Стоматит: причини, симптоми, види та швидке лікування
Ціна від 100 000 грнСтоматит — це запалення на слизових оболонках ротової порожнини, що вражає як дорослих, так і дітей. Розповсюджена проблема, яка вимагає кваліфікованої діагностики та лікування. Тому при перших симптомах радимо невідкладно звертатись до Ukrainian Dentist Club за професійною допомогою.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Статистика впевнено заявляє, що кожен п’ятий мешканець України з власного досвіду знає, що таке стоматит. Але чи відомо вам, які небезпеки приховує ця «хвороба брудних рук»? І що станеться, якщо проблема виникнення стоматиту не буде вчасно усунута? На ці та інші питання, що стосуються хвороби, причин її виникнення та лікування намагаємось відповісти у цій статті.
Що таке стоматит
Стоматит — це запальний процес, що виникає та розвивається на слизових оболонках ротової порожнини. Може виникати і як самостійна хвороба, як імунна реакція організму на дію хвороботворних мікроорганізмів, так і як бути ускладненням іншого захворювання — скарлатини, грипу тощо.
Зовнішньо, ця хвороба проявляється через появу білого нальоту чи невеликих виразок на язику, яснах, внутрішніх сторонах щік, твердому небі тощо. Запущений стоматит «захоплює» неуражені тканини та розповзається на внутрішні поверхні губ та мигдалини.
Причини виникнення
Деякі люди вважають, що стоматит виникає лише у дітей через вразливість дитячого імунітету та звичку тягти до рота брудні руки, іграшки, ручки тощо. Насправді, захворіти може будь-хто буквально «на рівному місці» — до прикладу, якщо під час їжі прикусити щоку чи кінчик язика, то потенційно, туди може потрапити інфекція та спричинити розвиток хвороби. І так, дійсно, стоматит у дорослих проявляється не так гостро, як у дітей. Малюки спершу втрачають апетит, починають вередувати, в них підвищується температура. У дорослих пацієнтів хворобу можна помітити під час огляду ротової порожнини.
Зважте на той факт, що наявність у ротовій порожнині непролікованих каріозних зубів сильно підвищує шанси захворіти на стоматит. Оскільки збудниками хвороби стають саме інфекції та мікроби, які активно розвиваються у такому сприятливому середовищі, як напівзруйнована зубна одиниця.
Також варто прийняти до уваги, що причинами стоматиту можуть стати:
- травми — прикушування під час їжі, опіки, подряпини відколотими шматочками зубів, пошкодження твердою та сухою їжею;
- нехтування правилами особистої гігієни;
- шкідливі звички — якщо гризти ручки, обкушувати нігті, їсти немиті фрукти чи овочі;
- серйозні порушення роботи імунної системи;
- такі хвороби, як анемія, цукровий діабет;
- хіміотерапія;
- гормональний збій, наприклад, під час підліткового віку, вагітності чи менопаузи;
- порушення правил збалансованого харчування.
Стоматит може виникнути після зневоднення організму, чи як результат перенесених хвороб, лихоманки, діареї і навіть внаслідок сильної втрати крові. Прийом деяких лікарських препаратів також може стати каталізатором розвитку цього захворювання.
Симптоми хвороби
Як ми вже зазначили, розпізнати стоматит можна, зазирнувши до рота пацієнта. Але встановити точний діагноз може тільки лікар-стоматолог. Тому зверніться до клініки, якщо помітили:
- почервоніння слизистих;
- набряклість;
- появу бульбашок з жовтуватим вмістом, прищиків, ерозій, ранок на яснах, язику чи щоках;
- білий чи сірий наліт на язику, плями на його поверхні;
- кровоточивість ясен, розхитування зубів;
- появу неприємного запаху з рота;
- рясне слиновиділення, проблеми з ковтанням їжі.
До того ж, усі ці симптоми можуть супроводжуватись не лише болісними відчуттями, а й підвищенням температури (у дітей вона швидко може підскочити до 39°С). А якщо стоматит та його причини не усунути — проблема може стати значно складнішою та призвести до більш серйозних розладів у роботі організму.
Де може виникнути стоматит?
Основне місце появи збудників стоматиту — слизові оболонки ротової порожнини. Однак помітити симптоми хвороби можна і на внутрішніх поверхнях губ, щік, на язику, яснах, твердому піднебінні та навіть на мигдалинах та у горлі.
В залежності від місця локалізації та причин виникнення хвороби, розрізняють різні види стоматиту, які вимагають різних підходів до лікування. Саме тому за встановленням точного діагнозу та оптимального плану лікування слід звертатися до фахівця — стоматолога.
Види стоматиту
Існує кілька груп хвороби, залежно від типу збудника, стадії та тривалості захворювання. Лише точне визначення причини стоматиту дозволить розпочати дійсно ефективне лікування.
