Лікування пародонтиту: причини, симптоми та методи боротьби з хворобою
Ціна від 1 100 грнПародонтит – запалення пародонта (тканин біля зубного кореня). Часто пацієнти не розуміють, що їм потрібне лікування пародонтиту, адже хвороба має поступовий розвиток без відчутного дискомфорту на ранніх стадіях. Тому більшість потрапляє до лікаря вже на етапі сильного запального процесу.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Причини виникнення пародонтиту
Найчастіша причина розвитку хвороби – неправильна гігієна порожнини рота. Залишки їжі скупчуються в міжзубних проміжках і потрапляють під ясна, стаючи сприятливим середовищем для життєдіяльності патогенних бактерій, що провокують запалення.
Стоматологічні причини:
- ігнорування необхідності проведення професійних чисток;
- скупченість зубів (щільне прилягання один до одного);
- нерегулярні візити до стоматолога;
- ускладнення стоматиту та гінгівіту.
Супутніми чинниками часто стають хронічні захворювання (наприклад, цукровий діабет), ослаблений імунітет, алергічні реакції на хімічні та медикаментозні засоби, вживання бідної на вітаміни та мікроелементи їжі. Розвитку хвороби може посприяти раціон із переважно м’яких страв, адже під час жування не відбувається достатньої стимуляції ясен, відповідно, припливу до них крові.
Основні симптоми пародонтиту
Серед симптомів пародонтиту:
- кровоточивість ясен особливо під час навантаження (чищення, пережовування твердої їжі тощо);
- відчуття пульсації та свербіння в зоні ясен;
- неприємний запах із рота навіть після чищення зубів;
- накопичення темних твердих відкладень на емалі;
- зміна кольору слизових оболонок навколо зубів;
- поява пародонтальних кишень;
- рухливість зубів.
У хронічній формі спостерігається запалення і набрякання ясен, сильний пульсуючий біль, гнійні виділення з пародонтальних кишень, червоний колір слизової. Захворювання позначається і на загальному самопочутті. У пацієнта можуть виникати симптоми нездужання та підвищуватися температура тіла.
Стадії розвитку пародонтиту
Захворювання розвивається поступово, тому лікарі розрізняють його стадії з характерними ознаками.
Легка (гінгівіт)
Симптоми хвороби: початок запального процесу, кровоточивість і набряклість ясен. На цьому етапі добре допомагає професійне чищення, що усуває наліт і зубний камінь – інфекційні осередки.
Середня
Прояви: поширення запалення, збільшення глибини приясеневих лунок до 6 мм, синюшність слизових оболонок, неприємний і різкий запах із рота, посилення кровоточивості. Велике скупчення зубних відкладень призводить до незворотного руйнування зубів.
Важка
Головні ознаки стадії: сильна рухливість зубів і кровоточивість ясен, інтенсивні болі, що заважають гігієні ротової порожнини.
Термінальна
Клінічна картина: повна втрата зубів. До цієї стадії доходить рідко, адже сильні болі й інші симптоми, які неможливо ігнорувати, змушують пацієнта звернутися до лікаря раніше.
Показання до лікування пародонтиту
Розпочати терапію пародонтиту необхідно в разі виникнення таких симптомів:
- Больові відчуття
- Набряк і почервоніння ясен
- Неприємний запах із ротової порожнини
- Кровоточивість ясен під час приймання їжі, чищення зубів
- Утворення глибоких зубоясеневих кишень із розхитуванням зуба та гнійними виділеннями
Переваги лікування пародонтиту для пацієнта:
- Знищення патогенної мікрофлори. Запалення стає сприятливим середовищем для активного розмноження патогенних мікроорганізмів, що провокують супутні захворювання та погіршують загальний стан.
- Профілактика кровотеч. Втрата крові під час чищення зубів зазвичай невелика. Однак постійність інцидентів може призводити до негативних наслідків для всього організму.
- Свіжий подих. Продукти життєдіяльності хвороботворних бактерій спричиняють неприємний запах із рота. Ускладнюється ситуація появою гнійних виділень.
- Збереження зубів. Сучасна стоматологія пропонує багато варіантів, як відновити зуби. Але краще вдатися до своєчасної терапії та зберегти здоров’я власного зубного ряду.
Методики лікування пародонтиту
Лікувати захворювання можна різними способами, що залежить від запущеності запального процесу, загальної клінічної картини та інколи бажання самого пацієнта.
Медикаментозна терапія
Стоматолог призначає антисептичні й антибактеріальні препарати. Вони використовуються у формі полоскання, іригації, лікувальних пластин, ясеневих пов’язок. Проти набряків ясен застосовують нестероїдні протизапальні засоби. За показаннями пацієнт також приймає імуномодулятори та курс вітамінів.
