Відчуття печіння в роті
Безкоштовна консультаціяПечіння ротової порожнини – добре знайоме всім відчуття, яке викликає гостра їжа. Це стан, що доволі швидко минає після усунення подразника. Однак тривале збереження дискомфорту може свідчити про захворювання. Наслідки: складнощі з прийманням їжі та мовленням, зниження якості життя, постійний стрес і роздратування через неприємні відчуття, розвиток супутніх проблем тощо.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Важливо пам’ятати, що симптоми можуть бути викликані не лише стоматологічними патологіями, а і хворобами різних органів. Тому далі розбираємося, чому пече язик, як лікувати, до якого спеціаліста звертатися для визначення причин та способів лікування захворювання.
Що таке синдром печіння в роті
Синдром печіння в роті (СПР) або глосалгія – хронічний процес, для якого характерний не тільки симптом безпосередньо печіння, а й сухість, поколювання та оніміння, котрі виникають без об’єктивних причин. У пацієнта може пекти як конкретна ділянка ротової порожнини (язик, піднебіння, губи, внутрішня сторона щік, ясна), так і весь рот загалом. У більшості випадків спостерігається збільшення інтенсивності печіння протягом дня, складність під час ковтання та мовлення, підвищена реакція на холодне, гаряче та гостре. Через сухість язик може вкриватися тріщинами. Також патологія часто викликає симптом зміни смаків і постійний металевий чи гіркий присмак у роті.
Іноді стоматолог може визначити захворювання за локалізацією печіння:
- Гінгівіт, пародонтит. Печуть ясна та прилеглі тканини.
- Дисфункція слинних залоз. Відчувається печіння та сухість усього рота.
- Кандидоз. Пече язик у поєднанні з рясним білим нальотом на ньому.
- Стоматит чи глосит. Спостерігається сильне печіння всієї порожнини рота.
- Інфекційні (вірусні, бактеріальні) ураження чи травми. Дискомфортні відчуття локалізуються в зоні піднебіння.
Печіння язика, що супроводжується кислим присмаком, діагностує гастроентеролог, адже зазвичай це симптом захворювання ШКТ (кислотного рефлюксу, виразки, гастриту тощо). Якщо пече весь рот, то серед причин також називають менопаузу й анемію. А відчуття «горіння» та сухість можуть свідчити про цукровий діабет або побічні ефекти після приймання антибіотиків чи діуретиків.
Чому пече язик: причини розвитку патологічного стану
Дискомфортні відчуття можуть бути викликані місцевими (локальними) чи загальними чинниками. Серед причин випадків загального типу найчастіше називають хвороби ШКТ, ендокринної та кровоносної системи. Локальний фактор – зазвичай стоматологічні захворювання, хімічні чи алергічні реакції, спричинені ортодонтичною конструкцією або протезом. В останньому випадку це може бути як одинична коронка, так і міст чи повний протез. Алергічні реакції часто викликає метал. Це трапляється, якщо лікар неякісно зібрав анамнез, або сам пацієнт не знав про наявність непереносимості.
Серед основних причин відчуття печіння в роті:
- Порушення секреції слинних залоз. Мала кількість слини викликає сухість, тому язик та слизові оболонки порожнини рота тріскаються та печуть. Цей симптом характерний для зневоднення, хвороб слинних залоз, побічних ефектів деяких ліків, стресу та тривожних станів без належної корекції.
- Травми слизових оболонок. Пошкодження можуть бути викликані алергічними реакціями, механічною дією, впливом токсичних елементів під час куріння тощо.
- Фактор зміни дихання. Сухість та печіння – типова картина в людей, що дихають ротом через дефекти прикусу, захворювання дихальних шляхів тощо.
- Неврологічні порушення. Глосалгія та супутні проблеми – часті наслідки деяких неврологічних розладів, зокрема нейропатії язика.
- Авітаміноз. Серед причин, чому пече язик, може бути фактор дефіциту вітамінів і мінералів: рибофлавіну (B2), ціанокобаламіну (B12), заліза.
- Гормональний дисбаланс. Печіння та сухість найчастіше викликані менопаузою чи порушенням роботи щитоподібної залози.
- Медикаментозний фактор. Глосалгія може виникати під час лікування курсом антибіотиків, сильних знеболювальних, антидепресантів, діуретиків, ліків проти артеріального тиску, антигістамінних препаратів тощо. Також це поширений стан у хворих, що проходять хімієтерапію.
