Пластмасові коронки: переваги та недоліки тимчасових коронок
Пластикові коронки — спосіб швидко, бюджетно поліпшити естетику зубного ряду. Коли ще їх радять стоматологи та які переваги мають конструкції з пластику, читайте у статті.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Пластмасова коронка — конструкція, частково виготовлена з полімерного матеріалу, що є тимчасовою альтернативою коронкам із металопластику чи інших матеріалів. Пластиковий варіант необхідний для тимчасового захисту препарованого зуба, поки готується постійна коронка.
Переваги та недоліки тимчасової пластмасової коронки
Пластикові варіанти користуються популярністю через:
- бюджетність. Це найдешевша альтернатива тимчасовій коронці під час протезування;
- захист. Процес виготовлення коронки із металопластику може тривати до 2 тижнів. У цей час ясневий контур, місце контакту формувача ясен або абатменту із тканинами залишається не захищеним. Під час їжі сюди може набиватися їжа, яка стає поживним середовищем для бактерій, інфекції. Тому пластикова конструкція слугуватиме захистом для кореня майбутнього зуба;
- попереджують зміщення зубів. Зубний ряд дуже динамічний. Вже через кілька днів після видалення зуба, або зняття його коронки сусідні зубні одиниці починають рухатися на вільне місце. Використання конструкції із пластику зафіксує положення для нового зуба, попередить появу діастем, зміни прикусу;
- естетичність. Коронка відразу прикриває відсутність зуба. Тож пацієнт може не хвилюватися за естетичність.
На перший погляд, пластикова коронка — просто ідеальний варіант. Але вона має і недоліки:
- неможливість корекції і полірування;
- низька стійкість до механічних навантажень. Пластик — крихкий матеріал. Тому при розгризанні чогось твердого може тріснути;
можливість фарбування харчовими барвниками. Варіанти із бюджетного пластику поглинають кольори їжі з інтенсивним пігментом (червоне вино, кава. помідори); - обмежений термін служби;
- неідеальна естетика. Палітра пластикових зубних протезів не дозволяє ідеально відтворити відтінок, напівпрозорість зубної емалі.
Показання до виготовлення пластмасової коронки
Зубні коронки із пластику радять пацієнтам при наявності:
- дефектів коронки фронтальних зубів на верхній, нижній щелепах;
- аномалій кольору, величини, форми передніх зубів у якості найбюджетнішого варіанту корекції;
- необхідності тимчасово захистити місце з імплантом або корінь зуба на термін виготовлення постійної металопластикової, металевої, керамічної коронки або протезу;
- пародонтозу. Тоді пластикові коронки використовуються в ролі шин на етапі лікування запального процесу.
Пластикові коронки, як проміжний етап використовуються під час протезування “все-на-4” з метою дати негайне навантаження на щелепу.
Матеріали, з яких виготовляють тимчасову коронку
Конструкції тимчасових коронок виготовляються із пластику, пластмас або композитних матеріалів. Вони виглядають візуально так само, як і постійні коронки, з усіма анатомічними особливостями та характерними для них функціями.
Пластмаса має мікропористу структуру, яка легко вбирає кольори та запахи. Тому важливо враховувати, що пластмасові коронки швидко можуть змінювати колір, навіть при споживанні звичайних напоїв, таких як кава, ягоди чи чай. Проте це легкий матеріал, який не створює тиск на ділянку ясен. Також завдяки гіпоалергенності, інертності пластик не змінює смак їжі, слини.
Фахівці використовують разом із пластиком спеціальні лаки та глазурі, які підсилюють природний ефект та підвищують загальну естетику протезу. Захисні матеріали поліпшують властивості використовуваних пластмас, захищаючи їх поверхню від проникнення патогенних мікроорганізмів, які можуть викликати карієс та інші захворювання.
Пластмаси, які самостійно полімеризуються (біс-акрил, протакрил, віллакрил та інші) — також поширений різновид матеріалу. Такий пластик для тимчасових коронок і мостів застигає від впливу світла або при кімнатній температурі. Для повної полімеризації робочого матеріалу достатньо декількох хвилин.
Як виготовляють пластмасові протези
Процес виготовлення пластмасової коронки — поетапний процес. Після огляду ротової порожнини стоматолог знімає відбиток ділянки, де буде майбутній зуб. Пацієнт при цьому легко стискає щелепи, аби досконало відтворити особливості прикусу, зубного ряду.
Відбиток передається в зуботехнічну лабораторію. Технічний фахівець змішує необхідну кількість та компоненти полімерної смоли у рідкій формі. Потім він наповнює гіпсовий відбиток, щоб після його застигання легко відокремити (для цього додатково використовується розділювальна плівка між матеріалом і формою). Після висихання та застигання смоли технік перевіряє виріб на відповідність оригіналу, полімеризує його за допомогою хімічних реакцій і відправляє для тестування в клініку.
Після того, як лікар отримав пластикову коронку, відбувається примірка. Спеціаліст перевіряє оклюзію. Якщо немає зауважень з боку пацієнта, то пластикова коронка фіксується спеціальним цементом.
Термін служби пластмасової коронки
Лікарі нагадують, що коронки із пластику — тимчасові конструкції, які не розраховані на роки експлуатації. Їх встановлюють як тимчасову альтернативу металопластиковим. Тож термін служби коронок із пластику — від 2 тижнів до року.
Догляд за ротовою порожниною після установки пластикових протезів
Головне правило — не випробовувати міцність тимчасової коронки розгризанням горіхів, яблук, насіння. Варто пам’ятати, що пластик добре поглинає пігменти. Щоразу після того, як пацієнт з’їв або випив колу, вино, каву, чорницю, томати, кетчуп. полуницю, варто прополоскати ротову порожнину водою або ополіскувачем.
В іншому догляд за тимчасовою коронкою такий самий, як і за зубами: регулярне очищення зубною щіткою з пастою двічі на день, використання іригатора та зубної нитки.
У разі, коли пластмасова коронка почала завдавати дискомфорт, ясна біля неї набрякли, або по ній пішли тріщини, потрібно негайно звернутися до лікаря.