Чому варто взагалі коригувати прикус? На перший погляд це лише незначний візуальний дефект. Але він може  мати серйозні наслідки для здоров’я зубів. Наприклад, неправильна оклюзія, коли верхні та нижні зуби не контактують на певних ділянках зубної дуги під час жування, може спричинити неправильне розподілення навантаження між зубами та викликати наступні проблеми:

  • клиноподібний дефект зуба (руйнування зуба на межі з яснами);
  • рецесія ясен (зменшення їх об’єму), що може призвести до оголення шийки та кореня зуба;
  • швидке стирання емалі та підвищення чутливості зубів;
  • гіперестезія зубів;
  • передчасна втрата зубів;
  • порушення роботи скронево-нижньощелепного суглоба, що може викликати біль при відкриванні рота, жуванні та головні болі.

Наявність скупчення жувальних зубів, аномального їх розташування може без втручання ортодонта та стоматолога-хірурга призвести до систематичного прикушування щік, язика. Ці рани слугуватимуть воротами для інфекції. Можуть запустити патологічні зміни в структурі слизових, спровокувати появу новоутворень у ротовій порожнині. В особливо запущених випадках неправильний прикус взагалі призводить до розвитку диспропорції обличчя, його асиметрії, проблем із мовою, дикцією.

Негативно вади прикусу впливають і на загальний стан здоров’я. Скупчення зубів, перекривання верхнього ряду нижнім ускладнює процес чищення зубів, особливо у міжзубному просторі. Там скупчується зубний наліт, що з часом взагалі перетворюється на зубний камінь, починають активно розмножуватися патогенні мікроорганізми. Все це в комплексі створює сприятливі умови для старту запальних процесів, починаючи від банального карієсу і закінчуючи пародонтитом, тонзилітом.

З часом, особливо у підлітковому віці, дитина може почати хвилюватися через зовнішні дефекти. Особливо коли кривий прикус порушує гармонію обличчя або стає причиною дефектів мовлення. Тому задача батьків не ігнорувати проблему, а своєчасно звернутися до ортодонтів UDC.

 Основні показання до встановлення брекетів дитині

Установка ортодонтичних конструкцій рекомендована маленьким пацієнтам при наявності:

  • неправильного, атипового розташування зубів;
  • діастеми (щілина між зубами);
  • скупчення зубів;
  • перекритті верхніх та нижніх зубів або розширеному прикусі;
  • аномалії розвитку зубів, які можна скоригувати ортодонтично;
  • вадах мовлення або дикції, спровокованих неправильним прикусом.

В якому віці потрібно ставити брекети дітям?

Проблеми з прикусом лікар-ортодонт може виявити навіть у дітей 3-4 років. Для корекції зубного ряду в такому випадку призначаються капи або пластини, які не викликають значного дискомфорту дитині, витягаються під час прийому їжі. Щодо брекет-систем, то їх починають використовувати із 12-13 років. У цей період пройшла зміна молочних зубів постійними. Всі зубні одиниці, окрім зубів мудрості, зайняли своє місце на щелепі. В той же час кістки самої щелепи ще ростуть. Тому незнімні ортодонтичні конструкції під силою постійного тиску та натягу легко, швидко корегують ширину дуги щелепи, положення зубних одиниць відносно одна одної та щелепи. 

Чи ставлять брекети на молочні зуби?

На молочні зуби брекети не встановлюються. На відміну від постійних зубів, молочні мають коротші корені, які взагалі розсмоктуються на момент заміни. Встановлення брекетів, що здійснюють постійний тиск, може спровокувати розсмоктування коренів занадто рано або навпаки, уповільнити процес, завадивши росту, прорізуванню постійних зубів.

Найраніше, коли можна ставити класичні брекети, це вік 7 років, коли у пацієнта вже відбулась заміна на постійні зуби передніх різців та перших молярів. У такому випадку ставлять ортодонтичну конструкцію не на всю дугу, але лише на різці та постійні перші моляри. Така часткова брекет система разом із фіксаторами простору вже здійснює вплив на ріст щелепи, дозволяє підготувати місце для прорізування наступних постійних зубів.

