Ортодонтичні апарати механічної дії
Ціна від 12 000 грнРівні зуби – це не лише чарівна усмішка та впевненість у собі, а і здоров’я ротової порожнини. Однак приблизно 70 % населення планети мають нерівний зубний ряд. Для виправлення цих дефектів у стоматології використовуються механічні ортодонтичні апарати. Сьогодні розв’язати ортодонтичні проблеми можна не тільки в дитячому та підлітковому віці, тому до лікаря-ортодонта все частіше звертаються дорослі пацієнти та проходять тривале, але ефективне лікування.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Що таке ортодонтичні апарати механічної дії
Ортодонтичні апарати механічної дії – системи, що вирівнюють прикус за допомогою механічного впливу (тиску) на зубний ряд. Сучасні ортодонтичні розробки на рівні з традиційними методиками дають змогу вирівнювати зуби навіть у складних клінічних випадках, коли спостерігається зміна овалу обличчя та руйнування щелепних суглобів.
Визначення та основні характеристики
Механічні (напрямні) ортодонтичні апарати – конструкції, що складаються з брекетів, дуг, лігатур чи бандажів. Вони чинять тиск на неправильно розташовані зубні одиниці, поступово перемішуючи їх в анатомічне положення. Система може встановлюватися на одну чи обидві щелепи залежно від типу та складності аномалій прикусу. Лікування зазвичай займає від кількох місяців (у дітей) до 2-3 років (у дорослих). Однак терміни виправлення дефектів зубного ряду дуже індивідуальний параметр, тому визнаються лікарем-ортодонтом у кожному клінічному випадку.
Основні завдання та використання для корекції
Головні завдання, які виконує апарат для вирівнювання прикусу – виправлення зубів для забезпечення естетики усмішки та покращення стану здоров’я порожнини рота, щоб знизити ризики розвитку карієсу, пародонтиту й інших захворювань. Системи механічної дії чудово підходять для корекції аномалій прикусу, що спричинені:
- травмами зубного ряду;
- генетичними чинниками;
- ранньою втратою молочних зубів;
- неправильним ростом зубів мудрості, коли в щелепі немає достатньо місця або одиниці не можуть повноцінно прорізатися;
- поганими звичками в дитячому (тривале використання пустушки, смоктання пальця) та дорослому (жування олівців тощо) віці.
Механічні ортодонтичні апарати відновлюють правильне положення зубів та анатомію щелепи. Після лікування спостерігається повне змикання зубів, поліпшення естетики усмішки та щелепно-лицьової зони загалом. У пацієнтів зникають проблеми з пережовуванням їжі та мовленням (дикція стає чіткішою).
Ортодонтичні системи механічної дії використовуються не лише для усунення наявних аномалій зубного ряду, а і профілактики дефектів за наявних показань. Відповідно, розрізняють апарати лікувальні та профілактичні. Окрему групу становлять ретенційні, що дають змогу закріпити ефект від лікування. Вони фіксують зуби після терапії, не даючи їм повернутися у вихідне неправильне положення.
Типи ортодонтичних апаратів механічної дії
Механічний ортодонтичний апарат для корекції прикусу створює тиск на неправильно розташовані зубні одиниці за допомогою дуг, пружин, лігатур чи інших спеціалізованих елементів. Відповідно до типу конструкції розрізняють брекет-системи, ортодонтичні пластинки (пластинка може бути одно- чи двощелепною), механічні пружини, апарати Марко-Росса та Хаас для стимуляції розвитку верхньої щелепи тощо. Система механічної дії здатна виправити прикус навіть у складних випадках. Щоби прискорити лікування та забезпечити максимально виражений ефект, вона може комбінуватися з іншими ортодонтичними методами.
Фіксовані (незнімні) апарати механічної дії
Незнімний апарат для вирівнювання щелепи встановлюється на весь період терапії та видаляється із ротової порожнини стоматологом тільки після закінчення лікування. До цієї категорії належать брекети, ретейнери, пластинка Марко-Росса, апарат Хаас та деякі інші спеціалізовані конструкції. Системи зубоальвеолярної дії впливають саме на зубний ряд, тоді як скелетні сприяють розвитку щелепи та росту кісткової тканини. Останні призначаються для дітей на етапі формування зубощелепних структур.
