Основні причини болю у всіх зубах

Насправді клінічні випадки, коли біль охоплює всі зуби, непоодинокі. За статистикою звернень до лікарів, ця проблема виникає хоча б раз у житті у 25 % дорослих людей. У такому випадку важливо не покладатися на народні методи, а звернутися до клініки, щоб стоматолог провів діагностику та призначив відповідне лікування.

Огляд причин, що можуть спричинити загальний зубний біль

Іноді зубний біль відчувається, як помірний дискомфорт, тому пацієнт не завжди може визначити, що саме його турбує. У такій ситуації важливо прислухатися до себе, щоби помітити, коли неприємні відчуття посилюються. Наприклад, біль може зростати під час жування чи в певний час доби (найчастіше вночі).

Болить зуб: причини та як лікувати зубний біль - Vista Dental Кременчук -  Кременчук

Якою може бути причина, чому болять зуби:

  • Інфекції та запалення. Зокрема, карієс і періодонтит – захворювання, що можуть швидко поширюватися та уражати кілька зубних одиниць одночасно.
  • Гінгівіт, пародонтит. Часто запалення ясен – генералізована проблема, тобто така, що поширюється на всю ротову порожнину.
  • Гіпомінералізація емалі. Ослаблена емаль різко реагує на термічні та хімічні подразники. Підвищена чутливість провокує біль, схожий на удари струмом.
  • Бруксизм. Сильне стискання та скрегіт зубами, що відбуваються мимовільно – ще одна причина дискомфортних відчуттів у всьому зубному ряду.
  • Ріст зуба мудрості. Вісімки – часта проблема навіть за нормального росту. Якщо ж вони прорізуються з ускладненнями, то через патологічний тиск можуть боліти не тільки сусідні зуби та прилеглі м’які тканини, а й уся щелепа.
  • Запалення трійчастого нерва. Через гострий запальний процес біль іннервує в тканини язика, зубів, ясен. У разі здавлення чи пошкодження нерва він поширюватиметься всіма його розгалуженнями.
  • Щелепно-лицьова травма. Ця причина зазвичай потребує комплексного підходу. Стоматолог може впоратися із пошкодженнями зубів, однак спочатку треба, щоб травматолог продіагностував пацієнта на предмет переломів тощо.
  • Патології щелепних суглобів. Порушення роботи СНЩС спричиняють ниючий біль, що охоплює нижній зубний ряд, скроню, вухо. Зазвичай щелепа погано рухається та видає хрускіт під час відкривання рота.
  • Наслідки медичного втручання. Чутливість і помірний дискомфорт можуть бути нормальною реакцією організму після професійної гігієни ротової порожнини та відбілювання. Це часто спостерігається у випадках, коли лікар видаляє багато зубного нальоту та каменю, накопичення яких призвело до запалення ясен.
  • Захворювання кісткової тканини. У пацієнтів з артритом чи артрозом страждає і щелепа, що проявляється больовими відчуттями в усіх зубах.
  • Початок ортодонтичного лікування. Дискомфорт, біль, порушення дикції – типова реакція організму після встановлення брекет-системи.

Причина болю в усіх зубах іноді криється в зміні атмосферного тиску, якщо пацієнт має багато великих пломб і коронок. Також стоматолог може діагностувати відкладений больовий синдром після черепно-мозкової травми. А інколи проблема має специфічний характер, наприклад, коли зубний біль виникає через різку зміну клімату.

Методи діагностики

Клініка UDC пропонує сучасні методи діагностики зубного болю. Запишіться на прийом, щоб фахівець оглянув вас і призначив дієве лікування.

Як стоматолог визначає причину загального зубного болю

Причина, чому болить зуб, визначається в процесі комплексного стоматологічного обстеження. Лікар проводить огляд ротової порожнини та збирає анамнез. Стоматолог обов’язково ставить питання щодо того, що могло спровокувати біль: травма, переліт, зміна зубної пасти чи щітки, сильний стрес, перенесені стоматологічні чи інші медичні процедури тощо. Для уточнення попереднього діагнозу лікар призначає дослідження.

Чому зубний біль — ще не привід видаляти нерв | Стоматологічна клініка VINIR

Перелік основних діагностичних методів

Причина, чому болять зуби – важливий момент для призначення дієвого лікування. Тому під час огляду стоматолог ретельно перевіряє ротову порожнину на наявність карієсу, ознак запалення, пошкоджень зубної емалі тощо. Клініка UDC має сучасний рентген-апарат, що робить точні знімки, на яких відображається будь-яка прихована проблема: внутрішній карієс, пошкодження зубного кореня, ретинований зуб мудрості, абсцес, підвивих щелепного суглоба, кіста кореня зуба тощо.

За потреби стоматолог проводить розширене інструментальне дослідження – КТ (комп’ютерну томографію). Воно дає змогу детально оглянути зуби та прилеглі тканини та точно визначити, чому виникає біль. Наприклад, у випадку атипової будови зубних коренів. Іноді можуть призначатися лабораторні дослідження (аналізи крові, сечі та слини, мазок зубного нальоту тощо), щоб виявити осередки запалення.

Лікування загального зубного болю

Якщо болять усі зуби, ясна та щелепа, не можна ігнорувати цей хворобливий стан. Стоматолог проведе повноцінне обстеження, за результатами якого буде знайдена причина патології та призначене відповідне лікування. Однак в очікуванні консультації можна спробувати самостійно полегшити свій стан.

Тимчасово зняти або зменшити біль, що охоплює всі зуби, допоможе:

  • пероральне приймання знеболювального (ібупрофену, німесуліду тощо);
  • полоскання ротової порожнини сольовим чи содовим розчином, щоб зменшити запалення та больові відчуття;
  • полоскання трав’яними відварами (шавлії, кори дуба, ромашки тощо);
  • регулярна та ретельна гігієна порожнини рота;
  • холодний компрес для зменшення набряку та дискомфорту.

