Які стоматологічні проблеми вирішують пломби на зуби

Пломби для зубів – конструкція для реставрації пошкодженого зуба, яка заповнює собою порожнину, що утворилася внаслідок захворювання чи травмування. Матеріал ізолює зубні тканини та запобігає їхньому ураженню хвороботворними бактеріями.

Тимчасовий пломбувальний матеріал: що це таке і навіщо його встановлюють?

Полімерна, композитна чи інша пломба для зуба необхідна в разі:

  • больових відчуттів, що виникають через розгерметизацію пломби;
  • пошкодження старої пломби під жувальним навантаженням;
  • діагностування карієсу, що потребує відповідного лікування;
  • підвищеної чутливості до термічних і хімічних чинників;
  • травмування, коли зуб тріснув, відколовся тощо.

Пломбування залишається найпоширенішою стоматологічною процедурою та має різні технології. Цим методом ефективно лікують зуби, повністю відновлюючи їхні функції, структуру та естетику. Професійне виготовлення та встановлення пломби – запорука того, що зуб прослужить тривалий час без подальшого руйнування.

Пломби на зуби за методом виготовлення

Серед видів розрізняють пломби на зуб прямої та непрямої установки. Перший передбачає заповнення порожнини зуба за допомогою пластичних матеріалів з їхнім подальшим затвердінням. Непрямий спосіб – це виготовлення пломби на зуб по зліпках або за результатами сканування зубощелепної системи пацієнта. Перший етап – це виготовлення конструкції в зуботехнічній лабораторії, другий – її підганяння під зуб (за потреби) та виконання процедури установки.

Прямі пломби дають змогу провести лікування за один візит до стоматолога. Непрямий метод потребує двох прийомів у лікаря, зате конструкція виходить точнішою, що дає триваліший результат після установки.

Класифікація пломбувальних матеріалів

Сучасні матеріали для пломб

Пломбувальні матеріали в стоматології бувають різних видів. Деякі, як металеві (з амальгами, стоматологічного золота), застарілі та практично не використовуються. Такі пломби виготовлялися по зліпках, а для встановлення використовувався непрямий метод. Металеві конструкції псували естетику зуба, тому таке пломбування швидко втратило актуальність із появою сучасних пломбувальних матеріалів: композитних та кераміки. Останні забезпечують природний та якісний результат лікування.

Композитні пломбувальні матеріали складаються з полімерів, що твердіють під дією світла спеціальної лампи або хімічної реакції. Наразі за фізико-хімічними параметрами найкращим рішенням для виготовлення пломби на зуб вважаються фотополімерні пломбувальні матеріали. Вони встановлюються як на передні, так і бічні зуби, адже мають естетичний вигляд та водночас витримують високе жувальне навантаження.

Полімерні пломби дають гарне зчеплення із зубними тканинами, підходять для зміни форми одиниці та шинування. Матеріал має велику палітру відтінків для легкого підбору оптимального під зуби пацієнта. Полімерна пломба не темніє із часом, не провокує алергічних реакцій та інших негативних ефектів. Міцність, надійність та естетика роблять такі пломби на зуби одним із найдорожчих видів.

Склоіномерний матеріал для пломбування виготовляється із фторсилікатного скла та поліакрилату, а також має металеві включення. Це цементна пломба, що твердне в результаті хімічної реакції. У склоіномерних пломбувальних матеріалів високий рівень зчеплення з дентином і біосумісності з тканинами ротової порожнини. Але склоіномерні пломби на зуби належать до видів, схильних до потемніння із часом. А під постійним жувальним навантаженням вони стають шорсткими та кришаться.

Пломби з кераміки радше нагадують вкладку на зуб. Це повноцінні мініпротези, котрі виготовляються в зуботехнічній лабораторії точно під зуби пацієнта та встановлюються непрямим методом. Зробити керамічну вкладку рекомендується, щоб відновити передні зуби, хоча використання кераміки для лікування бічних теж популярне.

Постійні пломбувальні матеріали: які пломби на зуби кращі

Багато стоматологів наголошують на перевагах композитних матеріалів. Вони дають змогу не просто проводити пломбування, а реставрувати зуб. Лікарю не потрібно нікуди поспішати, адже композитна пломба твердне під світлом спеціальної лампи. Він може змінювати форму та розмір пломби, точно підганяючи її під зубний ряд пацієнта.

Інші переваги композитних матеріалів:

  • мінімальна підготовка зубних тканин;
  • високий рівень зчеплення завдяки пошаровому нанесенню;
  • наявність різних видів за відтінком для вдалої імітації емалі;
  • ідеальне відтворення природного розміру та форми зуба;
  • відсутність протипоказань завдяки 100% біосумісності.

Однак варто зазначити, що композитна пломба може усаджуватися в деяких випадках, а реставрація зазвичай займає багато часу – від 1 години.

Роблячи керамічну вкладку, пацієнт завжди отримує естетичний результат лікування, адже кераміка максимально нагадує емаль за прозорістю та блиском. Крім того, це один із видів реставрації, коли стандартне пломбування малоефективне через значне пошкодження коронки зуба (50-60%). Сучасні технології дають змогу зробити вкладку міцною, тому вона добре витримує жувальне навантаження. Кераміка має гладеньку поверхню, що значно сповільнює утворення зубного нальоту.

Фотополімерна пломба на зуб: ціна в Києві

Як обирають матеріали для пломбування зубів

Стандартом сучасної стоматології можна вважати фотополімерні пломби, з огляду на гарне співвідношення міцності, естетичності, довговічності та доступності. Однак вибір матеріалу для пломбування має відбуватися індивідуально.

Для підбору пломби на зуб стоматолог звертає увагу на:

  • обсяг здорових тканин для утримання пломби;
  • наявність алергії на металеві та інші матеріали;
  • розташування зуба (передній, жувальний);
  • тип пошкодження (карієс, травма тощо);
  • розмір пломби.

Щоб зубна пломба добре виконувала свої функції та служила довго, вибір матеріалу для пломбування варто довірити спеціалістові. У клініці Ukrainian Dentist Club лікарі обов’язково враховують особливості клінічної картини та бюджет пацієнта. Професійне встановлення пломби дасть змогу швидко відновити не лише природні зубні функції, а й естетику посмішки. Довірте зуби стоматологам UkrDentClub для чудового результату!

Питання-відповідь

Якими матеріалами пломбують зуби?

У сучасній стоматології зуби пломбують керамічними та композитними матеріалами.

Яку пломбу краще поставити?

Вибір пломбувального матеріалу краще довірити стоматологу, адже він точно оцінить клінічну ситуацію та запропонує оптимальний варіант.

Скільки років служать пломби?

Термін служби пломби залежить від її матеріалу та в середньому становить від 3 до 7 років. Однак за уважного підходу до здоров’я ротової порожнини якісні та правильно встановлені пломби можуть зберігати свої функції понад 10 років.

Що таке полімерна пломба?

Полімерна пломба – це пломба з матеріалу, який твердне (полімеризується) під світлом спеціальної лампи. Це сучасна альтернатива цементним аналогам із високим рівнем міцності, стійкості до жувального навантаження, термічних і хімічних чинників.