Композитні вініри: що це таке, переваги та недоліки
Відновлення або створення бездоганної, голлівудської усмішки — одна з найпопулярніших послуг серед пацієнтів стоматологічних клінік. Але якщо ви не готові витрачати багато часу на походи до стоматолога чи боїтеся, що витрати на оновлення зубів будуть вам не по кишені, можемо запропонувати чудову альтернативу — композитні вініри. Що це таке, які їх особливості та чи є недоліки у такого методу відновлення зубів? Цікаво — тоді ця стаття для вас.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Певно, найшвидший та найдоступніший спосіб відновлення естетики усмішки — це композитні або прямі вініри. Зробити зуби рівними та білими можна буквально за один прийом у лікаря. Процедура абсолютно безболісна та не дуже тривала — від 30 до 60 хвилин. Зате в результаті ви отримаєте дійсно сяючу усмішку за доступною ціною.
Що таке композитні вініри?
Композитні вініри — це накладки на передні зуби, які виготовляються з фотополімеру (композиту). Це не зовсім вініри у прямому значенні цього терміну, адже виготовлення накладок відбувається не в лабораторії за отриманим відбитком, а одразу на зубах пацієнта.
Для цього використовують склокерамічну масу — матеріал, що характеризується досить хорошими світлопропускними властивостями, міцністю та стійкістю до дії харчових барвників. В цьому аспекті композит можна сміливо прирівняти до матеріалу, з якого виготовляють фотополімерні пломби.
Ці прямі або терапевтичні вініри встановлюють лише на зуби в зоні усмішки. І основна мета такої стоматологічної процедури — скоригувати форму та відтінок емалі зубних одиниць, щоб забезпечити максимально природний та естетичний вигляд.
Чи відрізняються композитні вініри від керамічних?
Різниця між керамічними вінірами та композитами є, і вона досить значна. Насамперед, щоб виготовити керамічні вініри, лікар отримує відбитки зубів пацієнта. Процес виготовлення керамічних вінірів займає певний час (кілька днів чи тиждень), а для встановлення таких конструкцій треба попередньо препарувати зубні одиниці.
Композити дещо простіші у виготовленні. Лікар не обточує зуб, а лише шліфує емаль для кращого зціплення поверхонь між собою. Сам композит — це еластична маса, яка накладається на зуб, а потім «висушується» спеціальною лампою — так само, як при встановленні фотополімерної пломби.
Якщо ж порівняти між собою експлуатаційні характеристики керамічних та композитних вінірів, то:
- кераміка обійдеться пацієнту у трохи більшу суму, аніж композит;
- композитні вініри виглядають не так натуралістично, як керамічні;
- за терміном служби керамічні вініри значно довговічніші та міцніші за композитні;
- зовнішній вигляд та відтінок композиту може змінюватися під впливом певних продуктів харчування чи напоїв, на відміну від керамічних вінірів.
Композит можна сприймати як доступну та швидку альтернативу встановленню керамічних вінірів. Наприклад, якщо рівні та сяючі зубки потрібні прямо зараз.
Переваги і недоліки композитних вінірів
Про те, що встановлення композитних вінірів — це дешевий та швидкий спосіб відновлення зовнішньої привабливості зуба, ми вже сказали. Також серед аргументів на користь застосування такої методики наведемо наступні:
- це не тільки швидка, а й безболісна процедура;
- це малотравматична процедура, адже для встановлення композитів не треба обточувати зуб, достатньо трохи обробити емаль, щоб вона стала жорсткішою — це забезпечить максимальну адгезію зубної поверхні з фото полімерним матеріалом;
- орієнтовний термін служби таких вінірів — близько 5 років, а при відповідному догляді навіть і більше;
- композит, за умови правильного виконання процедури, досить міцний, не стирається та не відколюється.
А в разі необхідності, такі вініри можна освітлити чи навіть зняти, щоб повернути зубам природню форму.
Що стосується недоліків такого методу відновлення зубів — їх легко можна перекреслити дотриманням правил догляду за ротовою порожниною та регулярними (1-2 рази на рік) відвідинами стоматології. Також не треба перевіряти свої передні зуби на міцність та зловживати продуктами, що містять барвники. Однією з частих скарг є також зовнішній вигляд композиту на зубах — деяким пацієнтам вони видаються більш товстими чи грубими, неприродними. Але це залежить від майстерності стоматолога, що виконує встановлення прямих вінірів. Тому найголовніша порада пацієнтам, які зважуються на відновлення — обирайте надійну клініку та досвідченого лікаря. Наприклад, Ukrainian Dentist Club.
