Перехресний прикус
Ціна від 12 000 грнНеправильний прикус – проблема, що впливає не лише на естетику усмішки, а й стан зубів загалом. Це підвищений ризик каріозних уражень, патологічне стирання коронок, запалення ясен, ризики порушення роботи суглобів щелепи тощо. Одним зі складних порушень вважається перехресний прикус. Для виправлення цієї аномалії зубів може знадобитися хірургічне втручання, тому важливо своєчасно звернутися до стоматолога та пройти лікування за допомогою брекет-системи чи елайнерів.
Що таке перехресний прикус та яким він буває
Перехресний прикус або ножицеподібний прикус – патологічний стан зубів, коли спостерігається бічне зміщення нижньої щелепи щодо верхньої. Відповідно, верхні зуби перекривають нижні з одного боку, а з іншого – навпаки. Для виправлення перехресного прикусу потрібна кваліфікована ортодонтична допомога чи навіть зубощелепна операція.
Залежно від розташування зубних рядів під час змикання зубів розрізняють:
- Букальний перехресний прикус. Верхня щелепа недорозвинена та вузька, тому часто спостерігається висування нижньої вперед із перекриванням нею частини верхніх зубів.
- Лінгвальний перехресний прикус. Спостерігається надмірний розвиток верхньої щелепи, якщо порівнювати з нижньою. За цієї патології верхні щічні горбики перекривають нижні, коли зуби змикаються.
- Змішаний (букально-лінгвальний) перехресний прикус. Це порушення поєднує аномалії обох попередніх різновидів.
Коли діагностовано лінгвальний перехресний односторонній прикус, у пацієнта є помітна асиметрія обличчя з тієї сторони, де верхні зуби перекривають нижні, на відміну від протилежного боку щелепи. У таких випадках часто спостерігається зміщення середньої лінії між центральними різцями в напрямку деформації, що порушує контакт між фронтальними зубами.
У разі двостороннього перехресного прикусу зміщення нижньої щелепи призводить до порушення змикання зубів з обох боків. У важких випадках патології змінюється форма альвеолярних дуг. Під час оклюзії щічні горбики нижніх зубів торкаються піднебінних верхніх з однієї сторони, а з іншої верхні жувальні заходять на язичні поверхні нижніх.
Симптоми перехресного прикусу
Перехресний прикус – це патологічне розташування зубів та/або структур щелепи, що призводить до порушення естетики усмішки та різних стоматологічних проблем. За такого прикусу часто присутня добре помітна асиметрія обличчя. Її симптоми: різна висота кутиків губ, скошене підборіддя, висування вперед верхньої чи нижньої щелепи через надмірний розвиток щелепної кістки.
Без корекції за допомогою брекетів, елайнерів чи інших методів спостерігаються такі стоматологічні симптоми:
- швидке патологічне стирання зубів;
- неправильний рух нижньої щелепи;
- утворення клиноподібних дефектів;
- часті каріозні ураження та запалення ясен;
- біль через гіпертонус жувальних і мімічних м’язів;
- часте травмування слизових оболонок через аномалії розташування зубів;
- порушення роботи щелепного суглоба з характерним клацанням і хрускотом.
Якщо ви помічаєте візуальні або стоматологічні симптоми перехресного прикусу, варто якнайшвидше звернутися до стоматолога та підібрати оптимальну програму корекції. Це можуть бути брекети, капи чи інша ортодонтична конструкція.
До чого призводить відсутність лікування перехресного прикусу
Без своєчасного лікування перехресного прикусу зуби швидко стираються. Також на них утворюються тріщини та відколи. Із часом аномалії кістки та зубного ряду можуть призвести до втрати окремих зубів, що тільки прискорить руйнування решти. Бруксизм – ще один частий наслідок перехресного прикусу. Щелепна система майже постійно перенапружена, тому з’являється біль у жувальних і мімічних м’язах. Неправильне положення щелеп і зубів зрештою спричиняє патології скронево-нижньощелепного суглоба. Відповідно, щелепна система може частково втрачати рухливість. Порушення симетрії обличчя часто призводить до розвитку комплексів і навіть психічних розладів через незадоволення своєю зовнішністю, що потребуватиме лікування в майбутньому.
Чому виникає перехресний прикус
Залежно від причини розрізняють вроджений і набутий перехресний прикус. Перший спричинений спадковими чинниками, зокрема генетичною схильністю до певної форми щелепи, аномаліями формування зачатків зубів тощо. До першої категорії належать і патології внутрішньоутробного розвитку. Наприклад, порушення можуть виникнути у випадках дефіциту вітамінів і мінералів в організмі матері.
Набутий перехресний прикус – ортодонтична хвороба, до якої призводять:
- ротове дихання в дитячому віці через ЛОР-захворювання чи інші чинники;
- тривале використання пустушки чи шкідливі звички в дитини (смоктання пальця, закушування губи, гризіння олівців, кусання щоки тощо);
- втрата зубів у дорослому віці через пародонтит, карієс чи інші захворювання;
- передчасне випадання молочних зубів без відповідної корекції (встановлення тимчасового протеза, поки не проріжеться постійний зуб);
- несвоєчасне лікування захворювань СНЩС;
- вроджена ущелина м’якого піднебіння;
- викривлення хребта в шийному відділі;
- травми зубів і кістки щелепи.
