Після видалення зуба мудрості: ускладнення, лікування та догляд
Ціна від 1 400 грнЗуби мудрості, треті моляри або вісімки – зуби зі складною анатомією через місце розташування та міцні корені, що часто бувають викривленими. Тому їхнє видалення – один із найскладніших випадків хірургічного втручання в стоматології.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Для екстракції необхідна комплексна діагностика та професійна підготовка. Та навіть за успішної операції зуб вісімка може завдавати дискомфорту протягом усього періоду загоєння. Щоб не допустити важких ускладнень, потрібно продовжувати лікування до повного відновлення, дотримуючись вказівок лікаря щодо догляду та приймання препаратів.
Що не можна робити після видалення зуба мудрості
Після того, як видаляють зуб мудрості, до лунки закладається тампон, що запобігає проникненню бактерій і розвитку інфекції. Також це необхідно для формування згустку крові – своєрідного бар’єра, що захищає порожнину, яка залишилася від вісімки. За 15-20 хвилин тампон треба вийняти. Якщо перетримати, він сам почне накопичувати патогенну мікрофлору, що знову ж таки призведе до інфікування лунки. Отже, не можна витягати тампон надто рано (за 5-10 хвилин) та залишати його в рані довше, ніж потрібно. Упродовж наступних 2-3 годин забороняється їсти та пити, адже фрагменти їжі та рідина з великою ймовірністю зруйнують кров’яний згусток.
Рекомендації після видалення зуба мудрості
Зуби мудрості після видалення можуть завдавати болю та дискомфорту до загоєння лунки та зняття швів з ясен (якщо знадобилося їхнє накладання). Тому потрібно чітко дотримуватися рекомендацій лікаря, приймати прописані препарати та ретельно доглядати за ротовою порожниною відповідно до вказівок стоматолога.
Загальні рекомендації після видалення зуба:
- утримуватися від вживання твердих продуктів, гарячої їжі та напоїв перших 2-3 дні (приток крові до тканин ясен під час активного жування та термічного впливу може призвести до відторгнення згустку та розвитку запалення);
- відкласти важкі фізичні навантаження, походи до лазні, приймання гарячих ванн;
- чистити зуби ретельно, але обережно, обходячи лунку від вісімки;
- спати на протилежному від місця хірургічного втручання боці.
Упродовж 3-4 днів після операції не рекомендується широко відкривати рот та активно використовувати міміку. Особливо актуально це для складного видалення вісімок із накладанням швів, адже вони можуть розійтися із травмуванням ясен.
Що можна їсти після видалення зуба мудрості
Зуб мудрості після видалення залишає надчутливу та схильну до пошкоджень рану навіть у разі успішного формування кров’яного згустку. Тому їжа в перших 2-3 дні після операції має бути максимально м’якою та легкою для засвоєння. Важливо пам’ятати, що не можна вживати страви гарячими. Раціон після видалення зуба мудрості може включати крем-супи, фруктові смузі, йогурти, м’які сири, яєчню-бовтанку, омлети, манну кашу. Рекомендується вживати морозиво, адже воно має безпечну консистенцію та одночасно охолоджує ротову порожнину, зменшуючи набряк.
Чим полоскати рот після видалення зуба мудрості
Більшість пацієнтів цікавиться, чим полоскати рот після видалення зуба. У перший день полоскати ротову порожнину не можна, щоб не вимити кров’яний згусток. Далі допускається полоскання у форматі ванночок, коли рідину набирають до рота, тримають пару хвилин та акуратно випльовують. Використовувати антисептичні препарати чи трав’яні настої потрібно лише за рекомендацією лікаря.
Поради після видалення зуба мудрості
Зуби 8-ки видаляються складніше, ніж інші, тому впродовж періоду загоєння потрібен більш уважний догляд. Щоб відновлення пройшло успішно без потрапляння інфекції до лунки та запалення ясен, рекомендується більше відпочивати, турбуватися про гігієну ротової порожнини та загальний стан здоров’я. Не можна гріти місце хірургічного втручання та вживати алкоголь. Краще перших 2-3 дні утримуватися від паління. Для зняття болю треба використовувати анальгетики за рецептом лікаря. Якщо стоматолог призначив протизапальні препарати після видалення зуба, приймати їх обов’язково, щоб не допустити розвитку інфекції та ускладнень.
Догляд після видалення зуба мудрості
Видалений зуб мудрості – не привід відмовлятися від звичної гігієни двічі на день. Але чищення має бути максимально акуратним, щоб не зашкодити кров’яному згустку в лунці. Полоскання в день операції заборонене, зате потім можна починати робити ротові ванни з антисептичними розчинами без вмісту спирту. Використання іригатора не рекомендується до первинного загоєння рани (5-7 днів), адже струменем води легко пошкодити утворену після екстракції порожнину та навколишні тканини ясен.
