Користь для зубів від регулярного полоскання

Для підтримання здоров’я порожнини рота без особливих зусиль, потрібне щоденне полоскання. Це чудова профілактика стоматологічних захворювань та свіжість подиху впродовж дня. Під час полоскання рота вимиваються залишки їжі та бактерії з ділянок, до яких важко дістатися зубною щіткою. Це запобігає активному формуванню зубного нальоту – основної причини розвитку карієсу, запалень ясен (як гінгівіт) та інших стоматологічних проблем. Рекомендується полоскати порожнину рота 2 рази на день після чищення зубів, але можна і після кожного приймання їжі.

Регулярне полоскання зубів для профілактики забезпечує:

  • зміцнення ясен;
  • приємний запах із рота;
  • ретельне видалення решток їжі з важкодоступних ділянок;
  • уповільнення утворення зубного нальоту та каменю.

Полоскати порожнину рота треба під час лікування таких стоматологічних захворювань, як стоматит, гінгівіт, пародонтит та інші запалення ясен. У цьому випадку потрібно чітко дотримуватися рекомендацій стоматолога щодо того, чим полоскати зуб.

Полоскання: дієвий метод профілактики різних стоматологічних проблем

Різновиди полоскань: гігієнічні, лікувальні

Гігієнічні полоскання для зубів – засоби профілактики різних патологій зубів та ясен. Такі ополіскувачі допомагають запобігти карієсу та іншим частим ураженням, зміцнити структуру емалі та зняти невелике запалення. Гігієнічні полоскання рота забезпечують додаткове механічне очищення зубів та ясен від зубного нальоту, що сповільнює його мінералізацію та формування каменю. Зокрема, це дієвий спосіб пролонгації ефекту після процедури професійного чищення. Також є засоби з додатковими властивостями: для відбілювання, зменшення кількості бактерій у порожнині рота тощо.

Лікувальні полоскання використовуються за призначенням стоматолога за наявності конкретних проблем. Це можуть бути запалення ясен і слизових оболонок (стоматит, гінгівіт, пародонтит), ураження емалі (ерозія, пошкодження від карієсу), захворювання періодонту, гіперестезія (підвищена чутливість емалі) тощо. Важливо використовувати терапевтичні засоби для полоскання ротової порожнини за рецептом стоматолога, адже вони є важливою частиною комплексної стратегії лікування.

Засоби для полоскання ротової порожнини: що використовувати в домашніх умовах

Полоскання зубів содою і сіллю – найвідоміший домашній метод профілактики різних стоматологічних захворювань. Однак ці засоби можуть спричинити багато проблем, якщо розчин приготовлений неправильно чи використовується для зняття сильного зубного болю замість якнайшвидшого візиту до стоматолога.

Домашні ополіскувачі, якими можна полоскати зуби:

  • Розчин харчової соди. Це натуральний та нетоксичний антисептик, який сприяє розчиненню зубного нальоту та має легкий ефект відбілювання. Розчин для полоскання ротової порожнини можна приготувати з 1 ч. л. соди та 200 мл кип’яченої води, охолодженої до 30-38°С. Лужна дія гідрокарбонату натрію дає змогу нейтралізувати кисле середовище порожнини рота, що є важливим для щоденної профілактики карієсу й інших стоматологічних захворювань.
  • Розчин кухонної солі. Звичайна, йодована та морська сіль – природний засіб для знезараження на ділянках запалення ясен та дезінфекції порожнини рота. Такий розчин для полоскання зубів готується в аналогічних пропорціях, що і содовий. Полоскання рота може бути щоденним чи за потреби.
  • Комбінований розчин із солі, соди та йоду. Це просте домашнє полоскання рота з потужним антисептичним ефектом. За його допомогою можна зменшити біль, яку спричиняє чутливість емалі та різні ураження, запобігти кровоточивості ясен і покращити стан слизових оболонок при запальних процесах. Такий розчин для полоскання зуба готують із 2-3 крапель йоду, 1 ч. л. соди, 1 ч. л. солі та 200 мл теплої води. Полоскати зуби можна щодня або за потреби.

