Чому кореневі канали потребують своєчасного пломбування

Пломбування каналів призначається в разі глибокого карієсу, пульпіту, періодонтиту, механічної травми з тріщиною чи відколом. Відкладати лікування не можна, з огляду на ризик подальшого руйнування та втрати зуба. Крім того, в разі запущеного каріозного ураження поширення інфекції призводить до ураження нерва, відповідно, до гострого больового синдрому. У цьому випадку депульпація та пломбування кореневих каналів необхідні, щоби покращити стан пацієнта та зберегти цілі частини зуба.

Методи пломбування кореневих каналів

Матеріали для пломбування зубних каналів: класифікація

Найпоширеніші матеріали для пломбування кореневих каналів – цементи, котрі бувають різних типів. Класифікація за складом: силікофосфатні, цинкофосфатні, склоіномерні, силікатні. Склад матеріалу прямо впливає на властивості пломби. Зокрема, в цинкфосфатних цементів високий рівень пластичності та термоізоляції, але середня міцність та естетика. Гарні адгезивні властивості в склоіномерних матеріалів, а ще вони естетично виглядають. Однак такі пломби встановлюються довше через високу чутливість до вологості під час затвердіння.

Для пломбування каналів зуба часто необхідне використання силерів – спеціальних цементних паст, що складаються з порошку та води. Вони слугують для заповнення та герметизації каналу після введення штифта. Останній також попередньо занурюють у силер, аби покращити ковзання та прохідність. Запечатування каналу необхідне, щоб забезпечити достатню міцність та якість пломби. Інакше лікування каналів доведеться проводити знову. Зазвичай стоматологи практикують застосування силерів разом із гутаперчевими штифтами.

Серед інших матеріалів для пломбування зубних каналів:

  • Композити. В основі матеріалу синтетичні смоли та кварцовий порошок. Завдяки композитам не тільки встановлюють пломби, а й відновлюють форму коронок. Вони підходять для пломбування передніх зубів, адже зливаються з природним відтінком дентину та не темнішають із часом. Композити міцні та зносостійкі.
  • Гутаперча. Для виготовлення матеріалу зараз береться синтетична основа, а не органічна, як раніше. Відповідно, пломби стали довговічнішими, адже більше не розсмоктуються в порожнині каналу. Пластичність гутаперчі після нагрівання дає змогу якісно заповнювати кореневі канали, забезпечуючи ефективне лікування.

Для пломбування коренів молочних зубів використовуються матеріали з високими показниками пластичності та гіпоалергенності. Так, склоіономерний цемент допомагає запобігати розвитку бактерій у корені зуба, композити довговічні та легко підбираються за відтінком, компомери мають гарну адгезію та дають змогу робити кольорові пломби.

Методи пломбування кореневих каналів: класифікація

Запорука успішного лікування – правильно підібрана техніка пломбування кореневих каналів. У сучасній стоматології використовуються різні методи, що дає змогу обрати оптимальний у конкретному клінічному випадку. Лікар обов’язково враховує причину та стадію захворювання, форму каналів, обсяг руйнування зуба тощо.

Лікування кореневих каналів

Основні методи, що застосовуються для пломбування кореневого каналу:

  • Метод однієї пасти. Це одноразове заповнення каналів пластичним матеріалом, який поступово твердне, забезпечуючи ефект герметизації. Сьогодні ця техніка застаріла та малоефективна через ризики ускладнень, особливо, якщо корені мають викривлену форму, що ускладнює їхнє заповнення.
  • Метод одного штифта. Корені пломбуються за аналогічною технікою, однак замість пасти використовуються гутаперчеві штифти конічної форми.
  • Метод бічної (латеральної) конденсації. Для надійного пломбування каналів використовуються штифти в комбінації з пластичною пастою.
  • Система «Термофіл» (об’ємне пломбування). Основа пломби – пластикові штифти (обтуратори), на які нашаровується розігріта гутаперча. Ці інструменти дають змогу заповнювати навіть невеликі канали та їхні відгалуження.
  • Метод рідкої гутаперчі. Лікар проводить герметизацію кореневого каналу рідкою гутаперчею, як за попереднього методу, але не використовує штифти.

Оптимальний спосіб пломбування кореня зуба обирається індивідуально. Стоматолог пропонує кращі методи лікування та інструменти, з огляду на форму, яку мають корені, та складність патології (карієсу, апікального періодонтиту, пульпіту тощо).

Що передбачає обтурація кореневих каналів

Проведення обтурації каналів означає їхнє заповнення пломбувальними матеріалами. Процедура проводиться в разі пульпіту та запальних уражень структур пародонту.

Етапи пломбування коренів:

  1. Створення доступу до кореневого каналу.
  2. Очищення від патологічно змінених тканин, гною тощо.
  3. Розширення каналів та оброблення антисептичними препаратами.
  4. Закладання протизапальних і бактерицидних паст у канали для лікування та насичення зубних тканин мікроелементами та мінералами для зміцнення.
  5. Видалення лікувальних паст з очищенням і підготовкою каналів.
  6. Проведення обтурації обраним пломбувальним матеріалом.

Пломбування зубних коренів не можна відкладати. Крім того, важливе його професійне та якісне проведення, тому для лікування необхідно звертатися до перевіреної клініки. В Ukrainian Dentist Club пацієнти можуть пройти комплексну діагностику та отримати консультацію щодо подальшого лікування. Запишіться на процедуру, щоби позбутися болю та зберегти зуб, адже протезування та імплантація коштують набагато дорожче.

Лікування кореневих каналів зуба у Києві

Питання-відповідь

Як пломбують кореневі канали?

Кореневі канали очищаються та заповнюються пломбувальним матеріалом для їхньої герметизації та відновлення функцій зуба.

Чи може боліти зуб після пломбування каналів?

Структурам зуба необхідний певний час на адаптацію до пломбувального матеріалу, тому впродовж кількох днів можливі дискомфортні відчуття. Якщо біль не зникає чи посилюється, потрібно звернутися до лікаря.

Що впливає на ціну пломбування кореневих каналів?

На вартість процедури впливає тип матеріалу та складність клінічного випадку.