Професійне відбілювання зубів виконується різними методами: від лазерного в клініці до домашнього, коли використовують спеціальні капи, зроблені за відбитком щелепи. Зокрема, великою популярністю користується процедура Beyond. Для освітлення емалі лікар застосовує гель зі вмістом 35% перекису водню, який активується під лампою холодного світла та глибоко проникає в емаль для розчинення пігменту.

Відбілювання зубів: коли можна робити та чи потрібна підготовка

Відбілювання рекомендується в разі потемніння зубів під дією різних чинників: кави, чаю, соків, тютюну, медикаментозних препаратів, харчових продуктів тощо. Метод ефективний, коли з’являються окремі пігментні плями, емаль повністю змінює тон і стає темнішою, спостерігається тетрациклінове фарбування чи інші дефекти кольору зубів.

Якщо ви хочете покращити стан посмішки за допомогою процедури відбілювання зубів, всі «за» і «проти» потрібно завчасно обговорити зі стоматологом. Лікарю треба провести огляд та оцінити стан здоров’я ротової порожнини, щоб визначити, наскільки безпечним і дієвим буде освітлення емалі у вашому випадку. Спеціаліст обов’язково діагностує причину потемніння посмішки та визначає відтінок зубів за шкалою Vita.

Відбілювання зубів «до» і «після»: підготовчі етапи та догляд за новою посмішкою

Підготовка до відбілювання зубів

Процедуру відбілювання не можна проводити в разі карієсу, запалення ясен чи інших захворювань порожнини рота, тому спочатку стоматолог призначає відповідне лікування. Ще один важливий підготовчий етап до відбілювання – чищення зубів від нальоту та зубного каменю. Професійна гігієна на 100% прибирає утворення, що заважають відбілюванню та несуть небезпеку для здоров’я зубів, адже слугують поживним середовищем для бактерій.

Професійне чищення може проводитися безпосередньо перед процедурою відбілювання або за 1-2 тижні разом із ремінералізацією емалі. У другому випадку можна зменшити чутливість зубів після відбілювання, адже поверхня зубів стає стійкою до впливу кислот. У будь-якому разі необхідно спочатку видалити зубний наліт і камінь.

Аналогічних підготовчих заходів потребує домашнє освітлення, коли використовуються капи чи смужки. У їхній основі гель зі вмістом перекису карбаміду. Після огляду ротової порожнини та виключення протипоказань до відбілювання стоматолог робить відбиток щелеп для виготовлення капи. Як і смужки, вони потребують постійного застосування та діють повільніше, зате обходяться дешевше, якщо порівнювати з лазерним методом.

Скільки тримається ефект від відбілювання зубів

Якщо дотримані всі рекомендації, зокрема, дієта після відбілювання зубів, результат тримається від кількох місяців до 1,5 року. Як довго зберігатиметься білизна посмішки, залежить від індивідуальних особливостей організму, раціону та наявності шкідливих звичок. Так, за високої пористості емалі зміни кольору починаються швидше через активне накопичення барвників. Також тривалість ефекту освітлення скорочується на фоні куріння, частого вживання кави та великої кількості їжі з барвниками в раціоні.

Відбілювання зубів: «біла» дієта після проведення процедури

Відразу після освітлення емаль максимально схильна до «фарбування», тому кожен стоматолог-гігієніст наголошує на необхідності слідкувати за харчуванням впродовж 1-2 тижнів після процедури, а особливо в перші 2 доби. Щоб надійно захистити емаль від повторного потемніння, призначається так звана «біла» дієта після відбілювання.

Що не можна їсти після відбілювання зубів:

  • усі продукти з харчовими барвниками в складі;
  • кислу їжу (яблука, цитрусові, квашену капусту тощо);
  • кондитерські вироби (шоколад, кольоровий зефір і цукерки, джеми тощо);
  • свіжі ягоди, фрукти й овочі з активними пігментами, наприклад, малину, чорну смородину, буряк, томати, полуницю, лохину, вишню (сюди ж відносяться соки, компоти та морси з названих продуктів);
  • зелень (кріп, шпинат, петрушку, руколу, салатне листя, зелену цибулю);
  • соуси з яскравим кольором (соєві, гуакамоле, кетчуп, гірчицю тощо).

Крім того, після відбілювання зубів необхідно виключити вживання кави (особливо розчинної), міцного чаю, червоного вина. Натомість виникає потреба в більшій кількості продуктів зі фтором і кальцієм для відновлення емалі та профілактики гіперестезії. Ці речовини містяться в різних сортах риби, молочних продуктах, капусті (але можна лише звичайну білоголову), грушах, абрикосах, яйцях, огірках.

Відбілювання зубів «до» і «після»: підготовчі етапи та догляд за новою посмішкою

Рекомендації після відбілювання щодо гігієни ротової порожнини

Разом із дієтою важливо дотримуватися вказівок стоматолога щодо гігієни порожнини рота. Гіперчутливість зубів у перші 1-2 доби – типове явище, тому потрібно усунути подразнювальні чинники. Наприклад, гігієнічні вимоги до зубних щіток передбачають використання виробів із м’якою щетиною впродовж 48 годин після освітлення зубів.

Також догляд за зубами після відбілювання передбачає:

  • чистити зуби плавними рухами без надмірного натискання;
  • обрати пасту з ефектом регенерації та зміцнення емалі;
  • застосовувати ополіскувач із вмістом фтору;
  • полоскати рот після кожного приймання їжі.

Якщо зміни чутливості зберігаються понад 2 дні, варто звернутися до стоматолога для контрольного огляду.

Протипоказання для відбілювання

Важливо пам’ятати, що відбілити можна лише природну емаль зубів. Гель, що містить відбілюючі агенти, не діє на матеріал штучних коронок. Серед основних протипоказань: вік до 16 років, період вагітності та лактації, онкологія, алергія на перекис водню, карієс або численні тріщини емалі, бронхіальна астма, стоншена емаль, гіперчутливість зубів.