Брекети – найпопулярніша та найефективніша система корекції аномалій зубного ряду. Їх можна встановлювати одразу після завершення формування коренів постійних зубів, тому конструкції найчастіше рекомендуються в підлітковому та дорослому віці. Брекети дають змогу виправляти дистальний, мезіальний, перехресний, глибокий і відкритий прикус будь-якої складності. Системи забезпечують комплексний терапевтичний ефект, а не тільки покращують естетику усмішки. Вони дуже дієві для корекції форми щелепи, усунення проблем із жуванням і дикцією та лікування станів, коли дефекти прикусу спричиняють руйнування щелепних суглобів.
Механічні знімні апарати для корекції зубів
Знімні ортодонтичні апарати – конструкції для вирівнювання зубів, що можуть легко видалятися з ротової порожнини під час їжі та проведення гігієнічних процедур. Вони зручніші у використанні, як порівнювати з незнімними, однак вимагають уважності та самодисципліни з боку пацієнта для досягнення бажаного ефекту виправлення прикусу.
Пластинка для корекції зубного ряду – спеціальна ортодонтична система, що дає змогу проводити лікування в ранньому віці. Терапія на початкових стадіях розвитку аномалій займає набагато менше часу та практично не спричиняє дискомфорту. Пластинка на зуби може встановлюватися із 6 до 12-13 років. Саме в цей період зубний ряд найбільш сприйнятний до механічного впливу, тому одиниці швидко приймають вірне положення. У підлітків і дорослих пластинка вже не може забезпечити оптимальний ефект, тому, щоб якісно вирівняти прикус без регресу після лікування, встановлюють брекети.
Ортодонтична пластинка для корекції зубів може бути:
- однощелепною (коли незначно викривлений один зубний ряд);
- двощелепною (для складніших дефектів верхньої та нижньої щелепи);
- з ретракційною дугою (для корекції передніх зубів, зокрема, діастеми);
- з рукоподібним відростком (для виправлення окремих зубних одиниць);
- зі штовхачем (для аномалій верхньої щелепи);
- апаратом Брюкля (пластинка для нижньої щелепи).
Вирівняти прикус також можна трейнерами. Це еластичні поліуретанові чи силіконові капи для щадного виправлення дефектів зубного ряду. Система може призначатися в дорослому віці, однак забезпечує гарний ефект лише за легких нерівностей зубів. Крім того, для корекції необхідна самодисциплінованість пацієнта. Перевага трейнерів – не лише покращення естетики усмішки, а і тренування м’язів рота для чіткої дикції.
Елайнери – прозорі знімні ортодонтичні капи для плавного усунення аномалій зубів. Накладки практично невидимі, не потребують довгого звикання та складної гігієни. Це ефективний метод лікування багатьох ортодонтичних проблем, однак елайнери не можуть замінити брекет-системи в разі складних патологій зубного ряду.
Переваги та недоліки ортодонтичних апаратів механічної дії
Механічні ортодонтичні апарати оптимально підходять для виправлення навіть дуже складних дефектів прикусу. Кожна система чудово виконує свої функції, якщо підібрана відповідно до клінічного випадку. За їхньою допомогою можна запобігти розвитку або провести лікування вже наявних викривлень зубного ряду та аномалій щелепи.
Ортодонтичні апарати механічної дії:
- ефективно виправляють прикус у дитячому та дорослому віці;
- дають змогу провести комплексну терапію з бажаним результатом;
- швидко підбираються та індивідуально виготовляються для пацієнта;
- мають відносно невисоку вартість (особливо, коли йдеться про дитячі пластинки чи звичайні металеві брекети).
Але усі ортодонтичні системи мають деякі недоліки. Наприклад, за брекетами складно доглядати, елайнери не можуть вирівняти сильно деформований прикус, а пластинка не спрацює в дорослому віці. Однак за правильного підбору конструкції та уважного підходу до процесу лікування можна отримати чудовий результат у найкоротші терміни.
Процес ортодонтичного лікування з використанням механічних апаратів
Щоби підібрати та встановити апарат для вирівнювання зубів, необхідно звернутися до стоматолога та пройти декілька обов’язкових етапів. Клініка Ukrainian Dentist Club пропонує комплексний підхід для усунення проблем із прикусом без рецидивів.
Початковий огляд та діагностика
На першій консультації лікар оглядає ротову порожнину, оцінюючи її загальний стан. Ортодонту важливо розуміти точне положення зубів, особливо, якщо є ретиновані зуби мудрості. Тому пацієнтові обов’язково призначається рентгенографія. Також може знадобитися панорамний знімок щелепи. Після завершення діагностики стоматолог складає індивідуальний план лікування та детально розписує його етапи.
