Герметизація фісур: навіщо потрібна, показання та методи проведення процедури
Ціна від 500 грнКарієс – найрозповсюдженіше стоматологічне захворювання та часта першопричина втрати зубів. У 85% клінічних випадків руйнування починається з фісур – природних заглиблень (борозенок) в емалі молярів. Жувальні поверхні збирають найбільшу кількість відкладень – поживне середовище для бактерій, що живуть у порожнині рота. Щоб запобігти карієсу й іншим захворюванням, виконується герметизація фісур.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Навіщо проводити герметизацію фісур
Герметизація зубів – метод збереження та підтримання здоров’я ротової порожнини в дітей і дорослих. Фісури заповнюються герметиком, який запобігає накопиченню в них залишків їжі, м’якого нальоту та каменю. Запечатування зубів перешкоджає розвитку карієсу та його ускладнень (пульпіту, періодонтиту тощо). Ця процедура показана як для молочних, так і постійних зубів.
Герметизацію проводять у дитячому та дорослому віці, але найкращий період – перші 6 місяців після прорізування постійного зуба. Так, у 6-8 років запечатують перші моляри (шістки), в 10-11 – премоляри (четвірки та п’ятірки), в 12-13 – другі моляри (сімки).
Показання до герметизації фісур
На огляді лікар оцінює загальний стан ротової порожнини, форму молярів, глибину борозен на жувальних поверхнях зубів і цілісність емалі, щоб визначити, чи потрібна пацієнтові герметизація фісур.
Показання до процедури:
- висока шорсткість емалі;
- спадкова схильність до розвитку карієсу;
- поява каріозної плями на поверхні жувальних зубів;
- фізіологічні особливості фісур (глибокі, надто вузькі чи звивисті);
- період мінералізації постійних зубів (2-3 роки після прорізування);
- брак у дітей мотивації до щоденної та повноцінної гігієни порожнини рота;
- карієс бічної поверхні зуба (заповнення фісур герметиком проводять після лікування та встановлення пломби).
Герметизація фісур у дітей і дорослих – надійна профілактика карієсу, особливо за умови недостатньої чи неправильної гігієни ротової порожнини.
Методи герметизації фісур
Герметизація фісур – неінвазивна чи інвазивна процедура залежно від технології проведення. У першому випадку очищений і підготовлений зуб вкривають спеціальним герметиком. Матеріал заповнює собою всі заглиблення, створюючи надійну захисну оболонку. Ці маніпуляції проводять без анестезії, адже в процесі не виникає больових відчуттів. Інвазивна методика – поверхневе препарування зуба з подальшим покриванням нерівностей жувальних поверхонь стоматологічним герметиком.
Як проводять герметизацію фісур: основні етапи процедури
Герметизація фісур – одна з найпростіших процедур у стоматології. Зазвичай за один сеанс відбувається запечатування всіх зубів. Попри простоту методу, це високоефективний спосіб запобігання карієсу.
Етапи герметизації фісур:
- Очищення всіх поверхонь жувальних зубів від нальоту та твердих відкладень за допомогою спеціальної щітки та пасти.
- Просушування зубів струменем повітря.
- Нанесення розчину для покращення адгезії з герметиком і повторна сушка.
- Заповнення фісур композитним матеріалом або склоіономерним цементом.
- Полімеризація герметика під дією ультрафіолетового випромінювання.
- Перевірка якості покриття (за потреби лікар знімає невеликий шар матеріалу та полірує зубну поверхню для підвищення комфорту).
Інвазивна герметизація фісур додатково включає етап препарування та пломбування після очищення жувальної поверхні. У середньому процедура займає 20 хвилин для кожного зуба. Це набагато швидше та комфортніше, ніж лікування карієсу.
Герметизація фісур у дітей
Герметизація зубів у дітей – одна з найефективніших методик сучасної дитячої стоматології, адже вона допомагає запобігти розвитку карієсу й інших небезпечних захворювань. Процедура запечатування фісур зубів не провокує дискомфорту та больових відчуттів, адже в дітей виконується неінвазивним способом.
Переваги дитячої герметизації фісур:
- захист від карієсу впродовж кількох років;
- швидкість і простота очищення молярів від м’якого нальоту;
- нижча вартість, якщо порівнювати із ціною лікування карієсу та пломбування;
- анатомічно правильне формування прикусу, адже на зуб не діє додаткове навантаження (таке як пломба).
Для дитячої стоматології характерні випадки частого каріозного ураження зубів, що пояснюється фізіологічними особливостями їхньої будови. Герметизація фісур на 50-90% знижує вірогідність того, що лікарю доведеться проводити лікування карієсу.
Герметизація фісур у дорослих
У дорослих нанесення герметизуючого матеріалу зазвичай проводиться інвазивним способом. Причина – глибокі чи «закриті» (краплеподібні, конусоподібні) фісури, що характерні для постійних зубів, які прорізалися вже давно.
Протипоказання до герметизації фісур
У стоматології виділяють декілька відносних протипоказань до проведення процедури герметизації зубних фісур. За наявності карієсу на цільовому чи сусідніх зубах лікарю спочатку треба провести лікування та встановити пломбу. У проведенні обробки немає сенсу, якщо фісури зубів неглибокі, широкі та відкриті. Також цей метод профілактики не підходить пацієнтам із вродженою підвищеною чутливістю емалі, особливостями будови зубного ряду, коли неможливо повноцінно ізолювати один зуб, та алергією на компоненти, що входять до складу герметику.
Переваги та недоліки процедури
Спеціалісти дитячої та дорослої стоматології називають безліч переваг герметизації фісур. Це можливість захистити жувальні зуби від накопичення залишків їжі, м’якого та твердого нальоту в їхніх фісурах. Завдяки цьому бар’єру, у природних заглибленнях не створюється сприятливе середовище для розмноження патогенної мікрофлори.
Переваги герметизації фісур:
- підвищення бар’єрної функції емалі;
- зупинка карієсу в стадії «білої плями»;
- надійна профілактика первинного карієсу;
- простіша й ефективніша щоденна гігієна ротової порожнини.
Серед недоліків процедури в стоматології називають лише ризики розвитку карієсу під шаром герметика. Такі випадки спостерігаються тільки в разі неправильного виконання процедури, коли між емаллю та матеріалом для герметизації залишається простір. Тому надійність методу профілактики повністю залежить від професіоналізму лікаря.