Пульпіт зуба: симптоми, причини та лікування
Ціна від 800 грнПульпіт – це запалення пульпи, а саме, зубних нервів та м’яких тканин навколо. Як правило, захворювання супроводжується гострим болем, який загострюється при різкому перепаді температур та вночі. Така проблема потребує негайного звернення до стоматолога.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Кожен з нас хоча б раз в житті зіштовхувався з гострим зубним болем. У більшості випадків такий нестерпний біль виникає через запалення пульпи, а саме, нервів та волокнистої сполучної тканини всередині порожнини зуба. Ця патологія вимагає негайного лікування. Не можна затягувати з цим та не терпіти біль, відразу звертайтесь до лікаря.
Що таке пульпіт?
Пульпіт – це запалення нервовосудинного пучка, центрального для кожного зуба. Мова йде про дуже поширене захворювання серед дітей та дорослих. Зазначимо, що у малечі карієс переходить у стадію пульпіту набагато швидше, ніж у дорослої людини.
Збудниками такого запального процесу є стафілококи та стрептококи. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то мікроби через дентині зубні канали проникають у нерви та викликають гострий пульпіт. Тоді людина починає відчувати гострий та спонтанний біль при будь-яких подразниках.
Симптоми пульпіту
Серед ознак запалення, які лікар виявляє під час безпосереднього огляду, слід виділити наступні:
- проблемний зуб має змінений дентин;
- уражена зубна одиниця реагує на різку зміну температури (гаряче-холодне);
- біль під час перкусії, а саме, при постукуванні по зубу.
Причини розвитку пульпіту
Серед основних передумов до появи цього захворювання можна виділити наступні стани:
- Невилікуваний вчасно карієс або неякісно встановлена пломба. Це призводить до того, що в каріозну порожнину мають доступ різні патогенні мікроорганізми. Токсичні продукти такої «життєдіяльності» провокують появу запального процесу.
- Стрептококова ангіна у пацієнта.
- Різні травми зубів. Наприклад, сколи на емалі чи перелом одного з елементів зубного ряду з травмуванням пульпи.
- Патологічне стирання зубних одиниць.
- Неправильне лікування. Якщо раніше лікарем були некоректно проведені стоматологічні маніпуляції, то в результаті це може стати причиною зміни стану пульпи.
Види пульпіту зуба
В сучасній стоматології встановлюють діагноз та класифікують дану хворобу за різними критеріями.
- Гострий пульпіт. Його характерні відмінності: спонтанний пульсуючий біль, який зростає вночі чи вранці, а також може віддавати в голову чи вухо. Також хвора зубна одиниця стає чутливою до будь-яких подразників. Намагайтеся не доводити до такого стану та своєчасно звертайтеся до стоматолога.
- Гнійний пульпіт. Це важка форма захворювання, яка може проходити з різноманітними ускладненнями. При такій формі у людини з’являється нестерпний біль вночі і вона навіть не в змозі зрозуміти, що саме її турбує. Є також ознаки інтоксикації, а саме, слабкість, головний біль, температура.
- Хронічний пульпіт. Такий вид захворювання виникає у разі, якщо гострий пульпіт не вилікували при перших його ознаках. При цьому зуб турбує слабими больовими синдромами та недовго.
- Хронічна гангренозна форма. В цьому випадку пацієнта біль турбує після прийому гарячого та холодного. У людини з’являється поганий гнильний запах з рота. І, якщо не буде якісного лікування, то пульпіт буде прогресувати у більш важку форму – періодонтит. Тоді інфекція виходить вже за межі хворого зуба. Крім того, на верхівці кореня може утворитися кіста, а це вже потребує більш складного та тривалого лікування. До того ж в окремих випадках, така ситуація може призвести до видалення зуба.
- Хронічна гіпертрофічна форма. Бувають ситуації, коли пацієнта не турбує зубний біль, але при цьому спостерігається кровоточивість запаленої пульпи. Так, біль може наступати поступово, зокрема, під впливом різних подразників. Цю проблему досить часто виявляють лише під час лікування глибокого карієсу, на рентгенівських знімках.
Діагностика пульпіту
Основною ознакою захворювання є сильний больовий синдром. Зокрема, однією з причин нестерпного нічного болю є саме пульпіт. Так, коли людина спить, то знаходиться в горизонтальному положенні, тож кров посилено приливає до голови, що значно провокує активність больових сигналів до мозку. Саме тому хворого найбільше турбує зубний біль вночі чи вранці, коли він прокидається.
Якщо ви зіштовхнулися з таким нічним зубним болем, то обов’язково слід звернутися до стоматолога. Тільки лікар може оперативно поставити правильний діагноз після проведення опитування пацієнта, огляду його ротової порожнини та діагностики.
Під час безпосереднього огляду пацієнта стоматолог може використовувати наступні методи діагностування хвороби:
- Зондування – оцінка загального стану твердих тканин зуба, дентину, наявності болю тощо.
- Перкусія. Якщо хвороба проходить у гострій формі, то постукування по зубу відгукнеться болем.
- Виявлення реакції на різку зміну температури. Зазвичай, хворі зуби активно реагують на холод чи тепло, а після видалення подразників біль не зникає одразу.
