Відповідно, спостерігається еволюційне зменшення розміру щелепи, через що третім молярам зазвичай не вистачає місця для нормального прорізування та росту. Тоді вісімки зміщують інші зуби та завдають значного дискомфорту. У 23-25 % дорослих вони залишаються ретиноватими (непрорізаними), призводять до запалень, больових відчуттів, новоутворень. Це стає підставою для видалення вісімок.

Коли варто видаляти зуб мудрості

Рішення, чи потрібно видаляти зуби мудрості, приймає стоматолог відповідно до клінічної картини. Основними показаннями для екстракції вісімки стають неправильне положення (розташування горизонтально або під кутом) та брак простору для сусідніх зубів, через що спостерігається деформація зубного ряду з формуванням дефектів прикусу. Однак навіть за відсутності поточних проблем із третіми молярами, видалення рекомендується в 90-92% випадків, щоб уникнути ускладнень у майбутньому.

Також процедуру призначають, коли:

  • спостерігається запалення ясен при прорізуванні зубів;
  • лікування карієсу не дає результату через кривизну каналів;
  • вісімка шкодить здоров’ю сусідніх молярів (тисне, травмує їх);
  • сильно болить зуб мудрості (больовий синдром не знімається ліками);
  • коронка 8-ки стала осередком інфекції через значне руйнування карієсом;
  • діагностується запалення пульпи зуба, трійчастого нерва чи гайморових пазух через патологічний ріст третього моляра;
  • стоматолог виявляє фолікулярну кісту.

Показання до негайної екстракції зуба мудрості – перикороніт. Це запалення слизової оболонки (так званого капюшона), що вкриває вісімку. Зуб, що рухається догори, але не може нормально прорізатися, травмує м’які тканини ясен. До них потрапляє патогенна мікрофлора, що провокує розвиток хронічного запального процесу. Його симптоми: періодичний сильний біль, набряк і почервоніння ясен.

Зуб мудрості: як видаляють та чи потрібно видаляти

Коли не можна видаляти зуб мудрості

На часте питання «чи обов’язково видаляти зуби мудрості» більшість стоматологів відповідають ствердно. Але важливо індивідуально розглядати кожен клінічний випадок і приймати рішення на основі результатів КТ, рентгенографії чи панорамного знімка щелепи (ортопантомограми). Для діагностики треба звернутися до сучасної клініки.

Видалення зуба мудрості не призначається, якщо:

  • пацієнтові бракує інших жувальних зубів;
  • у протилежній щелепі міститься здоровий зуб-антагоніст;
  • нічого не заважає повноцінному прорізуванню та росту третього моляра;
  • вісімка не тисне на сусідні зуби, не завдає болю та не провокує запалення;
  • зуб мудрості слугує опорою для мостоподібного протезу або використовується для встановлення шини, що запобігає розхитуванню молярів.

Здоровий зуб мудрості, видалення якого не продиктовано медичними показаннями, можна зберегти, але важливо слідкувати за його станом. Розташування далеко в кінці зубного ряду може ускладнювати щоденне чищення зубів. Накопичення нальоту часто призводить до розвитку карієсу з руйнуванням вісімки та зараженням сусідніх молярів.

Що не можна робити перед видаленням зуба мудрості

Хірургічна екстракція 8 зуба – стоматологічна операція, що потребує підготовки з боку пацієнта. Лікар детально розповідає, як видаляють зуб мудрості, та дає вказівки, що допомагають краще перенести процедуру та запобігти ускладненням після неї. Перед видаленням забороняється вживати алкогольні напої, адже вони змінюють чутливість до анестетиків. Не можна приймати препарати для підвищення тиску, пити багато кави та чаю, оскільки це призводить до збільшення крововтрати під час операції. Щоб не відчувати сильної слабкості та запаморочення, не варто приходити до клініки голодним.

Зуб мудрості: як видаляють та чи потрібно видаляти

Що потрібно знати перед видаленням зубів мудрості

До того, як виривають зуб мудрості, проводять комплексну діагностику, адже лікарю треба оцінити складність хірургічного втручання та ризики ускладнень під час періоду загоєння. Так, атипове видалення потребує ретельнішої підготовки та уважного догляду впродовж реабілітації. Треба розуміти, що операція – стрес для організму, тому краще призначати її на вільний час, щоб дати собі 1-2 дні відпочинку.

Перед видаленням зуба мудрості варто підготуватися до неприємних симптомів (болю, набряку, температури), що турбуватимуть упродовж кількох днів. Це нормальна реакція на проведене втручання. У цей період рекомендується забезпечити спокій організму, відмовившись від занять спортом, активного дозвілля тощо. Щоби прискорити загоєння та не пошкодити лунку, треба виключити вживання твердої, гострої та гарячої їжі, відвідування бані та сауни, гарячі ванни, куріння та алкогольні напої.