 Як встановлюють брекети дітям

Брекети для дітей: коли ставлять, основні показання

Нульовий етап в установці брекетів дітям — це психологічна підготовка. Лікар-ортодонт разом із батьками пояснює, як працює конструкція, навіщо вона потрібна і який результат очікувати. Спеціалісти клініки UDC наголошують, що ортодонтичне лікування юних пацієнтів — це колективна робота. Окрім професіоналізму ортодонта важливо, щоб пацієнт свідомо не порушував цілісність брекетів, не намагався їх самостійно знімати, а батьки контролювали регулярність догляду за ротовою порожниною, підтримували дитину.Головним аргументом корекції прикусу у підлітковому віці є швидкість процесу. Якщо дорослому для цього знадобиться від 2 років, то у підлітка — 8-9 місяців. Попередник процесу установки ортодонтичної конструкції — панорамний знімок щелепи. Він дозволяє візуалізувати зубний ряд, побачити зачатки постійних зубів, оцінити стан коренів, кісткової та м’яких тканин ротової порожнини.

Губи пацієнта зволожують спеціальним бальзамом, а після цього фіксують ортодонтичний ретрактор. Цей інструмент забезпечує лікарю необхідний доступ до поверхні зубів, забезпечуючи при цьому видимість, а для пацієнта він служить захистом та дозволяє відпочивати, не вимагаючи відкривання рота.

Лікар готує поверхню зубів, очищає її, знежирює та добре просушує. На поверхню зуба наноситься спеціальний ортодонтичний цемент (як клей). Кожен брекет ретельно встановлюється по черзі, з уважним визначенням його положення. Цей етап є ключовим, оскільки правильно розміщений брекет є визначальним для досягнення бажаного результату.

Після того, як ортодонт встановив брекет у правильному положенні, матеріал з брекетом полімеризується під впливом полімеризаційної лампи, об’єднуючи їх у єдине ціле, подібне до пломби. На задні моляри додаються спеціальні металеві замки.

Після встановлення всіх брекетів лікар з’єднує їх дугою, кінці якої “ховаються” в замки на останніх зубах у ряду. У випадку лігатурних брекетів вони потребують додаткової фіксації лігатурами (резиночками), тоді як самолігуючі брекети просто заклацуються.

Спочатку брекети одягають на верхню щелепу. Через 1,5-2 місяці, коли пацієнт адаптувався до конструкції, та з’явився простір між верхнім та нижнім зубним рядом, встановлюють брекети на нижню щелепу.

Процес адаптації триває два тижні. Для зменшення дискомфорту від натирання слизових використовують спеціальний стоматологічний віск, яким натирають виступаючі частини брекетів. Іноді перші дві доби дуже болить щелепа та пацієнт буквально відчуває, як рухаються зуби. Це нормальний процес адаптації зубного апарату до тиску брекет системи. Для зняття болю можна використовувати знеболювальне в перші два дні.

Які брекети краще підібрати дитині?

Ортодонтична стоматологія пропонує десятки варіантів ортодонтичних незнімних конструкцій для корекції прикусу у дитини. За типом фіксації замочків до дуги є лігатурні та безлігатурні варіанти. Лігатурні мають гумове кільце, яке створює додатковий тиск  на проблемну ділянку в місці кріплення кожного замочку. Вони є більш бюджетним варіантом, допомагають скорегувати навіть значні ортодонтичні проблеми. Юним пацієнтам ортодонт пропонує безліч варіантів кольорів та відтінків лігатур, що дозволяє створювати стильний образ маленькому пацієнту. Безлігатурні системи не мають гумового кільця. Вони виглядають більш естетичними, їх очищувати простіше, але й ціна більш висока.

Щодо матеріалу, то брекети виготовляють із металу, кераміки та сапфірових кристалів. Перший варіант — найбюджетніший, найдоступніший. Керамічні та сапфірові виглядають більш естетично, бо конструкція майже не помітна на зубах.

Догляд за зубами при носінні брекетів

Від якості очищення зубів та брекет-конструкцій залежить стан ротової порожнини. Зуби очищають, використовуючи зубну пасту, зубні нитки двічі на день, особливу увагу приділяючи замкам. Щоразу після прийому їжі потрібно використовувати ополіскувач.