Лікування трійчастого нерва після видалення зуба
Ціна від 100 000 грнЗапалення трійчастого нерва (невралгія) після видалення зуба ― не дуже розповсюджена, але можлива проблема, викликана впливом на верхньо- чи нижньощелепні гілки нервового пучка. При появі болісних відчуттів слід негайно звертатись до стоматолога, щоб визначити причину запалення та усунути його.
Вкажіть свій номер телефону, ми передзвонимо і підберемо для вас зручний час прийому.
Видалення зуба ― це непроста для організму процедура, але часто ― єдиний можливий варіант ефективного лікування ротової порожнини. Зазвичай, ця процедура проходить швидко та без наслідків для організму. Але трапляються випадки, коли пацієнт починає відчувати різкий сильний біль у зоні біля носа, навколо очей чи поблизу скронево-нижньощелепного суглоба. Такі симптоми можуть сигналізувати про виникнення запалення трійчастого нерва. Звісно, не хочеться потрапляти в число таких «щасливчиків», але якщо ви відчуваєте паралізуючий біль після видалення зуба ― варто чим скоріш потрапити до лікаря-стоматолога.
Що таке трійчастий нерв?
Це ― найбільший та найчутливіший нервовий вузол, розташований у черепі людини. Свою назву отримав через особливості будови, оскільки має три відгалуження:
- очну гілку;
- верхньощелепну гілку;
- нижньощелепну гілку.
Функція цього нерва ― передача імпульсів від різних частин обличчя у головний мозок людини. У кожного з нас по два трійчастих нерва, і розташовуються вони симетрично, з правої та лівої сторони обличчя. Однак не варто його плутати з лицьовим нервом, який відповідає за передачу імпульсів та міміку обличчя. При запаленні лицьового нерва основним визначальним симптомом стане біль по всьому обличчю, тоді як проблеми з трійчастим нервом характеризуються локалізованим болем.
Призвести до запалення нерва можуть різні фактори:
- захворювання тканин чи судин головного мозку, новоутворення, розвиток онкології;
- травми;
- виникнення запалення та набряків у вусі;
- значне та тривале переохолодження;
- вірусні захворювання;
- анатомічні особливості будови щелепно-зубної системи.
Вкрай рідко (як виключення), до розвитку ураження нерва призводять і стоматологічні маніпуляції. Наприклад, неякісно проведені процедури чи недотримання правил гігієни після стоматологічного втручання ― якщо у рану після видалення зуба потрапила інфекція. Тому варто прислухатися до сигналів свого організму. Та при найменших підозрах на прояв симптомів невралгії звертатися за медичною допомогою.
Анатомічні особливості та їх наслідки
Нервові закінчення проходять крізь товщу щелеп та можуть досягати чи навіть «обвивати» корені зубів. Особливо часто така ситуація спостерігається на зубах нижньої щелепи. Тому цілком можливі випадки, коли пучки нижньощелепної гілки трійчастого нерва зазнають травмувань під час стоматологічних маніпуляцій. Або «здавлюються» судинами чи набряками після видалення зуба.
Симптоми проблем трійчастого нерва
При виникненні запалення нерва або невриту, пацієнт відчуває сильні різкі болі в різних зонах обличчя. Наприклад, біля очей, під носом або по боках нижньої щелепи. Такий біль часто схожий на удар струмом та може мати чіткі часові проміжки. Спровокувати новий напад болю може будь-що ― дотик, холодне повітря, чищення зубів тощо.
До того ж, оскільки нерв має значну кількість відгалужень, то й біль може передаватися у різні частини обличчя. Наприклад, виникає відчуття, що болять одразу усі зуби.
Також симптомами запалення можуть бути незначні судоми м’язів, почервоніння частини обличчя, виникнення сухості в роті чи навпаки ― надмірне слиновиділення.
Якщо ж причиною больових відчуттів став не запальний процес нерва, а травмування нервового пучка (тобто, його «обрив»), то у пацієнта спостерігається зовсім інша картина ― ніби не проходить дія анестезії, він відчуває локалізоване оніміння частини обличчя.
Стоматологічні причини травм трійчастого нерва
Найчастіше, причинами травмувань трійчастого нерва стають нещасні випадки (аварії, переломи, сильні удари). Оскільки травмування під час стоматологічних процедур майже на 100% виключені, завдяки використанню сучасних методів діагностики. Особливо допомагає уникнути проблем комп’ютерна томографія, яка чітко показує розташування пучків нерва у товщі щелеп.
