Середній карієс: симптоми, класифікація та лікування карієсу
Ціна від 2 000 грнСередній карієс — це захворювання зубів, яке постійно прогресує. І це зовсім не добре, бо в цей час безпосередньо руйнуються внутрішні шари емалі та дентину. В результаті це може призвести до глибоких порожнин, які стають «пастками» для скупчення залишків вживаних продуктів та мікроорганізмів. Таку проблему не варто ігнорувати.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Кожен з нас розуміє наскільки важлива яскрава та відкрита усмішка, особливо, під час першого знайомства, співбесіди чи будь-яких інших ситуацій. Здорові зуби — це гарантія успіху, це ваша фартова харизма. Саме тому кожен з нас має постійно контролювати стан здоров’я своїх зубів.
Що таке середній карієс зубів
На сьогодні однією з найпоширеніших причин візитів людей до стоматологічної клініки є необхідність лікування середнього карієсу. Спочатку захворювання проявляється у вигляді невеликих цяток на зубній емалі. Проте згодом проблема проникає у тверді тканини зуба та руйнує їх. Якщо карієс запустити, то він з часом добереться навіть до щелепної кістки. Повірте, з цього нічого гарного не вийде. Тож не слід нехтувати больовими відчуттями. У разі необхідності одразу записуйтесь на прийом до лікаря.
Таке захворювання зубів, як середній карієс, безумовно, є прогресуючим процесом, при якому відбувається руйнування внутрішніх шарів (емалі та дентину), через що утворюються глибокі порожнини — ідеальні місця для скупчення залишків їжі та мікроорганізмів.
Класифікація середнього карієсу
Цей тип карієсу відрізняється глибиною ушкоджень. Вся проблема в тому, що у такій ситуації пошкоджень зазнає не тільки сама поверхня зуба, але й дентин, тканина під емаллю. Хвороба супроводжується короткочасними різкими больовими синдромами. Так, зокрема, кореневі нерви можуть реагувати на різкі температурні перепади.
В залежності від того, як перебігає хвороба, розрізняють два види карієсу:
- Хронічний середній карієс. Цей варіант хвороби може протікати безболісно. Проте це зовсім не значить, що небезпеки не існує. Вона є. Проте виявити її можна лише за допомогою апаратної діагностики.
- Гострий середній карієс. В цьому випадку у людини може бути невелика порожнина в емалі зуба, проте зі значним руйнуванням дентину. До того ж пошкоджена емаль відрізняється крихкістю та може зламатися під час жування твердої їжі. Хвороба може супроводжуватися різкими та надокучливими хвилями зубного болю, які можуть віддавати у скроневу частину голови. Такий карієс може бути наслідком поганої гігієни рота, зловживання шкідливими звичками та негативного впливу зовнішніх факторів. Наслідком такої патології може стати повна втрата зуба, а може і того більше… Тож не ризикуйте. Якщо болить — одразу йдіть до лікаря.
Також карієс розрізняють і за локацією ушкоджених порожнин. Так, виділяють наступні процеси:
- Фіссурний карієс. Це найпоширеніший вид карієсу, коли інфекція розвивається в закутках контактної поверхні жувальних зубів. Саме там, як правило, скупчується їжа.
- Карієс між зубами, коли хвороба вражає бічні поверхні одразу одного чи декількох зубів.
- Пришийковий карієс. В цьому випадку бактерії атакують на перетині зуба та ясен з обох сторін.
- Карієс зубних коренів. Це доволі рідкий тип хвороби, який вражає тверді тканини глибоко під яснами. Його виявити можна також лише під час апаратної діагностики.
- Вторинний карієс. Це повторний перебіг хвороби під пломбою у зубах, які вже лікувалися раніше.
Симптоми середнього карієсу
Коли мова йде про хронічний і гострий середній карієс, то слід розуміти, що це проміжна форма захворювання. Вона супроводжується явними та прихованими симптомами. Так, лікарі поділяють симптоми захворювання на об’єктивні та суб’єктивні.
