Що таке поверхневий карієс зубів

Поверхневий карієс – форма каріозного ураження зуба, за якої патологічний процес зосереджується на його поверхні та не зачіпає дентин. Руйнування емалі починається на ділянках демінералізації, які мають вигляд білих плям. За деякий час вони набувають непривабливого коричневого забарвлення, що свідчить про руйнування поверхневих тканин зуба та появу інфекційного вогнища.

Багато пацієнтів думають, що поверхневий карієс спричиняє лише візуальний дефект. Насправді ж неестетичні коричневі плями на коронці зуба – лише одна із проблем. Якщо не лікувати захворювання, за деякий час патологічний процес поглибиться та розповсюдиться на сусідні зуби. Вони будуть руйнуватися, що врешті призведе до втрати однієї або кількох одиниць зубного ряду.

Причини виникнення поверхневого карієсу

Основна причина розвитку хвороби – руйнування емалі під дією особливих кислот. Їх виділяють патогенні мікроорганізми в процесі своєї життєдіяльності та взаємодії із частинками їжі, що залишаються в міжзубних проміжках.

Супутні причини:

  • недостатня гігієна;
  • брак вітамінів і мікроелементів у раціоні;
  • генетична схильність до проблем із зубами;
  • порушення мікрофлори ротової порожнини;
  • знижений імунітет і гормональний дисбаланс;
  • велика кількість м’якого та твердого зубного нальоту;
  • низький рівень фосфору, фтору, кальцію в питній воді;
  • часте вживання високовуглеводної їжі та солодких газованих напоїв;
  • хронічні захворювання, на фоні яких змінюються властивості та біохімічний склад слини.

Більшість цих чинників можна усунути, якщо уважніше ставитися до здоров’я ротової порожнини та регулярно відвідувати стоматолога для професійної чистки зубів.

Поверхневий карієс: симптоми, профілактика та лікування

Симптоми поверхневого карієсу

Зазвичай поверхневий карієс не має вираженої симптоматики. Він не завдає особливого дискомфорту, тому більшість пацієнтів ігнорують необхідність звернення до стоматолога та потрапляють до кабінету спеціаліста вже на середній чи пізній стадії.

Можливі симптоми:

  • незначний біль;
  • короткочасна реакція на холодне та гаряче;
  • білі плями на емалі зуба, схожі на сліди від крейди;
  • дискомфорт під час механічних подразнень (пережовування їжі, чищення зубів жорсткою щіткою тощо);
  • заглибина з нерівними краями на місці білої плями;
  • відчуття оскомини як реакції на хімічні подразники;
  • потемніння каріозної порожнини;
  • шорстка поверхня емалі.

Щоб діагностувати поверхневий карієс, необхідно звернутися до стоматолога. Зазвичай захворювання на цій стадії виявляється під час профілактичних візитів, після чого проводиться зачистка каріозного дефекту з подальшим встановленням пломби.

Поверхневий карієс: симптоми, профілактика та лікування

Лікування поверхневого карієсу

Лише 10% пацієнтів можуть помітити проблему на ранньому етапі. Тому важливо постійно турбуватися про здоров’я зубів і відвідувати стоматолога 1 раз на 6 місяців. Серед показань до лікування поверхневого карієсу:

  • Білі та/або темні плями на емалі
  • Нерівності емалі, які відчуваються язиком
  • Відчуття дискомфорту чи легкого болю при вживанні холодного та гарячого
  • Реакція на механічне подразнення зубів (під час чищення, пережовування їжі)

Лікування поверхневого карієсу показане у випадках виявлення невеликих дефектів емалі, які ще не розповсюдилися на дентин і прикореневі тканини зуба. У клініці UDC терапевтичні маніпуляції проводяться з максимальним комфортом для пацієнта.

Якщо не лікувати поверхневий карієс, пошкодження тканин збільшуватиметься. Це призведе до пародонтиту, пульпіту чи інших хвороб, що закінчуються втратою зуба. Варто пам’ятати, що позбутися поверхневого карієсу набагато простіше та дешевше, якщо порівнювати з терапією більш глибоких і серйозних уражень зубів.

Терапія поверхневого карієсу починається з професійної гігієни ротової порожнини. Чудовий результат дає поєднання ультразвуку з методом Air Flow. Коли поверхня зубів очищена від нальоту та каменю, лікар видаляє каріозний дефект. Далі зуб ізолюється від слини, щоб фіксація пломби була точною і надійною.