Перехресний прикус – ортодонтична патологія, що має три форми. Зубоальвеолярна діагностується, коли дефекти стосуються саме зубного ряду, а не щелепної кістки. У більшості випадків корекція проводиться за допомогою елайнерів чи брекетів, а операція не потрібна. Прикус зі скелетною (гнатичною) формою патології потребує корекції саме кістки щелепи, коли вона несиметрична, занадто чи мало розвинена. Таким пацієнтам операція призначається набагато частіше, особливо, за звернення для корекції прикусу в дорослому віці. Суглобова форма діагностується, якщо формування перехресного прикусу відбулося на фоні порушень функціонування СНЩС. Цей тип може потребувати хірургічного лікування, хоча брекети та капи також дають ефект нормалізації роботи суглоба, якщо випадок не запущений.
Методи діагностики перехресного прикусу
Патологічний прикус виявляється під час огляду ротової порожнини в стоматолога, але для вибору правильної стратегії корекції необхідні додаткові обстеження. Щоб розуміти клінічну картину повністю, пацієнтові призначається рентгенографія чи КТ. Якщо від патологій прикусу постраждала дихальна чи травна система, лікар може порадити звернутися до лора чи гастроентеролога. Коли є проблеми з мовленням, варто сходити до логопеда, адже брекети, капи чи операція не виправлять набуті дефекти мовлення.
Комплексне лікування перехресного прикусу
Обійтися без серйозної корекції в дорослому віці допомагає профілактика в дитячому. Для цього треба регулярно (двічі на рік) відвідувати стоматолога та проходити лікування за призначенням. Батькам треба стежити за правильністю годування на пози сну в дитини, своєчасно відучити її від пустушки та запобігати формуванню шкідливих звичок, як смоктання пальця. Коли прорізався перший зуб, у раціон малюка потрібно поступово вводити тверду їжу, адже зуби не можуть розвиватися правильно без жувального навантаження. Для контролю треба ходити до стоматолога вже з 2-3 років.
Якщо в період молочних зубів почав формуватися перехресний прикус, найчастіше для корекції використовують спеціальні апарати – пластинки та трейнери (силіконові чи поліуретанові капи на обидві щелепи). Останні сприяють правильному розвитку м’язів ротової порожнини та допомагають боротися з поганими звичками. Коли випав останній молочний зуб, можна встановлювати брекети. Комплексне лікування перехресного прикусу в дітей часто включає додаткові заходи для покращення результату корекції, наприклад, носіння піднебінних розширювачів, шліфування зубів тощо.
Ортодонтичне лікування в дорослому віці:
- Брекет-система. Це найпоширеніший варіант, коли прикус уже сформувався. Ці апарати для лікування перехресного прикусу дають найкращий результат за зубоальвеолярної форми, коли необхідно механічно перемістити саме зубний ряд. Тривалість корекції залежить від складності проблеми – 1,5-2,5 роки.
- Носіння елайнерів. Спосіб дії елайнерів теж механічний, однак вплив на зуби поступовіший і м’якший. Це може збільшити період лікування, але система все одно популярна завдяки прозорим і гладеньким капам, які практично невидимі на зубах і не травмують м’які тканини ротової порожнини. Звикання швидке та без дискомфорту, а гігієна набагато легша, ніж вимагає брекет-система. Але за допомогою елайнерів можна усунути лише легкі форми перехресного прикусу.
- Хірургічне лікування. Якщо консервативні методи корекції не можуть забезпечити бажаний результат, пацієнтові рекомендують хірургічне втручання для усунення значної асиметрії щелепи. Коли прикус виправлено, іноді треба ще одна операція для корекції візуальних дефектів (зміщеного підборіддя тощо).
Якщо для виправлення прикусу використовується брекет-система, важливим етапом лікування стає ретенційний період. Він передбачає носіння ретейнерів після брекетів на індивідуально визначений період. У складних випадках може рекомендуватися постійне використання ретейнерів у нічний час. Це ортодонтична конструкція, що утримує зуби в новому положенні. Вона може бути знімною чи кріпитися до емалі. Без правильного ретенційного періоду прикус поступово повернеться до початкового стану, відповідно, результат лікування буде втрачено.
Ігнорування патологій прикусу в дитячому віці призводить до тривалого, дорогого та часом болісного лікування в дорослих. Тому батькам важливо регулярно (двічі на рік) водити дитину в стоматолога, щоб своєчасно виявити та почати корекцію аномалій зубощелепної системи. Дорослим же варто звернутися до ортодонта за першої змоги, адже неправильний прикус – джерело різноманітних проблем: від хронічних каріозних уражень до головного болю через гіпертонус жувальних і мімічних м’язів.
Стоматологи UktDentClub раді потурбуватися про красу та здоров’я вашої усмішки. А ще ми пропонуємо розтермінування, щоб вам було зручніше оплачувати терапію.
Питання-відповідь
Як лікувати перехресний прикус?
Корекція перехресного прикусу в ранньому віці можлива за допомогою ортодонтичних пластинок і трейнерів. У дорослих лікування потребує носіння елайнерів чи брекетів, а в складних випадках – хірургічного втручання для усунення значної асиметрії щелеп.
Чи треба виправляти перехресний прикус?
Перехресний прикус потребує корекції, адже призводить до значного погіршення стану зубів, асиметрії обличчя, ЛОР-захворювань, розладів ШКТ та інших супутніх проблем.
Які апарати для лікування перехресного прикусу використовуються?
Найчастіше для корекції перехресного прикусу ставлять брекет-систему. Також можуть використовуватися елайнери, а в дитячому віці гарний результат дають спеціальні ортодонтичні пластинки та трейнери. Ретейнери – апарати, що носяться після брекетів і фіксують зуби в новому положенні.