Отож, в залежності від причини хвороби розрізняють такі види стоматиту:
- грибковий (кандидозний);
- бактеріальний (стрептококовий, туберкульозний, сифілітичний тощо);
- вірусний (виникає на тлі грипу, герпесу, ентеровірусу тощо) ;
- променевий (може з’явитися після опромінення);
- медикаментозний (проявляється як результат алергічної реакції на деякі препарати);
- хімічний (виникає внаслідок опіку хімічними речовинами).
З огляду на форму та стадію хвороби, виділяють такі види стоматиту:
- катаральний;
- виразковий стоматит;
- афтозний;
- гангренозний.
А в залежності від тривалості хвороби розрізняють гострий та хронічний стоматит.
Пропонуємо звернути увагу на найбільш розповсюджені види хвороби. Але вкотре нагадуємо, що коректний діагноз та лікування може призначити лише лікар.
Кандидозний стоматит
Виникає під впливом грибку роду Candida, ще відомий під назвою «молочниця ротової порожнини». Найчастіше уражає дітей віком до 3 років або пацієнтів похилого віку.
Проявляється у вигляді білих плям з сирнистим нальотом на внутрішній стороні щік та на язиці, під яким «ховається» набрякла, почервоніла слизова.
Причинами зараження можуть стати:
- дисбактеріоз;
- порушення обміну речовин;
- лікування антибіотиками;
- контакт з хворим чи зараженими предметами та продуктами.
Бактеріальний стоматит
З’являється під впливом шкідливих бактерій, може уразити організм людини у будь-якому віці. Проявляється у вигляді темно-червоної слизистої з виникненням жовтуватих скоринок на губах. На ураженій слизовій поступово з’являються плями, а згодом — гнійний висип. Підвищується температура тіла та може виникнути неприємний запах з рота.
Герпесний стоматит
Відноситься до групи вірусних захворювань, тобто, збудниками хвороби є саме віруси. В даному конкретному випадку — вірус, що спричиняє герпес. Слід зазначити, що сам вірус присутній в організмах 9 з 10 українців, однак не у всіх він активно проявляється.
Симптоми герпесного або герметичного стоматиту — поява пухирців чи бульбашок з рідким вмістом, які лопаються через кілька днів. Також можливе підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів, розвиток набряку слизової.
Везикулярний стоматит
Стоматит, який спричиняється ентеровірусом. Ще одна назва хвороби — синдром «рука-нога-рот». Таку назву стоматит отримав через появу висипань не тільки на слизовій оболонці ротової порожнини, а й на кінцівках пацієнта – на долонях та ногах.
Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, особливо активний в дитячих колективах. Вражає також дорослих, які не мають імунітету до вірусу (тобто, не хворіли на нього раніше).
Спричиняє підвищення температури тіла та появу висипу, що супроводжується больовими відчуттями. Цікаво, що хвороба не вимагає специфічного лікування, а після одужання пацієнт отримує стійку імунну реакцію на збудника хвороби.
Катаральний стоматит
Вважається початковою стадією розвитку хвороби. Розпізнати його можна за такими симптомами:
- почервоніння слизової та розвиток набряку;
- відчуття печії;
- виникнення запаху з рота;
- збільшення слиновиділення.
Виникає як у дітей, так і у дорослих пацієнтів, внаслідок травм чи недотримання гігієнічних процедур ротової порожнини. Вимагає втручання лікаря і призначення відповідного лікування, оскільки легко переходить у більш важку стадію хвороби.
Виразковий (некротичний) гінгівіт
Це — запущений катаральний стоматит, який не отримав вчасного та ефективного лікування та усунення першопричини розвитку хвороби. На цій стадії усі перелічені вище симптоми — посилюються. Розвивається більше масштабне почервоніння слизистої, збільшуються набряки, виникають виразкові та ерозійні вогнища. А також з’являється кровоточивість ясен, підвищення температури тіла та посилюються болісні відчуття.
Афтозний стоматит
Запущена стадія розвитку хвороби, яка дуже складно піддається лікуванню. Характеризується появою жовтувато-сірих виразок з чітким червоним контуром (афт), що поступово зливаються у більші за розміром «острівці» та викликають біль і дискомфорт. Виявити ці виразки можна на піднебіння та інших частинах ротової порожнини.
Вважається, що до розвитку таких симптомів найчастіше призводять розлади роботи органів травлення, авітаміноз, значне погіршення роботи імунної системи та наявність хронічних захворювань. Відповідно, лікування стоматиту вимагає також усунення причини розвитку хворобливого стану.
Способи передачі захворювання
Як бачите, різновидів хвороби досить багато. Частина з них — заразна, а частина — ні. Однак, треба бути уважним до свого здоров’я, якщо у вашому оточенні з’явилась людина, у якої діагностовано стоматит.
