Проблема адентії в літніх людей

96 % людей у віці від 65 років мають карієс, а 68 % страждають на захворювання ясен. Саме ці проблеми зазвичай призводять до втрати зубів. Повна адентія серед 75-річних і старше трапляється вдвічі частіше, ніж у пацієнтів 65-74 років. Ускладнюють ситуацію природні вікові зміни. У людей похилого віку ясна опускаються, оголюючи ділянки, що не захищені емаллю. Це додатковий ризик карієсу, пульпіту, пародонтиту тощо. Також дається взнаки приймання ліків проти різних захворювань, що призводить до зміни pH слини та сухості в роті – ідеальних умов для каріозних уражень і запалень.

Відповідно, проблема адентії в літніх людей дуже актуальна, тому пояснюємо, в якому віці ще можна робити імплантацію зубів.

Значення зубної імплантації для покращення якості життя

Процедури імплантації допомагають повернути естетику усмішки, відновити жувальну функцію, зберегти сусідні зуби (з них знімається надмірне навантаження), покращити загальний стан ротової порожнини, полегшити щоденну гігієну, повернути здорову самооцінку та звичний рівень якості життя.

Що таке зубна імплантація

Процедура імплантації – хірургічне втручання, у процесі якого стоматолог вживляє до щелепної кістки імплант – штучний титановий корінь. Він стає основою для подальшої реставрації – встановлення коронки, моста чи знімного протеза.

Типи імплантатів та їхні характеристики

Щоб утримувати штучні зуби, імпланти виготовляють із надміцного титану чи сплавів цього металу. За формою штифт буває гвинтовим (вкручується в щелепну кістку, тому встановлення нагадує саморіз) чи циліндричним (утримується завдяки спеціальному покриттю, що підвищує адгезію). За призначенням імплант може бути стандартним чи таким, що вживляється за дефіциту кісткової тканини. Другий варіант найчастіше використовується в пацієнтів похилого віку, зважаючи на природне стоншення кістки та зменшення її об’єму через втрату зубів. Серед лідерів за показником приживання після імплантації в літніх людей марки імплантів Osstem, Straumann, MegaGen.

Процес імплантації

Відновлення зубного ряду завжди починається з підготовки до втручання. Треба визначити, чи є протипоказання до імплантації зубів, провести діагностику, скласти план лікування, зробити професійну чистку тощо. У багатьох випадках пацієнти також потребують поточної терапії чи кісткової пластики. Після цього виконується хірургічне втручання – встановлюється один імплант або декілька. Етап приживлення займає 3-6 місяців, після чого виконується протезування.

Особливості імплантації в людей похилого віку

Важлива умова імплантації в старших пацієнтів – частіші відвідування стоматолога для контролю стабільності системи. Кісткова тканина старішатиме, що призводитиме до зростання ризиків ускладнень – захворювань, запалень і відторгнення штифта. Тому бажано, щоб лікар проводив обстеження кожних 4-5 місяців.

Чи є вікові обмеження

Вікові обмеження при імплантації зубів залишаються доволі умовними. Досягнення 70-80 років – не протипоказання до встановлення імплантів. Усе залежить від загального стану ротової порожнини, структури та товщини щелепної кістки. Якщо тканина здатна витримати імплант, стоматолог виконає операцію. Відповідно рішення про проведення імплантації лікар приймає індивідуально з огляду на особливості клінічної картини.

Імплантація зубів: протипоказання та чинники, що впливають на імплантацію в літніх людей

Зазвичай у пацієнтів похилого віку вживлення штифта та процес його остеоінтеграції проходить складніше та довше, як порівнювати з людьми 30-50 років.

Процедура має більше ризиків через:

  • слабший імунітет;
  • наявність вікових захворювань;
  • збільшення вірогідності проблем зі згортанням крові;
  • зміну структури щелепної кістки (тканина стає крихкішою та менш щільною);
  • необхідність сильнішої анестезії, адже з віком чутливість до знеболювальних препаратів зменшується.

Встановлення імплантів неможливе в разі тяжких декомпенсованих захворювань внутрішніх органів, патологій згортання крові, неврологічних хвороб і низької щільності кістки, якщо пацієнтові протипоказана процедура її нарощування. Запальні процеси та захворювання зубів, що потребують попередньої терапії – тимчасові протипоказання.

Переваги імплантації для літніх людей

Пацієнти похилого віку, кому ставлять зубні імпланти, помічають покращення якості життя та відновлення впевненості в собі. Після імплантації спостерігається підвищення соціалізації, бо рівні зуби та гарна посмішка сприяють бажанню спілкуватися з іншими людьми. Крім того, якісний зубний імплант – це висока стійкість до навантаження та майже гарантовано довічний термін служби. Це суттєва перевага перед протезами, що потребують періодичного ремонту та заміни.

Підготовка до імплантації в людей похилого віку

Підготовка до імплантації необхідна, щоб визначити, кому протипоказані імпланти зубів, усунути тимчасові протипоказання, полегшити період остеоінтеграції, знизити ризики захворювань та відторгнення після вживлення імплантів.

Необхідні аналізи та діагностичні процедури

Пацієнтам похилого віку рекомендується проходження комплексного обстеження. Лікар проводить огляд ротової порожнини, рентгенографію чи КТ щелепи. Також необхідно звернутися за консультацією до профільного спеціаліста в разі хронічних захворювань: цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, остеопорозу тощо.