Показання для установки вінірів
За даною послугою зазвичай звертаються пацієнти, що прагнуть поліпшити естетику своєї усмішки. До того ж, встановлення саме композитних вінірів дозволяє отримати чудовий результат буквально за 1 прийом у лікаря. Тому і обирають такі вініри пацієнти саме з естетичними порушеннями зубного ряду.
Наприклад:
- при видимих дефектах зубної емалі — це можуть бути потемніння чи пожовтіння, плями, тріщини;
- при наявності щілин між передніми зубами;
- відколи чи нерівні краї зубів;
- неестетичний вигляд пломб;
- непропорційні розміри зубних одиниць.
Зазвичай, композити є дешевшою альтернативою керамічним коронкам. Або тимчасовою мірою збереження краси зубів у зоні усмішки.
Протипоказання до встановлення композитних вінірів
На жаль, не всі проблеми краси та здоров’я зубів можна вирішити за допомогою прямих вінірів. Вони не встановлюються на сильно зруйновані або нахилені зуби. Також процедура не проводиться при значних патологіях прикусу чи при бруксизмі — неконтрольованому скреготінні зубів.
Також композити не встановлять, якщо у пацієнта є:
- проблеми з яснами;
- захворювання пародонту;
- карієс.
Але ці протипоказання не є незворотніми. Якщо позбавитися проблеми — вирівняти прикус чи вилікувати зуб, то встановлення композитних вінірів стане можливим. А якщо один із зубів сильно зруйнований — лікар може запропонувати встановити на нього коронку (наприклад, керамічну), а на сусідні зуби підібрати відповідний відтінок фотополімеру. Це допоможе значно заощадити на процедурі, але не відобразиться на результаті відновлення.
Процес установки композитних вінірів
Щоб відновити зуби за допомогою встановлення прямих вінірів, знадобиться:
- Прийти до стоматолога на консультацію. На цьому етапі лікар визначить проблему та підбере відповідну методику боротьби з нею. За необхідності, може бути призначено ряд додаткових досліджень, щоб виключити різні неприємні сюрпризи. З огляду на стан ротової порожнини, може бути призначене додаткове лікування;
- Провести підготовку до процедури. Лікар підбирає матеріал, за допомогою якого буде відбуватись реставрація, обирає потрібний відтінок, узгоджує форму відновлених зубів з пацієнтом;
- Підготувати поверхню зуба до нанесення композиту. Оскільки препарувати зуб не потрібно, весь підготовчий процес проходить дуже швидко — поверхня зуба шліфується (набуває шорохуватості) та знежирюється;
- Нанести фотополімерний матеріал. Лікар формує вінір прямо на зубній одиниці та висушує матеріал спеціальною лампою. Пацієнт перевіряє отриманий результат. За необхідності — проводиться коригування форми композитного вініра.
Наостанок, стоматолог докладно розказує, як правильно доглядати за встановленими композитами та призначає дату планового огляду та корекції. Важливо не пропускати ці прийоми — якщо вчасно звертатись до стоматолога за корекцією, можна значно продовжити термін служби встановлених вінірів.
Основні правила догляду за композитними вінірами
Усі рекомендації щодо догляду за композитними вінірами зводяться усього до двох основних правил — ретельно стежити за гігієною ротової порожнини та регулярно відвідувати свого стоматолога, який перевірить стан відреставрованих зубів та композитних вінірів.
Для очищення ротової порожнини слід використовувати зубну щітку середньої жорсткості 2 рази на день. А після кожного прийому їжі — хоча б ополіскувати рот від часточок їжі. Також варто зменшити кількість продуктів, що можуть пофарбувати ваші композити (фруктові та ягідні соки, смузі, деякі овочеві пюре, кава та чай, продукти, що містять в складі штучні барвники тощо). Від твердої їжі на кшталт горішків, сухариків чи попкорну теж варто відмовитись, принаймні протягом деякого часу після встановлення композитів.
Сподіваємось, ми допомогли вам прийняти правильне рішення щодо реставрації вашої усмішки. А якщо вам потрібна більш предметна консультація, обстеження чи рекомендації щодо лікування — записуйтесь на прийом до Ukrainian Dentist Club.