Що таке ретейнери, та чому їх потрібно носити, коли знімають брекети

Ретейнер – це спеціальна ортодонтична конструкція, що використовується для докорекції після лікування брекет-системою. Вона утримує зуби в новому положенні, перешкоджаючи повторному утворенню патологій прикусу. Встановлення ретейнерів майже завжди рекомендується пацієнту під час ретенційного періоду – завершального етапу вирівнювання зубів. Якщо відмовитися від носіння конструкції, зуби поступово повернуться на попередні місця, відповідно, результат лікування буде втрачено.

Ретейнери після брекетів - Ціни на незнімні ретейнери в Києві | CIS

Види ретейнерів для докорекції прикусу

Види ретейнерів за методом встановлення бувають знімні та незнімні. Перші – силіконові капи, що виготовляються для пацієнтів індивідуально за відбитком. Вони призначаються для постійного носіння, тому знімати конструкцію можна тільки під час приймання їжі та гігієнічного догляду за ротовою порожниною. Поступово стоматолог буде зменшувати кількість годин, тому залишати капи треба буде лише на ніч.

Незнімні ретейнери після брекетів – спеціальні металеві дуги, що встановлюються в кабінеті лікаря. До внутрішньої поверхні зубів конструкція кріпиться за допомогою спеціального матеріалу. Цей різновид ретейнерів не можна знімати самостійно. Вони користуються більшою популярністю в пацієнтів, адже період докорекції з незнімними системами проходить майже непомітно. Встановлені незнімні ретейнери не заважають мовленню та пережовуванню їжі, не псують усмішку, не відчуваються в роті, не окислюються під час контакту зі слиною та харчовими продуктами.

Переваги та недоліки різних видів ретейнерів

Знімні та незнімні конструкції, що носять після брекетів, мають деякі переваги та недоліки, тому стоматолог підбирає їх індивідуально. Обов’язково враховуються не тільки особливості клінічного випадку, а й побажання пацієнтів. Одним важливо мати змогу самостійно знімати капи, а інші обирають стаціонарне встановлення ретейнерів через брак самодисципліни чи з міркувань комфорту та простоти докорекції прикусу.

Знімні конструкції виготовляються з прозорого гіпоалергенного пластику. Вони на 100 % гіпоалергенні, мають гарний вигляд, не травмують слизові оболонки, не спричиняють подразнень та больових відчуттів. Однак капи треба носити майже постійно. Якщо забувати одягати їх, результат ортодонтичного лікування буде поступово втрачатися. Пластинки можна загубити чи пошкодити. Також вони вимагають ретельного щоденного чищення та догляду за ротовою порожниною.

Незнімні конструкції складаються з тонкого сталевого дроту, що кріпиться на зуби з внутрішнього боку. Вони не відчуваються в роті, тому апарат зручно носити. Пацієнту не доводиться довго звикати та контролювати час використання. Інші переваги – висока естетика усмішки та відсутність ризику загубити конструкцію. Недоліки – вища вартість, якщо порівнювати з капами, важливість щоденного ретельного догляду за ротовою порожниною та необхідність звертатися до лікаря в разі відклеювання.

Ретейнери після брекетів - Ціни на незнімні ретейнери в Києві | CIS

Виготовлення знімних ретейнерів для зубів

Знімні капи після брекетів можна встановлювати тільки на здорові зуби. Коли знімають брекет-систему, може виникнути потреба лікування вогнищ карієсу, тому стоматолог спочатку проводить терапевтичні процедури. Також рекомендується професійне чищення зубів.

Виготовлення ретейнерів відбувається за такою схемою:

  1. Лікар робить відбитки зубів пацієнта та відправляє в зуботехнічну лабораторію.
  2. Зуботехнік відливає гіпсовий зліпок і на його основі виготовляє пластикову індивідуальну конструкцію, яку можна буде самостійно одягати та знімати.
  3. Стоматолог дає ретейнер на примірку пацієнту, за потреби коригує апарат або відправляє для виправлення в зуботехнічну лабораторію.

Знімна конструкція вважається готовою до використання, якщо відповідає параметрам прикусу, щільно фіксується, але водночас не тисне на ясна. Важливе завдання лікаря під час встановлення капи – дати рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною та часу, протягом якого треба носити апарат.

Незнімні ретейнери на зуби: особливості встановлення

Як і знімні види, незнімний ретейнер після брекетів встановлюється на здорові зуби. Тому спочатку стоматолог проводить професійну чистку зубів, лікування карієсу, а в разі стоншення емалі – фторування та ремінералізацію. Дуга підганяється під форму прикусу пацієнта за відбитком. Встановлення передбачає висвердлювання невеликих заглиблень в емалі або нанесення спеціального розчину на внутрішню поверхню зубів, щоб надійно зафіксувати конструкцію. Носити її треба до завершення ортодонтичного лікування. Зняття ретейнерів відбувається також у кабінеті лікаря. Самостійно робити це не можна, щоб не пошкодити емаль і тверді тканини зубів.

