Що таке зубні протези, та чому вони потрібні

Вставні зубні протези – штучні конструкції для заміни природних зубних одиниць у разі руйнування, видалення, втрати через травму чи захворювання ротової порожнини. Ортопедична система встановлюється не лише з естетичних міркувань. Брак зубів псує усмішку та призводить до негативних змін зовнішності (провисання овалу, западання губ, опускання кутиків рота), але найбільше ризиків створює саме для здоров’я.

Стоматологічне протезування дає змогу запобігти:

  • нечіткому мовленню та погіршенню дикції;
  • розладам і захворюванням ШКТ через недостатнє пережовування їжі;
  • порушенням прикусу, коли сусідні зуби зміщуються в бік відсутньої одиниці;
  • розвиткові карієсу, пародонтиту та резорбції (атрофії) кісткової тканини щелепи.

У клініці Ukrainian Dentist Club за допомогою сучасних протезів можливе відновлення зубного ряду частково або повністю. Лікарі-ортопеди стоматології підбирають систему індивідуально, щоб врахувати особливості клінічного випадку та фінансові можливості пацієнта. В UDC застосовуються різні види ортопедичних конструкцій, щоб усувати адентію, спричинену віковими змінами, захворюваннями пародонта, карієсом, деякими генетичними патологіями, травмами, інфекційними ураженнями тощо.

Види зубних протезів - Дивись.info

Види зубних протезів

На консультації стоматолог-ортопед розповість усе про зубні протези, їхні види та доцільність встановлення в конкретному випадку. Зважаючи на різноманіття причин втрати зубів, варіативність розташування відсутньої одиниці, можливі дефекти зубного ряду та прикусу, складність форми часткової чи повної адентії застосовуються різні протезувальні конструкції. За типом кріплення їх поділяють на дві великі групи: незнімні та знімні. Перші фіксуються в ротовій порожнині та видаляються тільки при закінченні терміну експлуатації чи пошкодженні, а другі знімаються самостійно за потреби.

Які бувають зубні протези незнімного типу:

  • Коронки. Заміщають сильно зруйновану коронкову частину зуба, коли пломби чи вкладки вже недостатньо для відновлення його функцій. Вони виготовляються з порцеляни, кераміки, діоксиду цирконію та інших сучасних матеріалів.
  • Мостоподібні протези. Являють собою основу, до якої кріпляться штучні коронки. Міст застосовується, коли необхідно відновити кілька одиниць зубного ряду поспіль. Конструкція фіксується за допомогою опорних зубів.
  • Вкладки. Виготовляються з кераміки чи композитних матеріалів та дають змогу відновити частково зруйнований зуб (у разі пошкодження коронки до 50-60 %).
  • Вініри та люмініри. Належать до категорії мікропротезів і підвищують естетику фронтальної частини зубного ряду (маскують тріщини, діастему, плями тощо).
  • Коронки на імплантах. Якщо зуб втрачено чи видалено разом із коренем, тоді на його місце вживляється титановий імплантат. Він має спеціальний елемент – абатмент, що з’єднує штучний корінь і тіло коронки. Імплантат перешкоджає резорбції кістки та дає змогу повністю відновити зуб. Це краще рішення в разі втрати одного зуба, коли потрібно відновити кілька одиниць чи щелепу повністю.

Попри переваги незнімного протезування, багатьох пацієнтів цікавлять знімні протези: види, варіанти відновлення зубів частково та повністю, вартість і можливість виготовлення конструкції з природним виглядом. Головна особливість протезів знімного типу – просте знімання та самостійне встановлення в ротовій порожнині за бажанням чи потребою. Цей різновид відновлення зубного ряду особливо популярний у пацієнтів похилого віку. Розрізняють бюгельні, нейлонові й акрилові види ортопедичних систем, що знімаються. Повні знімні протези фіксуються за принципом вакууму з допомогою гелю чи крему (наприклад, Корега). Часткові, що заміщують кілька втрачених зубів, за типом кріплення бувають на гачках чи замках.

