Нарощування зубів: методи, переваги та недоліки
Нарощування зубів – сучасний метод зубної реставрації, що відновлює естетику та здатність повноцінно пережовувати їжу. Ефективне відновлення структури зубного ряду проводиться за допомогою новітніх матеріалів, що мають не лише природний вигляд, а й достатню міцність для функціонування впродовж багатьох років.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Процедура нарощування зубів: що це таке
Нарощування зубів – метод реставрації, що використовується в разі травми (відколу, надлому) чи інших випадків руйнування однієї чи кількох одиниць зубного ряду. Це не одна певна процедура, а комплекс заходів для найкращого відновлення втрачених функцій та естетики. Їхній об’єм і кількість візитів до стоматолога залежать від техніки нарощування зубів, вибраної лікарем з урахуванням побажань пацієнта.
Перш ніж наростити зуб, обов’язково проводиться комплексна діагностика. Вона потрібна, щоб визначити й усунути наявні стоматологічні проблеми, а також вибудувати найефективнішу стратегію подальшої терапії. Метод реставрації завжди націлений на збереження максимальної кількості здорових тканин. На відміну від протезування, проводиться не заміна, а відновлення коронкової частини зуба.
Показання до реставрації
За допомогою нарощування реставрують як жувальні, так і передні зуби. Колір підбирають під відтінок емалі натуральних зубів, тому візуально відрізнити штучний елемент неможливо. Аналогічна ситуація і з формою, адже коронки виготовляють за індивідуальними відбитками пацієнта. Матеріали чудово витримують навантаження, що виникає під час жування, тому на 100% виконують свою пряму функцію.
Клінічні показання до нарощування зубів:
- численні каріозні ураження емалі;
- травматичні пошкодження зуба (відколи, тріщини);
- бажання пацієнта зробити посмішку більш естетичною;
- трема, діастема (великий проміжок між сусідніми зубами);
- невеликі недосконалості зубного ряду та незначні дефекти прикусу;
- потемніння емалі (через карієс, приймання антибіотиків чи інших препаратів);
- необхідність збільшення об’єму нижньої третини обличчя для пропорційності;
- стоншення емалі та підвищення чутливості зубів через вікові зміни в організмі;
Нарощування зубів у разі травмування чи пошкодження зуба хворобою необхідне не тільки для відновлення привабливої посмішки та жувальної функції. Це профілактика зміщення зубного ряду з порушеннями прикусу через нерівномірне навантаження на щелепу. Відповідно, надалі не знадобиться дороге ортодонтичне лікування.
Коли не проводять нарощування зубів
Метод художньої реставрації зубного ряду вважається універсальним для багатьох випадків пошкоджень і недосконалостей зубів. Однак стоматологи перелічують низку відносних та абсолютних протипоказань до процедури.
Нарощування зубів не проводиться в разі:
- психічних розладів;
- онкологічних захворювань;
- хвороб крові, що порушують процес її згортання;
- системних декомпенсованих патологій (наприклад, цукрового діабету);
- індивідуальної непереносимості компонентів матеріалів для реставрації;
- сильного травмування зуба, коли нарощування не дасть довговічного ефекту;
Серед відносних протипоказань лікарі називають запальні процеси ясен, глибокий карієс, бруксизм. У цих випадках необхідне відповідне лікування, після якого можна переходити до художньої реставрації. Не проводиться нарощування зубів дітям, які перебувають у стані сильного стресу. Дитину потрібно спочатку заспокоїти, подбати про її психічний стан і правильно налаштувати на терапевтичний процес.
Переваги та недоліки реставрація
Нарощування зубів – спосіб швидкого відновлення привабливої посмішки, що дає змогу якнайточніше відтворити форму та зовнішній вигляд зубної одиниці. Це сучасне та ефективне стоматологічне рішення, що має безліч переваг.
Плюси нарощування зубів:
- Нормалізація жувальної функції (зуби витримують повсякденне навантаження).
- 100% візуальна подібність до «рідного» зуба (відрізнить лише лікар).
- Можливість повноцінного відновлення жувальних і передніх зубів.
- Мінімальна травматичність (збереження всіх здорових тканин).
- Довговічний результат завдяки використанню найкращих матеріалів, що легко фарбуються в потрібний відтінок, мають високу механічну міцність і стійкість до різних впливів (високої і низької температури, харчових кислот тощо).
- Збереження цілісності та структури сусідніх зубів.
Нарощування зубів – дійсно ефективне рішення, що передбачає доволі короткий час лікування. Однак варто розглядати цей метод у порівнянні з іншими стоматологічними техніками, наприклад, імплантацією. Відновлений зуб прослужить менше, ніж вживлений штифт і встановлена на нього штучна коронка. Крім того, матеріали для реставрації мають межу міцності та потребують періодичного ремонту чи заміни.
