Видалення зубного каменю
Ціна від 1 200 грнРетельне чищення зубів двічі на день допомагає підтримувати гарний стан порожнини рота. Але на поверхні емалі однаково формуватиметься наліт, який не завжди можна прибрати за допомогою зубної щітки. Зокрема, йдеться про важкодоступні ділянки – зуби мудрості, міжзубні проміжки, зону під яснами. Саме там найчастіше формується зубний камінь – основна причина розвитку карієсу, гінгівіту, пародонтиту.
Що таке зубний камінь
Камінь на зубах – це мінералізований (затверділий) наліт, що складається з бактерій, часточок їжі, відмерлих клітин слизової оболонки, солей і білків. Зубний камінь щільно прилягає до поверхні емалі, тому його неможливо прибрати за допомогою зубної щітки чи інших домашніх методів. Видалення відкладень проводиться виключно в кабінеті стоматолога професійними методами, щоб не зашкодити емалі.
Як і чому утворюється зубний камінь
Поява зубного нальоту – природний і постійний процес. Він формується вже за кілька годин після прийому їжі чи перекусу, тому такою важливою є процедура повноцінної гігієни двічі на день. Чистка зубів від м’яких відкладень має відбуватися за допомогою зубної щітки та пасти, нитки, ополіскувача й іригатора. Якщо ж прибрати не весь наліт, він перетворюється на зубний камінь під впливом мінеральних солей, які є в слині. Тоді вже стає необхідною чистка зубів від каменю.
Процес формування відкладень на поверхні емалі протікає поступово, однак він може прискорюватися через зовнішні та внутрішні чинники, такі як:
- приймання деяких медикаментозних препаратів;
- патології слинних залоз зі зменшенням слиновиділення;
- вживання продуктів із високим вмістом цукру та вуглеводів;
- порушення обмінних процесів, що призвели до зміни складу слини;
- генетична схильність до прискореного формування зубного нальоту та каменю;
- нерівномірне жувальне навантаження на зуби через дефекти прикусу, брак зубів, великі за обсягом відкладення тощо;
- системні захворювання організму;
- паління та вживання алкоголю;
- дефіцит твердої їжі в раціоні;
- ослаблення імунітету.
Однак найчастіше поява відкладень на поверхні емалі стає наслідком неправильної чи недостатньої гігієни ротової порожнини та ігнорування оглядів у стоматолога.
Задумуючись, чи потрібно знімати зубний камінь, варто пам’ятати, що він є загрозою не тільки для естетики посмішки. Відкладення – це джерело патогенної бактеріальної мікрофлори, яка призводить до неприємного запаху з рота (галітозу), потемніння емалі, накопичення зубного каменю під яснами, розвитку карієсу, опущення ясен, запалення зубних коренів та ослаблення структур пародонта зі втратою зубів.
Найдієвіші методи видалення зубного каменю
Професійне зняття каменю із зубів виконується максимально дієвими методами після діагностики в стоматолога. Щоби прибрати відкладення необхідне спецобладнання.
Серед найдієвіших способів зняття зубного каменю:
- Ультразвук. Апарат генерує ультразвук різної частоти, що передається на зуби високоточним інструментом – скейлером. Під його дією спостерігається руйнування зубного каменю без пошкодження емалі та м’яких тканин. Це дуже важливо для очищення порожнин під яснами (пародонтальних кишень).
- Air-Flow. Процедура чищення Air-Flow полягає у видаленні зубного нальоту та каменю за допомогою абразиву. Стоматолог використовує апарат зі спеціальною насадкою, що подає розчин бікарбонату натрію під тиском. Зуби обробляються круговими рухами, що дає змогу прибрати максимум відкладень.
Поряд із цими методами активно використовуються лазерні технології. Аби безпечно зняти камінь із зубів, застосовується лазер із частотністю 1-10 імпульсів на секунду. За 5 імпульсів він руйнує зубний камінь товщиною 0,2-0,3 мм. Водночас це абсолютно безпечна процедура для емалі та пульпи.
