Рецесія ясен: причини, симптоми та лікування опущення ясен
Ціна від 100 000 грнОпущення ясен — це не лише про естетичний ефект. Оголення зубної шийки загрожує підвищеною чутливістю зубів, стає підставою для появи комплексів стосовно краси усмішки. Завдяки терапії стоматологів UDC реально зупинити процес, відновити естетику ясенного краю.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Що таке рецесія ясен? Це захворювання, що вражає ясна та супроводжується опусканням ясневого краю з подальшим оголенням шийки, кореня зуба. Патологічні зміни можуть бути у пацієнтів будь-якого віку та статі.
Причини опущення ясен
Спровокувати розвиток опущення ясен можуть:
- гострі або хронічні запальні процеси ротової порожнини (пародонтит, гінгівіт);
- спадковість;
- систематичне травмування м’яких тканин через використання дуже жорсткої зубної щітки, пережовування твердої їжі, розгризання неїстівних предметів;
- вади прикусу. Через нависання зубів, перекривання зубними одиницями одна одної, подразнення ортодонтичною конструкцією (натирання брекетами, пластинами, капами). Для мінімізації дискомфорту, попередження травмування виступаючі частини натирають стоматологічним воском;
- гормональні коливання. Від рецесії ясен доволі часто потерпають вагітні. Коливання гормонального фону посилює чутливість тканин слизових у ротовій порожнині. Варто в період вагітності більш уважно слідкувати за станом зубного ряду, м’якими тканинами.
Симптоми рецесії ясен
Яскравою ознакою хвороби є оголення шийки коронки зуба. Особливо це помітно, коли рецесія розвивається біля однієї-двох зубних одиниць. Поруч із сусідніми здоровими зубами помітніше патологічні зміни м’яких тканин. Додатково про хворобу сигналізують підвищена чутливість зубів, їх надмірна рухливість.
Форми та стадії рецесії ясен
Це захворювання зазвичай класифікують за локалізацією, а також за стадією та тяжкістю розвитку. Давайте розглянемо це більш детально.
За локалізацією опущення ясен буває локальним (вражає дві зубні одиниці) або генералізованим (увесь зубний ряд). Класифікація за стадією розвитку (за Міллером) включає 4 етапи за наявністю характерних симптомів:
- перший – невелике зменшення обсягу ясен, торкнута лише її вільна частина;
- другий – змін в кістковій тканині ще немає, але ясна далі опускаються вниз до шийки зубної коронки;
- третій – корені зубів значно оголені;
- четвертий – повне оголення зубних коренів, включаючи міжзубні проміжки.
За тяжкістю рецесії її можна класифікувати як:
- легку, коли зменшення ясен становить лише 3 мм;
- середню. Тканина ясен знижена до 5 мм;
- важка. Ясна значно оголені. Опущення сягнуло на 5 мм і більше.
Іноді поряд із рецесією ясен може розвиватися гінгівіт, пародонтит та інші запальні процеси в ротовій порожнині.
Діагностика рецесії ясен
Для постановки діагнозу лікарі практикують відразу кілька методів:
- збір анамнезу. Лікар записує всі скарги, симптоматику;
- візуальний огляд. Стоматолог оцінює наявність почервоніння на яснах, глибину відступу ясневого краю;
- рентген або КТ для виключення запального процесу на коренях зубів, у тканинах.
Після цього стоматолог оцінює стадію рецесії та підбирає протокол лікування захворювання, враховуючи наявність супутніх стоматологічних хвороб, загальний стан ротової порожнини, вік пацієнта та локалізацію проблеми (лише 1-2 зуби чи декілька зубних одиниць підряд).
Чим небезпечна рецесія ясен
Будь-який фахівець стоматології підтвердить, що регулярні огляди ротової порожнини необхідні для виявлення стоматологічних захворювань, включаючи рецесію ясен, на ранній стадії. За відсутності такого контролю ситуація може загостритися, що призведе до розвитку серйозних ускладнень.
Без лікування процес опущення ясен посилюватиметься, і з часом корені зуба почнуть оголюватися. Це спричинить значний дискомфорт для пацієнта, розвиток клиноподібних дефектів, приясеневого карієсу. Через хронічний запальний процес можливе поглиблення пародонтальних кишень, утворення зубного каменю, неприємний запах із рота. Через оголення кореня зуба існує ймовірність проникнення бактерій до верхівки кореня, розвиток запалення кістки, поява гранульом, нориць, абсцесів, втрата зубів.
Лікування рецесії ясен
На початковому етапі, коли прояви опущення ще недостатньо виражені, хірургічне втручання не є обов’язковим. У таких випадках успішних результатів можна досягти за допомогою медикаментозного та фізіотерапевтичного лікування. Цих заходів зазвичай вистачає для зупинення процесу оголоння коренів зубів.
Пацієнтові рекомендується:
- професійне видалення нальоту та каменю в стоматологічній клініці;
- прийом протизапальних препаратів;
- корекція догляду за ротовою порожниною.
Звернення до лікаря на ранніх стадіях розвитку хвороби дозволяє ефективно зупинити патологічний процес.
У випадках, коли захворювання вже достатньо тривале, лише стоматолог-хірург може надати допомогу. Він вибере максимально ефективну та м’яку методику операції, після якої пацієнт може насолоджуватися своєю посмішкою.
Це може включати:
- клаптеву операцію, під час якої тканини ясен піднімаються і фіксуються більш рівномірно;
- хірургічне нарощування (регенерація) тканин, де створюються спеціальні “кишені” під яснами, заповнені білковим з’єднанням для сприяння швидкому зростанню тканин, а після досягнення необхідного розміру ясна фіксуються на коренях зубів. Після цих процедур стан пацієнта і якість його життя швидко поліпшуються.
Медикаментозна терапія рецесії включає прийом антибактеріальних та протизапальних препаратів як місцево, так і перорально. Для пришвидшення регенерації рекомендують процедуру плазмоліфтингу ясен, який допоможе поліпшити кровообіг.
Чи можливе лікування рецесії ясен в домашніх умовах?
Пролікувати опущення тканин ясен в домашніх умовах практично нереально. Зупинити процес, відновити естетику ясневого краю здатний лише стоматолог-хірург. Тому при симптомах рецесії ясен не варто затягувати із відвідинами фахівця в клініці UDC.
Профілактика опущення ясен
Попередити рецесію можливо за допомогою регулярної гігієни ротової порожнини. Систематичне, тривале (не менше 2 хвилин) очищення зубною щіткою та пастою зубного ряду, міжзубного простору, язика. При дефектах прикусу, скупченні зубів обов’язково користуйтесь зубною ниткою. Девайс допомагає позбутися відкладень їжі, запобігти відкладанню зубного нальоту, каменю, розвитку карієсу у міжзубному просторі. Підсилити очищувальний ефект допомагає іригатор та ополіскувач із протизапальними властивостями.