Діастема та трема зубів: що це й у чому різниця

Діастема – щілина між передніми різцями (переважно – верхньої щелепи, рідше – нижньої). Зазвичай естетичний дискомфорт у пацієнта виникає при розмірі діастеми від 1,5 до 7 мм. Проміжки між іншими зубами обох щелеп називаються треми. У більшості клінічних випадків ширина треми понад 1 мм вважається патологією та потребує лікування. Однак вони не так помітно впливають на красу посмішки, тому, на відміну від діастеми, пацієнти не поспішають звертатися до стоматолога.

Причини появи та розташування щербинок бувають різними, однак у стоматології використовують однакові методи профілактики та лікування обох типів аномалій.

Діастема зубів: причина виникнення та методи лікування щілин між зубами

Причини виникнення щілини між зубами

Щілина між зубами може бути спадковою або набутою. У першому випадку зубний ряд із великими проміжками між зубами формується під впливом генетичних чинників. Відповідно, наявність діастеми чи треми в одного або обох батьків суттєво збільшує ймовірність, що дитина успадкує цей стоматологічний дефект.

У сучасній стоматології розрізняють такі причини набутої щілини між зубами:

  • пародонтит;
  • травми зубів;
  • порушення прикусу;
  • неправильний розмір зубів відносно щелепи;
  • відсутність однієї чи кількох одиниць зубного ряду;
  • патологічна вуздечка (низьке кріплення до ясеневого краю).

Найчастіше діастема та треми формуються в дитячому віці, коли порушується процес прорізування молочних зубів чи їхнього заміщення постійними. Проблему провокують шкідливі звички дитини, як то смоктання великого пальця, прогризання іграшок, довге використання соски-пустушки тощо.

Способи діагностики зубної діастеми

Діастема зубів, як і треми, діагностуються візуально на огляді в лікаря. У сучасній стоматології також застосовують методи прицільної рентгенографії, зняття відбитків зубів та щелеп для створення діагностичних моделей, ортопантомографії й апаратної діагностики прикусу. Комбінація технік дає змогу точно визначити причини розвитку проблеми та оптимальний спосіб лікування для кожного пацієнта.

Діастема зубів: причина виникнення та методи лікування щілин між зубами

Різновиди діастеми зубів

У сучасній стоматології розрізняють хибну та справжню діастему. Перша – тимчасовий проміжок між зубами в дитячому віці, коли ще не відбулася заміна молочних зубів постійними. Зі зростанням щелепи та появою корінних одиниць зубного ряду щілини поступово зменшуються, а потім зникають повністю. Відповідно, дефект не потребує лікування. Справжня діастема – щілина між передніми зубами, що діагностується у віці від 12-15 років після закінчення формування постійного прикусу. Для корекції треба стоматологічне втручання, адже патологія не лише знижує естетику посмішки, а й може спровокувати розвиток деяких захворювань ротової порожнини.

Інші різновиди діастеми зубів:

  • Симетрична. Проміжок між передніми зубами, коли вони розташовуються симетрично до центру верхньої щелепи.
  • Асиметрична. Міжзубна щілина, коли один із різців росте в правильному місці, а інший зміщений у бік на деяку відстань. Найчастіше вона має трикутну форму та ширину 3-6 мм. Однак у стоматології фіксуються клінічні випадки, коли відстань між зубами сягає 1 см, суттєво порушуючи функції та естетику зубного ряду.
  • Фізіологічна. Проміжок між передніми зубами, що виникає через нерівномірний розвиток щелепи (зазвичай – верхньої, рідше – нижньої).
  • Патологічна. Проміжок між передніми різцями, що формується через атрофію кісткової тканини або запальні захворювання ясен. Зазвичай стає наслідком спадковості чи шкідливих звичок. Може спричиняти проблеми з дикцією.
  • Латеральне відхилення коронок. Правильне розташування зубного кореня, але відхилення в коронковій частині. Найчастіше спостерігається у випадках зайвих одиниць зубного ряду. Через тиск на сусідні зуби швидше руйнується емаль.
  • Корпусне латеральне зміщення. Зміщення кореня та коронки в результаті вродженої адентії, патологічної вуздечки чи щільного середнього шва щелепної кістки. Зуби не можуть стати в правильне положення через тиск або перешкоду.

Медіальний нахил центральних різців – найскладніша діастема зубів, що потребує багатоетапного та комплексного лікування з хірургічним втручанням. Дефект виглядає як зміщення різців у бік відносно один одного та їхній одночасний вертикальний оберт навколо осі. Зазвичай порушення діагностується в комплексі із частковою адентією та низьким кріпленням вуздечки до верхньої губи.