Як впливає тип зубного каменю на вибір методу видалення
Залежно від ділянки формування розрізняють над’ясенний і під’ясенний зубний камінь. Перший має жовтий, білий чи сірий колір, тоді як другий буває темно-коричневим, зеленуватим і навіть чорним. Під’ясенні відкладення небезпечніші, бо вражають ясна, зубний корінь, сполучну та кісткову тканину. Видалення над’ясенних відкладень може проводитися будь-якими методами, котрі порекомендує стоматолог. Під’ясенний зубний камінь прибрати складніше, адже тут треба механічний (ручний) чи ультразвуковий скейлінг або застосування лазера.
Як проходить чистка зубів від каменю
Для успішного видалення нальоту та каменю необхідно правильно підготуватися до процедури. Тому спочатку стоматолог оглядає ротову порожнину, діагностує проблему та визначається з методами, як позбутися каменю на зубах.
Найкращий результат дає комбінація декількох технік:
- Ультразвук. Він прибирає приблизно 50% пігментованого нальоту та 90% зубного каменю. Процедура видалення ефективна для важкодоступних ділянок.
- Air-Flow. Повітряно-абразивна чистка усуває всі залишки нальоту та каменю.
- Полірування емалі. Суміш карбонату кальцію прибирає найстійкіші відкладення.
Чистка зубного каменю кількома методами залишає зуби чистими та гладенькими, що запобігає швидкому повторному формуванню відкладень. Бонус – освітлення емалі до її природного тону.
Переваги професійної гігієни ротової порожнини
Процедура професійного чищення зубного каменю слугує профілактикою багатьох захворювань ротової порожнини: карієсу, пульпіту, гінгівіту, пародонтиту тощо. Після правильно проведеного видалення спостерігається укріплення емалі та зменшення її чутливості, освіження дихання, видалення плям та ефект природного освітлення зубів. Після комплексного очищення посмішка виглядає білосніжною та сяючою.
Рекомендації для закріплення результату процедури
Процедура видалення зубних відкладень потребує сумлінного дотримання всіх порад стоматолога. Зокрема, одразу після професійної гігієни зуби будуть схильними до появи плям, тому впродовж кількох днів важливо відмовитися від паління, вживання напоїв та продуктів з активними пігментами. В ідеалі треба тимчасово перейти на білу дієту.
Щоб зубний камінь не формувався якомога довше, важливо:
- відвідувати стоматолога кожних 6 місяців;
- ретельно доглядати за ротовою порожниною вдома;
- полоскати рот після кожного прийому їжі чи перекусу;
- вживати достатню кількість твердих овочів і фруктів;
- прибрати з раціону продукти з високим вмістом цукру та вуглеводів.
Для детальної консультації та проведення професійної гігієни запишіться на прийом до кваліфікованого стоматолога клініки UkrDentClub.
Питання-відповідь
Чому з’являється камінь на зубах?
Формування зубного каменю – природний процес затвердіння м’якого нальоту (часток їжі, бактерій, клітин епітелію тощо) під дією мінеральних солей, що містяться в слині.
Як часто можна видаляти зубний камінь?
Професійна гігієна з видаленням зубного каменю рекомендується 1 раз на 6 місяців. Та процедура може проводитися частіше в разі пришвидшеного формування відкладень через індивідуальну схильність, під час носіння ортодонтичних апаратів тощо.
Чому зубний камінь потрібно видаляти?
Зубний камінь – осередок патогенної бактеріальної мікрофлори, що спричиняє поганий запах із рота та призводить до різноманітних захворювань (карієсу, пульпіту, гінгівіту, пародонтиту тощо).
Чи боляче видаляти зубні камені?
Сучасні технології забезпечують безболісне видалення зубного каменю. А в разі високої чутливості емалі стоматолог запропонує оптимальний метод знеболення.
Чи можна позбутися зубного каменю вдома?
Зубний камінь – тверді відкладення, що дуже міцно з’єднуються з поверхнею емалі, тому позбутися їх домашніми методами неможливо. Процедура очищення проводиться лише в кабінеті стоматолога за допомогою спеціального обладнання.