Так, лікувати зуби та ясна вагітній потрібно. Адже запущений пульпіт може стати джерелом інфекції для жінки, спровокувати часті застуди та інші ускладнення.
Особливий стан потребує індивідуального підходу та має протипоказання до первинних стоматологічних процедур. Тому при виборі протоколу лікування стоматолог зважує на термін вагітності, загальний стан вагітної, стан ротової порожнини, наявність супутніх захворювань з боку органів носоглотки, дихальної системи. 

Нюанси лікування зубів при вагітності

Сучасна стоматологія значно просунулась вперед, порівнюючи із періодом двадцятирічної давнини. Наприклад, композиційні матеріали, які використовують при реставрації, препарати, що використовуються при пломбуванні зубів, абсолютно гіпоалергенні, не токсичні. Тому не несуть ризику для жінки, дитини.

Щодо діагностики, то сучасна цифрова радіовізіографія генерує менше випромінювання, ніж рентген апарат при прицільному знімку. Додатково на вагітну одягають захисні фартухи, аби виключити опромінення.

Обмеження і протипоказання

Вагітній не бажано проходити наступні стоматологічні процедури:

  1. Відбілювання зубів має свої протипоказання через його потенційно агресивний вплив на ослаблену емаль зубів. Під час вагітності жінка віддає значну кількість енергії та поживних речовин на формування та розвиток дитини, що може призвести до нестачі кальцію в організмі. Це може знизити міцність твердих тканин зуба, тому відбілювання може негативно вплинути на їх здоров’я.
  2. Комп’ютерна томографія (КТ) вагітним також не рекомендується через можливий шкідливий вплив іонізуючого випромінювання на плід.
  3. Протезування та імплантація також можуть мати протипоказання, особливо якщо потрібно провести комп’ютерну томографію та масштабне хірургічне втручання з використанням анестетиків. Знімне протезування та установка протезів на вже встановлені імпланти можливі за умови консультації з гінекологом та відсутності індивідуальних протипоказань.
  4. Планове видалення зубів вагітним рекомендується відкладати до народження дитини, за винятком випадків гострого запального процесу чи неможливості проведення адекватного лікування без видалення.
  5. Загальний наркоз та деякі препарати для місцевої анестезії також мають свої обмеження у використанні під час вагітності.
  6. Ортодонтичне лікування найкраще відкласти на потім – після народження дитини. Якщо ж майбутня мама вже проводить лікування з використанням брекетів, важливий високий рівень гігієни та контроль за станом зубної емалі.

Лікування в різних триместрах: до якого тижня можна лікувати зуби при вагітності

Стоматологи UDC наголошують, що в ідеалі потрібно провести усі стоматологічні процедури (протезування, лікування складного карієсу) ще на моменті планування вагітності. А під час виношування малюка лише регулярно на першому та останнього триместрі відвідувати стоматолога для контролю за станом слизової, зубного ряду.

Перший триместр вагітності  триває 12 тижнів. Це найвідповідальніший період, коли закладаються усі органи, а плацентарний бар’єр лише формується. Під час першого триместру в організмі вагітної відбуваються фундаментальні зміни гормонального фону, фізіологічних процесів. Для мінімізації ризиків стоматологи UDC рекомендують взагалі виключити будь-яке стоматологічне втручання, окрім терапевтичних заходів (наприклад, професійна чистка).

Другий триместр (від 13 до 24 тижнів вагітності). Плацентарний бар’єр уже сформований. Тому починаючи із 13-го тижня можна лікувати зуби. Головне не затягувати візити, не запускати проблему. Адже карієс на початковій стадії взагалі можна вилікувати без використання знеболення, швидко та без ризику для організму майбутньої мами.

Третій триместр (від 25 тижня до пологів) визначається великими навантаженнями на організм майбутньої матері та підвищеною чутливістю плаценти до зовнішніх факторів. Лікування зубів у цьому триместрі рекомендується проводити лише у випадках гострих станів, які можуть бути небезпечними для здоров’я матері і дитини, відкладаючи планові операції і терапевтичні методи до народження.

Лікування зубів під час вагітності: обмеження і протипоказання

Як потрібно використовувати анестезію при вагітності?

Використання знеболення при вагітності пацієнтки завжди доволі делікатне питання. З одного боку лікування гострих запальних процесів, таких як пульпіт, періодонтит потребує максимального комфорту для майбутньої мами. З іншого, седація впливає на тонус матки, що в свою чергу несе потенційну загрозу для плоду. Тому у випадку необхідності лікування зубів у вагітної жінки  лікар повинен гарантувати відсутність будь-яких загроз для здоров’я матері та майбутньої дитини. Для забезпечення комфортного і безпечного проведення процедур чистки зубних каналів, пломбування використовуються нові знеболювальні препарати, такі як убістезин.

Використання таких анальгетиків для вагітних рекомендується з кількох причин:

  • складові препаратів не проходять плацентарний бар’єр, не потрапляють в організм дитини;
  • не здійснюють впливу на кровообіг у плаценті та матці;
  • мають мінімально дозволену концентрацію судиннозвужуючих складових;
  • не є провокуючими факторами для викидню.

Як проводяться стоматологічні процедури під час вагітності

Ймовірність виникнення стоматологічних захворювань під час вагітності суттєво збільшується через гормональні зміни в організмі жінки та ослаблення емалі, оскільки значна частина мікроелементів, відповідальних за формування кісткової тканини, спрямовується на розвиток дитини. З метою уникнення проблем та збереження здоров’я зубів фахівці клініки UDC рекомендують майбутнім матусям регулярно відвідувати стоматолога, отримувати своєчасне лікування і дотримуватися рекомендацій лікаря.

На базі нашої клініки спеціалісти проводять лікування вагітних з будь-якими захворюваннями зубного ряду, тканин ясен. Для безпеки майбутньої мами та її дитини лікарі рекомендують обирати:

  • сучасну цифрову діагностику;
  • малоінвазивні лікувальні процедури.

Жінкам не потрібно турбуватися щодо можливих ризиків та ускладнень, пов’язаних із стоматологічними процедурами, оскільки наші лікарі прагнуть до максимального комфорту та безпеки мами  і дитини. Для досягнення цієї мети вони використовують:

  • цифрову діагностику з мінімальним іонізуючим випромінюванням;
  • сучасні, щадливі методи лікування, включаючи неінвазивні та малоінвазивні, які дозволяють ефективно та безпечно лікувати зуби та ясна під час вагітності;
  • потурбуватися про здоров’я ротової порожнини на етапі планування вагітності.

Рекомендації щодо догляду за зубами при вагітності

Аби мінімізувати ризик розвитку запальних процесів у ротовій порожнині, посилення формування зубного нальоту та каменю майбутнім мамам лікарі UDC радять не забувати про щоденну гігієну. Обов’язково двічі на день чистити зуби з використанням зубної нитки, ополіскувача. При підвищеній чутливості ясен варто замінити зубну щітку на  варіант середньої жорсткості або м’яку. 

Не нехтуйте регулярними візитами до стоматолога на першому та третьому триместрі та слідкуйте за балансом вітамінів і мінералів. Здоров’я вам та вашому малюку!