Як видаляють зуб мудрості

Одне із частих запитань серед пацієнтів «як виривають зуб мудрості», адже багато хто вважає процедуру болючою та небезпечною. Однак діагностичні та терапевтичні можливості сучасної стоматології забезпечують видалення вісімок із мінімальною травматизацією та низьким ризиком ускладнень. Проблеми після операції виникають всього у 3-5 % випадків. Зазвичай це наслідки складного атипового видалення чи недбалості пацієнта щодо післяопераційного догляду.

Коли турбує зуб мудрості, видалення проводиться в кілька етапів:

  • діагностика з рентгенографією чи ортопантомограмою;
  • санація порожнини рота для усунення осередків патогенної мікрофлори;
  • підбір і введення знеболювального препарату за індивідуальними показаннями;
  • проста екстракція (розхитування та вилучення спеціальним інструментом) або хірургічне втручання із розрізанням ясен та видаленням зуба частинами);
  • знезараження лунки та накладання швів (після атипового видалення).

Після завершення операції лікар виписує рецепт на знеболювальне та протизапальний препарат, консультує щодо гігієни та правил поведінки впродовж періоду загоєння. Скільки часу видаляють зуб мудрості, залежить від конкретного клінічного випадку. Проста екстракція з верхньої щелепи зазвичай займає до 20 хвилин. Для складних ретинованих вісімок нижньої щелепи може знадобитися 1-1,5 години.

Що буде, якщо не видалити зуб мудрості

Що буде, якщо не видалити зуб мудрості

Фолікул – анатомічна структура, у якій міститься зуб до прорізування. Це своєрідний мішечок, наповнений тканинною рідиною з вмістом ферментів. Коли зуб починає рости, фолікул ніби штовхає його вгору. Водночас відбувається формування коренів. Після завершення етапу прорізування фолікул перетворюється на періодонт – тканину, що оточує корінь. Однак це відбувається лише за правильного положення зуба в кістці щелепи. Атипове ж розташування призводить до проблем.

У разі горизонтального «лежання» вісімки її фолікул може перетворитися на:

  • фолікулярну кісту (утворення, що швидко росте та поширюється на сімку);
  • пухлиноподібну кісту, яка руйнує навколишню кісткову тканину.

Навіть якщо пацієнта не турбує «лежачий» зуб мудрості, видалення призначається, щоб запобігти серйозним стоматологічним захворюванням у майбутньому. Екстракція також рекомендується, аби запобігти деформаціям прикусу та локальним запаленням, які без лікування можуть трансформуватися в кісти, абсцеси, флегмони, пухлини.

Видалення зуба мудрості: наслідки

За правильно проведеного видалення зуба мудрості наслідки у вигляді ускладнень не спостерігаються, якщо пацієнт дотримується всіх післяопераційних рекомендацій. Однак ігнорування призначень стоматолога призводить до ризику запальних процесів: асептичного травматичного локального остеомієліту (інфікування кісткової тканини щелепи в зоні втручання), альвеоліту (запалення лунки), розвитку інфекції в м’яких тканинах ясен із ймовірним формуванням абсцесу чи флегмони. Деякі стани лікуються медикаментозно, інші потребують повторного хірургічного втручання.

Щоб уникнути ускладнень, потрібно:

  • виключити пошкодження кров’яного згустку, що формується в лунці після видалення 8 зуба;
  • утримуватися від фізичних навантажень і вживання гарячої їжі в перші 2-3 дні;
  • полоскати порожнину рота тільки після консультації зі стоматологом (в перший день полоскання забороняється, далі – у форматі ротових ванночок);
  • дотримуватися ретельної, але обережної гігієни порожнини рота;
  • приймати антибіотики, знеболювальні та протизапальні препарати за рецептом.

Стоматолог підкаже, коли краще рвати зуби, щоб мінімізувати стрес для організму та запобігти різним ускладненням. В ідеалі видалення вісімок проводиться ще до їхнього прорізування або відразу після. Тоді корені третіх молярів ще не надто розвинені, що спрощує процедуру, відповідно, виникає значно менше ризиків.

Видалення зуба мудрості: наслідки

Відповіді

Чи можна відразу видаляти 2 зуби мудрості

Кількість видалених зубів мудрості за раз залежить від особливостей клінічної картини. У простих випадках можлива екстракція двох і більше вісімок за одну процедуру. У разі атипового видалення лікарі зазвичай рекомендують виконувати втручання поетапно, щоб уникнути надмірного стресу для організму та знизити ризики ускладнень.

Який наркоз при видаленні зубів мудрості

Звичайна екстракція 8 зуба проводиться під місцевою анестезією, адже не займає багато часу та не завдає болю. У складних випадках, коли операція триває 1-2 години, переважно застосовують седацію. За індивідуальними показаннями лікар проводить втручання під загальним наркозом.