Травми трійчастого нерва при видаленні зубів
Ми вже зазначали, що пучки трійчастого нерва можуть проходити в небезпечній близькості від зубних коренів та навіть обвивати їх. У такому випадку видалення зубів так чи інакше травмує нерв та може спричинити невралгію. На жаль.
Але наявність КТ та досвід лікаря дозволять передбачити такий розвиток подій та зменшити ризики виникнення запалення чи травмування нерва.
Травми трійчастого нерва при імплантації
Імплантація теж вважається хірургічним втручанням та може спричинити запалення чи травмування нерва. Але такі випадки повністю залежать від кваліфікації лікаря-імплантолога. Тому що досвідений фахівець заздалегідь оцінює положення нервових пучків та, при необхідності, обережно змінює їх положення перед проведенням імплантування. Це називається латералізацією. Або вдається до нарощення кісткової тканини (проводить синус-ліфтинг), щоб уникнути безпосереднього впливу на найменші відгалуження нерва.
Травми трійчастого нерва при пломбуванні каналів
Введення надлишкової кількості пломбувального матеріалу у прочищений зубний канал теж теоретично може призвести до травмування чи здавлення нерва. У спеціалізованій літературі описується така ймовірність.
Але практикуючі стоматологи в реальному житті можуть з таким розвитком подій ніколи і не зіткнутися, оскільки це технічно неможливо.
Але інколи пульпіт та невралгію плутають між собою. Наприклад, пацієнт не звертався за стоматологічною допомогою при виникненні карієсу, тому ураження проникло вглиб та призвело до запалення пульпи. Але якщо зовні каріозного ураження і не видно, то людина може прийняти зубний біль за невралгічний та звернутись до невропатолога, який призначить лікування запалення чи знеболення нерва. А трапляється і навпаки ― недосвідчені стоматологи лікують неврологію, наче це пульпіт.
Лікування проблем з трійчастим нервом
Оскільки причиною невралгії можуть стати як запальні процеси, так і механічні ушкодження, то і шляхів лікування може бути кілька. А саме:
- Якщо ж трапилась така неприємність, та першопричиною запалення нерва стало саме стоматологічне втручання, пацієнта відправляють до нейростоматолога або невропатолога. Запальний процес лікують медикаментозно ― лікар призначає заспокійливі та знеболювальні, протисудомні та протизапальні препарати, інколи фізіотерапію. Найактивніше використовують препарати, що покращують передачу імпульсів нерва та вітаміни групи В;
- Якщо ж ураження нерва стало наслідком травми, то підхід до вирішення проблеми трохи інакший. Якщо це переломи, то лицьові хірурги мають «зшити» щелепний нерв. Якщо це імплантування, то спершу слід видалити імплант, щоб зняти тиск на пучок нерва. А от уже після усунення першопричини травми та запалення лікарі вдаються до використання медикаментозних препаратів, що знеболюють, знімають набряки та підвищують провідність нервових закінчень.
Також слід згадати про інноваційну методику використання гамма-ножа для лікування невритів. Це ― радіохірургічне втручання, однак без розрізів та накладання швів, яке полягає у використанні іонізуючого випромінювання та впливі на вогнище хвороби. Переваги такої методики полягають у легкому та швидкому відновленні пацієнта.
Чи можлива профілактика проблем з трійчастим нервом
Уникнути розвитку такої патології, якщо вона обумовлена анатомічними особливостями будови нижньої щелепи, неможливо. Але якщо до розвитку запалення трійчастого нерва призвело інфікування рани на місці видаленого зуба, то такий стан можна було і попередити ― якщо дотримуватись рекомендацій лікаря та стежити за гігієною ротової порожнини.
Не варто нехтувати профілактичними оглядами у стоматолога ― легше завчасно розпізнати карієс чи іншу патологію та врятувати зуб від видалення, аніж потім розбиратися з невралгією, чи не так?
Заключні думки
Запалення трійчастого нерва після видалення зуба ― не розповсюджена, але ж можлива патологія, яка здатна спричинити значний дискомфорт для людини. Саме тому варто довірити здоров’я своєї ротової порожнини досвідченим спеціалістам у надійних стоматологічних клініках з усім необхідним оснащенням. Завдяки значному розвитку стоматологічної галузі, лікар зможе вчасно спрогнозувати ймовірність розвитку запалення нерва та уникнути чи попередити його.
У будь-якому випадку, при виникненні найменших проявів чи симптомів невралгії краще поспішити на огляд до фахівця. Не ігноруйте проблеми ― попередьте їх, дотримуйтесь правил щоденного догляду за зубами та вчасно відвідуйте стоматологію. Зичимо вам здоров’я!