Що таке міст на зуби

Міст зубний – незнімна ортодонтична конструкція, що відновлює зубний ряд у разі втрати 2-4 зубів поспіль. Кінці мосту кріпляться до спеціально підготовлених опорних одиниць. Їхнє завдання – утримання «прольоту» зі штучними коронками.

Метод протезування успішно використовується в стоматології понад 30 років. Він постійно вдосконалюється, тому не втрачає популярності серед стоматологів і пацієнтів. Серед головних переваг мостоподібних протезів називають естетичність відновленого зубного ряду, надійну фіксацію в ротовій порожнині, нормалізацію жувальної функції, більш доступну вартість, якщо порівнювати з методом імплантації, швидкість виготовлення та встановлення конструкції.

Різновиди мостовидних конструкцій

Зубні мости розрізняють за матеріалом, технологією встановлення та типом фіксації.

Мостоподібні протези за матеріалом

  • Дентальні конструкції із пластмаси використовуються як «заглушка» на час виготовлення постійного мосту. Вони найдешевші та не підходять для тривалого використання. Пластмаса не витримує частого жувального навантаження та починає ламатися за 2–2,5 роки.
  • Металеві суцільнолиті вироби були популярними наприкінці минулого століття завдяки доступності та високій міцності. Сьогодні такі мости вже не встановлюються, хоча технологія виготовлення збереглася.
  • Металокерамічні мостоподібні протези – один зі стандартів сучасної стоматології. Вони міцні, надійні та довговічні. За сумлінного догляду конструкції можуть зберігати функцію понад 10 років. Їхня особливість – комбінація металевого каркаса та зовнішнього керамічного покриття, що вдало імітує вигляд натуральної зубної емалі.
  • Керамічні протези мають середню міцність, але перевага матеріалу – більш естетичний вигляд, якщо порівнювати з металокерамічними аналогами. Це найкращий варіант для зони посмішки, де жувальне навантаження нижче, а вимоги до природності – вищі. Керамічний міст служить 10-12 років за умови правильної гігієни ротової порожнини та регулярних профілактичних візитів до стоматолога.
  • Цирконієві зубні мости стають усе популярнішим варіантом протезування, незважаючи на вищу вартість, якщо порівнювати з керамічними та металокерамічними аналогами. Високі фізико-хімічні властивості матеріалу роблять дентальні конструкції більш міцними, довговічними й естетичними. Основна перевага – повна гіпоалергенність і біосумісність цирконію. Він не вступає в хімічну реакцію зі слиною та не має металевої основи, яка із часом може почати просвічуватися крізь верхній шар кераміки.

Мостоподібні протези за технологією встановлення

  • Традиційний мостовидний протез – суцільнолита металокерамічна чи керамічна конструкція. Опорні зуби підпилюють для фіксації коронок, між якими буде розташовуватися тіло мосту.
  • «Міст Меріленд» кріпиться металевими або порцеляновими бічними опорами-пластинами, що відрізняються подібною до крил формою. Це щадний спосіб відновлення зубного ряду, адже він не потребує обробки (спилювання емалі та дентину) опорних молярів.
  • Мостовидний протез на імплантах вважається оптимальним варіантом протезування у випадках втрати 2-4 зубів. Стоматологу не треба спилювати зуби, адже міст триматиметься на штучних коронках.

Мостоподібні протези за типом з’єднання

Для правильного встановлення зубного мосту лікар відразу визначає оптимальний варіант контакту його проміжної частини з яснами. Зараз у стоматології є три типи з’єднання:

  • Промивне. Між мостом і яснами залишається невеликий просвіт, що покращує гігієнічність конструкції. Її легко полоскати після кожного приймання їжі, щоб дрібні часточки не залишалися під протезом, спричиняючи розвиток патогенної мікрофлори.
  • Дотичне. Мостовидний протез щільно припасовується до ясен. Це варіант кріплення для передніх зубів, коли потрібно запобігти порушенням дикції та одержати 100% естетичний результат.
  • Сідлоподібний. Міст буквально насаджується на лінію ясен, що часто провокує дискомфорт, але інколи ця методика залишається єдиним варіантом під час протезування передніх зубів.

Варіант встановлення – рішення стоматолога. Лікар зважає на місце розташування протеза й особливості клінічного випадку.

Мостовидний протез: різновиди, переваги та недоліки зубних мостів

Показання до встановлення зубного мосту

Відсутність декількох зубів негативно позначається на анатомії щелепи, жувальній функції та красі посмішки. Тому встановлення мосту часто практикується в сучасній стоматології як терапевтичний та естетичний захід. Серед показань:

  • втрата 2-х зубів поспіль;
  • потреба в заміні старого мосту;
  • відсутність передніх зубів і/або бічних молярів;
  • неможливість відновлення зубного ряду з використанням імплантів.