Як домашні ополіскувачі часто використовують відвари лікарських рослин. Розчин із них можна готувати за універсальним рецептом – 1 ст. л. трави на 200 мл кип’яченої води з температурою 85-95°С. Настоюватися таке полоскання для рота має не менше, ніж 30 хвилин. Далі розчин треба процідити, щоб видалити часточки рослин.

Полоскання: дієвий метод профілактики різних стоматологічних проблем

Найкращі відвари для профілактики та лікування:

  • Ромашковий. Ромашка відома протизапальною та антибактеріальною дією завдяки високому вмісту флавоноїдів, бісаболу, хамазулену, апігеніну, лютеоліну.
  • Шавлієвий. Ефірна олія шавлії нейтралізує грибки Candida та іншу патогенну мікрофлору в порожнині рота. Вона добре знімає запалення ясен.
  • З кори дуба. Дубильні речовини діють як антисептик та сприяють зміцненню емалі. Вони ефективні в разі таких проблем, як кровоточивість і запалення.

Такі домашні ополіскувачі можуть покращити стан зубів та ясен та слугувати доступною профілактикою стоматологічних захворювань, однак вони в жодному разі не замінять звернення до стоматолога, якщо вас турбує біль, поганий запах із рота й інші симптоми, що потребують ретельної діагностики та відповідного лікування.

Запалення ясен: чим полоскати рот у цьому випадку

У разі запальних процесів у тканинах ясен потрібен розчин для зменшення набряку та зубного болю. Ефективні протизапальні полоскання для рота містять екстракти рослин, евгенол або тимол, алантоїн, фенілсаліцилат, метилсаліцилат. Якщо ви шукаєте, чим полоскати рот при стоматиті, підійдуть антисептичні розчини, що усувають бактерії та забезпечують захист від патогенної мікрофлори на тривалий час. До цієї категорії можна віднести мірамістин і хлоргексидин.

Хлоргексидин Дента 0,12% розчин

Однак незалежно від типу проблем ясен і зубів треба звернутися до стоматолога, який огляне порожнину рота та призначить правильне полоскання в комплексі лікування виявленого захворювання. Варто пам’ятати, що запальні процеси можуть призводити до складних наслідків без своєчасної та адекватної терапії. Тому при спробах лікувати зуби та ясна тільки народними методами можливі тяжкі форми пародонтиту.

Правила полоскання зубів

Перш ніж перейти до полоскання, треба ретельно почистити зуби. Розчин має бути кімнатної температури, щоб не спричинити термічних опіків слизових оболонок. Однак холодний також не можна використовувати, щоб не завдати шкоди структурі емалі. На процедуру полоскання, якщо йдеться про лікування запалень чи інших захворювань, потрібно відвести до 10 хвилин. Треба набирати достатню кількість розчину, полоскати рот, випльовувати рідину кожних 30 секунд і брати нову. Так досягається максимальний ефект очищення від забруднень і видалення патогенної мікрофлори. Відразу після не рекомендується ополіскувати ротову порожнину водою, щоб не змити корисні речовини. Варто зачекати не менше, ніж 10 хвилин.

У разі будь-яких стоматологічних проблем звертайтеся до кваліфікованого стоматолога для діагностики та призначення ефективного лікування. Варто розуміти, що полоскати зуби недостатньо, аби позбутися карієсу, гінгівіту, стоматиту чи іншого захворювання. Але це гарний засіб для щоденної профілактики розповсюджених хвороб.

Запишіться на консультацію в клініку Ukrainian Dentist Club для комплексного підходу в догляді за ротовою порожниною та терапії патологій різного походження та складності.

Питання-відповідь

Навіщо полоскати рот?

Полоскання рота – ефективна профілактика різних захворювань зубів та ясен, адже під час процедури видаляються часточки їжі, бактерії та наліт із ділянок, недоступних для зубної щітки.

Що дає полоскання зубів содою і сіллю?

Сода та сіль – натуральні та нетоксичні антисептики, що добре знімають запалення та усувають патогенну мікрофлору. Також лужні властивості соди допомагають зменшити кислотність у ротовій порожнині, що є дієвою профілактикою карієсу.