Причини пожовтіння зубів: зовнішні та внутрішні

Сама емаль практично прозора, тому природний колір зубів визначає відтінок, що його має дентин – внутрішня тверда тканина зуба. Він не буває білим, а варіюється від бежевого до коричневого. Варто пам’ятати, що з віком зуби темніють з об’єктивних причин: через стоншення, втрату щільності, збільшення кількості мікротріщин емалі та зміну структури дентину. А от жовті зуби в дитини найчастіше є спадковим чинником. Зазвичай їхня форма та відтінок подібні до зубного ряду одного з батьків.

Жовті зуби – дефект або ознака голлівудської посмішки? Чому зуби жовті з народження

Внутрішні причини, чому жовтіють зуби:

  • метаболічні порушення;
  • аутоімунні захворювання;
  • хвороби ШКТ (хронічний гастрит, виразка шлунка тощо);
  • ендокринні патології (цукровий діабет, дисфункції щитовидки тощо);
  • онкологічні захворювання з проходженням хіміотерапії та іншого лікування;
  • гепатити, ураження гепатобіліарних відділів та жовчного міхура (спостерігається пожовтіння не тільки зубів, а і склер, шкіри, язика, слизових оболонок);
  • приймання деяких препаратів, зокрема, антибіотиків тетрациклінового ряду.

Відповіддю на питання, чому жовтіють зуби в дитини, можуть бути препарати, що їх приймала мати під час вагітності. Також на формування зачатків зубів у плода здатні вплинути захворювання, які перенесла вагітна жінка.

Зовнішні причини пожовтіння емалі:

  • формування зубного нальоту;
  • розвиток карієсу та його ускладнення;
  • травмування зуба з утворенням гематоми та пошкодженням пульпи;
  • некоректно проведене ендодонтичне лікування (коли стоматолог неправильно видалив пульпу чи використав застарілі матеріали для пломбування);
  • паління (смоли нікотину змінюють колір зубів через формування щільної плівки).

Темна емаль відразу видає любителів фарбувальних напоїв: кави, чорного чаю, соків, кольорових солодких газованок, червоного вина. Проблема їхнього вживання полягає не тільки в активних пігментах, а й високій кислотності, що руйнує емаль і дентин зуба.

Методи відбілювання в домашніх умовах

Перш ніж обрати метод відбілювання в домашніх умовах, необхідно зрозуміти, від чого жовтіють зуби. Такі процедури можуть спрацювати лише в разі незначних забруднень, наприклад, при накопиченні м’якого зубного нальоту. Якщо ж колір зубів змінився через карієс, флюороз, пульпіт чи інші захворювання ротової порожнини, потрібно звернутися до стоматолога для усунення причини косметичного дефекту. Візит до відповідного лікаря також необхідний, якщо стан емалі погіршився через внутрішні патології.

Відбілювальні зубні пасти: як вони працюють, переваги та недоліки

У рекламних роликах виробників відбілювальних зубних паст постійно розповідається, як зробити зуби білими. Тому варто розглянути цей метод. Звичайну пасту для чищення перетворює на спеціальну відбілювальний агент (пероксид карбаміду, натрій триполіфосфат тощо) та абразивна речовина (оксид кремнію, дикальцію фосфат чи карбонат кальцію). Саме остання забезпечує ефект відбілювання, руйнуючи жовті плями механічним способом. Однак відбілювальні пасти не освітлюють зуби, а просто повертають їхній природний колір (той, що має дентин).

Вони доступні, прості в застосуванні та чудово підходять для чищення в домашніх умовах. Однак важливо пам’ятати, що пасти з ефектом відбілювання протипоказані в разі захворювань пародонта, гіперестезії (підвищеної чутливості зубів), клиновидних дефектів, а також вагітним і дітям до 15 років.

Як використовувати зубну пасту для очищення та лікування - 12 порад | РБК Украина

Гелі та смужки для відбілювання: інструкції з використання, переваги та недоліки

Шукаючи, чим можна відбілити зуби вдома, багато людей обирають спеціальні гелі чи смужки. Відбілювальний гель – речовина з перекисом водню чи пероксидом карбаміду в складі, що застосовується окремо чи змішується зі звичайною пастою для чищення зубів. Смужки – готовий і зручніший у використанні формат гелю, адже їх треба просто приклеювати на зубний ряд. Активна речовина має хімічну дію. Вона проникає в зубну емаль, видаляючи плями та повертаючи їй природний колір.

