За статистикою ВООЗ, проблема знайома 65 % населення планети. В одних пацієнтів вона виражається помірно, тоді як інших турбує сильним болем, що значно ускладнює приймання їжі та щоденну гігієну.

Від чого чутливість зубів: причини гіперестезії

Підвищена чутливість зубів після пломбування - Чому виникає та як її лікувати?

Гіперестезія виникає, коли зубна емаль стоншується, страждає від демінералізації чи ураження карієсом. Також серед причин – оголення кореня зуба на фоні пародонтиту та інших захворювань. Коли емаль перестає виконувати свою захисну функцію, харчові подразники та бактерії починають проникати в дентин – тверду тканину зубів. Звідти вони потрапляють до пульпи через мікроканали, вловлюються нервовими закінченнями та провокують раптовий різкий біль, як від удару струмом.

Серед причин руйнування емалі зубів із розвитком підвищеної чутливості:

  • паління;
  • авітаміноз;
  • зміна pH слини;
  • ураження карієсом;
  • бруксизм (нічне скреготіння зубами);
  • гінгівіт, пародонтит та інші захворювання;
  • надмірне вживання продуктів і напоїв із великим вмістом цукру;
  • інфекційні патології через неправильну гігієну ротової порожнини;
  • регулярне використання відбілювальних паст з абразивними частинками;
  • лазерне відбілювання без подальшого проведення ремінералізації зубів;
  • спроби самостійного відбілювання сумнівними народними методами.

Не виключена чутливість зуба під коронкою та після встановлення пломби. Норма – помірні больові відчуття в перших 2-3 дні. Якщо дискомфорт зберігається впродовж тривалого періоду, необхідно звернутися до стоматолога.

Чому зуби чутливі: інші причини та патології

Серед інших причин часто називають гормональні збої. Частим явищем є чутливість зубів при вагітності, коли гормональна система матері перебудовується відповідно до потреб дитини. Як генералізована патологія зубів гіперестезія може виникати через ендокринні захворювання, ураження органів ШКТ, алкоголізм і наркоманію.

Методи лікування підвищеної чутливості зубів

Демінералізована емаль потребує лікування та зміцнення, адже надмірна чутливість зубів може бути лише одним із негативних наслідків. Ослаблена зубна оболонка часто уражається карієсом, що провокує ускладнення та розвиток інших стоматологічних патологій. Велику роль у терапії та профілактиці відіграє правильна домашня гігієна.

Загальні способи зниження чутливості зубів:

  1. Чистити чутливі зуби спеціальною зубною пастою. Рекомендуються пасти без твердих часток зі вмістом фтору чи інших десенсибілізуючих агентів.
  2. Використовувати м’яку щітку. Чистка має бути щадною без надмірного натиску.
  3. Не забувати про ополіскувач. Можна також використовувати гель із фтором.
  4. Змінити раціон. Комплексний догляд за зубами потребує корекції раціону, адже кислі продукти, солодкі газовані напої, солона їжа послаблюють зубну емаль.

Коли виникає чутливість зубів, лікування народними методами допомагає дещо зменшити больові прояви в ряді випадків. Застосовують трав’яні полоскання (відваром із кори дуба, настоями шавлії та ромашки), примочки з оливкової олії та алое вера, компреси з харчової соди. Для стимуляції локального кровотоку та загального догляду за зубами виконують масаж ясен. Але варто пам’ятати, що це лише допоміжні методи. Підвищена чутливість зубів потребує діагностики причин та лікування за допомогою відповідних стоматологічних процедур.

Підвищена чутливість зубів: причини і лікування

Профілактика підвищеної чутливості зубів

Найкраща профілактика зубів, зокрема, для запобігання надмірній чутливості – це правильний щоденний догляд і візити до стоматолога не рідше 1 разу на 6 місяців. Під час огляду лікар виявить захворювання на ранній стадії, перевірить коронки та пломби на предмет пошкоджень чи руйнування. Також важливо регулярно робити професійне чищення в стоматолога. Чистка видаляє 100 % м’якого нальоту та твердих відкладень – основну серед причин розвитку карієсу. Комплексний догляд за зубами може включати ремінералізацію (нанесення ремінералізуючої пасти на зубну емаль) та фторування (покривання зубів лаком із фторидом натрію).

Крім того, профілактика гіперестезії – це:

  • ретельне чищення зубів двічі на день без надмірного натискання на зубну щітку;
  • полоскання ротової порожнини після кожного вживання їжі, особливо, кислої;
  • користування зубною ниткою та іригатором для міжзубних проміжків;
  • приймання вітамінно-мінеральних комплексів (за потреби);
  • вживання продуктів із високим вмістом кальцію та фтору;
  • проведення відбілювання лише в стоматолога.

Важливо тримати гігієнічне приладдя в гарному стані: ретельно мити зубну щітку після кожного чищення зубів і змінювати її раз на 3 місяці. Якщо ігнорувати цю рекомендацію, щітка стане джерелом бактерій, що можуть спровокувати розвиток карієсу, запалення ясен чи іншої патології. Необхідно своєчасно лікувати всі захворювання, ремонтувати коронки та пломби в стоматолога. Лікар клініки UDC обов’язково підкаже, чим можна зміцнити зуби.

Підвищена чутливість зубів: причини

Як знизити чутливість зубів: лікування чутливості зубів за допомогою стоматологічних процедур

Є кілька дієвих методів лікування чутливих зубів. Фторування (нанесення фторлаку на зуби) забезпечує зміцнення зубної емалі, що важливо для всіх випадків гіперестезії. За допомогою герметизації фісур захищають зуби від накопичення нальоту на верхній частині коронки жувальних зубів. Зубну реставрацію в стоматолога проводять, коли необхідно вилікувати карієс чи інше захворювання з відновленням функцій цієї одиниці. Підвищення чутливості через ураження пульпи – показання до лікування кореневих каналів за допомогою спеціальних стоматологічних матеріалів.

Вартість лікування чутливих зубів у клініці UDC

Коли болять передні зуби чи жувальні одиниці, відразу звертайтеся до стоматолога. Лікарі UDC пояснять, як лікувати чутливість зубів, та запропонують дієві варіанти стоматологічних процедур для терапії та профілактики. Вартість залежить від причини та запущеності патології, тому розраховується індивідуально.