-
Об’єктивні симптоми мають фактичні ознаки ураженої ділянки зуба:
- зміна кольору зубної емалі;
- розм’якшення дентину;
- поява порожнин на поверхні зубів.
-
Суб’єктивні симптоми характеризуються болючими відчуттями:
- короткочасний, але інтенсивний біль під час вживання холодної чи гарячої їжі та напоїв;
- поява неприємного запаху з рота через розкладання м’яких і твердих тканин ураженого зуба, а також залишки їжі та мікроорганізмів, котрі причаїлися в утвореній порожнині;
- кровоточивість ясен.
Щоб не допустити подальший розвиток карієсу, необхідно щопівроку проходити профілактичні огляди у стоматолога. Пам’ятайте, що народними методами карієс не можна вилікувати.
Діагностика середнього карієсу
Середній карієс не завжди можна вчасно виявити, якщо не навідуватися час від часу на профілактичні прийоми до стоматолога. Основна причина цього — той факт, що хвороба може протікати безсимптомно. Тож діагностувати таку проблему може тільки фахівець під час наступних процедур:
- консультація та опитування пацієнта;
- огляд ураженого зуба та його реакцій на тактильні подразники;
- зондування проблемного місця та перевірка реакції на зміну температури;
- проведення рентгенодіагностики з метою перевірки глибини порожнини в зубі.
Все це лише загальні способи діагностики, які зазвичай лікар не використовує в повному обсязі. Як правило, стоматологу достатньо і декількох показників для визначення діагнозу. Проте ситуації бувають різні.
Лікування середнього карієсу
Головне, що потрібно пам’ятати, карієс з часом прогресує, тож не зволікайте з цим. Зазвичай, середній карієс лікується за одне відвідування стоматолога. Цей процес містить декілька етапів.
- Консультація та діагностика. Спочатку терапевт проводить огляд стану зубів пацієнта та виявляє осередки ураження карієсу. При необхідності додатково лікар робить рентген зуба, після чого складає план подальшого лікування.
- Підготовчий етап. Перед наступними лікувальними процедурами стоматолог знеболює проблемний зуб за допомогою місцевої анестезії.
- Видалення середнього карієсу. Далі лікар безпосередньо препарує інфіковані ділянки зубної одиниці та ретельно вичищає всі уражені тканини.
- Пломбування зуба. Після того, як всі проблемні ділянки зуба видалені, терапевт ставить пломбу, а після затвердіння матеріалу під УФ лампою — полірує її та шліфує.
- Контрольний етап. Наприкінці лікар перевіряє якість замикання щелепи та прикус, щоб у пацієнта не було дискомфорту при накушуванні.
Профілактика виникнення середнього карієсу
Щоб надалі не допустити розвиток середнього карієсу слід дотримуватися традиційних правил гігієни рота, а також в цілому підтримувати загальний стан здоров’я зубів:
- двічі на день чистити зуби, а також проводити гігієну рота після кожного прийому їжі;
- користуватися зубною ниткою та іригаторами;
- уникати контрастних за температурою напоїв, а також твердих продуктів;
- регулярно відвідувати стоматолога та робити в клініці професійні чистки зубів.
Треба завжди пам’ятати, що набагато легше та дешевше завчасно запобігти захворюванню, ніж лікувати його.
UDC – кращий вибір для професійного та швидкого лікування всіх видів карієсу за доступною ціною
Клініка Ukrainian Dentist Club пропонує якісні стоматологічні послуги в самому центрі Києва за адекватними та прозорими цінами. В нашій команді працюють високопрофесійні лікарі з багаторічним досвідом. Всі лікувальні процедури проводяться на сучасному обладнанні з використанням якісних оригінальних матеріалів та медичних препаратів від світових виробників.
Потурбуйтесь про здоров’я своїх зубів своєчасно. Запишіться на безкоштовну консультацію до наших стоматологів прямо зараз за телефоном 068 123 00 40 або заповніть онлайн-форму.