Методи нарощування зубів
Відновлення зруйнованих тканин зуба (емалі, дентину) вимагає проведення детальної діагностики, незалежно від методу, обраного лікарем. Обстеження пацієнта починається із загального огляду. За показаннями проводиться рентгенографія, 3D-сканування зубного ряду чи зняття відбитків для виготовлення коронки або вінірів (якщо вибрано відповідний спосіб нарощування зубів). Обов’язковий підготовчий етап – санація ротової порожнини. Серед доступних технік: вініринг, протезування коронкою, нарощування пломбою або на штифт.
Нарощування фотополімерами
Нарощування зубів фотополімерами – процедура, за допомогою якої відновлюють пошкоджену емаль або повністю перекривають ділянки, де її не залишилося через травмування чи захворювання. Метод ефективний у випадках відколювання, тріщин, зазубрин та інших функціональних недоліків. Він чудово підходить для нарощування переднього зуба та бічних жувальних елементів зубного ряду.
Щоб наростити зуб, використовують спеціальні матеріали – фотополімери. Під світлом УФ-лампи їхня полімеризація (застигання) відбувається за лічені хвилини. У твердому вигляді фотополімерам властива висока міцність і механічна стійкість, тому вони забезпечують довговічність зуба, якщо не перевищувати навантаження на нього.
Відновлення зуба за допомогою вкладки чи накладки
Зубні накладки та вкладки – різновид протезувальних конструкцій, що встановлюються на залишки коронки зуба, відновлюючи його форму, колір, функції та естетику. Для виготовлення стоматологи використовують композитні матеріали та кераміку. Це чудовий варіант для відновлення передніх зубів. Правильний догляд подовжує термін служби вкладок і накладок до 10-15 років.
Нарощування зуба на штифт
Лікар пропонує наростити зуб на штифт у випадках його часткової втрати. Для цього в корінь зуба встановлюється спеціальний каркас – штифт. Після його закріплення проводиться нарощування зуба на корінь. Головна перевага художньої реставрації за допомогою штифта – висока міцність і функціональність конструкції. Процедура дає змогу відновити естетику посмішки, правильний прикус і жувальну функцію.
Встановлення вінірів
Відновлення зубів вінірами – метод встановлення тонких композитних чи керамічних пластинок на зовнішню поверхню зубів для усунення невеликих дефектів емалі та значного покращення загального вигляду зубного ряду. Саме цей спосіб найкращий та найпопулярніший для художньої реставрації передніх зубів. Для виготовлення вінірів використовують міцні та довговічні матеріали, тому за правильного догляду та регулярного відвідування стоматолога вони прослужать 10-15 років.
За допомогою вінірінгу можна змінити колір і форму зубів, а також перекрити великі міжзубні проміжки. Сучасна процедура встановлення вінірів малоінвазивна. Якщо раніше лікар сильно обточував зуби, то сьогодні знімається лише тонкий шар емалі. Відповідно, зубний ряд зберігає природну структуру та залишається здоровим.
Встановлення коронок
Коронки – одна із найрозповсюдженіших конструкцій для реставрації зубів. Їхнє встановлення актуальне у випадках травмування чи пошкодження зуба карієсом. За допомогою коронки повністю закривається його видима частина з відновленням жувальної функції та естетики завдяки відтворенню первісного розміру та форми.
Процедура реставрації починається з підготовки. У разі каріозного пошкодження емалі та дентину лікар видаляє всі уражені тканини та зміцнює корінь (за показаннями). Наступний етап – зняття відбитка та його відправка до зуботехнічної лабораторії для виготовлення коронки. Для цього використовуються різні матеріали: металокераміка, кераміка, композити, цирконій. Готова конструкція встановлюється на оброблений зуб і надійно фіксується за допомогою спеціального стоматологічного цементу.
Серед основних переваг методу спеціалісти називають міцність і надійність коронок, виражений косметичний ефект завдяки ідеальному повторенню натуральної форми та відтінку зубів, а також доступну ціну нарощування зуба. За умови регулярних візитів пацієнта до стоматолога штучні коронкові конструкції слугують десятиліттями.
Правила догляду за ротовою порожниною після нарощування зубів
Після відновлення зубного ряду не треба додавати до щоденного гігієнічного догляду спеціальні процедури. Однак варто уважніше слідкувати за здоров’ям порожнини рота. Не можна ігнорувати необхідність регулярних візитів до стоматолога (не рідше 1 разу на 6 місяців) та професійної чистки зубів (з аналогічною періодичністю).
Загальні доглядові рекомендації:
- ретельна щоденна гігієна вранці та ввечері;
- збалансований раціон без великої кількості занадто твердих продуктів;
- недорогі та безболісні відновлювальні процедури 1-2 рази на рік у випадках нарощування композитними матеріалами або фотополімерами;
- своєчасна корекція недоліків емалі та лікування запалення ясен;
- використання спеціальних кап під час спортивних занять (дають змогу запобігти тріщинам і відколюванню фрагментів вінірів і композитних коронок)
Щодо підбору гігієнічних (щіток, паст, зубної нитки) та спеціальних (кап) засобів краще звернутися до стоматолога. Лікар підбере найкращі інструменти відповідно до методу нарощування та особливостей клінічного випадку.