Металокерамічні коронки: різновиди, плюси та мінуси, догляд за металокерамікою
Ціна від 4 500 грнМеталокерамічні коронки – зубні протези, що складаються з металевого каркаса та керамічного покриття. Вони відновлюють анатомію, функцію та естетику втраченого зуба. Часто коронки з металокераміки слугують для виготовлення мостів. На фото та «на око» їх важко відрізнити від натуральних зубів завдяки вдалій імітації емалі.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Що таке металокерамічна коронка
Коронка металокерамічна – зубний протез, що встановлюють на спеціально підготовлені (обточені) зуби або фіксують на попередньо вживленому штучному корені. Зубна конструкція має двокомпонентну структуру: металевий каркас (із цирконію, кобальтово-хромового, цирконієво-алюмінієвого чи іншого міцного сплаву) та зовнішній шар керамічного покриття.
Надійність сполучення внутрішнього та зовнішнього матеріалів досягається завдяки температурній обробці в зуботехнічній печі, коли між матеріалами виникає зв’язок на хімічному рівні. Це один із найпопулярніших різновидів незнімного протезування, адже за фізико-механічними властивостями керамічне покриття наближене до параметрів здорової зубної емалі.
Різновиди металокерамічних коронок
Металокерамічні коронки розрізняють залежно від типу металів, які використовуються для виготовлення.
Коронки з неблагородних металів
Неблагородні метали (цирконій, алюміній, кобальт, хром тощо) слугують для виготовлення конструкцій різної складності. Це практичний і доступний за ціною варіант. Із мінусів – ризик окислення металевих елементів у результаті контакту зі слиною та подальший розвиток алергічної реакції.
Коронки з благородних металів
Благородні метали (паладій, платина, золото) підходять для виготовлення одиночних коронок, мостоподібних протезів і напівкоронок. Такі дентальні вироби виходять міцними та довговічними, не викликають алергію і не вступають у реакцію окислення. Колір металу дає змогу зменшити кількість шарів керамічного покриття, відповідно, товщину готової коронки. Тому немає потреби в сильному обточуванні зубів. Мінус – вища вартість протезуючої конструкції.
Коронки на основі титану
Титанові дентальні вироби не викликають алергічних реакцій, не окислюються та показують 100% сумісність з імплантами з аналогічного матеріалу. Коронки виходять міцними та легкими, а використання спеціальної кераміки робить їхній вигляд дуже природним. Але ставити титанові конструкції вирішують не всі пацієнти через доволі високу вартість.
Коронки із цільнопорцеляновим краєм
Основою для протезів може слугувати будь-який металевий каркас. Цей метод протезування дає змогу досягти найвищого рівня естетики, адже усуває проблему металевої смуги, яку видно на межі з яснами.
Показання та протипоказання до встановлення металокерамічних коронок
Металокераміка – популярний варіант для відновлення зубного ряду, зважаючи на її доступність, візуальну привабливість і довговічність. серед показань:
- втрата одного або декількох зубів;
- деякі стоматологічні захворювання;
- травматична руйнація зубного ряду;
- прискорене стирання дентальної тканини;
- протипоказання до зубних вкладок і вінірів.
Металокерамічні коронки не встановлюються в таких випадках:
- вік пацієнта до 16 років;
- гостре запалення ясен та інших тканин;
- аномалії прикусу (потрібне попереднє ортодонтичне лікування);
- алергія на метали, що використовуються для виготовлення коронок.
Кому рекомендовані металокерамічні коронки
Зуби з металокераміки залишаються одним із найпопулярніших варіантів протезів завдяки універсальності та високим експлуатаційним параметрам. Конструкції з металів і кераміки не потребують значних витрат коштів і допомагають відновити функціональність та естетичність зубного ряду в багатьох клінічних випадках.
- Реставрація жувальних зубів. Металокераміка добре справляється із навантаженнями, що виникають під час пережовування їжі. Вона відрізняється надійністю та загальною механічною міцністю.
- Лікування кореневих каналів. Коронки з металокераміки часто використовуються в процесі терапії періодонтиту та пульпіту. Вони слугують захисною оболонкою для ослабленого зуба.
- Імплантація з подальшим протезуванням. Найсучасніший спосіб відновлення втраченого зуба – вживлення штучного кореня з подальшим встановленням протеза, наприклад, металокерамічної коронки.
Плюси та мінуси металокерамічних коронок
Металокераміка – перевірений матеріал, який використовують у багатьох випадках, коли необхідно відновити функціональність та естетику зубного ряду. Однак варто зважати на всі плюси та мінуси під час вибору оптимальної конструкції.
Переваги
Металокерамічні коронки – чудова імітація натуральних зубів, адже кераміка має високу схожість із натуральною емаллю за текстурою. Також їй легко надати потрібного відтінку відповідно до кольору натуральних зубів пацієнта.
Основні переваги:
- безпечність для здоров’я;
- середній строк служби 10-15 років;
- стійкість до пошкоджень і стирання;
- можливість ремонту дефектів керамічного покриття;
- збереження початкового відтінку (не вбирають барвники).