Зуби можуть боліти від переохолодження. Тоді важливо швидше потрапити в тепле приміщення та зігрітися. Тоді біль стихне за кілька годин. Однак не варто покладатися тільки на ці поради. Якщо больовий синдром охоплює всі зуби, проблема може бути глибокою та комплексною. Тому підбирати лікування має досвідчений стоматолог.

Болить зуб при натисканні, що робити? | CIS

Що робити, коли болить зуб, залежно від причини болю

Саме причина болю впливає на призначення подальших терапевтичних процедур. Тому клініка UDC – це насамперед уважний та індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку. Якщо зуби болять через підвищену чутливість, лікування включає фторування за зміцнення емалі. Коли причина – поширений карієс, стоматолог чистить усі каріозні порожнини, пломбує їх, ставить вкладки або коронки. Інфекції та запалення лікують антибіотиками та місцевими препаратами. Проблемні зуби мудрості зазвичай видаляють. Патології щелепних суглобів потребують комплексної терапії.

Профілактика загального зубного болю

Будь-які стоматологічні патології легше попередити, ніж лікувати. Тому великої уваги заслуговують профілактичні заходи.

Як запобігти появі болю у всіх зубах

Перша рекомендація, щоб запобігти ниючому болю, що охоплює всі зуби – ретельна та регулярна гігієна. Потрібно використовувати весь арсенал, який пропонує сучасний ринок: зубні пасти, звичайні та спеціальні (наприклад, для брекетів) щітки, зубну нитку та іригатор для міжзубних проміжків, ополіскувач для знищення бактерій.

Серед інших профілактичних заходів:

  • Здорове харчування. У раціоні має бути більше продуктів, багатих вітаміном D і кальцієм, та менше цукрів, газованок, кислої їжі, швидких вуглеводів.
  • Боротьба зі шкідливими звичками. Відмова від куріння та надмірного вживання алкоголю зменшить ризики захворювання зубів та ясен.
  • Зниження стресу. Бруксизм часто виникає внаслідок стресових станів, тому для захисту посмішки варто не тільки використовувати спеціальні нічні капи, а й отримувати психологічну допомогу та практикувати техніки релаксації.

Також варто пам’ятати, що відвідувати кабінет стоматолога потрібно не лише, коли вас турбує біль чи інші прояви стоматологічних захворювань. Ходити до лікаря треба 1 раз на 6 місяців, зокрема, для проведення процедури професійного чищення зубів.

Коли звертатися до стоматолога

Біль – найчастіший симптом проблем із зубами. Приймання знеболювальних ліків – це не рішення, тому треба якнайшвидше записатися до спеціаліста.

Ситуації, коли варто негайно звернутися до стоматолога

Невідкладно розпочати лікування в стоматолога необхідно в усіх ситуаціях, коли вас турбують зуби. Однак у деяких випадках мова йде про планову терапію з розписаним графіком візитів до лікаря, а в інших – про ургентні (невідкладні) стани.

Симптоми, що потребують невідкладної медичної допомоги

Негайної медичної допомоги потребують складні щелепні травми та нещасні випадки, унаслідок яких відбулася втрата зуба разом із коренем (протягом 30 хвилин його ще можна імплантувати назад із високим шансом повноцінного приживлення). Також до стоматолога необхідно екстрено звернутися в разі гострого болю, запальних процесів, що супроводжуються формуванням гнійних осередків, сильної кровотечі після видалення зуба або внаслідок хвороб ясен.

Зуб мудрості – коли з'являється, чи потрібно його видаляти, як відбувається  восьма процедура видалення? | Клініка Слаутинського

Питання-відповідь

Які захворювання чи стани можуть спричиняти біль у всіх зубах?

Біль у всіх зубах провокують запалення ясен, запущені каріозні ураження, запальні процеси, що уразили трійчастий нерв, складне прорізування зубів мудрості, патології щелепних суглобів і кісткової тканини тощо. Для визначення точної причини потрібно звернутися до стоматолога та пройти обстеження.

Які симптоми вказують на необхідність негайного візиту до лікаря?

Невідкладне звернення до стоматолога рекомендується у випадках гострого болю, складних травм, нещасних випадків зі втратою зуба з коренем, сильної кровотечі після видалення одиниці чи внаслідок запалення ясен, характерного гнійного запаху з рота.

Чи потрібен рентген або інші спеціалізовані обстеження для діагностики?

Необхідність проведення рентгенографії чи КТ визначає стоматолог відповідно до особливостей клінічної картини. Однак інструментальні методи призначаються майже завжди, адже дають змогу побачити внутрішні проблеми, непомітні оку.

Чи можуть усі зуби боліти через карієс?

Без своєчасного лікування карієс може швидко розповсюджуватися на сусідні зуби, відповідно, спричиняти ускладнення та загальний больовий синдром.

Що таке бруксизм та як він провокує зубний біль?

Бруксизм – сильне стискання зубів чи скрипіння ними переважно в нічний час. Цей процес відбувається мимовільно, призводячи до гіпертонусу лицьових м’язів, патологій суглобів і руйнування зубної емалі. Без корекції бруксизм спричиняє загальний зубний біль і призводить до супутніх проблем, наприклад, розвитку карієсу на ділянках стертої чи потрісканої емалі.

Чи може стрес бути причиною того, що болять усі зуби?

Стресові стани можуть бути причиною зубного болю. Саме стрес часто провокує появу бруксизму. Також сильні переживання здатні погіршувати фізичне самопочуття, зокрема, спричиняти біль в усіх зубах, скронях, вухах, голові тощо.