Частковий знімний протез 🦷 Оптимальний варіант для вас 👩🏼‍⚕️ | CIS

Матеріали для зубних протезів

Головні вимоги до ортопедичних виробів – легкість, міцність, максимальна схожість із виглядом натуральних зубів і біоінертність. У сучасній стоматології використовується велика кількість матеріалів для виготовлення зубних протезів: кераміка, порцеляна, сплави металів, нейлон, діоксид цирконію тощо.

Які бувають протези зубів за матеріалом виготовлення:

  • керамічні – легкі, естетичні, безпечні для організму, стійкі до фарбування, впливу бактерій і харчових кислот, влучно імітують колір і прозорість емалі,
  • металеві та металокерамічні – міцні, але можуть провокувати алергічні реакції;
  • цирконієві – міцні, безпечні, естетичні, забезпечують щільне прилягання коронки;
  • акрилові – доступні, легкі, придатні до ремонту, добре імітують природну емаль;
  • нейлонові – гнучкі та водночас міцні, щоб витримувати значні навантаження.

Вибір матеріалів для протезування впливає на довговічність, функції, зручність та естетичність конструкції. Тому важливо дослухатися рекомендацій лікаря, адже тільки спеціаліст може визначити, який протез краще в конкретному випадку. Так, у сучасній стоматології зубні протези коронки найчастіше виготовляють із діоксиду цирконію, що має оптимальні показники функціональності й естетики.

Процес виготовлення та встановлення протезів

Протезування починається з комплексної діагностики. Стоматолог оглядає пацієнта, збирає анамнез, проводить рентгенографію та інші інструментальні дослідження за показаннями. Будь-які знімні та незнімні протези на зуби створюються в зуботехнічній лабораторії. Тривалість визначається типом і складністю конструкції.

Загальний процес виготовлення протезів виглядає так:

  1. Підготовка ротової порожнини (професійне чищення, лікування тощо).
  2. Отримання відбитків зубів пацієнта та комп’ютерне моделювання.
  3. Встановлення тимчасової ортопедичної конструкції (за потреби).
  4. Виготовлення протеза за допомогою спеціального обладнання.
  5. Приміряння та корекція за показаннями.

Незнімні ортопедичні системи фіксуються стоматологом із використанням спеціального цементу, клею або відповідних кріплень (замків, гачків, кламерів тощо). У разі знімного протезування лікар розміщує протез у ротовій порожнині пацієнта, показує, як знімати його для проведення гігієни, та дає рекомендації щодо звикання та догляду.

Зубний міст чи імпланти - що краще? в Житомирі - медичний центр Оксфорд Медікал

Переваги та недоліки різних видів протезів

У сучасній стоматології протезування зубів потребує індивідуального підходу, щоб забезпечити оптимальний практичний та естетичний результат. Завдання протезів – виконувати всі функції природного зубного ряду, за виглядом максимально нагадувати натуральний зуб, слугувати тривалий час і мати доступну вартість. Щоб визначитися, які зубні протези кращі, варто зупинитися на перевагах і недоліках обох різновидів.

Плюси незнімного протезування:

  • протез встановлюється стаціонарно, тому немає ризику його випадання;
  • штучні коронки практично неможливо відрізнити за виглядом від натуральних;
  • конструкція не хитається, не відчувається чужорідною, не заважає усміхатися;
  • протез повторює анатомію зубного ряду, тому майже не потребує звикання;
  • жувальне навантаження розподіляється рівномірно, що зберігає інші зуби;
  • термін експлуатації незнімних протезів нараховує десятиліття (так, правильно встановлені вкладки можуть слугувати до 10 років, імплантат – довічно);
  • різноманіття систем дає змогу підібрати оптимальну, коли немає одного зуба, відсутня частина чи всі одиниці зубного ряду.

Вартість незнімних протезів вища, якщо порівнювати зі знімними, проте такі конструкції зазвичай надійніші, довговічніші та мають міцне кріплення. У випадках, коли необхідне відновлення зубного ряду повністю, однозначно виграють технології імплантації All-on-4 та All-on-6, а не вставна щелепа. Вони відрізняються природним виглядом і повертають усі функції натуральних зубів, зокрема, можливість вживати тверду їжу. Серед недоліків – висока вартість і вірогідність виявлення протипоказань у пацієнта.

