Як вилікувати запалення зуба мудрості
Запалення зуба мудрості ― неприємна проблема, з якою стикається абсолютна більшість дорослих пацієнтів, у віці від 18 до 25 років. Причини виникнення такого ускладнення, міри ефективної профілактики та чи можливе результативне лікування у такому випадку?
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Еволюційно, потреби у зубах мудрості у людини немає. З розвитком цивілізації наші предки почали споживати термічно оброблену та подрібнену їжу. Це спричинило певні анатомічні зміни ― до прикладу, нижня щелепа стала меншою та коротшою, тому в ній, фактично, не стало вільного місця для ще одного зуба. Але у дорослих цей зуб все одно прорізується. Щоправда, не завжди цей процес проходить легко. Точніше, прорізування зубів мудрості в більшості випадків пов’язано зі значним дискомфортом та певними проблемами для здоров’я. Поговорімо про це детальніше.
Причини запалення каптура зуба мудрості
Якщо зуб мудрості розташований не зовсім прямо та ріжеться нерівномірно, його частина може лишатися під яснами. Цей зовнішній клаптик м’якої тканини (саме він і називається каптуром) неодмінно травмується при надкушуванні та жуванні їжі. А враховуючи сприятливість середовища у ротовій порожнині до активного розвиту хвороботворних мікроорганізмів, запалюється, набрякає та болить. Саме це і називається перикоронаритом.
Також слід взяти до уваги, що у «вісімок» немає молочного варіанту. Тому ясна при прорізуванні зубів мудрості реагують «гостріше» ― болять, набрякають та червоніють.
Також причиною розвиту запальних процесів навколо зуба мудрості можуть стати інші стоматологічні проблеми та захворювання. Наприклад, ураження сусідніх зубів чи хвороби ясен, недотримання правил гігієни тощо.
Захворювання ясен біля зуба мудрості
Захворювання ясен називаються гінгівітом. Ця хвороба уражає також і м’які тканини навколо зуба мудрості, навіть якщо він виріс правильно та зайняв достатньо місця. Провокатором хвороби є інфекція. А причинами, по яким шкідливі інфекції потрапили всередину ясен та закріпилися там, може бути банальне нехтування ретельним очищенням ротової порожнини після прийому їжі.
Симптоми гінгівіту:
- набряк;
- почервоніння;
- кровоточивість ясен;
- больові відчуття;
- поява нагноювання.
Деякі пацієнти при цьому скаржаться на збільшення лімфовузлів та підвищення температури тіла. Якщо ви помітили в себе один з таких симптомів ― не відкладайте візит до стоматолога на консультацію та лікування.
Атиповий ріст зуба мудрості
Якщо зубу мудрості буде недостатньо вільного місця для прорізування, він почне тиснути на сусідні зуби, прорізатись під кутом чи нерівномірно. У такому випадку лікарі, не вагаючись, видаляють «порушника». Оскільки, ігнорування проблеми призведе до серйозніших наслідків ― деформації прикусу та скупченості зубів, розвитку запальних процесів та гострих больових відчуттів. Якщо ви не хочете потім бігти до хірурга з набряклою щокою, температурою та лихоманкою, краще видалити вісімку, що ріжеться неправильно.
Симптоми перикоронариту вісімки
У випадку, якщо частина вісімки «ховається» під каптуром, виникає перикоронарит, або запальний процес, що уражає ясна навколо зуба мудрості. Під цією складкою неодмінно накопичуються бактерії та залишки їжі, які і викликають розвиток запалення, провокують набряк та біль. А також супроводжуються появою неприємного запаху з рота. Часто-густо це переходить у стадію нагноювання, яка супроводжується гострим болем та підвищенням температури тіла пацієнта. Також до симптомів перикоронариту відносять:
- біль при ковтанні та жуванні;
- дискомфорт при роботі щелепи;
- збільшення лімфовузлів;
- загальну слабкість та лихоманку.
Якщо не йти до стоматолога та не лікувати перикоронарит, це може призвести до утворення флегмон чи виразок та потребуватиме більш активного, тривалого та дорожчого лікування. Також можуть постраждати і сусідні зуби, які також доведеться пломбувати чи відновлювати.
Діагностика перикоронариту
Визначити, що у пацієнта саме перикоронарит, може тільки лікар-стоматолог. Для цього він проводить огляд та розпитує пацієнта про розвиток дискомфортних відчуттів та появу проблем у ротовій порожнині. Також уточнити стадію розвитку захворювання допоможе рентгенограма ― так фахівець може побачити положення зуба, що ріжеться, а також оцінити ступінь пошкоджень, які вже є у тканинах ясен навколо. Все це разом полегшує складання плану лікування. А отже, пацієнт швидше повернеться до нормального життя.
Лікування перикоронариту
Якщо ви чи ваші близькі переживають зараз етап прорізування третіх молярів, що супроводжується запаленням ясен та болем ― в жодному разі не гайте часу та не шукайте порад в інтернеті. Полоскання сольовими чи трав’яними розчинами, накладання на запалені ясна вати, змоченої в антисептиках, прийом знеболювальних ― це малоефективна та тимчасова міра, яка ніяк не вплине на першопричину проблеми. А от відкладений візит до лікаря та приглушення симптомів хвороби обернеться врешті-решт більш складним та тривалим лікуванням.