Діастема зубів: причина виникнення та методи лікування щілин між зубами

Класифікація діастем зубів

Діастема зубів класифікується за формою. Паралельний проміжок має ширину до 4 мм та формується на фоні низького розміщення вуздечки чи аномалій кісткової тканини щелепи. Дефект не комбінується з патологіями прикусу. Трикутна щілина за розміром перевищує 4 мм і зазвичай формується через шкідливі звички. Трикутний проміжок із вершиною – типова проблема за наявності зайвих зубів між медіальними різцями.

Чи потрібно закривати треми та діастеми

Показання до закриття діастеми та треми виявляються в 95% випадків. У сучасній стоматології вважається, що сусідні зуби мають торкатися один одного для нормального розвитку та функціонування щелеп. Місця дотикання (контакти) дають змогу рівномірно розподіляти навантаження під час пережовування їжі та зменшувати її застрягання в міжзубних проміжках. Відповідно, знижуються ризики розвитку карієсу, захворювань ясен та інших стоматологічних проблем.

Методи лікування діастеми

Метод лікування діастеми визначається з урахуванням багатьох чинників: причини розвитку патології, поточного стану ротової порожнини, наявності порушень прикусу та супутніх стоматологічних захворювань, побажань самого пацієнта (наприклад, не всі готові носити брекети чи мають фінансову змогу встановити вініри) тощо.

Діастема зубів: причина виникнення та методи лікування щілин між зубами

Терапевтичний метод

Закриття діастеми відбувається за технологією розширення зуба. Для цього в сучасній стоматології використовують міцні та високоефективні полімери, затвердіння яких відбувається під дією УФ-випромінювання. З їхньою допомогою можна перекрити надто великий міжзубний проміжок, не пошкодивши емаль і внутрішні тканини зубів. Це ефективний варіант лікування діастеми, доступний кожному пацієнтові.

Ортопедичний метод

Ортопедичне лікування щілини між передніми зубами або треми базується на встановленні коронок або вінірів. Це мікропротези, що збільшують коронкову частину зуба, тим самим усуваючи проміжок. Вініри та штучні коронки бувають керамічними, цирконієвими, композитними та з інших матеріалів. За першого візиту до стоматолога проводиться підготовка та робляться відбитки зубів пацієнта. На другій процедурі лікар встановлює попередньо виготовлену в зуботехнічній лабораторії конструкцію. Сучасні вініри не потребують серйозного препарування емалі та значно поліпшують посмішку, адже підбираються під колір і форму «рідного» зубного ряду.

Ортодонтичний метод

Ортодонтичне лікування проводиться за допомогою спеціальних коригуючих систем: брекетів, пластин, кап. Вони носяться тривалий час (зазвичай від 6 місяців) та чинять спрямований вплив на неправильно розташовані зуби. Коли проблемні одиниці зміщуються в анатомічно вірне положення, діастема та треми зникають. Крім того, під час носіння ортодонтичної системи усуваються наявні патології прикусу.

Комбінований метод (брекети + вініри)

У деяких клінічних випадках для перекриття треми чи щілини між передніми зубами недостатньо ортодонтичного чи ортопедичного лікування окремо. Тоді стоматолог спочатку зменшує проміжок, встановлюючи брекети, а після завершення курсу терапії додатково коригує зону посмішки за допомогою вінірів.

Хірургічний метод

Зараз у стоматології активно використовуються лазерні технології для проведення операцій на вуздечці. Також залишається актуальною процедура френулопластики.

Як запобігти появі щілини між зубами

Профілактика діастеми та треми починається з дитинства. З початком етапу заміни молочних зубів постійними дитину потрібно відвести на консультацію до стоматолога, який перевірить правильність формування зубощелепної системи та прикусу. Надалі візити до лікаря мають бути регулярними – мінімум двічі на рік.

Уникнути лікування щілини між зубами можна, якщо своєчасно усунути причини її формування в дитячому віці. Необхідно виключити довге смоктання соски чи великого пальця та інші шкідливі звички (наприклад, гризіння нігтів чи іграшок тощо). Потрібно звертати увагу на такі моменти, як небажання дитини вживати тверду їжу (можливі дефекти прикусу), ротове дихання і постійно відкритий рот (симптом короткої вуздечки верхньої губи). Будь-який із цих сигналів – привід для консультації в ортодонта.