Металокераміка сумісна з тканинами організму людини, тому відторгнення не відбувається, якщо немає алергії на метали.
Недоліки
Металокерамічні коронки забезпечують доволі високий рівень естетики, але встановлення в зоні посмішки не рекомендується через помітність обідка металевого опорного ковпачка. Його край занурюється під ясна, що спричиняє наступну можливу проблему – хронічний гінгівіт (запалення ясен).
Серед недоліків:
- нижча естетика, якщо порівнювати із суцільнокерамічними чи коронками з оксиду цирконію;
- вірогідність відколювання керамічного покриття;
- необхідність депульпування (видалення зубного нерва), коли потрібно спилювати великий об’єм тканин зуба.
Щоб приховати металевий каркас, необхідно нанести зверху багато шарів кераміки. Через це втрачається ефект природної прозорості, що властива натуральним зубам. У дентальних виробів із благородних металів проблема менш помітна.
Міфи про металокерамічні коронки
Міф: Металокераміка шкодить здоров’ю
Насправді: Якісний і професійно встановлений протез не шкодить здоров’ю пацієнта. Негативні наслідки можливі лише в разі алергічної реакції на компоненти конструкції. Тому необхідно відразу попередити стоматолога для підбору оптимального варіанта коронки (наприклад, суцільнокерамічної). Непереносимість металів проявляється набряком навколо конструкції та металічним присмаком у роті.
Міф: Металокерамічні коронки надто крихкі
Насправді: Металевий каркас зумовлює високу механічну міцність конструкції, на відміну від виробів просто з кераміки. Сьогодні для виготовлення таких протезів найчастіше використовують сплав діоксиду алюмінію та цирконію, адже цей матеріал чудово переносить високе жувальне навантаження та може прослужити понад 10 років. Найбільш довговічними вважають варіанти з каркасом із платини та золота.
Міф: Металокерамічні коронки потребують заміни вже через кілька років
Насправді: Серед пацієнтів зберігається уявлення, що металокерамічна коронка виходить із ладу та перестає виконувати свої функції за 3-5 років. Насправді середній строк служби якісно виготовлених і встановлених протезів складає 10-15 років. Але важливо також турбуватися про гігієну та не перевищувати допустиме навантаження на штучні зуби.
Етапи встановлення металокерамічних коронок
Перелік дій стоматолога залежить від типу проблеми та ступеня руйнування зубів.
- Підготовка. У разі сильного руйнування лікар пломбує кореневі канали, підбирає та встановлює зубні штифти, що слугують основою для коронок. Якщо випадок не запущений, зуби просто обточуються для правильної посадки конструкції.
- Виготовлення протезів. Щоб виготовити високоякісні металокерамічні коронки, що повністю враховуватимуть індивідуальні особливості зубного ряду пацієнта, роблять звичайні або цифрові (за допомогою спеціального сканера) відбитки.
- Встановлення. Протези приміряються та підганяються відповідно до особливостей прикусу. Також оцінюється відповідність кольору кераміки натуральному відтінку емалі. Далі коронки фіксуються в ротовій порожнині з використанням цементувальних матеріалів.
Кілька причин, чому треба ставити металокерамічні коронки в нас
Клініка UDC пропонує виготовлення металокерамічних коронок із кращих металів і міцної кераміки. У нас можна ставити протези на імпланти, відновлювати зубний ряд за допомогою мостоподібних конструкцій і звертатися до інших методів протезування.
- Комплексне обстеження. Діагностика проводиться на сучасному обладнанні, що дає змогу оцінити весь спектр проблем зубного ряду та скласти ефективний план терапії на основі результатів.
- Кваліфікований персонал. Лікарі UDC мають багаторічний досвід використання металокерамічних коронок для усунення дефектів прикусу та відновлення втрачених зубів.
- Малоінвазивність. Імплантація та протезування проводяться найбільш щадними методами, щоб знизити дискомфорт для пацієнта та прискорити післяопераційну реабілітацію.
Скільки служать металокерамічні коронки?
Строк служби металокерамічних протезів досягає 10 років і більше. Однак після 10-річного терміну підвищується вірогідність пошкоджень керамічного покриття та хронічного запалення ясен через тривалий контакт із металевими елементами виробу.
Як правильно доглядати за металокерамікою?
Серед загальних рекомендацій щодо повсякденного догляду за металокерамікою:
- щоденне чищення зубів вранці та ввечері, використання ополіскувача;
- регулярні візити до стоматолога та професійна чистка від зубного каменю;
- уникання різких температурних перепадів (почергове вживання занадто гарячої та холодної їжі/напоїв може призвести до розтріскування керамічного покриття чи порушення його адгезії із металевим каркасом).
Штучні металокерамічні зуби витримують інтенсивне жувальне навантаження, однак не варто випробовувати їх на міцність, розжовуючи дуже тверду їжу (льодяники, кісточки фруктів, козинаки тощо). Це також може нашкодити здоровим «рідним» зубам.