Аналізи, що допомагають підготуватися до імплантації:

  • кров на цукор;
  • загальний аналіз крові;
  • тест на згортання крові;
  • аналізи на інфекційні захворювання.

Алергопроби – ще одна обов’язкова процедура. Так лікар визначає, чи має пацієнт похилого віку алергію на знеболювальні препарати чи матеріали імплант-системи.

Вибір індивідуального плану лікування

Після діагностики імплантолог розробляє персональний план імплантації, підбирає тип конструкції відповідно до особливостей зубного ряду пацієнта, призначає поточне лікування зубів та ясен (за потреби) чи нарощування кістки, якщо тканина стоншена.

Психологічна підготовка

З огляду на психологічний стан пацієнта, лікар може порекомендувати звернутися до спеціаліста для психологічної консультації, адже дуже багато людей бояться операцій. Особливо важлива така підготовка для пацієнтів похилого віку, адже анестезія – це доволі сильне навантаження на організм та довший період відновлення. Зі свого боку імплантолог обов’язково переконається, що людина бажає встановлення імпланту, а не альтернативного способу протезування без довгої реабілітації.

Процедура імплантації в літніх людей

Залежно від показань та побажань самого пацієнта встановлення штифтів проводиться за класичним методом чи з моментальним навантаженням.

Особливості хірургічного втручання

Зважаючи на те, що в багатьох пацієнтів похилого віку бракує багатьох або й усіх зубів, процедура імплантації виконується за протоколом All-on-4 чи All-on-6. Метод дає змогу відновити весь зубний ряд. Кісткова тканина рівномірно навантажується протезом, а спеціальна будова штифтів забезпечує високу стабільність конструкції. Встановлення всіх штифтів (4 або 6) відбувається за раз, щоб не було потреби в повторній анестезії.

Післяопераційний догляд

У перші дні після імплантації зберігається високий ризик інфікування. Тому основна вимога – ретельна гігієна ротової порожнини з дотриманням усіх рекомендацій лікаря. Запобігти запаленню також допомагають антибіотики, а зняти біль – анальгетики.

Рекомендації для швидкого відновлення

У пацієнтів похилого віку тканина кістки та ясен регенерує повільніше, тому неприємні відчуття після імплантації можуть спостерігатися довше. Для пришвидшення загоєння призначають холодні компреси (знімають набряк і зменшують кровотечу), вживання м’якої їжі помірної температури та кислотності, використання зубної щітки з м’якою щетиною, полоскання рота (з другого дня після операції), протизапальні засоби.

Можливі ускладнення після операції

Головна небезпека зубних імплантів після 55 років – відторгнення. Однак навіть у пацієнтів похилого віку цей показник не перевищує 1-2 %. Загальні ж ускладнення – це післяопераційні кровотечі й інфекції в разі ігнорування рекомендацій стоматолога.

Результати та досвід літніх пацієнтів

Сучасні розробки в галузі імплантології постійно підвищують рівень остеоінтеграції імплантів, тому імплантація зубів у 80 років – така ж реальна можливість, як у 60 чи 70. Головне, щоб людина похилого віку мала задовільний стан здоров’я. Фахівці UDC використовують імпланти перевірених марок, щоб досвід наших літніх пацієнтів був максимального успішним. Так, системи Osstem демонструють рівень приживання до 98,8 %, MegaGen – 99,2 %, Straumann – 98,2 %.

Импланты MEGAGEN | Имплантация по выгодным ценам в Минске - Дентополис

Як часто виникають ускладнення в літніх пацієнтів?

Ризики ускладнень у пацієнтів похилого віку вищі, як порівнювати з молодими людьми. Однак кількість випадків відторгнення не перевищує 1-2 %.

Чи потрібно змінювати звички харчування або прийом ліків перед процедурою?

Процедура імплантації проводиться під анестезією. Тому підготовка до операції може передбачати дієту та скасування інших препаратів, щоби пацієнт легше переніс наркоз та не відчував побічних ефектів від приймання несумісних медикаментів.

Які матеріали найкраще підходять для імплантів у літніх людей?

Найміцнішими та найнадійнішими вважаються титанові штифти. У разі алергії на титан може використовуватися діоксид цирконію. Для літніх людей чудово підходять імпланти марки Straumann із матеріалу Roxolid (85 % титану, 15 % діоксиду цирконію). Розробка дала змогу виготовляти мікроімпланти, що мінімально травмують кісткову тканину під час вживлення, але здатні витримувати значне жувальне навантаження. Коронки можуть бути цирконієвими, керамічними чи металокерамічними на вибір пацієнта.

Як правильно чистити імпланти?

Спосіб чищення імплантів не відрізняється від звичної щоденної гігієни. Забруднення з основних зубних поверхонь видаляються щіткою, а от для міжзубних проміжків краще використовувати іригатор. Також не варто забувати про ополіскувач.

Які продукти рекомендуються для споживання після імплантації?

Після процедури імплантації не можна вживати тверду, кислу, пряну, надто холодну та гарячу їжу. Дозволяються каші, крем-супи, бульйони, пюре, йогурти, м’який сир, молоко, перетерті овочі та фрукти. Також необхідно більше пити: чисту воду (на день не менше 8 склянок), трав’яні чаї, соки (але не кислі).