- Рентген. Його призначає лікар з метою виявлення прихованої каріозної порожнини, також оцінюється щільність прилягання пломби, якщо вона є.
- Крім того, фахівець може виміряти електрозбудливість пульпи за допомогою спеціального апарату. Так, коли там є запалення, покази прилада становлять від 18 до 60 мкА.
Як лікують пульпіт?
Під час лікування пульпіту лікарі завжди намагаються зберегти пульпу та повністю повернути функціонал зубної одиниці. Для цього застосовуються консервативні методи.
Консервативні методи лікування пульпіту
- Біологічний метод: застосовується для того, щоб в повній мірі зберегти зубні нерви. Такий спосіб лікування проводиться при частковому гострому чи оборотному пульпіті з метою усунення запальних процесів при утворенні дентину та перешкоджанню проникненню мікробів.
- Вітальна пункція: метод часткового збереження пульпи. Таке лікування застосовують для лікування гострого осередкового та хронічного пульпіту, коли зубні одиниці мають несформований корінь або багато коренів. При цьому важливим критерієм для такого методу лікування є те, що запалення ще не встигло досягти тканин пародонту та періодонту.
Видалення пульпи
Якщо ж випадок запущений, то може знадобитися видалення зубних нервів. В цьому випадку застосовують пульпектомію, тобто пульпу необхідно видалити повністю. Серед етапів ендодонтичного лікування можна виділити такі:
- Спочатку проводиться анестезія.
- Далі лікар препарує каріозну порожнину зуба.
- Після препарування видаляються уражені тканини пульпи. Для цього стоматолог розширює кореневі канали та обробляє їх, щоб усунути всі залишки нервів та токсичних продуктів розпаду тканин.
- Після цього зубні канали промиваються антисептиком та туди закладається спеціальна антибактеріальна та протизапальна паста. Інколи для заживлення необхідно декілька днів, проте не завжди.
- Наостанок, канали ретельно пломбуються.
Без належного лікування у пацієнта можуть розвинутися такі серйозні захворювання, як: некроз пульпи, періодонтит, періостит чи остеомієліт. Не треба доводити стан своїх зубів до таких ускладнень, своєчасно звертайтесь за допомогою.
Профілактика пульпіту
Для того, щоб убезпечити себе від ситуацій, коли карієс переходить у стадію пульпіту, необхідно дотримуватися простих рекомендацій. Серед них наступні:
- кожного дня, вранці та ввечері, необхідно чистити зуби та язик;
- за можливості та витримки, слід відмовитися від куріння;
- включіть у свій раціон комплекс мінералів та вживайте більше продуктів з фтором (морепродукти та риба, чорний та зелений чай, горіхи, печінка, вівсянка, яблука, молоко, м’ясо тощо);
- для чистки зубних проміжків слід користуватись флосом;
- після прийому їжі не забувайте полоскати рота теплою водою.
І головне – мінімум щопівроку відвідуйте стоматолога для профілактичного огляду.
Що можна робити у разі появи раптового болю вночі чи у відпустці
Інколи бувають неочікувані ситуації, коли турбує сильний зубний біль, проте людина немає можливості оперативно відвідати стоматологічну клініку та отримати професійну допомогу. Що робити у цьому випадку?
Насамперед почистіть зуби та прополощіть рот теплою водою, після чого прийміть знеболювальне. Якщо знаєте про свою проблему, то завжди майте пігулки поруч. Проте пам’ятайте, що вони не вирішать вашу проблему. При першій можливості обов’язково зверніться за допомогою до лікаря.
Що не можна робити при пульпіті
Читаючи рекомендації в інтернеті, слід пам’ятати, що далеко не все там є правдою та може допомогти. На жаль, інколи такі дії навпаки призводять до погіршення стану пацієнта.
Так, серед небезпечних порад слід зазначити такі:
- Прогрівання проблемної зони. Запам’ятайте, гріти не можна. Можливо, біль тимчасово і ослабне, проте запальний процес від цього лише посилиться.
- Використання спиртного в якості знеболювального перед відвідуванням стоматолога. Така думка помилкова. Слід розуміти, що алкоголь реагує з медичними препаратами. Тож професійна анестезія після вживання спиртного може просто не подіяти, або навіть викликати алергічну реакцію. Не ризикуйте своїм здоров’ям.
- Спиртовий компрес чи полоскання рота спиртом. Це взагалі може загрожувати людині опіками слизової.
Тож не треба ніяких експериментів. Є проблема, одразу звертайтесь до лікаря, не терпіть біль.
UDC: довірте здоров’я своїх зубів професіоналам!
Стоматологічна клініка Ukrainian Dentist Club – це розумний вибір. Ми пропонуємо якісне лікування за доступними цінами на сучасному обладнанні в самому центрі Києва. Команда високопрофесійних та досвідчених лікарів завжди готова прийти на допомогу кожному пацієнтові. Не зволікайте та записуйтеся на безкоштовну діагностику до наших експертів. Бережіть себе та своєчасно реагуйте на «сигнали» свого організму. Чим швидше ви звернетеся за допомогою, тим ефективнішим та дешевшим буде лікування.