Сучасні знімні зубні протези забезпечують такі переваги:

  • виготовлення за кілька днів (7-10);
  • простоту повсякденного використання;
  • відсутність складнощів із гігієнічною обробкою та доглядом;
  • індивідуальний підбір кольору основи, відтінку емалі та форми коронки;
  • відновлення жувальної функції, коли втрачена частина зубів або діагностована повна адентія.

Однак знімні конструкції відрізняються доволі тривалим терміном звикання, що може розтягнутися від пари тижнів до двох місяців. Протез легко встановлюється самостійно, що зумовлює необхідність щоденного знімання для ретельного чищення. У деяких випадках для надійного кріплення до ясен замало одного принципу вакууму, тому треба використовувати спеціальні фіксувальні пасти чи креми.

Догляд за зубними протезами

Кожен зубний протез потребує ретельного догляду для довговічності та збереження естетики. Якщо застосовуються незнімні конструкції, важливе ретельне чищення зубів двічі на день. Штучні коронки, кріплення та прилеглі ділянки ясен рекомендується обробляти м’якою щіткою та неабразивною пастою. Знімні конструкції треба щоденно знімати, чистити та замочувати на ніч у спеціальному розчині. Використовувати гарячу воду забороняється, адже можна деформувати основу протезів.

Підсумок щодо різновидів зубних протезів

Різноманіття методів протезування в сучасній стоматології дає змогу боротися з будь-яким типом адентії: коли немає одного зуба чи кілька одиниць поспіль, втрачена частина зубного ряду або весь повністю. Встановлення протезів відновлює жувальну функцію та естетику посмішки. Для оптимального результату підбором конструкції займається тільки стоматолог-ортопед. Водночас обов’язково враховуються побажання пацієнта щодо вигляду, матеріалу виготовлення та інших параметрів.

Ремонт зубних протезів Житомир - Клініка Нікамед

Поради щодо вибору найбільш підходящого протеза

Лікування у кваліфікованого спеціаліста з протезування – запорука гарного результату. Тільки досвідчений лікар пояснить, які є зубні протези за типом, способом кріплення та іншими характеристиками. Він проведе комплексну діагностику та точно визначить, які вставні зуби краще, відповідно до особливостей клінічного випадку.

Під час вибору різновиду протезів необхідно враховувати:

  • фінансові можливості;
  • загальний стан здоров’я;
  • очікуваний естетичний ефект;
  • кількість втрачених одиниць зубного ряду (одного, кількох чи всіх);
  • обсяг щелепної кістки та потребу в супутньому стоматологічному лікуванні;
  • персональні вподобання та звички, через які окремі різновиди протезів можуть не підходити.

Найкращу пораду щодо типу конструкції для протезування може дати тільки ортодонт, тому в разі втрати зубів важливо відразу звернутися до спеціаліста. У клініці Ukrainian Dentist Club пацієнтів приймає кваліфікований лікар, що спеціалізується на сучасних і високоестетичних методах художньої та терапевтичної реставрації зубного ряду.

Питання

Які протези найбільш довговічні?

Найдовговічнішими вважаються коронки на імплантатах. У разі правильного вживлення титанового штифта та високої якості конструкції відновлений зуб слугує довічно.

Чи можна спати зі знімними протезами?

Спати зі знімними протезами не рекомендується. На ніч їх потрібно знімати, чистити та поміщати в спеціальний розчин.

Скільки часу займає виготовлення зубних протезів?

Термін виготовлення залежить від типу протезування, складності та розміру конструкції (один зуб чи вся щелепа). Зазвичай знімні протези готові за 7-10 днів, незнімні – за 1-2 тижні.

Чи болісно встановлювати зубні імпланти?

Щоб відновити зуб за допомогою імпланту, необхідне вживлення титанового штифта в кістку щелепи. Це хірургічне втручання, що проводиться зі знеболенням, тому пацієнт не відчуває болю. Після операції лікар прописує препарати, що усувають дискомфорт упродовж реабілітаційного періоду.

Які протези виглядають найприродніше?

Найприродніше виглядає штучний зуб на імпланті. Однак для отримання оптимального естетичного результату мають значення особливості випадку та побажання пацієнта.