Способи передачі хвороби:
- повітряно-крапельний — при чханні, кашлі чи іншому можливому контакті з хворим, актуально для вірусних та бактеріальних видів стоматиту;
- контактний — через поцілунки, спільне використання предметів гігієни чи посуду, контакт з брудними руками, іграшками, продуктами харчування, канцелярськими приладами тощо, характерно для грибкових стоматитів.
Також не забувайте, що деякі види стоматиту виникають самостійно — як результат розвитку хвороботворних мікроорганізмів на місцях травм чи пошкоджень у ротовій порожнині.
Чим небезпечний стоматит у роті?
При перших проявах симптомів стоматиту слід звернутися за кваліфікованою лікарською допомогою. Якщо ж запустити стоматит, він не пройде сам по собі, а буде тільки ускладнюватися та викликати нові і нові проблеми зі здоров’ям усього організму.
До яких негативних наслідків може привести стоматит? Найочевидніше — ускладнення симптомів прояву захворювання. Це можуть бути:
- посилення болю;
- підвищення температури;
- збільшення лімфовузлів;
- розростання виразкових уражень;
- кровоточивість ясен;
- поява неприємного запаху з рота.
Але це лише верхівка айсбергу! Якщо вчасно не діагностувати та не усунути проблему, це може призвести до ураження інших органів — спровокувати ріст мигдалин та розвиток запальних процесів, стати поштовхом до виникнення рухливості зубів, послужити причиною розвитку ларингіту тощо.
Як і чим лікувати стоматит у роті
Призначити відповідну терапію можна тільки після коректно встановленого діагнозу та визначення причини проблеми. Адже різні типи стоматиту вимагають різного підходу до терапії. Про це докладніше розкаже ваш лікар-стоматолог після огляду та діагностики.
У загальних рисах алгоритм сучасного терапевтичного курсу виглядатиме приблизно так:
- визначення типу хвороби;
- усунення симптомів та причини їх появи;
- заходи, спрямовані на посилення імунної системи;
- профілактика виникнення рецидиву хвороби.
Також, при проявах стоматиту варто:
- змінити зубну щітку та дотримуватися ретельної гігієни ротової порожнини. До речі, після одужання щітку змінюють ще раз;
- скорегувати раціон харчування. Обмежити споживання продуктів, що можуть додатково подразнювати слизову оболонку ротової порожнини (сильно солоне, гірке, приправлене, тверде, сухе) та стати сприятливим середовищем для розвитку бактерій (наприклад, солодка випічка).
Що стосується лікарських препаратів чи засобів для полоскання ротової порожнини — краще дослухатися до порад лікаря та не займатися самолікуванням.
Чому не можна лікувати стоматит в домашніх умовах
Як вже неодноразово зазначалось, якщо стоматит не лікувати або лікувати неправильно, він тільки ускладнюватиме стан усього організму людини. Адекватна терапія цієї хвороби можлива тільки після встановлення точного типу і виявлення ймовірного збудника стоматиту. Звісно, визначити все це в домашніх умовах просто нереально!
Більш того, якщо вдаватися до деяких «народних» методів лікування, можна лише погіршити ситуацію та ускладнити лікарю процес діагностики збудника хвороби. Очевидний приклад — деякі розчини для полоскання можуть сильно вплинути на клінічну картину та призвести до встановлення некоректного діагнозу. А воно вам треба? Певні, що ні, отож не займайтеся самолікуванням, а довіряйте лише перевіреним фахівцям — записуйтесь на консультацію до лікарів Ukrainian Dentist Club.
Профілактика стоматиту
На жаль, ніякі заходи не гарантують стовідсотковий, надійний захист від будь-якої хвороби, і від стоматиту в тому числі. Але певні заходи допоможуть сильно зменшити шанси хвороботворних збудників спричинити шкоду вашому організму.
Що ж робити в якості профілактичних засобів:
- ретельно стежити за гігієною ротової порожнини;
- вчасно змінювати зубні щітки;
- регулярно ходити на огляди та чистку до стоматологів;
- стежити за станом здоров’я та підтримувати імунну систему організму;
- дотримуватись принципів здорового, збалансованого харчування.
А також, не займайтеся самолікуванням та не запускайте проблеми зі здоров’ям — вони не вирішаться самі по собі, а лише спровокують значні ускладнення.
Якщо у вас виникли питання або ви помітили прояви будь-якої стоматологічної проблеми — дзвоніть нам та записуйтесь на консультацію до наших лікарів. До ваших послуг — сучасна стоматологічна клініка з новітніми підходами до лікування пацієнтів та комфортний простір для вирішення різних проблем ротової порожнини. Гарантуємо усім нашим пацієнтам дбайливе ставлення, індивідуальний підхід та гнучку цінову політику. Чекаємо вас у Ukrainian Dentist Club!