Як правильно чистити зуби, щоб уникнути карієсу
Ціна від 1 200 грнЧищення зубів – обов’язкова щоденна процедура для догляду за порожниною рота. Це необхідно для видалення нальоту, що формується на поверхні зубів і в міжзубних проміжках із дрібних фрагментів їжі та слини. Наліт стає поживним середовищем для безлічі бактерій, життєдіяльність яких – основна причина розвитку карієсу.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Без щоденного ретельного чищення м’які відкладення швидко тверднуть, формуючи зубний камінь. Через високу адгезію з емаллю його не можна видалити за допомогою щітки. Необхідне відвідування стоматолога для процедури професійної чистки зубів. Так, чисті зуби – не лише свіжий подих та естетика усмішки, а й запорука підтримання здоров’я зубного ряду та порожнини рота загалом.
Як правильно та скільки чистити зуби механічною щіткою
Механічні щітки залишаються найпопулярнішим інструментом для гігієни, адже вони недорогі та зручні. Щітки середньої жорсткості вважаються універсальним варіантом для більшості людей. М’які підходять у випадках чутливості та схильності ясен до кровоточивості, а жорсткі варто купувати курцям та любителям кави. Щодо вибору завжди можна проконсультуватися зі стоматологом.
Загальна інструкція, як чистити зуби, використовуючи механічну щітку:
- Видалити м’який наліт із зовнішнього боку зубів. Починати варто з передніх та поступово переміщуватися до крайніх жувальних. Щоб ретельно почистити зуби, необхідно по 10-15 рухів щітки на кожну одиницю.
- Перейти до внутрішньої та жувальної поверхні.
- Використати зворотну рельєфну сторону щітки чи шкребок для видалення нальоту з язика.
Стоматологи розрізняють три основних методи чищення зубів. За технікою Басса треба тримати щітку під кутом 45°, щоб щетинки максимально проникали в проміжки між зубами та підясенні ділянки, де збирається найбільше бактерій і часточок їжі. За методом Леонарда положення щітки має бути перпендикулярним до поверхні зубів. Чищення передніх виконується ритмічними вертикальними рухами в напрямку від ясен, аби захистити їх від надмірного тиску та травмування, а жувальних – уперед і назад. Техніка Фонеса передбачає кругові рухи щіткою із зімкнутими щелепами.
Для повноцінного догляду за порожниною рота із використання механічної щітки треба проводити ретельну гігієну не рідше 2 разів на день. Скільки потрібно чистити зуби, залежить від жорсткості щетинок та індивідуальних потреб. Із використанням щітки середньої жорсткості чищення зубів має тривати 2-5 хвилин.
Як чистити зуби електричною щіткою, та чому це кращий засіб для зубів
Електричні щітки для зубів стають усе популярнішими, адже спрощують гігієну ротової порожнини. Їхня головна перевага – глибше проникнення до проміжків між зубами та можливість сягати важкодоступних ділянок, де накопичується найбільше нальоту та зубного каменю. Однак не всі знають, як правильно чистити зуби електричною щіткою, що може зменшити ефективність її використання.
Серед інших переваг електрощітки для зубів:
- Рівномірний натиск. За допомогою механічної підтримувати однакову чистоту з обох боків зубного ряду важко, адже правші ретельніше чистять ліву сторону, а шульги – праву. Електрична ж рівномірно доглядатиме за всіма зубами.
- Висока інтенсивність вібрації. Під дією коливань щетинок паста спінюється до консистенції, здатної проникати навіть у найвужчі проміжки.
- Таймер. Сучасні щітки «знають», скільки хвилин потрібно чистити зуби в кожній зоні, тому можна не хвилюватися, що окремі поверхні зубів залишаться погано доглянутими. Рухи відстежуються завдяки вбудованому гіроскопу.
- Делікатне чищення ясен. Пристрій не дає тиснути на тканини надто сильно, що запобігає травмуванню. Водночас за допомогою електричної щітки можна добре очищати підясенні ділянки. А режим масажу, що є в багатьох моделях, покращує кровообіг ясен. Це чудова профілактика підвищеної чутливості та запалень.
Обрати електричну зубну щітку варто, коли потрібно чистити зуби ретельніше та рівномірніше. Звичайна механічна не завжди забезпечує бажане відчуття чистоти та не може видаляти наліт із поверхні зубів настільки ж ефективно, адже щетинки роблять у тисячі разів менше коливань. Для порівняння, за кількістю рухів 2-3-хвилинний сеанс чищення електрощіткою відповідає 1 годині, якщо користуватися звичайною.
Техніка чищення зубів розумним девайсом:
- Паста добре спінюється, тому використовувати багато не потрібно.
- Щітку треба утримувати під кутом 45°.
- Сила натиску визначається автоматично, тому немає потреби додаткового тиснути, щоб очистити лінію ясен, поверхню емалі та проміжки між зубами.
- Треба повільно рухати щітку від одного зуба до наступного, затримуючись на 3-5 секунд.
- Після кожного використання щітку потрібно ретельно промивати.