Залежно від концентрації основного компонента тривалість процедури варіюється від 30 хв до 2 год, а застосування загалом – від 1 до 3 тижнів. Тому важливо вивчити інструкцію виробника та дотримуватися її. Однак досвід практично кожного стоматолога свідчить, що гелі та смужки – не кращий варіант, чим відбілити зуби. Вони агресивно впливають на емаль, що може погіршити естетику посмішки. Крім того, високий ризик виникнення підвищеної чутливості й інших ускладнень.

Природний метод, як покращити колір зубів: переваги та недоліки

Народні рецепти активно радять, як зробити білі зуби в домашніх умовах. Зокрема, використання харчової соди ефективне проти пігментованого нальоту, адже вона діє як м’який абразив, а також створює лужне середовище, що вбиває хвороботворні бактерії. Антибактеріальні властивості має і кокосова олія. Її наносять на зуби на 10-30 хвилин як своєрідну маску. Це найбюджетніші способи відбілювання в домашніх умовах, що можуть дещо покращити стан зубів. Однак немає жодного вагомого дослідження, що підтверджувало б їхню ефективність, коли необхідно освітлити колір емалі.

Дієта та гігієна ротової порожнини

Часте вживання продуктів, що провокують карієс, та недостатня щоденна гігієна – шлях не лише до пожовтіння зубного ряду, а й різноманітних захворювань порожнини рота.

Вплив здорової дієти на білизну зубів

Продукти, багаті кальцієм, фосфором, магнієм, калієм, залізом, вітамінами A, C, D, K2, забезпечують здоров’я зубів, відповідно, їхній привабливий колір. Стоматологи радять значно зменшити чи повністю виключити вживання швидких вуглеводів, цукру та їжі з агресивними штучними барвниками, щоб зберегти естетику посмішки надовго.

Регулярне чищення та використання зубної нитки

Ретельне чищення двічі на день – базова норма в догляді за ротовою порожниною. Однак багато людей ігнорують необхідність використання зубної нитки для міжзубних проміжків. Саме там збирається найбільша кількість нальоту, що дає пожовтіння емалі. Для комфортнішої гігієни можна замінити нитку іригатором. Пристрій подає струмінь води під тиском, що м’яко видаляє забруднення з усіх важкодоступних ділянок.

Зубна нитка допоможе уникнути лікування зубів в Одесі

Професійне відбілювання в стоматолога

Сучасні технології диктують, як відбілити зуби без шкоди для емалі. Професійне відбілювання в стоматолога не лише дає бажаний колір, а й робиться без ризиків для здоров’я посмішки. Лікар проводить діагностику та визначає оптимальний метод, що не нашкодить зубам. Зокрема, спеціалісти клініки Ukrainian Dentist Club використовують американську систему Beyond для безпечного відбілювання. Вона дає змогу освітлити емаль до 8 тонів, не стоншуючи її та не руйнуючи внутрішні тканини (дентин).

Переваги й недоліки професійного відбілювання

Відбілювання в кабінеті стоматолога – це завжди правильна підготовка та білий колір зубів без шкоди для їхнього здоров’я. Так, апарат Beyond не дає шкідливого УФ чи іншого випромінювання, не перегріває емаль (температура під час процедури – 37,6-38 °С) та дає змогу покращити її колір, навіть коли коричневі чи жовті плями на зубах спричинені флюорозом. Це не тільки безпечний, а й безболісний метод. Дискомфорт може виникнути лише через необхідність тримати рот відкритим упродовж години.

Однак професійне відбілювання має і недоліки. Сюди відносять доволі високу вартість і наявність деяких протипоказань. Зокрема, процедура не проводиться під час вагітності та лактації, до 18 років, у разі гіперестезії та алергії на компоненти препарату. Також не вийде покращити колір зубів за глибокого карієсу. Спочатку потрібне лікування.

Поради, як зберегти колір емалі після відбілювання

Ретельна підготовка (професійне чищення), делікатне відбілювання та правильний догляд після нього (ремінералізація емалі) – запорука гарного результату. Однак його тривалість залежить лише від пацієнта. Зберегти колір зубів допоможуть кілька порад.