- Алергічні реакції. Алергію часто викликає їжа. Серед типових алергенів: яйця, мед, морепродукти, полуниця, шоколад, молочні продукти тощо. Однак це може бути індивідуальна непереносимість будь-яких харчів чи напоїв. Крім того, пече ротова порожнина після протезування небезпечною конструкцією із матеріалів із високою алергенністю. Тому надто дешева коронка може призвести до сумних наслідків, що вимагатимуть не тільки її заміни, а й лікування глосалгії.
- Грибкова інфекція (кандидоз). Грибки кандида належать до категорії умовно патогенних мікроорганізмів. Відповідно, кандидоз розвивається тільки на фоні зниження імунітету, коли спостерігається надмірне розмноження мікроорганізмів. Захворювання легко розпізнати за великою кількістю білого нальоту на язиці та поганим запахом із порожнини рота. Однак атрофічний кандидоз не викликає печіння та інших характерних симптомів, тому діагностувати патологію може тільки стоматолог. Крім того, лише лікар призначить правильне лікування.
- Психологічний чинник. Тривожні розлади, стрес, депресія відображаються на здоров’ї. Зокрема, вони можуть спричиняти печіння, сухість, оніміння в роті. Ускладнюється ситуація тим, що люди з порушеннями психологічного стану мають схильність до надмірного споживання кофеїну, частого паління, вживання алкоголю. Це додатково травмує слизові оболонки порожнини рота.
- Системні захворювання. Найчастіше симптом печіння та сухості в роті викликає цукровий діабет, анемія чи дисфункція щитоподібної залози.
- Неправильне лікування стоматологічною конструкцією. Серед причин глосалгії часто називають неправильно підібрані протези, брекети чи ортодонтичні капи. Фактор травмування та подразнення слизової призводить до дискомфортних відчуттів: печіння, сухості, виникнення мікротріщин тощо. Усунути наслідки може тільки стоматолог. Він проводить корекцію або демонтує встановлені протези чи брекети та замінює їх новою відповідною конструкцією.
Ще один частий стоматологічний фактор – зубний камінь. У ньому живуть патогенні бактерії – одна з основних причин запальних процесів у ротовій порожнині. Запалення провокують симптом печіння слизових оболонок і язика.
Як діагностують причини печіння в роті
Стоматолог діагностує глосалгію на основі комплексного огляду, адже симптом печіння в роті характерний для різних клінічних випадків: кандидозу, цукрового діабету, анемії, синдрому Шегрена тощо. Спочатку лікар збирає анамнез, опитує пацієнта на предмет проявів захворювання та проводить загальний огляд. Місцеві причини, як-то травми та подразнення протезувальною чи ортодонтичною конструкцією, виявляються одразу. Для інших випадків призначаються аналізи крові (на глюкозу, дефіцит вітамінів), мазок на грибкову інфекцію чи рентгенографія (за порушень прикусу).
Якщо стоматолог не може знайти чинник, що провокує глосалгію, він направляє пацієнта до інших фахівців. Так, лікар-гастроентеролог діагностує захворювання ШКТ, невролог – неврологічні розлади, ендокринолог – гормональні патології. Консультація психотерапевта чи психіатра може знадобитися, якщо пацієнт страждає від стресу, тривожних чи депресивних станів, що впливають на фізичне самопочуття.
Важливість комплексного підходу до діагностики
Різноманіття причин, чому пече в роті, призводить до потреби комплексної діагностики. СПР – явище, що вивчене сучасною медициною недостатньо. Треба уважно ставитися до цього стану, адже його наслідки без своєчасної терапії можуть бути важкими. Це особливо стосується випадків, коли печіння – симптом порушень у ШКТ, ендокринній, кровоносній, імунній чи нервовій системі. Якщо стоматолог не зміг визначити, що саме призвело до появи глосалгії, потрібно звернутися до сімейного лікаря та профільних фахівців (за показаннями).
Печіння в роті: лікування синдрому відповідно до причин
Коли встановлені причини, від чого печія в роті, проводиться лікування основного захворювання. Паралельно призначається місцева терапія для зменшення проявів печіння, сухості, оніміння. Це можуть бути зволожувальні гелі, полоскання трав’яними відварами чи розчинами препаратів, пастилки, мазі тощо. У разі сильного дискомфорту стоматолог чи інший лікар призначає знеболювальні.
Варіанти лікування відповідно до того, що викликає глосалгію:
- фізіотерапія в разі неврологічних розладів;
- курс вітамінів і мінералів за виявлення їхнього дефіциту;
- корекція прикусу брекетами чи іншою ортодонтичною конструкцією;
- лікування кандидозу протигрибковими й антибактеріальними препаратами;
- проходження психотерапії для зменшення стресу та контролю тривожності;
- видалення протеза, що провокує алергічні реакції чи травмує порожнину рота, та повторне протезування безпечною ортопедичною конструкцією;
- інсулінотерапія для хворих на цукровий діабет;
- гормональна терапія в разі інших ендокринних порушень.
