Пародонтологічна карта: що це таке та для чого потрібна
Пародонтит – запалення пародонту (тканин навколо кореня зуба). Це дуже поширене захворювання, що небезпечне хронічною природою та безсимптомним перебігом на початкових стадіях. Тому важливо правильно планувати лікування пародонтиту, щоб досягати вираженого результату. У цьому допомагає пародонтологічна карта.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Що таке пародонтологічна карта
Карта пародонтологічного хворого – документ, що містить дані про стан пародонту пацієнта. Раніше в стоматології використовувалися паперові амбулаторні карти, але сьогодні інформація здебільшого зберігається в електронному вигляді для зручності доступу та усунення ризику втрати відомостей.
Періокарта – це дані про всі візити до пародонтолога, огляди, інструментальні обстеження (у вигляді таблиць), індивідуальні призначення, примітки лікаря тощо. Документ заноситься до комп’ютерної бази клініки, а роздрукована паперова копія видається на руки за запитом пацієнта.
Навіщо потрібна пародонтологічна карта
Результати діагностики у форматі карти використовуються лікарем, щоб систематизувати та структурувати дані про клінічний випадок: проведені раніше обстеження, призначене лікування, динаміку загострень і ремісій тощо.
Основні завдання періокарти
Карта – історія хвороби в наочному та зрозумілому викладенні, що допомагає пародонтологу пояснити природу проблеми. Також вона часто слугує додатковою мотивацією для хворого ретельніше слідкувати за гігієною ротової порожнини.
На ранніх стадіях пародонтиту симптомів зазвичай немає, що створює помилкове враження про міцне здоров’я зубів. Однак періокарта яскраво демонструє проблемні ділянки, наприклад, вказує на зуби з патологічними пародонтальними кишенями. Подальші обстеження дають змогу прослідкувати покращення стану тканин відповідно до виконання плану лікування.
Що містить пародонтальна карта
Карта пародонтологічного хворого містить дані про огляди, обстеження, призначену терапію. До неї заносять інформацію про:
- загальний стан пародонту;
- глибину зубоясенних кишень;
- наявність запальних процесів;
- рухливість зубів і ступінь її вираженості;
- структуру та щільність кісткових тканин;
- факти кровоточивості та виділення гною з ясен.
Також у картці можуть описуватися інші нюанси та примітки лікаря на момент діагностики чи подальшого лікування.
Показання до складання пародонтологічної карти
Пародонтит – найчастіша причина втрати зубів. Тому створення пародонтологічної карти пацієнта рекомендується для профілактики та в разі таких симптомів:
- кровоточивість під час чищення та жування;
- почервоніння та набрякання ясен;
- неприємний запах із рота;
- розхитування зубів;
- больові відчуття.
Кому рекомендована пародонтологічна карта
Пародонтологічна карта (періокарта) потрібна пацієнтам, які турбуються про здоров’я ротової порожнини та хочуть зберегти натуральний зубний ряд. Це важливий медичний документ кожного хворого на пародонтит:
- Первинна діагностика. Пародонтологічна карта – перший пункт індивідуального плану лікування, підбору засобів для домашньої гігієни та рекомендацій щодо догляду за порожниною рота.
- Контроль терапії. Відстеження динаміки клінічної картини допомагає лікарю наочно фіксувати зміни та оцінювати ефективність підібраної терапевтичної стратегії.
- Постійний моніторинг. Порівняння пародонтальних карт на планових оглядах дає змогу виявляти найменші відхилення в структурі пародонту та починати лікування на ранніх стадіях.
Переваги пародонтологічної карти для пацієнта:
- Спрощення комунікації. За наявності періокарти лікар може детально роз’яснити клінічну ситуацію пацієнтові, показати наявні проблеми та предметно обговорити подальші кроки.
- Цифрова медична карта. У сучасній стоматології інформація про пацієнта зберігається в електронному форматі. Це зручний доступ до медичних даних та їхнє постійне оновлення.
- Індивідуальний план лікування. Стратегія терапії розробляється буквально для кожного зуба, адже стоматолог може оцінити локальний стан пародонту, динаміку запального процесу тощо.
- Раннє виявлення проблеми. Пародонтологічна карта дає змогу виявити захворювання на самому початку, коли в пацієнта ще немає симптомів, і відразу підібрати засоби для боротьби з хворобою.
Чому потрібно робити пародонтологічну карту в нас
У клініці UDC створені найсприятливіші умови для комплексного лікування пародонтиту та супутніх захворювань. Ми пропонуємо сучасні технології, уважний підхід до кожного пацієнта та розроблення детальних терапевтичних планів:
- Сертифіковане обладнання. Сучасний пародонтальний зонд, що дає змогу створити детальну пародонтальну карту всього за 30 хвилин і оновлювати її під час чергового візиту до лікаря.
- Доступна вартість послуги. Ціна періокарти обгрунтована її інформативністю та можливістю застосування різними спеціалістами. За потреби пацієнтові видається роздрукована копія.
- Ефективне лікування. На основі пародонтологічної карти складається план терапії, до якого можуть входити новітні методики – плазмотерапія, ультразвукове лікування на апараті VECTОR.
Етапи створення пародонтологічної карти
Діагностика проводиться в декілька послідовних етапів:
- Фотопротокол. Пародонтолог робить знімки ротової порожнини у великому масштабі, щоб можна було візуально оцінити стан кожного зуба та порівняти фотографії після терапії.
- Апаратне обстеження. За показаннями виконується рентгенографія та/або комп’ютерна томографія. Знімки допомагають виявити наявні порушення у внутрішній структурі зубів.
- Зондування. За допомогою спеціального зонда лікар вимірює параметри пародонтальних кишень. На їхній основі розраховуються індекси, що заносяться до пародонтологічної карти.
Карта створюється за допомогою пародонтального зонда. Метод забезпечує високу точність обстеження та дає змогу всього за 20-30 хвилин отримати достовірні дані про:
- глибину пародонтальних кишень (точність – до 0,2 мм);
- стан кісткових тканин щелепи на ділянках розходження коренів багатокореневих зубів;
- атрофічні процеси в зоні шийки зуба;
- кровотечі та запалення в ясеневих кишенях;
- наявність і структуру зубного нальоту;
- рухливість зубів.
Процедура передбачає введення зонду до пародонтальних кишень із метою вимірювання їхніх параметрів. Об’єктивність і точність дослідження зумовлюється чутливістю обладнання. Переваги такого пародонтологічного обстеження – динамічне спостереження за станом тканин ротової порожнини.