Профілактика виникнення поверхневого карієсу

Головне правило для здоров’я зубів, слизової та м’яких тканин ротової порожнини – ретельна та систематична гігієна. Необхідно чистити зуби двічі на день щіткою та пастою (бажано за рекомендацією стоматолога), використовувати ополіскувач і зубну нитку чи іригатор. За можливості треба полоскати рот після кожного приймання їжі.

Допоміжні профілактичні заходи:

  • загальне зміцнення імунітету;
  • зменшення кількості високовуглеводних продуктів у раціоні;
  • уникання контрасту температур під час вживання напоїв і їжі;
  • підтримання балансу корисних речовин в організмі (фтору, кальцію, фосфору, калію, заліза, вітамінів тощо).

Обов’язково потрібно відвідувати стоматолога не рідше, ніж 1 раз на 6 місяців. Ці візити необхідні для контролю здоров’я порожнини рота та проведення професійного чищення зубів від зубного нальоту та каменю.

Поверхневий карієс: симптоми, профілактика та лікування

Як зупинити поширення карієсу

Зупинити розвиток захворювання можна на етапі білої плями, коли хороший ефект дають різні відновлювальні та профілактичні процедури. Однак цей час легко упустити, адже карієс розвивається непомітно, не спричиняючи болю та дискомфорту. Саме тому не можна ігнорувати профілактичні огляди у стоматолога.

Зупинити поверхневий карієс можна методами ремінералізації емалі, фторування та інфільтрації (герметизації). У першому випадку очищену поверхню зуба вкривають препаратом із вмістом фтору, кальцію та інших корисних речовин. У другому – на зуби наносять спеціальний лак чи гель із фтором (просте фторування) або додатково «запечатують» фторовмісну речовину за допомогою гідроксиапатиту кальцію (глибоке фторування). У третьому – патологічний процес захоплюється на стадії твердої плями, коли ще можна обійтися без пломби. Уражену ділянку протравлюють спеціальним засобом, що запечатує пори зуба, сповільнюючи його руйнування.

Чи можна позбутися карієсу в домашніх умовах

Вилікувати каріозний зуб можна тільки в кабінеті стоматолога. Спеціаліст проведе діагностику та підбере оптимальний метод лікування поверхневого карієсу, включно зі способом догляду за зубами в домашніх умовах. Народні засоби та поради з інтернету не лише не дадуть очікуваного результату, а й можуть загострити проблему.

Але самостійно можна значно покращити загальний стан ротової порожнини. Для цього приберіть із раціону солодощі та прості вуглеводи, відмовтеся від алкоголю та куріння, зміцнюйте імунітет, регулярно вживайте тверді овочі та фрукти (яблука, моркву тощо). Важливо пам’ятати і про ретельну щоденну гігієну. Обов’язково чистіть зуби двічі на день та використовуйте зубну нитку чи іригатор, щоб видаляти залишки їжі з-поміж зубів. Для зміцнення емалі можна придбати пасту з підвищеним вмістом фтору, але підібрати її має стоматолог.

Поверхневий карієс: симптоми, профілактика та лікування

Чому потрібно лікувати поверхневий карієс у клініці UDC

У клініці UDC економлять ваш час і гроші. Наші лікарі не призначають непотрібного лікування та виконують терапевтичні маніпуляції максимально швидко й ефективно. Процес видалення карієсу та пломбування зуба відбувається без больових відчуттів.

Наші професійні переваги:

  1. 100% знищення патогенної мікрофлори. Каріозне вогнище – осередок інфекції. Інфекційні агенти часто мігрують в інші системи організму, а життєдіяльність хвороботворних бактерій призводить до неприємного запаху з рота. Після лікування можна не переживати про поширення патогенної мікрофлори, а також дозволити собі широко посміхатися та вільно спілкуватися.
  2. Уважність до пацієнта. Щоб лікування проходило безпечно та давало 100% результат, стоматолог збирає анамнез, проводить комплексну діагностику та підбирає анестетик індивідуально для пацієнта.
  3. Комплексні рішення. За показаннями лікар, крім терапії, може порекомендувати профілактичні процедури (наприклад, ремінералізацію емалі), щоб знизити ризики розвитку карієсу в майбутньому.
  4. Висока якість лікування. Пломби виготовляються із найкращих пломбувальних матеріалів, які надійно захищають пролікований каріозний зуб від подальшого руйнування та слугують кілька років.

Приходячи лікувати поверхневий карієс до клініки UDC, ви потрапляєте до уважного та досвідченого стоматолога, який обирає оптимальний метод терапії. Захворювання на ранніх етапах лікується без больових відчуттів за один візит до спеціаліста.