Ретейнери після брекетів: навіщо потрібно носити, види та терміни носіння
Важко описати словами відчуття щастя, задоволення результатом лікування після зняття брекетів. І лише одиниці пацієнтів здогадуються, що зняття ортодонтичних конструкцій — це лише проміжна ланка лікування. Закріпити результати корекції мають ретейнери, які носять від кількох років, інколи – все життя.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Ретейнери — це ортодонтична конструкція, яку кріплять на передні 6 зубів для фіксації результату після використання брекетів або елайнерів. Вони бувають знімними і незнімними, із прозорого полімеру або медичної сталі.
Навіщо потрібна установка ретейнера?
Багатьом пацієнтам виправлення положення зубів важливе у першу чергу з естетичних міркувань. Адже ідеально рівна й білосніжна посмішка завжди є ознакою престижу і додає впевненості у собі. Однак існує кілька інших обґрунтованих причин для використання ретейнерів.
По-перше, з рівними зубами їх легше доглядати, що сприяє зниженню кількості бактерій у ротовій порожнині. Це покращує гігієну рота і зменшує ризики карієсу та запалення ясен.
Діти з рівними зубами і правильним прикусом краще пережовують їжу, що може убезпечити їх від проблем з травленням і дозволяє отримувати більше поживних речовин із їжі.
Правильне пережовування також сприяє виробленню більшої кількості слини і травних ферментів, що допомагає у розщепленні їжі та зменшує ризик карієсу.
Під час ортодонтичного лікування пацієнт може не лише виправити положення зубів, але й скоригувати розмір і співвідношення щелеп. Ретейнери допомагають зберегти цей результат, а їх використання може сприяти вирішенню проблем з диханням.
Нарешті, ретейнери можуть впливати на якість мовлення у дітей, вирішуючи проблеми з вимовою звуків.
І хоча іноді після ортодонтичного лікування ретейнери можуть бути зайвими, це стається рідко і вимагає виконання численних умов, таких як ідеальне положення суглобів, нормалізована функція м’язів та інші.
Види ретейнерів
Найпоширенішими варіантами ретейнерів є:
- Hawley Retainers. Ортодонтичні знімні конструкції можуть бути із пластику (іноді акрилу) та металевого дроту. Їх виготовляють індивідуально під кожного пацієнта. Адаптація проходить швидко, на дикцію чи вимову вони не впливають. Переваги: бюджетність, надійність, міцність;
- прозорі або “Essix” ретейнери. Майже непомітні для оточуючих. Конструкції виготовляють із сформованого пластику. На перший погляд трохи схожі на елайнери, але на відміну від останніх не рухають зуби, а фіксують їх положення. Цей і попередній варіант легко виймати для очищення зубів або при заняттях спортом;
- незнімні металеві. Вони не помітні взагалі, бо фактично це дріт із медичної сталі, який кріпиться до задньої поверхні передніх зубів. В залежності від складності випадку корекції прикусу прозорі ретейнери на верхню щелепу кріплять на 6, 4 і навіть на два передні зуби. На нижній щелепі фіксують відстань від ікла до ікла. Конструкції рекомендовані пацієнтам із високим ризиком зміщення зубів. Незнімний ретейнер фіксує зуби в режимі 24/7.
Капи або ретейнери: що краще
Що вибрати: знімні чи незнімні моделі? Такі питання часто ставлять пацієнти лікарю ортодонту. Кожен із варіантів має переваги та недоліки. Підказати правильний варіант допоможе лікар, враховуючи анатомічні особливості щелепи, складність випадку.
Переваги кап:
- не змінюють смак їжі;
- не впливають на дикцію та вимову;
- можна носити лише вдома, що робить процес корекції непомітним для оточуючих
Мінуси знімних ретейнерів (кап):
- помітні в роті;
- при вживанні їжі їх виймають, тому конструкцію легко можна забути в ресторані, кафе;
- виріб не міцний, часто пошкоджується та потребує повторного замовлення;
- потребує ретельної чистки конструкції.
Незнімні металеві ретейнери обирають стоматологи через їх міцність. Металева основа не деформується, не стирається, не боїться агресивних напоїв чи їжі. Незнімний ретейнер постійно фіксує зуби в правильному положенні, страхуючи їх від “роз’їжджання”. Таку конструкцію взагалі не помітно у роті, бо вона кріпиться на внутрішній поверхні зубів. Щодо недоліків, то це висока вартість варіанту.
Установка і терміни носіння ретейнерів після брекетів
Перед установкою брекетів стоматолог оцінює стан зубного ряду, якщо є зуби з карієсом, то лікує їх. Не зайвим буде проведення професійної чистки для видалення зубного каменю, нальоту. Додатково для зміцнення зубної емалі рекомендують процедуру ремінералізації — насичення фтором та кальцієм.
Після цього із зубів знімається відбиток. За ним виготовляють металеву дугу незнімного ретейнера або прозору капу. Якщо мова йде про незнімну конструкцію, то після її виготовлення здійснюють примірку. Якщо в стоматолога немає зауважень, то виріб кріпиться фотополімером на внутрішню поверхню зубів. Залишки фіксатора видаляють, а місце кріплення ретейнера полірують, аби воно не створювало дискомфорту пацієнту.
Тривалість використання ретейнерів дуже індивідуальна для кожного. Вона залежить від наступних факторів:
- Складність ортодонтичного випадку.
- Вік пацієнта.
- Рівень гігієни та наявність шкідливих звичок у пацієнта.
- Пародонтологічний статус (стан ясен).
- Наявність ортопедичних конструкцій в роті — вінірів, коронок.
Іноді це може тривати 2-3 роки, в окремих випадках — 10 років. Проте в поодиноких випадках лікарі рекомендують носити незнімні ретейнери впродовж усього життя.
Що робити, щоб уникнути відклеювання ретейнера
Ортодонти радять пацієнтам із ретейнерами відмовитись взагалі від клейкої їжі, такої як цукерки іриски, батончики “Снікерси”. Також під тимчасовою забороною тверда їжа, яка потребує надзусиль з боку зубів: шматки твердого м’яса, горіхи.
Догляд за ретенційним апаратом
Аби ретейнер слугував вірою та правдою, варто регулярно двічі на день чистити зуби зубною щіткою та пастою. Додатково для очищення міжзубного простору використовувати іригатори. Щоразу після прийому їжі не забувати про ополіскувач.
Якщо пацієнт має незнімний ретейнер, то при чищенні зубів варто не забувати про внутрішню поверхню. Якщо корекція прикусу здійснюється знімною капою, то конструкцію очищують зубною щіткою, або спеціальними йоршиками щоразу перед вдяганням. Періодично варто використовувати спеціальні асептичні ополіскувачі для підтримки чистоти конструкції.
Також лікарі UDC нагадують, що навіть при дуже ретельній чистці конструкції можуть слугувати основою для відкладання зубного нальоту та каменю. В такому випадку варто раз на півроку звертатися до гігієніста для проведення професійної чистки зубів.