Персоналізація ретейнерів на зуби

Головне завдання лікаря – підігнати ортодонтичний апарат під параметри прикусу пацієнта. Це стосується як корекції незнімними системами, так і різновидами, які можна знімати самостійно. У другому випадку важливо, щоб капи не травмували слизову та не перетискали ясна. Тільки тоді гарантований успішний результат усього ортодонтичного лікування.

Як довго треба носити ретейнери

У деяких ситуаціях спочатку застосовуються елайнери після брекетів. Вони слугують допоміжним методом вирівнювання зубів. Далі стоматолог визначає, скільки потрібно носити ретейнери, на основі складності патологій прикусу, віку, поточного стану ротової порожнини та інших особливостей клінічного випадку. Наприклад, зуби в дітей краще піддаються корекції, тому результат досягається за пару місяців. Чим старше людина, тим довше треба носити капи.

Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич

Рекомендації щодо тривалості використання ретейнерів на зуби

Зазвичай конструкція потрібна пацієнту на кілька місяців. Цього часу достатньо, щоб закріпити результат ортодонтичного лікування та не боятися, що зуби повернуться в неправильне положення. Щодо точної тривалості корекції незнімними чи знімними системами під час ретенційного періоду треба консультуватися в лікаря. За складного випадку порушення прикусу знімні капи необхідно носити тривалий період або використовувати в нічний час упродовж життя.

Чому важливо дотримуватися рекомендацій ортодонта

Пластина після брекетів, яку можна знімати, чи незнімні системи на зуби – важливий елемент ретенційного періоду. Це завершальна частина ортодонтичного лікування, від якої залежить фінальний результат. Ігнорування призначень лікаря призведе до втрати прогресу протягом життя, різних захворювань зубів та інших проблем.

Особливості догляду за знімними та незнімними ретейнерами

Ретельний догляд – запорука профілактики карієсу та швидкого зняття системи, коли виправлення зубів вже успішно завершене. За ротовою порожниною треба доглядати регулярно та сумлінно впродовж усього життя, але особливо це важливо в періоди, коли доводиться носити ортодонтичні конструкції.

Загальні рекомендації лікаря щодо догляду за порожниною рота:

  • чистити зуби двічі на день звичною щіткою та пастою, обережно обробляючи місця кріплення металевої дуги (в разі корекції незнімними ретейнерами);
  • зберігати капи в контейнері та промивати теплою водою перед застосуванням;
  • записатися до лікаря на найближчий час у випадку відклеювання ретейнера;
  • використовувати ортодонтичні йоржики та нитку для важкодоступних місць;
  • обробляти апарати спеціальними розчинами не рідше 1 разу на тиждень.

Корекція незнімними та знімними ретейнерами потребує однакового відповідального підходу й уважного догляду за порожниною рота. Їх треба носити встановлений термін і пам’ятати про контрольні візити до стоматолога.

Підсумок щодо важливості використання ретейнерів на зуби

Підсумовуючи, що таке ретейнери, варто сказати, що в процесі виправлення прикусу переміщуються не тільки зуби. Зміни зазнають кісткові тканини, зв’язки, м’язи, судини й інші структури. Однак вони прагнутимуть повернутися у вихідне положення, якщо не стабілізувати їх у новому. Тому після брекет-системи важливий етап корекції знімними чи незнімними ретейнерами. Він дає змогу зберегти правильний прикус на все життя.

Поради щодо підтримання результатів ортодонтичного лікування

Закріпити результат вирівнювання зубного ряду допомагають призначення ортодонта щодо того, що треба носити після брекетів. Надалі варто регулярно відвідувати стоматолога-терапевта, аби підтримувати здоров’я ротової порожнини. Візити не рідше одного разу на 6 місяців мають включати огляд, професійну гігієну та поточну терапію (за потреби). Ретельний догляд за здоров’ям зубів – це також правильний раціон із достатньою кількістю твердих овочів і фруктів, відмова від шкідливих звичок та повноцінна домашня гігієна двічі на день.

Ортодонтические капы - элайнеры - Стоматологічна клініка "EstetDent"

Питання

Що робити, якщо ретейнер пошкодився?

У разі пошкодження ретейнера необхідно якнайшвидше звернутися до стоматолога для ремонту чи заміни апарата.

Як уникнути дискомфорту під час носіння ретейнерів?

Ретейнери не спричиняють дискомфорту під час носіння. Незначні складнощі можуть виникнути лише на етапі звикання до конструкції.

Чому важливі регулярні огляди в ортодонта?

Стоматолог-ортодонт контролює перебіг лікування та може коригувати його в разі неефективності використаного методу чи для пришвидшення корекції прикусу.

Чи можна знімати ретейнер під час їжі?

Знімні конструкції треба прибирати з ротової порожнини під час приймання їжі. Незнімні залишаються на зубах, тому варто уникати твердих продуктів.

Скільки часу на день потрібно носити ретейнер?

Тривалість визначає стоматолог. Зазвичай відразу після зняття брекетів ретейнери носяться цілий день, а на фінальних етапах ортодонтичного лікування – тільки вночі.

Чи треба носити ретейнер на верхній і нижній щелепах?

Якщо брекет-системою вирівнювалися обидва зубні ряди, ретейнери носять на верхній і нижній щелепі одночасно.