Майже весь процес чищення зубів девайс виконує самостійно. Користувачу достатньо переміщувати його в напрямку від передніх до крайніх жувальних зубів, а вбудований механізм ретельно прибере з емалі наліт, фрагменти їжі, бактерії. Важливо пам’ятати, що змінювати насадку щітки потрібно не рідше одного разу на 3-4 місяці.
Правильне чищення зубів із брекетами
Відповідь на питання, скільки разів треба чистити зуби в день упродовж корекції прикусу брекетами, відрізняється від стандартної рекомендації двічі на день. Річ у тому, що ортодонтична конструкція може погіршити стан порожнини рота, якщо не турбуватися про чищення після кожного приймання їжі. Її частки застряють між дугою та самим брекетом, у лігатурах та інших елементах конструкції. Це часто призводить до розвитку карієсу в місцях кріплення системи до емалі. Тому догляд за порожниною рота має бути ретельнішим та частішим, ніж зазвичай. Для видалення нальоту й інших відкладень використовуються щітки з V-подібною щетиною, йоржики для чищення проміжків під дугою, паста, зубна нитка, ополіскувач та іригатор.
Алгоритм чищення зубів із брекетами:
- Зняти та промити гумки (для лігатурних різновидів).
- Очистити поверхні під дугою та навколо брекетів за допомогою йоржика.
- Почистити від нальоту зовнішню та внутрішню поверхню зубів і зони біля ясен.
- Видалити наліт із язика рельєфною поверхнею щітки чи шкребком.
- Використати зубну нитку для проміжків між зубами.
- Прополоскати рот ополіскувачем.
Іригатор – необов’язковий інструмент для догляду за зубами під час ортодонтичного лікування, але він значно спрощує видалення нальоту та бактерій у важкодоступних місцях. Так, ретельне чищення – профілактика карієсу та запорука вдалої корекції.
Обираємо найкращу щітку для зубів
Сучасні щітки здатні не тільки чистити зуби, а й виконувати допоміжні функції, такі як відбілювання, масаж ясен, чищення язика тощо. Відповідно до розташування щетинок розрізняють одно- та багаторівневі різновиди. Останні – це лікувально-профілактичні. Короткі пучки знімають наліт із поверхні зубів, довгі очищують проміжки між зубами, а косі призначаються для видалення відкладень у підясенній зоні. Також у щітки можуть бути гумові вставки для додаткового відбілювання та масажу ясен.
Щоби правильно чистити зуби, важливий і відповідний розмір. Обираючи щітку для дорослого, необхідно, аби головка була від 3 см завдовжки та 1 см завширшки, а для дитини – до 2,5 см завширшки. Наявність ребристих пластин чи крапок з іншого боку дасть змогу використовувати щітку, щоб видаляти наліт із язика.
Чим чистити зуби: паста, флос, іригатор, ополіскувач
Паста – основний засіб для чищення зубів. Відповідно, багато людей цікавляться, якою пастою найкраще чистити зуби, щоб вони були здоровими та білими. Під час вибору обов’язково треба враховувати поточний стан ротової порожнини. Так, є спеціалізовані різновиди для чутливих зубів, ясен, схильних до кровоточивості, тощо.
Якою може бути зубна паста:
- Терапевтичною. Призначається лікарем відповідно до показань.
- Натуральною. Має гіпоалергенний склад без агресивних компонентів.
- Для відбілювання. Не підходить для щоденного догляду за порожниною рота, адже чинить механічний і хімічний вплив на структуру емалі. Використовується 2-3 рази на тиждень, щоби підтримувати ефект після процедури відбілювання. Така паста не рекомендується для чутливих зубів та ясен.
Для профілактики карієсу паста може бути зі фтором. Також є фтормісткі ополіскувачі, що застосовуються після чищення зубів і кожного приймання їжі. Вони видаляють її дрібні фрагменти, поки ті не перетворилися на наліт та не затверділи до зубного каменю. Багато людей помилково вважають, що ефективно застосовувати зубочистки для прибирання відкладень із проміжків між зубами. Але це дуже небезпечно через ризик травмування кругової зв’язки зуба з подальшим запальним процесом. Набагато краще використовувати флос (зубну нитку) чи іригатор. Останній подає струмінь води під тиском, що чудово вимиває наліт і фрагменти їжі між зубами.
Що робити, якщо виник карієс зубів
Навіть за ретельного чищення, використовуючи правильну щітку та гігієнічні засоби, не можна позбутися абсолютно всього зубного нальоту та бактерій. Іноді це призводить до розвитку карієсу. Захворювання потребує правильного та комплексного лікування, щоб запобігти ускладненням – пульпіту, періодонтиту, гінгівіту тощо. Першим етапом завжди стає професійна чистка зубів, що прибирає наліт і камінь – осередки бактерій-збудників карієсу. Також це надійний метод профілактики хвороби, якщо не забувати робити її не рідше 1 разу на 6 місяців.
Звертайтеся до стоматологів UDC з будь-яких питань щодо гігієни ротової порожнини. Лікар розповість, як правильно чистити зуби (до їжі чи після), допоможе підібрати щітку й інші гігієнічні засоби, порадить безпечні методи відбілювання зубів.