Далі події можуть розвиватися приблизно так:
- Лікар проводить діагностику та не виявляє неправильного положення у зуба, що ріжеться. Тобто, вісімка не тисне на «сусідів». В такому випадку план лікування передбачає висічення каптура зуба мудрості зі збереженням зубної одиниці. Після проведення процедури стоматолог призначає медикаментозну терапію та рекомендує обробку рани на яснах антисептиками, прийом жарознижуючих та знеболювальних, а також прописує антибіотики за потреби;
- Якщо лікар на рентгенівському знімку бачить, що третій моляр ріжеться неправильно, має атипове положення та спричиняє тиск на зубний ряд, є каріозне ураження, кореневі кісти, то приймається рішення видаляти зуб мудрості та висікати каптур (скальпелем або лазером). Далі ясна ушиваються, лікар призначає заживляючу терапію та курс антибіотиків.
Вчасно проведене лікування допоможе уникнути ускладнень (абсцеси, флегмони, кісти, періостит, остеомієліт) та повернутися до нормального життя буквально за 5-7 днів.
Запобігання перикоронариту
Попередити появу перикоронариту майже неможливо, оскільки впливати на ріст та положення зуба мудрості люди ще не навчилися. Однак ретельна щоденна гігієна ротової порожнини допоможе значно зменшити ризик виникнення джерел інфікування на яснах. В свою чергу, регулярне відвідування стоматологічної клініки для профілактичних оглядів та професійної чистки допоможуть виявити перикоронарит на ранніх стадіях та легко усунути його.
Верхівковий карієс, пульпіт, вражені кореневі системи
Окрім описаної вище проблеми, треті моляри схильні до появи карієсу. Причому, хвороба може виникнути на вісімці ще до моменту її прорізування. Отож, якщо у вас болить зуб ― слід терміново йти до стоматолога та пломбувати канал. Інакше каріозне ураження проникатиме глибше,зруйнує шар емалі та спровокує розвиток пульпіту.
Ускладнює ситуацію і той факт, що корені зубів мудрості зазвичай сильно викривлені. А це робить процес чистки кореневих каналів ― дуже кропітким та складним процесом. Тому краще не доводити свої зуби до стану необхідності такого «глибокого» лікування.
Якщо ж продовжувати ігнорувати проблему та «глушити» біль ліками, каріозне ураження може поширитися на сусідню «сімки» або спричинити перехід запалення у хронічну стадію.
Невралгія
Практикуючі стоматологи можуть розказати і про защемлення лицьового (тобто, трійчастого нерва), що також супроводжується розвитком запалення. Оскільки сам нерв проходить крізь усе обличчя, включно зі щелепами та зоною очей, а процеси прорізання вісімки супроводжуються набряком тканин навколо неї, цілком можливим стає і защемлення нервових закінчень у верхній або нижній щелепі.
Розпізнати невралгічну проблему допоможе локалізований, пульсуючий біль та сильний, стійкий набряк.
Якщо не звернутися по допомогу, можна втратити чутливість м’язів обличчя. І, як наслідок, отримати порушення прикусу і функціональності зубного ряду та погіршення міміки та дикції.
Підведемо підсумки
Зуби мудрості не несуть особливого функціонального навантаження, але здатні спровокувати ряд досить неприємних ускладнень. Саме тому не слід сподіватися на те, що третій моляр зрештою остаточно проріжеться та біль мине сам по собі. Це так не працює. Зуб може і не прорізатися повністю, а ховатися під яснами, може вилізти вже з каріозною порожниною чи кореневою кістою. Не випробовуйте вдачу ― краще одразу запишіться на консультацію до стоматолога, який визначить причину дискомфорту та проведе ефективне лікування.
Відповіді на питання, що часто хвилюють наших пацієнтів:
Чому ясна опухли і болять за зубом мудрості?
Найчастішою причиною є поява та розвиток перикоронариту ― запалення ясен через накопичення хвороботворних бактерій та постійні механічні ушкодження при жуванні їжі.
Що робити, якщо ясна навколо вісімки опухли і болять?
При появі щонайменшого дискомфорту слід відвідати стоматолога. Якщо біль та набряк з’явились ввечері ― можна прийняти знеболювальне. А от вдаватися до сумнівних засобів нетрадиційної медицини чи відкладати запис до лікаря на потім ― геть погана ідея, що може призвести до серйозних ускладнень.
Які наслідки можуть виникнути внаслідок запалення в ясенній кишені під час часткового прорізування восьмого зуба?
Якщо не лікувати запалення ясенної кишені, то ураження може поширитися та призвести до втрати зубів (і вісімки, і сімки). Також в якості неприємних бонусів ― флегмони, абсцеси, лімфаденіт, періостит, остеомієліт, виникнення кіст тощо.
Як лікують запалення біля зуба мудрості, якщо гнійне запалення не зменшується внаслідок домашнього лікування?
Лікарі проводять висічення каптура зуба мудрості (з видаленням або без нього, залежно від стану вісімки).