Діастема: як сприймається пацієнтами, різновиди та наслідки

Серед пацієнтів стоматологічних клінік доволі різне ставлення до діастеми: комусь подобається усмішка з родзинкою, інші вважають це серйозним естетичним дефектом, а треті мають нейтральне ставлення, якщо немає потенційних ризиків для здоров’я ротової порожнини. Але, попри позитивне чи негативне особисте сприйняття, важливо своєчасно проконсультуватися зі спеціалістом.

Щілина між зубами може бути:

  • Хибною. Спостерігається в дітей до заміни молочних зубів постійними. Вона не потребує лікування, адже прикус перебуває на стадії активного формування.
  • Справжньою. Діагностується у віці від 12-15 років і піддається корекції в разі терапевтичних показань або за індивідуальним побажанням пацієнта.

Найлегшою формою вважається паралельна діастема до 4 мм завширшки. Зазвичай її виникнення спричинене низьким розміщенням вуздечки чи особливостями розвитку щелепи. Цей стан не провокує дефектів прикусу, тому терапія не обов’язкова. Трикутна щілина розміром від 4 мм формується через шкідливі звички, наприклад, смоктання пальця чи гризіння олівця. Трикутна діастема з вершиною – наслідок наявності зайвих зубів між медіальними різцями. Останні дві форми потребують лікування.

Рідкі зуби можуть стати причиною порушення дикції, коли спостерігається шепелявість чи посвистування в процесі мовлення. Широкі міжзубні проміжки впливають на прикус та інколи призводять до зміни рис обличчя. Їхнє формування відбувається поступово, тому надалі проміжки між зубами можуть ставати все більшими. Без своєчасного лікування часто спостерігаються патології пародонту й інші проблеми.

Щілина між зубами: методи корекції діастеми в новітній стоматології

Рідкі зуби: що робити, щоб запобігти дефекту, та основні причини появи

Поява щілини між зубами може бути генетично зумовленим або набутим явищем. Якщо в одного чи обох батьків була діастема чи треми, це суттєво збільшує вірогідність, що дитина успадкує цю стоматологічну особливість. Однак, крім чинника спадковості, є багато патологічних станів, що призводять до розширення міжзубних проміжків.

Основі причини набутої щербинки між зубами:

  • травмування зубів;
  • різні дефекти прикусу;
  • нелікований пародонтит;
  • аномалії розвитку різців, зайві зуби тощо;
  • низьке розташування вуздечки відносно ясеневого краю;
  • значне руйнування чи видалення одного чи кількох зубів;
  • анатомічно неправильне співвідношення розміру зубів до щелепи.

Найчастіше дірка між передніми зубами формується в дитячому віці, коли шкідливі звички порушують процес заміни молочних зубів постійними. Тому потрібно слідкувати, щоб дитина не смоктала пальця, не гризла іграшки тощо. Також необхідно своєчасно відмовитися від використання соски-пустушки. У дорослому віці щілини на нижніх зубах, діастеми та треми верхньої щелепи зазвичай стають наслідком стоматологічних захворювань, тому варто уважно стежити за здоров’ям ротової порожнини.

Щілина між зубами: методи корекції діастеми в новітній стоматології

Прибирати щілину між зубами чи ні

Щоб визначити, чи є проміжок між зубами патологічним, треба проконсультуватися зі стоматологом. Він проведе візуальний огляд і рентген-дослідження за показаннями. Як свідчить стоматологічна практика, діастема може вважатися безпечною в небагатьох клінічних випадках. Для більшості ж пацієнтів – це потенційна причина ускладнень і різноманітних захворювань зубощелепної системи в майбутньому.

Як забрати проміжок між зубами: лікування діастеми

Метод лікування діастеми, ціна та обсяг терапевтичних процедур – це індивідуальні параметри. Конкретне рішення приймається стоматологом відповідно до розміру та типу щілини, стану вуздечки, наявності та різновиду дефектів прикусу. Щоб виправити недолік, призначають терапевтичні, ортопедичні, ортодонтичні чи хірургічні маніпуляції.

Терапевтичний метод

Терапевтичний спосіб корекції щілини між зубами полягає в збільшенні зуба та зміні його форми. Для цього використовуються сучасні та міцні фотополімери, що твердіють під дією УФ-лампи. Вони наносяться на поверхню зуба, не псуючи емаль і глибокі дентальні тканини. Метод доволі ефективний і має невисоку вартість.

Ортопедичний метод

Діастема верхньої щелепи та більшість трем легко виправляються за допомогою штучних коронок чи вінірів. У першому випадку зуби обробляються та закриваються індивідуально виготовленими коронками, що чудово імітують природну форму та колір зубів. У другому – виконується мікропротезування. До поверхні емалі кріпляться тонкі пластинки (вініри), спеціально підібрані за шириною, аби перекрити щілину. Коронки та вініри виготовляються із сучасних матеріалів: кераміки, композитів чи цирконію.

Ортодонтичний метод

Ортодонтичне лікування передбачає «стягування» зубів під дією брекетів, пластинок чи кап. Вони чинять спрямований вплив на зуби, повертаючи їх в анатомічно правильне положення. Відповідно, діастеми та треми зникають разом із наявними дефектами прикусу. Недоліком можна вважати тривалість терапії – від 6 місяців.

Щілина між зубами: методи корекції діастеми в новітній стоматології

Хірургічний метод

Якщо щілина між передніми зубами утворилася через патологію вуздечки (низьке кріплення до ясенного краю), застосовується хірургічна корекція. Новітня стоматологія пропонує безпечні методи френулопластики та безкровної лазерної хірургії.

Використання вінірів при діастемі

Закриття діастеми вінірами практикується дуже часто, адже процедура безболісна та дає змогу прибрати щербинку за 1-2 візити до стоматолога. Крім того, можна усунути й інші естетичні дефекти зубного ряду: пожовтіння, пігментні плями, тріщини емалі тощо. Для надійної фіксації накладок проводиться комплексна підготовка до процедури – професійне чищення зубів, фторування та полірування поверхні емалі. Виготовлення вінірів індивідуальне, що забезпечує найкращий результат художньої реставрації зубів. Дізнатися, скільки коштує покрити щілину вінірами, можна після огляду в лікаря, який має оцінити характер та обсяг дефекту.

Встановлення брекетів при діастемі

Брекети усувають проміжок між зубами найкраще та найнадійніше. Зуби назавжди повертаються в правильне положення та виконують свої фізіологічні функції. Однак для корекції усмішки зазвичай потрібно не менше 1 року. Розрізняють вестибулярні та лінгвальні брекет-системи. Перші ефективніші, але другі естетичніші завдяки кріпленню брекетів із внутрішнього боку зубів.