Сучасна стоматологія зосереджена на використанні безпечних та надійних пломбувальних матеріалів, адже це гарантує ідеальний результат проведеної процедури. І якщо раніше вибір матеріалів для відновлення ураженого зуба був не дуже великим, сьогодні стоматологи обирають серед кращих варіантів — надійних, безпечних та практичних. Наприклад, часто рекомендують встановити склоіономерні пломби. Чому? Давайте розберемося!

Що таке склоіономерна пломба?

Склоіономерна пломба — це особливий медичний матеріал, за допомогою якого відновлюють як окремі одиниці, так і цілі зубні ряди, що постраждали в результаті каріозного ураження чи механічного впливу. Така пломба цілком безпечна та надійна, тому її без вагань встановлюють навіть на молочні зуби у дитячій стоматології. Зуби у дорослих пацієнтів також відновлюють за допомогою цього матеріалу, але роблять це значно рідше.

Склоіономерна пломба: особливості матеріалу, переваги та недоліки пломби

Відповідальні лікарі активно використовують такий різновид пломбувального матеріалу, оскільки склоіономерні пломби характеризуються пластичністю, гарною адгезією та привабливим зовнішнім виглядом.

Особливості матеріалу для пломбування

До складу склоіономерної пломби входить одразу декілька компонентів — приблизно по 50% порошку та рідини. А саме:

  •       порошок складається з фторалюмосилікатного скла зі значним вмістом кальцію та фтору та додаванням натрію і фосфатів;
  •       водний розчин кополімеру полі акрилу це може бути поєднання акрилової і ітаконової чи малеїнової кислот).

Інколи кополімер додається одразу до порошку, а потім цю суміш розчиняють у воді.

Склоіономерна пломба: особливості матеріалу, переваги та недоліки пломби

Такий склад дозволяє пломбувальному матеріалу зберігати еластичність під час робочого процесу, швидко густіти та твердіти, щільно перекривати порожнину у зубі і не кришитися під впливом слини чи продуктів харчування. Після встановлення пломба не дає усадку та має мінімальне водопоглинання. Також склоіономер має низьку теплопровідність, що перешкоджає температурному впливі на пульпу. Тобто, зуб не реагуватиме на гаряче чи холодне. Відмітимо, що до складу матеріалу входять активні речовини з протизапальною та антибактеріальною дією.

Переваги та недоліки склоіономерні пломби

Продовжуючи розмову про відмінні характеристики склоіономерних пломб, слід зазначити:

  •       склоіономерні пломби повністю біосумісні з зубними тканинами, індиферентні та гіпоалергенні, саме тому їх можна без остраху використовувати у дитячій стоматології;
  •       характеризуються міцністю та надійністю протягом тривалого терміну;
  •       виглядають природно, зберігають початковий відтінок;
  •       гарантують відтворення анатомічної форми зубної одиниці;
  •       не стираються та не кришаться навіть під постійним механічним навантаженням.

Склоіономерні пломби вигідно відрізняються доступною ціною та високою якістю. Це гармонійне поєднання робить їх досить затребуваними серед пацієнтів стоматологічних клінік.

Але врахуйте, що така пломба служить трохи менше за фотополімери. І з часом може потемнішати, якщо додатково не покрити матеріал шаром композиту.

Як ставлять склоіономерну пломбу?

Процес встановлення склоіономерних пломб не відрізняється від інших варіантів пломбування та виконується поетапно:

  1. Спершу проводиться огляд ротової порожнини, за потреби лікар призначає рентген чи КТ, визначає проблему та об’єм роботи, складає план лікування;
  2. Перед встановленням пломби слід вилікувати усі запальні процеси у ротовій порожнині;
  3. При установці пломби робоча частина щелепи знеболюється, а сам зуб — ізолюється від потрапляння слини;
  4. Лікар проводить обробку каріозного зуба;
  5. Далі потрібно замішати пломбувальний матеріал та пошарово нанести його на потрібну ділянку;
  6. Після затвердіння стоматолог полірує та шліфує пломбу, що надати їй правильної форми та естетичного вигляду.

Склоіономерна пломба: особливості матеріалу, переваги та недоліки пломби

Після виконання процедури лікар переконується, що пацієнт не відчуває чужорідного тіла у ротовій порожнині, надає рекомендації щодо догляду та відпускає пацієнта.

Скільки не можна їсти після встановлення склоіономерної пломби?

Вже минули ті часи, коли стоматологи забороняли пацієнтам пити та їсти мінімум 2-3 години після встановлення пломби. Це було пов’язано з часовим проміжком, протягом якого пломба остаточно твердіє. Оскільки сучасні пломбувальні матеріали твердіють дуже швидко, то голодувати та утримуватися від пиття протягом кількох годин — зайве. Але варто почекати припинення дії знеболювальних препаратів. Бо якщо кусати чи жувати з занімілими щелепами та язиком, можна ненароком травмувати м’які тканини ротової порожнини.

Термін служби склоіономерної пломби

Раніше ми вже вказували, що термін служби склоіономерної пломби трохи менший, аніж фотополімерної. І якщо фотополімер триматиметься на зубах близько 10 років, то прийти до стоматолога для заміни склоіономерної пломби доведеться вже орієнтовно через 5 років. Цей термін може бути і більшим — все залежить від кожної окремої ситуації.

Рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною після встановлення склоіономерних пломб

Склоіономерна пломба: особливості матеріалу, переваги та недоліки пломби

Якихось специфічних порад щодо гігієни ротової порожнини з запломбованими склоіономером зубами не існує. Загальні правила догляду наступні:

  •       протягом перших кількох діб утримуватися від споживання надто твердих продуктів харчування;
  •       ретельно очищати ротову порожнину мінімум 2 рази на день за допомогою щітки, зубної нитки та іригатора;
  •       ополіскувати ротову порожнину після кожного прийому їжі;
  •       не захоплюватися споживанням продуктів, що містять барвники, не зловживати палінням та іншими шкідливими звичками;
  •       регулярно відвідувати стоматологічну клініку для огляду та чистки зубів від нальоту та зубного каменю.

Якщо вам потрібна кваліфікована стоматологічна допомога чи об’єктивна консультація — запрошуємо на прийом до Ukrainian Dentist Club. У нас працюють найкращі фахівці, які зможуть відповісти на будь-які ваші питання та розвіяти ваші страхи, пов’язані зі стоматологією. Повірте, для нас не існує проблем, які неможливо вирішити з найкращим результатом для пацієнта! Дзвоніть або пишіть нам!