Коли варто звернутися до лікаря
Набряк, помірний ниючий біль після видалення зуба, підвищення температури до 38 градусів у вечірній час – нормальна реакція організму на екстракцію 8-ки хірургічним способом. Дискомфортні відчуття можуть зберігатися кілька днів, тому від запалення та болю треба приймати препарати за рецептом, а від набряку – робити компреси.
Нетипові симптоми, що потребують звернення до лікаря:
- тривале оніміння губ, щоки;
- висока температура тіла протягом кількох днів;
- сторонні речовини (сукровиця, гній, слиз) у лунці;
- сильний біль, що не знімається знеболювальними;
- кровотеча з рани після утворення кров’яного згустку;
- біль, набряк, почервоніння ясен після первинного загоєння;
- набряк, що збільшується або не починає зменшуватися за 3-4 дні;
- інтенсивний біль, що супроводжує відкривання рота та процес ковтання.
Характерний гнійний запах із рота в комбінації з больовими й іншими дискомфортними відчуттями – симптом альвеоліту (важкого ускладнення після екстракції вісімок). Це гнійне запалення, що може призвести до руйнування тканин ясен і щелепної кістки, тому важливо звернутися до стоматолога на перших його етапах.
Ускладнення після видалення третього моляра
Зазвичай верхні зуби мудрості видаляються легше, ніж нижні, що пояснюється їхньою анатомічною будовою та меншою товщиною кісткової тканини. Тому екстракція нижніх вісімок (особливо ретинованих, дистопованих, з кривими коренями) частіше пов’язана з різними ризиками. Найсерйозніше ускладнення після видалення зуба мудрості – альвеоліт. Він виникає через хронічне запалення м’яких тканин ясен, пародонтит, суху лунку (коли кров’яний згусток не утворюється або руйнується) чи неякісно проведене хірургічне втручання (наприклад, погане очищення порожнини від зубних уламків).
Розвиток інфекції супроводжується:
- сильним болем;
- специфічним запахом із рота;
- формуванням сірого нальоту в зоні лунки;
- значним посиленням симптомів на 13-14 день після екстракції вісімки.
Стратегія терапії альвеоліту залежить від запущеності запального процесу. На ранніх стадіях проводиться очищення лунки від інфікованих тканин, обробка антисептичними препаратами та накладання тампона з протизапальними ліками. У складних випадках може знадобитися повторне хірургічне втручання для очищення від некротичних тканин і гною. У будь-якому разі потрібне звернення до стоматолога, адже самолікування часто призводить до розвитку гострого остеомієліту, утворення абсцесу або флегмони.
Набряк після видалення зуба мудрості
Набряк після видалення зуба мудрості з’являється практично відразу та починає зменшуватися на 4-5 день. Якщо він не зникає понад тиждень та/або супроводжується сильним больовим синдромом, необхідна консультація зі стоматологом. Дієвий спосіб, як швидко зняти опухоль від зуба відразу після операції – прикладання холодних компресів кожних 3-4 години. Тримати холод можна до 10 хвилин.
Температура після видалення вісімок
Температура до 38 градусів на 1-3 день після втручання – нормальна реакція організму. Вона не потребує збивання, але бажано забезпечити собі спокій і відпочинок. Якщо стан не покращується за 3-4 дні, треба звернутися до лікаря.
Гній після видалення зуба мудрості
Нагноєння лунки, що залишилася від вісімки – наслідок розвитку інфекції. Таке ускладнення спостерігається через недостатню гігієну ротової порожнини, руйнування кров’яного згустку, зубні фрагменти, що залишилися в рані та призвели до запального процесу. Щоб усунути причину й очистити лунку від гнійних включень, необхідно звернутися до лікаря. Не варто втрачати час, шукаючи в інтернеті, чим полоскати зуби, щоб вийшов гній. Брак своєчасної медичної допомоги призведе до серйозних ускладнень.
Шви після видалення зуба мудрості
У разі екстракції третього моляра шви накладають не завжди. Зазвичай вони потрібні в разі атипового видалення. Лікар може використати біорозкладні або звичайні хірургічні нитки. У першому випадку вони розчиняються самостійно, у другому – знімаються стоматологом на контрольному огляді (приблизно за тиждень).
Відповіді
Скільки триває біль після видалення зуба мудрості
Скільки часу після видалення зуба болить рана, залежить від складності втручання. У нормі помірний біль після екстракції вісімки турбує пацієнта впродовж 2-4 днів. Для зменшення больового синдрому рекомендується приймання звичних знеболювальних препаратів або сильніших за рецептом.
Скільки заживає рана після видалення зуба мудрості
Скільки заживає рана після видалення зуба, залежить від індивідуальної здатності організму до регенерації. У середньому первинне загоєння спостерігається за 7 днів, повне – за 21 день. Через 42 дні не залишається жодних слідів хірургічного втручання.
Чи потрібно зашивати місце після видалення зуба мудрості
Обов’язково зашивають лунку, якщо було виконана складна екстракція третього моляра (ретинованого, дистопованого, з викривленими коренями). У простих випадках без ускладнень можна обійтися без накладання швів.