Дієта після відбілювання

Важлива вимога після процедури – дотримання білої (прозорої) дієти впродовж двох тижнів, поки емаль залишатиметься особливо вразливою до харчових барвників. Це стосується як природних, так і синтетичних фарбувальних речовин.

Біла дієта після відбілювання зубів - зберігаємо білосніжну посмішку | SILK

Яких продуктів уникати

Повторне пожовтіння та навіть серйозне руйнування зубів спричиняє вживання цукрів, кислот, вуглеводів. Це солодощі, зокрема, випічка з кольоровою глазур’ю, шоколадом чи повидлом, яєчний жовток, томатні соуси, оцет, спеції, копчені продукти, кольорові овочі та фрукти (буряк, морква, гарбуз, сливи, кислі яблука, цитрусові тощо), червоне м’ясо, зелень, варення, червоні та чорні ягоди тощо.

Які продукти включити в раціон

Дослідження підтверджують, що найкраще для зубів після відбілювання вживання їжі, багатої фтором і кальцієм. Зберегти здорову емаль та новий білий колір посмішки допомагають молочні та кисломолочні продукти, біле м’ясо та риба, яєчний білок, рис, цільнозернові макарони, вівсяна та перлова каша, білий перець, корінь селери (після приготування), білокачанна капуста, огірки (без шкірки), банани, груші (без шкірки).

Регулярна гігієна ротової порожнини

Щоби підтримувати стан і колір зубів, необхідна якісна гігієна. Для вибору оптимальних інструментів і засобів для чищення краще звернутися за порадою до лікаря відразу після процедури відбілювання. Не можна забувати про гігієну вранці та ввечері, ігнорувати необхідність застосування ополіскувача, нитки чи іригатора.

Використання відбілювальних зубних паст

Пасти з абразивом дають змогу довше підтримувати колір емалі після відбілювання. Але ними можна чистити зуби не частіше 2-3 разів на тиждень, а перед використанням треба проконсультуватися з лікарем.

Регулярні візити до стоматолога

Огляди в стоматолога не рідше 1 разу на 6 місяців – найкращий метод профілактики. Фахівець відразу помітить, якщо емаль змінила колір, з’явився зубний камінь чи карієс. Він проведе професійне чищення, лікування чи ремінералізацію за показаннями.

Відбілювання | Стоматологічна клініка 1 Львів

Додаткові способи, щоби підтримувати білий колір зубів

Жовтий наліт на зубах – яскравий маркер курців. Ця шкідлива звичка змінює відтінок емалі та погіршує загальний стан ротової порожнини навіть за регулярної професійної гігієни та процедур відбілювання. Тому стоматологи радять відмовитися від паління.

Відповіді

Як генетика впливає на колір зубів?

Зазвичай дитина успадковує форму та колір зубів від одного з батьків.

Як певні харчові продукти та напої впливають на колір зубів?

Змінюють відтінок зубів продукти з активними пігментами (природними чи штучними). Це солодощі, кава, чай, червоне вино, кольорові солодкі газованки тощо. Крім того, на естетику усмішки може вплинути їжа з каріогенним ефектом. Це всі швидкі вуглеводи, продукти з високим вмістом цукру чи кислотністю.

Чи впливає куріння на пожовтіння зубів?

Смоли нікотину формують щільну плівку на поверхні зубів, через що вони жовтіють, а без професійної гігієни можуть ставати темно-коричневими чи навіть чорними.

Як часто потрібно чистити зуби для запобігання пожовтінню?

Ретельне чищення зубів із використанням ополіскувача, зубної нитки чи іригатора має проводитися двічі на день. Це профілактика пожовтіння та захворювань зубів.

Як довго триває процедура відбілювання в стоматолога?

Процедура професійного відбілювання триває приблизно 1 годину.

Кому не рекомендується відбілювання зубів?

Відбілювати зуби не можна дітям до 18 років, жінкам під час вагітності та лактації. Також процедура не показана пацієнтам із гіперестезією, глибоким карієсом та іншими захворюваннями, що потребують попереднього лікування.

Чи потрібно повторювати процедуру відбілювання та як часто?

За необхідності процедуру повторюють через 6 місяців. Якщо чітко дотримуватися всіх рекомендацій стоматолога після відбілювання, ефект зберігатиметься протягом року.