Стоматит дошкуляє в рівній мірі і дорослим, і дітям. Особливо, герпесний різновид цієї хвороби, збудник якої — вірус герпесу — виявляється чи не в кожного мешканця світу. Окрім появи болючих та неестетичних виразок, герпесний стоматит може стати причиною низки неприємностей для усього організму — від загострення запальних процесів у ротовій порожнині та погіршення роботи імунної системи до розхитування і втрати зубів, розвитку хрипоти голосу та погіршення зору. Тож не варто тягнути з виявом та правильним лікуванням стоматиту.

Що таке герпесний стоматит?

Герпесний стоматит — вірусне захворювання слизових оболонок ротової порожнини, що найчастіше викликається вірусом простого герпесу при першому його прояву в організмі людини. Найчастіше діагностується у дітей, які отримали хворобу чи її збудника «у спадок» від матері. Однак може виникати і у підлітків у період активного дозрівання та у дорослих людей як реакція на сильний стрес чи ослаблення імунітету.

Що таке герпесний стоматит?

До речі, саме маленькі пацієнти важче переносять цю болячку — в них зазвичай підвищується температура тіла, зникає апетит, виникає лихоманка, інтоксикація організму, вони вередують чи скаржаться на біль та свербіж тощо.

Причини герпесного стоматиту

Збудником хвороби, як вже було сказано, є вірус герпесу. А от спровокувати його активний розвиток може ряд факторів. Наприклад:

  •       стрес;
  •       алергія;
  •       прийом деяких медикаментів;
  •       хронічні тонзиліти чи гайморити, що супроводжуються переважно ротовим диханням;
  •       авітаміноз та нестача корисних мікроелементів в раціоні харчування;
  •       послаблення імунітету;
  •       травмування;
  •       перенесені стоматологічні проблеми (гінгівіт, карієс, зубні відкладення, пародонтит тощо).

В залежності від того, що саме стало каталізатором для хвороботворного мікроорганізму, лікар і призначатиме лікування. Оскільки, спершу треба усунути причину, а вже потім позбавитись симптомів та наслідків хвороби.

Види герпесного стоматиту

Фахівці розрізняють дві форми герпетичного стоматиту. А саме:

  •       гострий герпетичний стоматит — супроводжується появою ерозій невеликого розміру, незначним підвищенням температури тіла, набряками та запаленням слизової, загальним нездужанням, появою відчуття печії чи свербіння у ротовій порожнині;
  •       рецидивуючий або хронічний герпетичний стоматит — виникає час від часу, стадія загострення характеризується появою відчутних пухирців з рідким вмістом, що трохи болять чи сверблять, сама слизова помітно червоніє та набрякає, можуть збільшитися мигдалини та лімфовузли, виникнути головний біль.

Види герпесного стоматиту

Гостра форма стоматиту може мати три стадії розвитку — легку, середню та тяжку. Якщо ж не пролікувати герпетичний стоматит вчасно, при першому прояві, він з гострої форми перейде у хронічну та буде час від часу створювати певний дискомфорт для пацієнта, а з часом — призведе до більш тяжких наслідків та вимагатиме кропіткого лікування.

Симптоми герпетичного стоматиту

Запідозрити появу саме герпесного стоматиту можна за появою примітних, яскраво-жовтих бульбашок на внутрішній поверхні губ та щік. Передує висипу загальна слабкість, почуття свербежу у роті та стягнутості тканин. У найменших пацієнтів може підвищитися температура тіла та з’явитися ознаки інтоксикації – запаморочення, нудота, головний біль, ломота у кістках тощо.

Симптоми герпетичного стоматиту

Якщо не почати лікування, ураження буде захоплювати здорові частини слизової, пухирці почнуть лопатися, а на їх місці розвиватимуться болючі виразки. Супутні симптоми будуть посилюватися. Тому краще вчасно звернутися за допомогою, оскільки початкові стадії гострого стоматиту вилікувати значно легше, аніж запущену хворобу.

Лікування герпесного стоматиту

Щоб обрати дійсно ефективне лікування, лікар має точно визначити причину прояву хвороби та діагностувати стадію розвитку стоматиту. Для цього необхідно:

  •       провести ретельний огляд;
  •       зібрати анамнез;
  •       провести додаткові дослідження — аналіз крові, дослідження вмісту бульбашок, зішкріб слизової, склад слини тощо.

В результаті, лікар призначає необхідну терапію — противірусними, протизапальними, знеболювальними препаратами, засобами для пришвидшення загоєння та відновлення тканин. Як варіант, можна застосовувати і фізіотерапію, наприклад, озонування — це абсолютно безболісна процедура впливу на джерело ураження атомарним киснем, що має бактерицидні, антисептичні та протизапальні властивості.

Герпетичний стоматит: види, симптоми та лікування

Також важливо не допустити потрапляння інфекції на місце ураження, оскільки це ускладнить перебіг хвороби та посилить її.

Вкотре нагадаємо вам, що чим раніше ви звернетеся за стоматологічною допомогою та зможете розпочати лікування герпесного стоматиту, тим швидше хвороба поступиться. Але не варто прислухатися до неперевірених порад друзів, знайомих чи «диванних експертів» з інтернету — самолікуванням та використанням народних засобів у домашніх умовах ви стоматит не переможете, а тільки згаєте дорогоцінний час.

Профілактичні заходи

Щоб запобігти активізації збудника герпесного стоматиту, варто дотримуватися:

  •       правил гігієни ротової порожнини;
  •       принципів збалансованого харчування;
  •       здорового способу життя та загартовування організму.

Звертайте увагу на стан ротової порожнини — вчасно лікуйте зуби, ходіть на професійну чистку до стоматолога, намагайтеся уникати механічних ушкоджень та термічних опіків ротової порожнини. Якщо у вашому оточенні є люди з проявом герпесу на губах — будьте особливо уважні, не користуйтеся спільним посудом та намагайтеся уникати безпосереднього контакту (наприклад, поцілунків).

Також радимо заручитися підтримкою досвідчених та відповідальних лікарів-стоматологів, щоб вчасно виявляти та позбавлятися від різних стоматологічних проблем. Отож запрошуємо вас до нашої клініки, Ukrainian Dentist Club, на безкоштовну консультацію та професійний огляд. Наші спеціалісти готові запропонувати вам найсучасніші та найефективніші методи лікування, щоб зберегти здоров’я ротової порожнини та привабливість вашої усмішки.