Для зменшення запалення та болю додатково можуть призначатися протизапальні препарати. Антигістамінні приймаються в разі вираженого набряку та свербежу язика та слизових оболонок. Місцеві анестетики добре знеболюють ротову порожнину. Часто для покращення загального стану здоров’я пацієнтам рекомендується корекція способу життя. Зокрема, відмова від паління усуває щоденний чинник травмування слизової рота гарячим димом та небезпечними сполуками, котрі містяться в цигарках.
Профілактика печіння в роті
Немає універсальної поради, як запобігти СПР. Однак у більшості випадків допомагає уважна турбота про здоров’я ротової порожнини. Вона включає ретельну щоденну гігієну: чищення зубною пастою та щіткою, полоскання зубів, використання зубної нитки та іригатора. Не можна забувати і про процедуру професійного чищення та огляди в стоматолога 1 раз на 6 місяців. Це допоможе запобігти всім стоматологічним причинам розвитку глосалгії.
Якщо вас турбує печія і сухість у роті, рекомендується:
- відмовитися від куріння та вживання алкоголю;
- підтримувати психоемоційний баланс (за потреби пройти лікування тривожного розладу чи депресії), зменшивши кількість повсякденних стресових чинників;
- правильно харчуватися, уникаючи кислих, гострих, гарячих страв і напоїв;
- приймати вітамінно-мінеральні комплекси зі вмістом B2, B12, заліза та фолієвої кислоти.
Важливий правильний догляд за ортодонтичною конструкцією та протезами. Якщо не приділяти достатньо уваги гігієні, на поверхні буде формуватися біоплівка з патогенних мікроорганізмів. Їхня життєдіяльність призводить до запалень, що можуть спричинити такий симптом, як сухість чи печіння в роті. Стоматолог допоможе підібрати відповідні інструменти та гігієнічні засоби для чистоти та функціональності конструкцій.
Коли звертатися до лікаря
Насторожити має печіння в роті, що триває від 1-2 годин та посилюється впродовж дня чи комбінується із сухістю, відчуттям оніміння язика, свербежем тощо. Важливо якомога швидше визначити, чому пече в роті, адже це симптом широкого спектра захворювань і патологічних станів. Лише стоматолог може знайти першопричину або відправити пацієнта до інших фахівців для подальшої діагностики та терапії. Не можна займатися самолікуванням та вдаватися до народних методів, адже зазвичай це не допомагає або навіть погіршує ситуацію та провокує безліч негативних наслідків.
Найкраще у випадку печіння в ротовій порожнині – фахова консультація з комплексною діагностикою. Тому пропонуємо якнайшвидше запланувати візит до кваліфікованого стоматолога клініки Ukrainian Dentist Club. Наші послуги – це безпечне, ефективне та якісне лікування за європейськими стандартами.
Як усунути печіння в роті після протезування?
Печіння в роті відразу після протезування може бути наслідком натирання, травмування чи тиску нової ортопедичної конструкції на слизові оболонки. Дискомфорт зберігається кілька днів і зникає сам після звикання до протеза. Якщо ж він триває понад 1-2 тижні чи посилюється, це може свідчити про алергічну реакцію на матеріали конструкції, тому необхідно звернутися до стоматолога для консультації.
Як дізнатися, чи немає алергії на коронки або брекети?
Наявність алергії на матеріал коронок, брекетів чи інших стоматологічних конструкцій визначають за допомогою алергопроб.
Чи є немедикаментозні способи полегшення стану?
Зняти печіння в роті допомагають полоскання: трав’яні (відварами шавлії, ромашки, алое, липи тощо) або слабким сольовим розчином. Також можна посмоктати кубик льоду чи з’їсти морозиво для охолоджувального ефекту.
Як довго може тривати відчуття печіння у роті?
У нормі печіння в роті після вживання гострої їжі триває від кількох хвилин до декількох годин. Про патологію свідчить збереження дискомфорту протягом дня з можливим його посиленням. Пацієнти з глосалгією можуть відчувати печіння тижнями та місяцями.
Чи може відчуття печіння у роті бути ознакою серйознішого захворювання?
СПР буває симптомом цукрового діабету, патологій ШКТ, неврологічних та психічних розладів, анемії, захворювань імунної (зокрема, ВІЛ/СНІД), кровоносної, ендокринної та інших систем.
Чи можуть певні продукти погіршувати відчуття печіння?
Погіршує відчуття печіння будь-яка гостра, кисла та жирна їжа, а також кава й алкоголь.