби проведене лікування було максимально ефективним, естетичним і довговічним.
Зубні коронки
Штучна коронка має вигляд «ковпачка», що надягається на зруйновану коронкову частину зуба та фіксується за допомогою цементу. Це найкраще рішення, коли обсяг пошкодження дентальних тканин не дає змоги встановити пломбу чи вкладку. Для виготовлення використовуються відбитки зубів пацієнта, тому готовий протез має потрібні анатомічні параметри. Форма та розмір штучних коронок варіюється залежно від того, які є види зубів (жувальні, різці, ікла).
Зубний міст
Мостоподібний протез – ортопедична конструкція, що відновлює від двох зубів поспіль і кріпиться на сусідніх зубах. Розрізняють металокерамічні, керамічні та цирконієві мости. Останні найдорожчі, адже мають найвищу якість та естетичні показники. Часто пацієнтів цікавить, як зняти зубний міст. Зробити це можливо лише в стоматологічній клініці, щоб не травмувати опорні зубні одиниці.
Вініри
Вініри належать до категорії незнімних мікропротезів. Це тонкі (0,3-0,6 мм) накладки на зуби, що маскують недоліки зони усмішки (тріщини емалі, широкі міжзубні проміжки, невеликі відколи, пігментні плями тощо). Встановлення вінірів потребує мінімального препарування зубів, тому методика малотравматична. Композитні вініри слугують приблизно 5 років, керамічні – 10-15 років, цирконієві – до 20-25 років.
Протезування зубів імплантами
Новітня імплантологія пропонує різні види протезів зубів на імплантах: від бюджетних систем (наприклад, корейських OSSTEM) до преміальних рішень (таких як швейцарські Straumann). Вживлений штифт зі штучною коронкою відчувається, як рідний зуб, та на 100% виконує його фізіологічні та естетичні функції.
Етапи встановлення протезів
Зазвичай процедура протезування потребує 2-3 візитів до стоматології. Відновлення зубного ряду конструкціями, що виготовляються в зуботехнічній лабораторії, займає приблизно 2 тижні. Імплантація потребує більше часу (за винятком одномоментної) для приживлення титанового штифта в кістковій тканині щелепи.
Стандартні етапи протезування:
- Консультація. Оцінка стану ротової порожнини та складання плану лікування.
- Інструментальна діагностика. Рентген, КТ, ортопантомограма за показаннями.
- Підготовка. Професійне чищення зубів, лікування карієсу чи пародонтиту тощо.
- Протезування. Отримання відбитків, виготовлення та приміряння ортопедичної конструкції, корекція (за потреби), фінішне шліфування та полірування.
- Відновлення зубного ряду. Встановлення знімного чи незнімного протеза.
Трохи інакше виглядає протезування на імплантах, адже вживлення титанового штифта потребує хірургічного втручання та етапу остеоінтеграції. У разі дефіциту кісткової тканини можуть знадобитися додаткові процедури, наприклад, синус-ліфтинг.
Особливості періоду звикання до протезу
Різні види протезування зубів потребують різного адаптаційного періоду. До знімних конструкцій доведеться звикати 2-4 тижні, тоді як незнімні коронки, вініри, мостоподібні протези та вкладки перестають відчуватися стороннім тілом уже за 1-3 дні. Складніше з імплантацією, адже треба пройти післяопераційне відновлення та остеоінтеграцію. Це займає від 2-3 місяців. Також будуть потрібні контрольні візити до імплантолога.
Протезування та можливі ускладнення
Сучасні технології протезування дають змогу мінімізувати ризики ускладнень. Однак не можна виключати вірогідність порушень прикусу (в разі неправильного підбору чи встановлення протеза), запалення через травмування м’яких тканин, дискомфорту через невідповідність конструкції анатомічним особливостям, розвитку стоматиту чи гінгівіту при порушеннях гігієни ротової порожнини. Щоб уникнути негативних наслідків, потрібно вибрати перевірену клініку та досвідченого стоматолога-ортопеда.
Висновки
Новітня сфера протезування в стоматології володіє всіма необхідними інструментами, аби боротися навіть із найскладнішими випадками тотальної адентії. Водночас методи відновлення зубного ряду стають доступнішими, надійнішими й естетичнішими. Кожен пацієнт може вибрати варіант лікування відповідно до власного комфорту та бюджету.