Лазерне лікування
Зазвичай метод використовують у комплексі з іншими варіантами терапії. За допомогою лазеру виконують видалення патологічно змінених тканин. Серед переваг способу: дезінфекція порожнини рота (лазер знищує патогенну мікрофлору), швидке загоєння та виражений косметичний ефект.
Плазмоліфтинг
Технологія може входити до комплексу лікування. Пацієнтові роблять ін’єкції аутоплазми в ясна, що призводить до зміцнення тканин, зменшення рухливості зубів, усунення кровоточивості та неприємного запаху з рота. Це безпечна процедура навіть для алергіків, адже плазму добувають із власної крові пацієнта. Вона починає активно діяти відразу після введення, позитивно впливаючи на обмін речовин у тканинах, регенерацію капілярів і мікроциркуляцію крові в зоні ін’єкції.
Хірургічне лікування
Хірургічні маніпуляції проводять у складних клінічних випадках, коли медикаментозна терапія не дала результату. Показання для операції: ясеневі кишені глибиною від 5 мм, інтенсивне розростання грануляцій, відшарування ясеневого краю від зуба, абсцеси та гній у пародонтальних кишенях.
Шинування зубів
Методика застосовується для корекції рухливості зубного ряду. Тимчасові, довгострокові чи постійні шини допомагають запобігти подальшій втраті зубів, розподілити навантаження між наявними та зменшити тиск на ясна. Для шинування можуть використовувати бюгельні протези, спеціальні коронки, скловолокно.
Кюретаж ясен
Головне завдання процедури – видалення бактеріального нальоту та частинок їжі з ясеневих кишень, щоб ліквідувати інфекційні вогнища. Для цього використовують ручні інструменти, ультразвук, лазерну чи піскоструменеву методику. На легкій і середній стадіях захворювання проводять закритий кюретаж, у запущених випадках із глибиною кишень понад 5 мм – відкритий.
Етапи лікування пародонтиту
Для досягнення бажаного результату лікувати захворювання необхідно комплексно у кілька етапів:
- Огляд у стоматолога. Лікар оглядає ротову порожнину та проводить рентген-діагностику, щоб зрозуміти, які зуби можна зберегти, а які треба видаляти. Далі складається терапевтичний план.
- Професійне чищення. Професійна чистка зубів усуває головну причину запалення – бактеріальний наліт і затверділі відкладення (камінь). Комбінація ультразвуку та Air Flow дає 100% ефект.
- Медикаментозна терапія. Лікарські препарати застосовуються місцево (промивання пародонтальних кишень і домашні полоскання) та перорально (курс антибіотиків від 10 днів).
- Депульпування зуба. Видалення нерва проводиться, якщо атрофія кісткової тканини зачепила понад 50% кореня, а глибина пародонтальних кишень сягає ⅔ його довжини.
- Хірургічне лікування. До операції вдаються, якщо захворювання запущене. Лікар видаляє патологічні утворення та зуби, які не можна зберегти, підсаджує штучні тканини (за показаннями).
- Протезування. Встановлення імплантів і протезів дає змогу повністю відновити естетику та жувальну функцію, знявши надмірне навантаження з решти «рідних» зубів.
Профілактика пародонтиту
Профілактичні заходи необхідні, щоб запобігти не лише розвитку пародонтиту, а й загостренням захворювання, адже воно має хронічну природу. Серед загальних рекомендацій:
- чищення зубів двічі на день;
- своєчасне лікування запалення ясен;
- використання зубної нитки й ополіскувача після їжі;
- регулярні огляди в стоматолога та професійна чистка;
- раціон, багатий на вітаміни та мінерали;
- достатня кількість твердої їжі (яблук, цільнозернового хліба, моркви тощо).
Важливо слідкувати за загальним станом здоров’я, адже хороший імунітет – найкраща профілактика запальних процесів. Необхідно нормалізувати розпорядок дня, достатньо спати, уникати стресів.
Чому потрібно лікувати пародонтит у нас
Стоматологи клініки UDC проводять лікування пародонтиту відповідно до протоколів сучасної стоматології, щоб досягти тривалої ремісії та швидко полегшити гострий стан. Ми пропонуємо:
- Комплексний підхід. Зазвичай терапія поєднує декілька методик, найбільш ефективних у клінічному випадку пацієнта. Це запорука вираженого та пролонгованого результату.
- Швидке покращення. Новітні способи лікування дають змогу швидко зняти запалення тканин і покращити загальний стан ротової порожнини, у тому числі на важких стадіях захворювання.
Спеціалісти UDC вдаються до хірургічного методу лише за запущеного пародонтиту. Більшість пацієнтів добре реагують на медикаментозні й апаратні засоби.