Протипоказання до установки мосту

Зубний міст не встановлюють за наявності таких протипоказань:

  • Тяжка форма пародонтиту
  • Складні дефекти зубного ряду
  • Втрата понад 4-х зубів поспіль
  • Бруксизм (відносне протипоказання)
  • Порушення прикусу (потрібне попереднє ортодонтичне лікування)
  • Інфекційні вогнища в ротовій порожнині (запалення ясен, карієс тощо)

Кому рекомендоване встановлення зубного мосту

Мостовидний протез рекомендується всім пацієнтам, які хочуть відновити жувальну функцію та привабливу посмішку, але не мають змоги зробити кожен зуб окремо. Серед причин можуть бути висока ціна імплантації або протипоказання.

  1. Відновлення цілісності зубного ряду. Мостоподібне протезування зубів повертає всі втрачені функції зубного ряду. Воно допомагає усунути наслідки травм і стоматологічних захворювань.
  2. Виражений естетичний результат. Сучасні зубні мости виготовляють із якісних матеріалів, що вдало імітують вигляд і структуру емалі, тому візуально їх важко відрізнити від справжніх зубів.
  3. Швидке звикання. Штучні коронки створюються за індивідуальними відбитками пацієнта, тому адаптація проходить швидко. Конструкції не відчуваються чужорідними вже з перших днів.

Переваги мостоподібного протезу для пацієнта:

  1. Надійність. Правильно підібраний мостовидний протез добре виконує свою функцію, а достатня гігієна забезпечує багаторічний термін служби.
  2. Безболісність. За наявності власних опорних зубів встановлення мосту відбувається абсолютно безболісно. Якщо потрібні імпланти, вони вживлюються під якісною анестезією.
  3. Проста гігієна. На відміну від знімних протезів, зубний міст не треба постійно витягувати з ротової порожнини, чистити та дезінфікувати окремо.
  4. Вибір матеріалу. Мости бувають металокерамічні, керамічні та з інших матеріалів. Тому пацієнти можуть вибирати потрібний за характеристиками та ціною.

Мостовидний протез: різновиди, переваги та недоліки зубних мостів

Поширені міфи про мостоподібні протези

Міф: Мостом можна замінити будь-яку кількість зубів

Насправді: Мостоподібні конструкції встановлюються, якщо бракує не більше, ніж чотири зуба поспіль. Варто пам’ятати, що довгі мости менш надійні.

Міф: Імпланти краще, ніж міст

Насправді: На вибір методу реставрації зубного ряду впливає причина втрати зубів, тип стоматологічної патології, кількість елементів, що потребують відновлення, тощо. Тому імпланти чи міст обираються стоматологом індивідуально для кожного пацієнта. За браком опорних зубів для мосту спочатку встановлюються імпланти з коронками. Відповідно, протезування відбувається комбінованим способом.

Міф: Міст треба витягати для чищення

Насправді: Зубний міст – незнімна конструкція, тому щоденна гігієна проводиться звичним способом без його вилучення з ротової порожнини.

Міф: Мости призначені тільки для літніх людей

Насправді: Мостовидний протез – ефективний спосіб відновлення зубного ряду в багатьох клінічних випадках та в пацієнтів різного віку. Так, мостоподібні конструкції встановлюють навіть дітям у разі часткової адентії через травмування чи ранню втрату молочних зубів. Це спеціальні ортопедичні системи з односторонньою фіксацією чи розсувного типу, що призначаються для щелепи, яка перебуває в стані росту.

Етапи встановлення мостовидного протезу

Мостовидний протез виготовляють і встановлюють за два візити до стоматолога:

  1. Консультація та діагностика. Лікар проводить візуальний та апаратний (рентгенографія, КТ) огляд порожнини рота. Рішення про встановлення мосту приймається на основі отриманих результатів.
  2. Перша процедура. За наявності власних опорних зубів виконується їхня депульпація та обточування, за відсутності – вживлення імплантів у щелепну кістку. Також робиться відбиток щелепи для виготовлення мостовидного протезу на його основі.
  3. Друга процедура. Зубний міст фіксується на підготовлених опорах. Якщо це імпланти, необхідно дочекатися їхнього повного приживлення. За потреби розмір конструкції підганяється під пацієнта, а форма та колір коригуються відповідно до натуральних зубів.

Скільки зубів може замінити міст?

Зубний міст заміняє 2-4 втрачених зуби. Крім тіла мосту, у мостоподібній конструкції завжди присутні опорні коронки (власні чи встановлені на імплантах). Відповідно, міст на 5 елементів замінюватиме 3 зуби.

Як поставити міст?

Для встановлення мосту треба прийти на консультацію до стоматолога UDC. Лікар проведе візуальний огляд ротової порожнини й апаратну діагностику (за показаннями). Якщо мостоподібний протез дійсно доцільний у вашому випадку, він зробить відбитки та відправить їх до зуботехнічної лабораторії для виготовлення конструкції. Після цього призначається ще один візит для встановлення готового дентального виробу.

Догляд за зубними мостами

Чищення зубів із зубним мостом проводиться звичним способом двічі на день із використанням щітки, підібраної стоматологом зубної пасти й ополіскувача. Для очищення міжзубних проміжків від часточок їжі та нальоту потрібно застосовувати зубну нитку чи іригатор. Профілактичні відвідування стоматолога з проведенням професійної гігієни ротової порожнини рекомендуються 1 раз на 6 місяців.