Вибір відповідного апарату
Система підбирається під особливості клінічної картини. У більшості випадків апарат для корекції виготовляється для пацієнта індивідуально в зуботехнічній лабораторії. Під час вибору стоматолог дає професійні рекомендації, однак враховує побажання пацієнта. Наприклад, замість звичайних металевих брекетів можна обрати естетичні керамічні чи сапфірові, що практично непомітні на зубах.
Встановлення апарату
Ортодонтичні системи встановлюються лише в кабінеті стоматолога, адже важливо правильно розмістити їх у порожнині рота та зафіксувати, якщо мова йде про незнімні конструкції. Якщо встановлюється знімний апарат для корекції прикусу, лікар-ортодонт показує як його безпечно знімати та повторно встановлювати, щоб не травмувати зубний ряд та не нашкодити процесу лікування.
Регулярні візити до ортодонта
Контрольні візити до ортодонта – запорука вдалої корекції прикусу та можливість дещо скоротити термін носіння системи в деяких випадках. Стоматолог контролює натиск на зуби, за потреби підтягує конструкцію чи зменшує розмір капи (необхідно для лікування елайнерами), проводить професійну чистку, щоб запобігти розвитку карієсу.
Фінальні процедури та рекомендації
Після корекції часто потрібен ретенційний період. Ортодонт знімає апарат і призначає носіння ретейнерів. Також лікар дає рекомендації щодо догляду за зубами, харчування тощо, щоби прикус не повернувся в початкове положення.
Догляд за ортодонтичними апаратами
Як знімний, так і незнімний апарат для виправлення прикусу потребує ретельного догляду. У першому випадку система знімається під час гігієнічних процедур та легко очищається під струменем води. Брекети та незнімні пластинки потребують більшої уваги, адже на поверхні апарату збираються частки їжі та бактерії. Тому чистити зуби треба після кожного приймання їжі та перекусу. Для гігієни використовуються V-подібні та монопучкові щітки, зубна нитка, йоржики, іригатори.
Які проблеми з прикусом можна вирішити за допомогою ортодонтичних апаратів?
Ортодонтичні апарати лікують викривлення зубів різних форм, зокрема, коли верхня щелепа надто виступає за нижню (дистальний прикус), нижня щелепа помітно розвиненіша за верхню (мезіальний прикус), одна зі щелеп зміщена вправо чи вліво (перехресний прикус), верхні зуби майже на половину перекривають нижні (глибокий прикус) чи відсутнє змикання зубних рядів (відкритий прикус). Також лікування коригує скупченість зубів і широкі міжзубні проміжки.
Які різновиди апаратів підходять для дітей, а які для дорослих?
У дітей 6-12 років хороший результат дають ортодонтичні пластинки, адже їхня зубощелепна система перебуває на стадії активного формування та легко піддається механічному впливу. Після 13 років і в дорослому віці рекомендується встановлення брекетів. Також гарний ефект можуть дати елайнери, однак вони не здатні впоратися зі складними дефектами прикусу.
Чи є різниця між знімними та незнімними апаратами?
Знімні апарати майже не спричиняють дискомфорту, не потребують довгого звикання та складної гігієни. Незнімні системи фіксуються в роті аж до закінчення лікування, тому вимагають ретельного догляду. Але вони зазвичай швидше розв’язують проблеми з прикусом і дають бажаний результат у випадках вираженого викривлення та зміщення зубів.
Як довго потрібно носити апарат, щоби побачити результати?
Тривалість лікування та появи помітного візуального ефекту залежить від складності патології прикусу та типу ортодонтичного апарату. Зазвичай перші позитивні зміни з’являються за кілька місяців.
Як часто потрібно відвідувати ортодонта для корекції апарату механічної дії?
Ортодонт складе індивідуальний графік відвідувань відповідно до особливостей випадку. Однак не варто відкладати контрольний візит до вашого лікаря понад 2 місяці.
Чи викликають вони дискомфорт або біль?
Відчуття дискомфорту та його рівень залежать від типу ортодонтичної конструкції. Так, до брекет-системи доведеться звикати 2-3 тижні після встановлення, адже її елементи можуть травмувати слизові оболонки, спричиняючи біль. Трейнери та елайнери будуть майже невідчутними в ротовій порожнині, адже вони еластичні та гладенькі.
Чи потрібно додатково чистити зуби або використовувати спеціальні щітки?
Під час ортодонтичного лікування необхідно чистити зуби не тільки вранці та ввечері, а й після кожного приймання їжі та перекусу. Для незнімних конструкцій треба придбати спеціальні гігієнічні інструменти: V-подібні, монопучкові щітки та йоржики.